Рішення № 87266033, 29.01.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2020
Номер справи
580/3689/19
Номер документу
87266033
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2020 року справа № 580/3689/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Міністерство внутрішніх справ України, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області щодо виготовлення та направлення до Пенсійного фонду України в Черкаській області повторної довідки “Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)” від 27.08.2018 №2303001304;

- зобов`язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області відкликати із Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку “Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)” від 27.08.2018 №2303001304 та листа № 220/01 від 27.08.2018, яким раніше видані довідки визнані недійсними.

Ухвалою суду від 02.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Позивач дізнався, що відповідачем направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторну довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії №2303001304 від 27.08.2018, відповідно до якої посада позивача на день звільнення зі служби прирівняна до посади старшого оперуповноваженого ГУНП. Позивач вказує, що згідно з попередньо наданою довідкою № 2303001304 від 13.03.2018 його посада на день звільнення зі служби прирівняна до посади старшого оперуповноваженого управління апарату Національної поліції України. На підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 2303001304 від 27.08.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснено перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого суттєво зменшено її розмір з 13730 грн 00 коп. до 9637 грн 58 коп. А тому на думку позивача, дії відповідача щодо віднесення посади позивача на день звільнення зі служби до посади заступника начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП є протиправними та такими, що суперечать Конституції України та законодавству України.

20.12.2019 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов, в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач вказує, що позивач проходив службу саме в УМВС України Черкаської області та грошове забезпечення йому виплачувало УМВС України в Черкаській області - посадовий оклад, оклад за звання та процентна надбавка за вислугу років нараховувались у відповідності до наказу МВС України від 31.12.2007 № 499 “Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ” за посадою оперуповноваженого в особливо важливих справах відділення оперативного супроводження відділу внутрішньої безпеки в Черкаській області, згідно з додатком до наказу №9. Відтак, відповідач вказує, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. А тому, на думку відповідача, відсутні правові підстави для задоволення позову.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство внутрішніх справ України надало пояснення щодо позову, в якому просило у задоволенні позову відмовити, з підстав аналогічних, що зазначені у відзиві на позов.

Розгляд справи по суті відповідно до ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Як вбачається з матеріалів справи та визнається сторонами позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі довідки відповідача № 2303001304 від 13.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області проведено перерахунок пенсії позивача в розмірі 13730 грн 00 коп.

Відповідно до вказаної довідки № 2303001304 від 13.03.2018 посада позивача на день звільнення зі служби прирівняна до посади старшого оперуповноваженого управління апарату Національної поліції України.

У подальшому, відповідач направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторну довідку № 2303001304 від 27.08.2018, відповідно до якої посада позивача на день звільнення зі служби прирівняна до посади старшого оперуповноваженого ГУНП, при цьому розмір посадового окладу, надбавки за стаж служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії було зазначено у розмірах нижчих ніж ті, що було вказані у довідці від 13.03.2018.

Розмір пенсії позивача, перерахованої на підставі довідки № 2303001304 від 27.08.2018 з урахуванням доплат становить 9637 грн 58 коп.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, п.1 ч.3 ст.2 та ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. ч. 1-4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (в подальшому - Закон № 2262-XII), (в редакції Закону від 07.11.2015), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015 р., статтю 63 Закону № 2262-XII, після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських" (вказані зміни до ст. 63 Закону № 2262-XII набрали чинності з 29.12.2015 р.).

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (в подальшому - постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 р.) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015 р. та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто, з 07.11.2015.

Таким чином, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 р. набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 (далі по тексту - Порядок № 45).

Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п.п. 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, якою внесено зміни до Порядку №45 постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.

Згідно із п. п. 5, 6 Порядку № 45, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звільнений з органів внутрішніх справ у відставку з посади оперуповноваженого в особливо важливих справах відділення оперативного супроводження відділу внутрішньої безпеки в Черкаській області Служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України на підставі наказу МВС України № 935 о/с від 27.05.2008.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, та Порядку № 45, відповідачем на адресу ГУ ПФУ в Черкаській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 2303001304 від 13.03.2018, в якій за нормами чинними станом на січень 2016 року, останню займану позивачем посаду прирівняно до посади старшого оперуповноваженого управління апарату Національної поліції.

