
Провадження № 3/311/28/2020
Справа 311/4632/19
13.01.2020
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2020 року місто Василівка
Суддя Василівського районного суду Запорізької області Сидоренко Ю.В., за участю захисника — адвоката Шершньова О.В., розглянувши адміністративний матеріал (протокол серії ОБ № 060389 від 08 грудня 2019 року), який надійшов з Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
До Василівського районного суду Запорізької області з Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ № 060389 від 08 грудня 2019 року, складений інспектором СРПП №4 Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області Богдан В.Л., в якому зазначається, що 08 грудня 2019 року о 13-23 годині, рухаючись в м.Василівка по вул.Соборна біля будинку №1, ОСОБА_2 керував транспортним засобом – автомобілем марки «ВАЗ 2104» державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп`яніння (млява мова, бліда шкіра обличчя, сухість порожнини рота та слабке слиновиділення, тремтіння рук). Від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров`я відмовився в присутності двох свідків на предмет встановлення чи відсутності наркотичного сп`яніння, чим порушив права та обов`язки водіїв механічних транспортних засобів, та порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
До початку розгляду справи по суті через канцелярію суду захисником адвокатом Шершньовим О.В. подано до суду клопотання, в якому просить повернути до Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області протокол про адміністративне правопорушення для належного оформлення, оскільки при складанні вказаного протоколу про адміністративне правопорушення інспектором допущено ряд порушень КУпАП.
В судовому засіданні захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 – адвокат Шершньов О.В. підтримав подане клопотання у повному обсязі та просить клопотання задовольнити за викладеними у ньому підставами, та повернути до Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 для належного оформлення з посиланням на підстави, зазначені у поданому клопотанні.
В судове засідання ОСОБА_2 не з`явився, належним чином повідомлявся судом про день та час судового розгляду, проте на адресу суду надійшла заява ОСОБА_2 , в якій вказує на неможливість явки в судове засідання за станом свого здоров`я, підтримує у повному обсязі клопотання захисника та просить повернути протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення, за підставами та обґрунтуваннями, які викладені у клопотанні.
Вислухавши думку та пояснення захисника Шершньова О.В., який підтримав у повному обсязі заявлене ним клопотання, оглянувши надані матеріали справи, подане стороною захисту та додані до клопотання документи, суд вважає необхідним клопотання сторони захисту задовольнити з наступних підстав.
Стаття 245 КУпАП визначає, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, в тому числі в ході складення протоколу, збору необхідних доказів, є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, що зобов`язує працівників поліції належно виясняти необхідні для притягнення особи до відповідальності обставини, збирати про це докази.
Відповідно до приписів ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які факти дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до статті 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника, місце, час і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Судом встановлено ряд недоліків, які перешкоджають розгляду адміністративного матеріалу по суті, а саме: у складеному протоколі не міститься повних анкетних даних про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, зокрема: не зазначено взагалі місце його народження, сімейний та матеріальний стан, джерело його прибутку, не долучено відомостей про наявність (відсутність) тяжких захворювання, перебування ОСОБА_2 на обліку у вузьких спеціалістів медичних закладів (нарколога, психіатра тощо), також у складеному протоколі не відображено даних щодо наявності на утриманні неповнолітніх та/чи непрацездатних осіб та кого саме, не долучено відповідних підтверджуючих документів щодо викладених обставин, не відображено чітких та достовірних відомостей, чи притягувався раніше ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, у тому числі за вчинення правопорушень ПДР, що є порушення вимог ст.256 КУпАП, також до матеріалів справи не долучено копії документів, на підставі яких було посвідчено особу, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Як вбачається з довідки, складеної дільничним офіцером поліції Василівського ВП Біляєвою (дата відсутня), гр. ОСОБА_2 має повторність 07.11.2019 року.
Разом з тим, ОСОБА_2 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, у формулюванні обставин вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, у складеному інспектором протоколі відсутнє посилання на таку кваліфікуючу ознаку, як повторність.
Частиною другою статті 130 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, вчинене повторно протягом року.
Однак, з незрозумілих причин до матеріалів справи не долучено жодного процесуального документу, який набрав законної сили, на підтвердження повторності вчинення та в подальшому притягнення протягом року ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення ним порушення, передбаченого ст.130 КУпАП, що на теперішній час унеможливлює розгляд по суті адміністративного матеріалу, за відсутністю чітко визначеної кваліфікації дій ОСОБА_2 .
Згідно вимог п.2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМ України від 10.10.2001 року № 1306, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до Порядку «Направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого Постановою КМУ від 17.12.2008 року № 1103, водій направляється уповноваженою особою Державтоінспекції для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я лише у разі колі він відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами. Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки працівники міліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви. Підтвердження стану сп`яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із Законом до відповідальності. Уповноважена особа Державтоінспекції забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я уповноважена особа Державтоінспекції в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до п.5.1 Наказу МВС України №77 від 26.02.2009 року «Про затвердження Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» встановлено, що водії та інші особи, які керують транспортними засобами, стосовно яких є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (частина перша статті 266 КУпАП).
