Рішення № 87265397, 29.01.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2020
Номер справи
440/3863/18
Номер документу
87265397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3863/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу до Товариства з обмеженою відповідальністю "БІЛАГРО" про тимчасову заборону (зупинення) діяльності, -

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція Центрального округу /далі – позивач, ДЕІ Центрального округу/ звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "БІЛАГРО" /далі – відповідач, ТОВ "БІЛАГРО"/ про тимчасову заборону (зупинення) діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "БІЛАГРО":

- в частині використання свердлильного cтaнкa FDBMachinenDriling 20, Котла "Маяк 99 КМВ"; будівлі лабораторії, яка використовується для лабораторних досліджень і в якій встановлено: котел Thema-classic; млина зернового лабораторного ЛМЗК; мельниці лабораторної технологічної ЛМТ - 2; сушильного комплексу (елеватор), який використовується для підготовки зерна до зберігання і в якому встановлено: транспортер скребковий ТЦС - 320; Норія Н (4 шт.); Циклон ББЦ - 550; норія York (5 шт.); комбікормованого цеху, для відвантаження продукції з якого використовується майданчик обладнаний двома відкритими бункерами для завантаження продукції (комбікорму) на автотранспорт; ангарів для зберігання зерна (2 шт.); 9 ємностей для зберігання зерна V = 4450 м3 (6 з них новозбудовані і на момент проведення перевірки не введенні в експлуатацію та не експлуатуються); 1 майданчика завантаження автотранспорту; вагової (за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Красногорівка); 3 силосніями; сінника; літнього табору для тримання ВРХ, що знаходяться за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Огирівка; 6 силосних ям; 2 сінника; 1 телятника, що знаходяться за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Колосіївка; 3 газових котлів в приміщенні теплогенераторної для опалення будівлі контори; 4 силосних ями; 1 сінника, що знаходяться за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Матяшівка - до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел;

- в частині використання ГОУ - до перевірки на відповідність фактичних параметрів роботи ГОУ проектним показникам та до оформлення актів ефективності роботи та перевірки технічного стану роботи ГОУ відповідно до умов, передбачених дозволом № 5320281209-4 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ТОВ "БІЛАГРО" (виробнича база в с. Красногорівка) від 19 грудня 2013 року;

- в частині використання 6 водних свердловин (№ 1 с. Красногорівка, № 596 с. Ліски, № 1037 с. Матяшівка (центр), № 1933 с. Матяшівка (ферма), № 1954 с. Матяшівка (центр), № 2 с. Огирівка (центр)) та двох трубчатих колодязів (с. Колосіївка, (ферма)) - до отримання дозволу на користування надрами та до приведення їх використання до умов дозволу від 11 липня 2016 року № 0753/Пол;

- в частині використання виробничої бази по вул. Гоголя, буд. 2 в с. Красногорівка Великобагачанського району Полтавської області - до отримання висновку з оцінки впливу на довкілля на поверхневе та підземне зберігання викопного палива чи продуктів їх переробки на площі 500 квадратних метрів і більше або об`ємом (для рідких або газоподібних) 15 кубічних метрів і більше /а.с. 6-8 т.1/.

Позов обґрунтований тим, що ТОВ "БІЛАГРО" допускається провадження господарської діяльності за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, чим порушуються вимоги статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Крім того, ТОВ "БІЛАГРО" здійснює використання 6 водних свердловин та 2 трубчатих колодязів без документів, що посвідчують право власності чи користування земельними ділянками під водними свердловинами, та без спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами), чим порушуються вимоги статей 21, 23 Кодексу України про надра та статті 17 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення". Також товариство здійснює поверхневе та підземне зберігання викопного палива чи продуктів їх переробки на площі 500 квадратних метрів і більше або об`ємом (для рідких або газоподібних) 15 кубічних метрів і більше за відсутності документу дозвільного характеру у сфері господарської діяльності та висновку з оцінки впливу на довкілля, що є порушенням вимог пункту 4 Додатку до Закону України "Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" та частини першої статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля". В свою чергу недотримання суб`єктом господарювання вимог природоохоронного законодавства є підставою для застосування до такого суб`єкта заходів державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасового зупинення діяльності до усунення виявлених порушень.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом, а ухвалою від 11 грудня 2018 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 156-165 т. 1/ зазначив, що позивач всупереч статті 2 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" здійснив захід контролю (нагляду) за дотриманням ТОВ "БІЛАГРО" вимог природоохоронного законодавства в період дії мораторію, а відтак безпідставно виявив в ході проведення такого заходу порушення ТОВ "БІЛАГРО" статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", статей 21, 23 Кодексу України про надра, статті 17 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", пунктів 4, 30 Додатку до Закону України "Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", статей 20-2, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №52 від 06 лютого 2009 року, та частини першої статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля", та зафіксував їх в акті № 30/07-15 від 28 серпня 2018 року. При перевищенні позивачем визначених законом повноважень щодо проведення заходу контролю (нагляду) вказаний акт не є допустимим доказом підтвердження виявлених порушень. А за відсутності доказів вчинення відповідачем порушень вимог законодавства відсутні підстави для застосування до відповідача заходів державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони діяльності.

15 січня 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив /а.с.152-159 т.2/, в якій позивач зазначив про правомірність призначення та проведення перевірки, оскільки під дію мораторію не підпадають Держекоінспекція України та її територіальні органи згідно положень статті 6 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та постанови Кабінету Міністрів України №1104 від 18 грудня 2017 року. Під час натурного обстеження при проведенні перевірки позивачем встановлено, що відповідач здійснює господарську діяльність з порушенням вимог статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", статей 21, 23 Кодексу України про надра, статті 17 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", пунктів 4, 30 Додатку до Закону України "Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", статей 20-2 ,68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №52 від 06 лютого 2009 року, та частини першої статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля". Виявлені порушення зафіксовані в акті № 30/07-15 від 28 серпня 2018 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 січня 2019 року зупинено провадження у справі №440/3863/18 за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу до Товариства з обмеженою відповідальністю "БІЛАГРО" про тимчасову заборону (зупинення) діяльності до набрання законної сили судовим рішенням у справі №440/4382/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БІЛАГРО" до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправними та скасування наказу, направлення та припису.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2019 року поновлено провадження у справі, а ухвалою від 17 грудня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні.

У судове засідання представники учасників справи не з`явилися, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення судового засідання /а.с. 212-213 т.1/.

Від представника відповідача до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності /а.с.214 т.2/.

Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Частиною першою статті 205 згаданого Кодексу встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з пунктом першим частини третьої цієї статті якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Зважаючи на те, що представник відповідача заявив клопотання про проведення судового засідання без його участі, а позивач явку уповноваженого представника до суду не забезпечив та про причини його неявки не повідомив, суд визнав за можливе проводити судове засідання за відсутності представників учасників справи.

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи викладене та достатність наявних у справі доказів, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

10 серпня 2018 року начальником Державної екологічної інспекції Центрального округу Осипенко В. видано наказ № 30/07-14 про проведення планового заходу (перевірки) дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "БІЛАГРО" /а.с. 161 т. 2/, а також виписано направлення № 30/07-15 /а.с. 9 т. 1/.

За результатами проведеного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів складено акт № 30/07-15, в якому зафіксовано порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "БІЛАГРО" при здійсненні господарської діяльності вимог статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", статей 21, 23 Кодексу України про надра, статті 17 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", пунктів 4, 30 Додатку до Закону України "Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", статей 20-2, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №52 від 06 лютого 2009 року, та частини першої статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля".