У серпні 2018 року відповідач направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторну довідку № 2303001304 від 27.08.2018, відповідно до якої посада позивача на день звільнення зі служби прирівняна до посади старшого оперуповноваженого ГУНП.

При вирішенні спору суд бере до уваги, що пунктом 2 Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 480 від 07.09.1994 установлено, що підрозділи внутрішньої безпеки входять до складу Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України та виконують спеціальні функції.

Зазначений наказ скасовано наказом МВС України № 1032 від 13.11.2012.

Як вбачається зі змісту вищезазначеного наказу, який був чинним станом на 27.05.2008, на момент звільнення позивача з органів МВС, останній проходив службу на посаді у відділі внутрішньої безпеки в Черкаській області ВБ ГУБОЗ України, який не підпорядковувався УМВС України в Черкаській області.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що позивач проходив службу на посаді, яка відноситься до посад апарату МВС України, з огляду на виконувані функції, фактичне підпорядкування та місце вказаного підрозділу в структурі МВС України.

Цій посаді відповідає посада "старшого оперуповноваженого управління" апарату Національної поліції (п. 34 розд. 1 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 № 138, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за № 348/30216.

З урахуванням вищевикладеного, суд зазначає, що довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача необхідно формувати з посадового окладу в розмірі 2800 грн. за посадою "Старші: оперуповноважений, слідчий, інспектор, референт, інженер" апарату Національної поліції згідно з Додатком № 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, яка відповідає посаді "оперуповноваженого з особливо важливих справ відділення оперативного супроводження відділу внутрішньої безпеки в Черкаській області Служби ВБ ГУБОЗ МВС України".

Оскільки на момент звільнення позивач проходив службу в центральному апараті МВС України, тому, до нього має застосовуватись схема розмірів посадового окладу для поліцейських апарату Національної поліції, визначеного Додатком 3 до постанови №988.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач, при формуванні повторної довідки № 2303001304 від 27.08.2018 та прирівнюючи останню займану позивачем посаду до посади «старшого оперуповноваженого ГУНП», діяв у не у відповідності до вимог чинного законодавства, без врахування всіх обставин, що мали значення для правильного прийняття рішення.

Таким чином, виготовляючи та направляючи до Головного управління ПФУ в Черкаській області повторну довідку № 2303001304 від 27.08.2018 "Про розміри грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) ", а також лист № 220/1 від 27.08.2018, яким раніше видані довідки визнані не дійсними, відповідач порушив принцип «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема яким, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їх дій, мінімізують ризик помилок. Вказана правова позиція викладена в рішенні Європейського суду з прав людини від 20.01.2012 заява № 29979/04 справа Рисовський проти України.

Згідно до ч.2 ст.8 КАС суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

У зв`язку з чим, позовна вимога про визнання протиправними дій Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області щодо виготовлення та направлення до Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки “Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)” № 2303001304 від 27.08.2018 підлягає до задоволення повністю.

В свою чергу, позовна вимога про зобов`язання Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області відкликати із Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку “Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)” від 27.08.2018 №2303001304 та лист № 220/01 від 27.08.2018, яким раніше видані довідки визнані недійсними, є похідною позовною вимогою та у зв`язку із задоволенням первинної, також підлягає задоволенню.

Згідно з ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень. Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем не надано доказів в підтвердження правомірності видачі довідки для перерахунку пенсії за посадами, які не є прирівняними до посади позивача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторної довідки “Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)” №2303001304 від 27.08.2018.

Зобов`язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області відкликати із Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку “Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)” від 27.08.2018 №2303001304 та лист 220/01 від 27.08.2018, яким раніше видані довідки визнані недійсними.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя О.А. Рідзель