
Справа № 560/2727/19
УХВАЛА
іменем України
28 січня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
за участі:секретаря судового засідання Постовіт С.В. представника позивача - Залуцького В.Н. представників відповідача - Калужської Н.О., Есслінгера В.О. розглянувши адміністративну справу за позовом Державної установи "Райківецька виправна колонія №78" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу від 25.06.2019 р. № Ю-0008791304, скасування рішення від 25.06.2019 р. № 0008781304, скасування податкового повідомлення-рішення від 25.06.2019 р. № 0009611304 та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Державна установа "Райківецька виправна колонія №78" звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якій, з урахуванням заяви про уточнення підстав позову, просить суд:
1. Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0008791304 від 25.06.2019 з єдиного внеску на суму 1 961 153,16 грн.
2. Скасувати рішення №0008781304 від 25.06.2019 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 980 576,58 грн.
3. Скасувати податкове повідомлення-рішення №0009611304 від 25.06.2019 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за платежем "податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді з/п" (11010100) на суму 510 грн.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.09.2019 позовну заяву Державної установи "Райківецька виправна колонія №78", залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.09.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2019 року замінено відповідача - Головне управління ДФС України у Хмельницькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС.
У судовому засіданні 27 січня 2020 року представником відповідача заявлено усне клопотання про залишення позовної заяви в частині оскарження вимоги про сплату боргу від 25.06.2019 р. №Ю-0008791304 та рішення від 25.06.2019 р. №0008781304 без розгляду у зв`язку із пропущенням позивачем строку звернення до суду.
Протокольною ухвалою від 27 січня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд запропонував сторонам надати письмові пояснення щодо дотримання строку звернення із позовною заявою до адміністративного суду.
У судовому засіданні 28 січня 2020 року представником позивача надано пояснення, що Державна установа "Райківецька виправна колонія №78" не порушила строки звернення із позовом до адміністративного суду, оскільки частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено тримісячний строк для звернення до адміністративного суду якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком.
Представник відповідача у судовому засіданні 28 січня 2020 року надав пояснення, що Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що платник має право оскаржити вимогу про сплату єдиного соціального внеску та рішення про штрафні санкції протягом 10 календарних днів.
Заслухавши доводи сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абзацом 1 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб`єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб`єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Отже, Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків.
Згідно з абзацами 1, 2, 4 частини чотирнадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення. Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Положеннями абзаців 5 - 7, 9 частини четвертої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску. Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов`язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
Отже вказаними положеннями визначений порядок дій платника в частині непогодження із отриманим рішенням про нарахування пені та застосування штрафів, яким є адміністративний чи судовий вид оскарження.
Судом встановлено, що позивач скористався процедурою адміністративного скарження, проте отримавши 12 серпня 2019 року рішення Державної фіскальної служби України від 9 серпня 2019 року №38363/6/99-99-11-05-02-25, до адміністративного суду із даним позовом звернувся лише 6 вересня 2019 року.
Таким чином, позивач пропустив 10-денний строк звернення до суду, який встановлений Законом Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо позовних вимог про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу від 25.06.2019 р. №Ю-0008791304 та рішення від 25.06.2019 р. №0008781304. При цьому заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду до суду позивач не подав.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах від 17.07.2019 року у справі №0740/1050/18 та від 08.08.2019 року у справі № 480/106/19.
Керуючись частиною 3 статті 123, статтями 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги в частині визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу від 25.06.2019 р. №Ю-0008791304, скасування рішення від 25.06.2019 р. №0008781304 залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 30 січня 2020 року
Головуючий суддя О.О. Михайлов