Згідно п.1.7 Наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України № 400/666 від 09.09.2009 року «Про затвердження Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного уповноваженою особою Державтоінспекції МВС, огляд на стан сп`яніння проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на проведення такого огляду,відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.п.1.2,1.3 вищевказаної Інструкції, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи Державтоінспекції МВС є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп`яніння є: а) запах алкоголю з порожнини рота; б) порушення координації рухів; в) порушення мови; г) виражене тремтіння пальців рук; ґ) різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; д) поведінка, що не відповідає обстановці. Згідно п.1.6 цієї Інструкції, огляд проводиться: уповноваженою особою Державтоінспекції МВС на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря-фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Пункт 3.4. Інструкції зазначає, що метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп`яніння в обстежуваної особи.
Згідно пункту 2.4 Розділу II Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та Міністерства юстиції 09.09.2009 року № 400/666 - Огляд на стан сп`яніння проводиться з дотриманням Інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
Такі ж положення містяться у статті 266 КУпАП.
Відповідно до вимог ч.4 ст.266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності працівника міліції.
Порядок відсторонення осіб від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначений у статті 266 КУпАП.
Відповідно до п.п.1,6 розділу IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженій наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1395: «Водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Проте, до матеріалів справи інспектором не долучено протоколу тимчасового затримання або вилучення, відповідну розписку про передання іншому водієві транспортного засобу марки «ВАЗ 2104» державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_2 та від керування якого останній, згідно даних у протоколі, був відсторонений у зв?язку з наявністю ознаків наркотичного сп?яніння.
Відповідно до розділу другого Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, Міністерства охорони здоров`я України від 09.09.2009 року за № 400/666 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.10.2009 року № 931/16947, огляд на стан наркотичного сп`яніння водія транспортного засобу здійснюється уповноваженими особами Державтоінспекції МВС, які мають спеціальні звання та пройшли відповідну підготовку (п.2.2). Огляд на стан сп`яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції (п.2.4). Перед проведенням огляду на стан сп`яніння уповноважена особа Державтоінспекції МВС інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп`яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про його повірку (п.2.5). Огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків (п.2.6). Установлення стану алкогольного сп`яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції уповноваженими особами Державтоінспекції МВС з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту у видихуваному повітрі мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові (п.2.7). Результати огляду на стан сп`яніння водія транспортного засобу зазначаються у відповідних графах протоколу про адміністративне правопорушення. Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (п.2.10).
Відповідно до положень п.п.2.9,3.2 «Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 09.09.2009 року, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України № 400/666, допускається проведення огляду для встановлення стану сп`яніння за особистим звернення громадянина в закладах охорони здоров`я не пізніше як через дві години з моменту виявлення підстав для його проведення.
Проте, з матеріалів справи про адміністративні правопорушення не вбачається, чи відмовився ОСОБА_2 від огляду на місці зупинки, чи видавалося йому направлення на медичний огляд, чи відмовився останній безпосередньо проїхати до медичного закладу для проведення медичного огляду у лікарському закладі охорони здоров`я.
Таким чином, до матеріалів справи інспектором не долучено письмово оформленого направлення ОСОБА_2 до медичного закладу для проведення відносно останнього медичного огляду, з підписом ОСОБА_2 про його отримання.
Відповідно до п.10 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ від 09.11.2015 № 1452/735 результати огляду на стан сп`яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 2). У випадку встановлення стану сп`яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
В порушення п.10 розділу ІІ Інструкції вимоги цієї інструкції не були виконані, відповідний акт в двох примірниках уповноваженою особою не складався, що є порушенням встановленого порядку, оскільки складання даного акту є передумовою складанню протоколу.
Відповідно до п.2,3 розділу І Інструкції огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі – поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп`яніння.
Проте, до матеріалів справи інспектором не долучено примірник вказаного Акту огляду ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 266 КУпАП України, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником міліції у присутності двох свідків, до того ж не можуть бути залучені як свідки працівники поліції, або особи щодо неупередженості яких є сумніви.
Проте, як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 060389, останній було складено 08.12.2019 року о 14 год. 10 хвилин. У вказаному протоколі зазначено двох свідків: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Разом з тим, з доданих до матеріалів справи письмових пояснень вищевказаних свідків вбачається, що свідок ОСОБА_3 був опитаний о 14-55 год, а свідок ОСОБА_4 надавав пояснення о 15-15 год, тобто через години вже після складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 060389, у змісті якого свідки вже зазначені. Вказані розбіжності інспектором не оговорені та належним чином не усунені.
Відповідно до ч.5 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, враховуючи неповноту складання вказаного адміністративного матеріалу та наявність суттєвих недоліків при оформленні у повному обсязі матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 та з урахуванням тих обставин, що виявлена неповнота не може бути усунена безпосередньо в суді під час судового розгляду, тому адміністративний матеріал підлягає поверненню органу, що його склав, а саме до Василівського ВП ГУПН в Запорізькій області - для належного оформлення, відповідно до вимог чинного законодавства України.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, вважаю, що адміністративний протокол складений неналежним чином, а тому підлягає поверненню органу, що його склав.
Приймаючи до уваги вищевикладене, керуючись ст.ст. 256, 283,284 КУпАП, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання захисника Шершньова О.В. про повернення справи для належного оформлення - задовольнити.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Василівського ВП ГУПН в Запорізькій області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя
Василівського районного суду
Запорізької області Ю. В. СИДОРЕНКО