ДЕІ Центрального округу вважає, що виявлені заходом державного нагляду (контролю) та зафіксовані у відповідному акті порушення ТОВ "Білагро" вимог статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", статей 21, 23 Кодексу України про надра, статті 17 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", пунктів 4, 30 Додатку до Закону України "Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", статей 20-2 ,68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджені наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №52 від 06 лютого 2009 року, та частини першої статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" є підставою для тимчасового зупинення діяльності відповідача, у зв`язку з чим звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку встановленим обставинам, заявленим позовним вимогам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначає Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" №1264-XII від 25 червня 1991 року /далі – Закон №1264-XII/.

Згідно зі статтею 34 цього Закону завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Відповідно до статті 35 Закону №1264-XII державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об`єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об`єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.

Порядок здійснення державного контролю за охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів визначається цим Законом та іншими законами України.

Пунктами "а" та "в" частини першої статті 20-2 Закону №1264-XII передбачено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля, про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, про охорону атмосферного повітря, щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; в) обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №275 від 19 квітня 2017 року, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

До основних завдань Держекоінспекції, визначених пунктом 3 цього Положення, належать: 1) реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; 2) здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони земель, надр; екологічної та радіаційної безпеки; охорони і використання територій та об`єктів природно-заповідного фонду; охорони, захисту, використання і відтворення лісів; збереження, відтворення і невиснажливого використання біологічного та ландшафтного різноманіття; раціонального використання, відтворення і охорони об`єктів тваринного та рослинного світу; ведення мисливського господарства та здійснення полювання; охорони, раціонального використання та відтворення вод і відтворення водних ресурсів; охорони атмосферного повітря; формування, збереження і використання екологічної мережі; стану навколишнього природного середовища; поводження з відходами, небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами; здійснення заходів біологічної і генетичної безпеки стосовно біологічних об`єктів природного середовища під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритій системі.

Підпунктами "в", "г" та "є" підпункту 2, підпунктами 3, 5, 19 пункту 4 цього ж Положення встановлено, що Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: в) про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин; ведення водокористувачами обліку забору та використання вод, здійснення контролю за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подання відповідним органам звітів; дотримання встановленого режиму господарської діяльності у зонах санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, водоохоронних зонах, прибережних захисних смугах, смугах відведення та берегових смугах водних шляхів, очисних та інших водогосподарських споруд і технічних пристроїв; здійснення водокористувачами заходів із запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з їх території; здійснення заходів з економного використання водних ресурсів; використання води (водних об`єктів) відповідно до цілей та умов їх надання водокористувачам; г) законодавства про охорону атмосферного повітря щодо: наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря; є) щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; 3) проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування); 5) звертається до суду із позовом, зокрема щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин; 19) здійснює інші повноваження, визначені законом.

Згідно з пунктом 7 вказаного Положення Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України № 102 від 21 лютого 2018 року утворена Державна екологічна інспекція Центрального округу (Полтавська та Черкаська області).

Пунктами 1 та 3 розділу І Положення про державну екологічну інспекцію Центрального округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №82 від 17 травня 2018 року /а.с.162-175 т.2/, встановлено, що Державна екологічна інспекція Центрального округу є міжрегіональним територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується та основним завданням якої є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах відповідних територій.

Згідно з пунктами 2, 3 та 6 розділу ІІ вказаного Положення до функцій Державної екологічної інспекції Центрального округу віднесено: 2) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин; ведення водокористувачами обліку забору та використання вод, здійснення контролю за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подання відповідним органам звітів; дотримання встановленого режиму господарської діяльності у зонах санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, водоохоронних зонах, прибережних захисних смугах, смугах відведення та берегових смугах водних шляхів, очисних та інших водогосподарських споруд і технічних пристроїв; здійснення водокористувачами заходів із запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з їх території; здійснення заходів з економного використання водних ресурсів; використання води (водних об`єктів) відповідно до цілей та умов їх надання водокористувачам; про охорону атмосферного повітря щодо: наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; 3) проведення перевірки (у тому числі документальних) із застосуванням інструментрально-лабораторного контролю, складення відповідно до законодавства актів за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх використанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування); 6) звернення до суду із позовами щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Враховуючи вищевикладені норми законодавства, на Державну екологічну інспекцію Центрального округу покладено повноваження щодо здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; складення відповідно до законодавства актів за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства та звернення до суду із позовами щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об`єктів у разі виникнення небезпеки для навколишнього природного середовища та для життя і здоров`я людей.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05 квітня 2007 року (далі – Закон № 877-V).

