
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
31 січня 2020 р. Справа № 120/320/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Жданкіна Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вінницької міської ради в особі Департаменту архітектурно-будівельного контролю про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Вінницької міської ради в особі Департаменту архітектурно-будівельного контролю про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Відповідно до п.3 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Так, позивачем в позовній заяві зазначено в якості третьої особи - Департаменту архітектурно-будівельного контролю в особі директора департаменту Івана Миколайовича Сивенбка, при цьому, не визначивши його статус та не надавши обґрунтованого клопотання про залучення такої особи до участі у справі.
Так, положеннями статті 49 КАС України визначено наступні статуси третіх осіб, а саме: треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору та треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні позивача або відповідача.
Треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред`явивши позов до однієї або декількох сторін (ч. 1 ст. 49 КАС України).
Разом з цим, згідно частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Частиною четвертою даної норми визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Участь третьої особи в адміністративній справі є формою захисту її прав та інтересів, що пов`язані із спірними правовідносинами.
Отже, як слідує із зазначених норм, позивач має визначити статус третіх осіб та подати відповідне клопотання/заяву, обґрунтувавши підстави для залучення третіх осіб до участі у справі. Крім того, необхідно навести мотиви на які права чи обов`язки таких осіб та яким чином може вплинути рішення суду у даній справі.
Разом з тим, в силу п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, відповідно до прохальної частини позовної заяви позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Департаменту архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради в особі заступника директора департаменту Івана Миколайовича Сивенюка, щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 27.12.2019;
- збов`язати Вінницьку міську раду, в особі Департаменту архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради, розглянути моє звернення від 27.12.2019 із попереднім запрошенням на розгляд, можливістю реалізації прав, згідно ст.18,19 ЗУ №393/96;
- стягнути з Вінницької міської ради, на користь ОСОБА_1 , в рахунок моральної шкоди - сто тисяч гривень.
Таким чином в поданій до суду позовній заяві позивач спрямовує позовні вимоги, як до Департаменту архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради в особі заступника директора департаменту Івана Миколайовича Сивенюка, так і до Вінницької міської ради, в особі Департаменту архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради.
При цьому, відповідачем визначено виключно Вінницьку міську раду, в особі Департаменту архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради, в той час як Департаменту архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради в особі заступника директора департаменту Івана Миколайовича Сивенюка зазначено третьою особою.
В контексті вищенаведеного слід зазначити, що зі змісту позовної заяви вбачається, що звернення позивача було адресовано саме Департаменту архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради, який є окремою юридичною особою, про що свідчить присвоєний установі код ЄДРПОУ. Таким чином, Департамент має повноваження самостійно представляти свої інтереси в суді.
Відтак, зазначений позивачем суб`єктний склад сторони відповідача не узгоджується із прохальною частиною позовної заяви, що вказує на невідповідність позовної заяви нормі п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України.
За правилами визначеними ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на вищевикладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків шляхом:
- приведення у відповідність змісту позовних вимог із суб`єктним складом сторони відповідача;
- надання клопотання про залучення третьої особи до участі у справу, вказавши її статус щодо відповідача/позивача, підстави для їх залучення до участі у справі, мотиви на які права чи обов`язки таких осіб та яким чином може вплинути рішення суду у даній справі.
Керуючись статтею 160, 161, 169 КАС України, –
у х в а л и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вінницької міської ради в особі Департаменту архітектурно-будівельного контролю про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії залишити без руху.
Запропонувати позивачу у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду, а саме:
- приведення у відповідність змісту позовних вимог із суб`єктним складом сторони відповідача;
- надання клопотання про залучення третьої особи до участі у справу, вказавши її статус щодо відповідача/позивача, підстави для їх залучення до участі у справі, мотиви на які права чи обов`язки таких осіб та яким чином може вплинути рішення суду у даній справі.
Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна