Миколаївський окружний адміністративний суд
54055, м. Миколаїв, вул. Заводська, 11 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И м. Миколаїв.
11.11.2009 р. Справа № 2а - 2260/09/1470
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
до товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ ) "САГА", вул. Шевченка, 44/1, м. Миколаїв, 54001
про заборону виконання будівельних робіт.
Головуючий суддя Середа О. Ф.,
секретар судового засідання Колеснікова О. О.,
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача: Алейнікова В.М.,
відповідач у судове засідання не з»явився
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області пред’явлено позов про заборону виконання будь-яких будівельних робіт ТОВ "САГА" по вул.Великій Морській, 67 у м.Миколаєві до отримання ним відповідного дозволу.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з»явився, але надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та визнання адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
На виконання покладених на Інспекцію повноважень, її працівниками, 24.12.08 проведено перевірку додержання законодавства України в сфері архітектури та містобудування на об’єкті будівництва, який розташовано по вулиці Великій Морській, 67/7 у м. Миколаєві.
За результатами даної перевірки встановлено, що відповідачем виконуються будівельні роботи з реконструкції підвального приміщення (з улаштуванням окремого входу) за вказаною адресою, без дозволу на виконання будівельних робіт.
З метою усунення зазначеного правопорушення, позивачем від 24.12.2008 р. відповідачу надано припис щодо негайного призупинення будівництва до отримання ним відповідного дозволу на виконання будівельних робіт за вказаною адресою. 24.12.2008 р. Інспекцією, у відношенні відповідача, складений протокол про правопорушення у сфері містобудування на підставі статей 1, 2, 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», відповідно до яких передбачена відповідальність виконання будівельних робіт без дозволу Інспекції на їх виконання.
На підставі вищезазначеного протоколу Інспекцією від 24.12.2008 р. складена постанова № 148 про накладення на відповідача штрафу за правопорушення у сфері містобудування.
Проаналізував надані сторонами докази, заслухавши представника позивача, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані, виходячи з наступного.
Згідно з пунктом 1 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 25.03.93 № 225, статті 10 Закону України «Про архітектурну діяльність»та статті 31 Закону України «Про планування і забудову територій»державний архітектурно-будівельний контроль і нагляд з питання будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція (далі - ДАБІ) та її територіальні органи.
Відповідно до пункту 1 Положення про ДАБІ, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 18.10.06 № 1434, ДАБІ є урядовим органом державного управляння, що діє у складі Мінрегіонбуду і йому підпорядковується.
У Миколаївській області територіальним органом ДАБІ, відповідно до Положення про інспекцію ДАБК у Миколаївській області (далі - Положення), затвердженого наказом ДАБІ від 24.02.09 № 28, є інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області (далі - Інспекція), яка підконтрольна їй.
Інспекція має право у встановлених законодавством випадках проводити перевірку об'єктів будівництва і підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, незалежно від форми власності щодо додержання вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань; давати у межах своїх повноважень замовникам, проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушення вимог законодавства, державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів; одержувати від замовників, проектних та будівельних організацій і підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, нормативно-технічну, проектну та іншу документацію, необхідну для виконання покладених на них функцій.
Статтею 5 Закону України "Про основи містобудування" від 16 листопада 1992 року № 2780-ХІІ (далі –Закон - № 2780-ХІІ) встановлено, що однією із основних вимог містобудування є забезпечення будівництва об'єктів відповідно до затверджених - у встановленому порядку проектів цих об'єктів. При здійсненні містобудівної діяльності повинно забезпечуватися, зокрема: урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій.
Стаття 22 Закону № 2780-ХІІ встановлює, що забудова земельних ділянок, які надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Згідно зі статтею 28 Закону України “Про архітектурну діяльність” власники та користувачі об’єктів архітектури зобов’язані отримувати в установленому законодавством порядку дозвіл на виконання робіт, пов’язаних із реконструкцією, реставрацією чи капітальним ремонтом об’єкта архітектури.
Забудова територій передбачає здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво). Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією (ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій»).
Самовільним будівництвом є здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт, що тягне за собою відповідальність згідно з законодавством (ст. 29 Закону «Про планування і забудову територій»).
В свою чергу дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.
Також, відповідно до цієї статті та п. 1.1 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 5 грудня 2000 року № 273 дозвіл на виконання будівельних робіт, з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будинків, споруд та інших об'єктів є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) на виконання будівельних робіт, у відповідності до затвердженої проектної документації. Дозвіл видається Інспекціями ДАБК, куди забудовник зобов'язаний подати усі необхідні документи для одержання дозволу на виконання будівельних робіт. Виконання будівельних робіт без вищезазначеного дозволу забороняється. Положення обов'язкове для застосування усіма суб'єктами будівництва незалежно від форм власності, відомчої належності та джерел фінансування.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач за отриманням відповідного дозволу до позивача не звертався. У письмових поясненнях погодився з виявленим Інспекцією порушенням та позовними вимогами.
Враховуючи все викладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 158, 160-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області задовольнити повністю.
Заборонити товариству з обмеженою відповідальністю "САГА" (вул. Шевченка, 44/1, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 31946701) виконання будь-яких будівельних робіт по вулиці Великій Морській, 67/7 у м.Миколаєві до отримання ним відповідного дозволу на виконання будівельних робіт.
Відповідно до статті 186 КАС України про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Відповідно до статті 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Виконавчий лист у відповідності зі ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України видається за заявою позивача після набрання законної сили рішенням адміністративного суду.
Головуючий суддя О. Ф. Середа