
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" січня 2020 р. справа № 300/1597/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Панікара І.В.,
при секретарі Подольській Т.М.,
представника позивача: Маланюка О.Я.,
представника відповідача: Бондара О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
25.07.2019 року ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (надалі – відповідач) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, податкових вимог.
Позовні вимоги, з урахуванням їх уточнень, мотивовані тим, що відповідачем протиправно, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням № 0058255-5102-0910 від 07.08.2018 року визначено позивачу податкове зобов`язання за платежем - транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 16 666,67 грн. за 2018 рік на об`єкт оподаткування - транспортний засіб марки “MASERATI”, модель “QVATTROPORTE”, тип - загальний легковий універсал-В, 2013 року випуску, тип пального: В, об`єм двигуна 3799 куб. см., оскільки вік транспортного засобу становить більше ніж 5 років, а середньоринкова вартість такого транспортного засобу є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати. Окрім того, 13.12.2018 року відповідачем сформовано вимогу № 67654-51 про сплату зазначеного боргу в сумі 16 666,67 грн. З урахуванням викладеного, вважає податкове повідомлення-рішення № 0058255-5102-0910 від 07.08.2018 року та вимогу № 67654-51 від 13.12.2018 року протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 року позовну заяву залишено без руху (а.с.15-16).
Ухвалою суду від 19.08.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Головуючий по справі суддя Панікар І.В. в періоди: з 09.09.2019 року по 04.10.2019 року перебував у відпустці, з 07.10.2019 року по 11.10.2019 року, з 11.11.2019 року по 15.11.2019 року перебував у службових відрядженнях, з 02.12.2019 року по 10.01.2020 року перебував у відпустці та з 11.01.2020 року по 14.01.2020 року перебував на листку тимчасової непрацездатності, у зв`язку з чим, 60-денний строк розгляду справи продовжено.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 05.09.2019 року. У відзиві представник Головного управління ДФС в Івано-Франківській області просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки транспортний засіб марки “MASERATI”, марки “QVATTROPORTE”, зазначений у наявній базі даних переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році, розміщеному на офіційному веб-сайт Мінекономрозвитку. Транспортний засіб у відповідності до п.п. 267.2.1, п. 267.2, ст.267 Податкового кодексу України є об`єктом оподаткування, а позивач згідно п.п. 267.1.1, п. 267.1, ст.267 ПК України - платником транспортного податку (а.с. 37-38).
Правом подання відповіді на відзив та заперечення сторони не скористались.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
Позивач є власником транспортного засобу марки “MASERATI”, марки “QVATTROPORTE”, тип - загальний легковий універсал-В, 2013 року випуску, тип пального: В, об`єм двигуна 3799 куб. см., реєстраційний номер НОМЕР_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (а.с.13).
07.08.2018 року Головним управлінням Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області винесено та направлено позивачу податкове повідомлення-рішення за № 0058255-5102-0910, яким позивачу визначено податкове зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за податковий період 2018 рік в сумі 16 666,67 грн. (а.с.10).
13.12.2018 Головним управлінням Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області сформовано та направлено позивачу вимогу № 67654-51 про сплату боргу за платежем транспортний податок з фізичних осіб за податковий період 2018 рік в сумі 16 666,67 грн. (а.с.11).
При вирішенні цього спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України визначено, що об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.
Базою оподаткування у відповідності до пп. 267.3.1 ст. 267 Податкового кодексу України є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відповідно до пунктів 267.5 та 267.6 статті 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року) (п.п.267.6.2 п.267.6 статті 267 Податкового кодексу України). Щодо об`єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об`єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Згідно статті 10 Податкового кодексу України, транспортний податок належить до місцевих податків.
Постановою КМ України №66 від 18.02.2016 року затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесення змін у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів. Ця Методика встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком.
Пунктами 13, 14 Методики визначення середньо-ринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України за №66 від 18.02.2016 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньо-ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального. Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального.
Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403.
Згідно з пункту 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством “Держзовнішінформ” до Мінекономрозвитку.
Позивач позовні вимоги обґрунтовує, зокрема тим, що належний йому транспортний засіб не є у 2018 році об`єктом оподаткування відповідно до статті 267 Податкового кодексу України, оскільки податковим органом при визначенні вартості не враховано вік транспортного засобу та його середньоринкова вартість становить менше 375 розмірів мінімальної заробітної плати.
Як зазначалося судом вище, об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Згідно Закону України “Про Державний бюджет на 2018 рік” мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018 року визначена у розмірі 3 723 грн.
Таким чином, об`єктом оподаткування у 2018 році є легкові автомобілі, середньо-ринкова вартість яких станом на 01.01.2018 року становить понад 1 396 125 грн. (375х3723).
Відповідно до пункту 14.1.220 Податкового кодексу України, рік виготовлення транспортного засобу - календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.
Позивач на підтвердження своїх позовних вимог надав суду свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, в якому значиться, що легковий автомобіль марки “MASERATI”, модель “QVATTROPORTE”, об`єм двигуна 3799 куб. см. є 2013 року випуску.
Таким чином, станом на дату реєстрації транспортного засобу за позивачем (02.05.2018 року) вік легкового автомобіля становив повних 5 років 4 місяці та 2 дні.
Водночас, відповідачем, на підтвердження визначення об`єкта оподаткування, надано суду витяг з Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню у 2018 році, згідно якого значиться марка автомобіля “MASERATI”, модель “QVATTROPORTE”, тип пального: бензин, об`єм двигуна 3,8, рік випуску – до 5 років.
Суд зазначає, з урахуванням викладених законодавчих положень, що об`єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, характеристики яких містять дві наступні ознаки: з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
При цьому, суд вказує на те, що твердження відповідача про зазначення вказаної моделі автомобіля в офіційному переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню у 2018 році, що знаходиться на офіційному сайті Мінекономрозвитку, є такими які не можуть бути взятими до уваги, оскільки обговорюваний транспортний засіб, 2013 року випуску, зареєстрований за позивачем 02.05.2018 року, а отже, мав понад 5 повних років. В той же час, у вказаному переліку значиться автомобіль “MASERATI”, модель “QVATTROPORTE”, тип пального: бензин, об`єм двигуна 3,8 із роком випуску до 5 років включно.
Таким чином, суд приходить висновку, що належний позивачу транспортний засіб марки “MASERATI”, модель “QVATTROPORTE”, тип - загальний легковий універсал-В, тип пального: В, об`єм двигуна 3799 куб. см., дата реєстрації 02.05.2018 року, дата виготовлення 2013 року не є об`єктом оподаткування, оскільки з року випуску якого минуло більше 5 років.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для винесення податкового повідомлення-рішення № 0058255-5102-0910 від 07.08.2018 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 16 666, 67 грн. та формування податкової вимоги за № 67654-51 від 13.12.2018 року, внаслідок чого, спірні податкове повідомлення-рішення та вимога підлягають до скасування.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 1536,80 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення за № 0058255-5102-0910 від 07.08.2018 року та податкову вимогу за № 67654-51 від 13.12.2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1 536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень) 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ), АДРЕСА_1 .
Відповідач:
Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463) , вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя Панікар І.В.
Рішення складене в повному обсязі 29 січня 2020 р.