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища, а заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до частин першої та другої статті 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

За приписами частини сьомої статті 7 названого Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що передумовою для звернення контролюючого органу до адміністративного суду з позовом про обмеження чи зупинення діяльності суб`єкта господарювання є виявлення у ході проведення заходу державного нагляду (контролю) суб`єкта господарювання порушення останнім вимог законодавства, про що складається відповідний акт.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що підставою для звернення до суду з позовом про часткове зупинення діяльності відповідача стало допущення відповідачем порушень вимог статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", статей 21, 23 Кодексу України про надра, статті 17 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", пунктів 4, 30 Додатку до Закону України "Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", статей 20-2, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №52 від 06 лютого 2009 року, та частини першої статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля", виявлених у ході проведення заходу державного нагляду (контролю) ТОВ "Білагро" та зафіксованих в акті № 30/07-15 від 28 серпня 2018 року, складеному за результатами проведення такого заходу.

Таким чином, порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, які зафіксовані в акті № 30/07-15 від 28 серпня 2018 року, виявлені під час проведення планового заходу нагляду (контролю) ТОВ "БІЛАГРО", призначеного наказом Державної екологічної інспекції Центрального округу "Про проведення планового заходу (перевірки) дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "БІЛАГРО" від 10 серпня 2018 року №30/07-14.

В свою чергу питання правомірності винесення наказу Державної екологічної інспекції Центрального округу № 30/07-14 від 10 серпня 2018 року у частині призначення планового заходу нагляду (контролю) ТОВ "БІЛАГРО", а також направлення на проведення планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Білагро" №30/07-15, виданого Державною екологічною інспекцією Центрального округу від 10 серпня 2018 року, та припису Державної екологічної інспекції Центрального округу №02/02.4-23 від 04 вересня 2018 року, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Білагро", були предметом судового розгляду у справі №440/4382/18.

Так, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2019 року у вказаній адміністративній справі, що набрало законної сили 22 липня 2019 року /а.с. 190-194 т. 2/, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Білагро" до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправними та скасування наказу, направлення, припису задоволено частково: визнано протиправними та скасовано наказ Державної екологічної інспекції Центрального округу від 10 серпня 2018 року №30/07-14 "Про проведення планового заходу (перевірки) дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "Білагро" та припис Державної екологічної інспекції Центрального округу №02/02.4-23 від 04 вересня 2018 року, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю "Білагро", у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2019 року у справі №440/4382/18 обґрунтовано тим, що згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням підприємствами вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку, про охорону земель, надр, про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, про охорону атмосферного повітря, про охорону, захист, використання та відтворення лісів, про раціональне використання, відтворення і охорону об`єктів тваринного світу та інше. При реалізації владної управлінської функції контролю ДЕІ зобов`язана була врахувати приписи Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (чинного до 31 грудня 2018 року), якими встановлено до 31 грудня 2018 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (стаття 2); дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органами, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 6). Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року № 1104 затверджений "Перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", серед яких є Держекоінспекція та її територіальні органи (в частині здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки). Державна екологічна інспекція Центрального округу призначила проведення заходу контролю (нагляду) не з питань додержання ТОВ "БІЛАГРО" у 2018 році вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки, а з питання дотримання ним вимог природоохоронного законодавства.

Таким чином, судовим рішенням, що набрало законної сили, визнано протиправним наказ ДЕІ Центрального округу від 10 серпня 2018 року № 30/07-14, на підставі якого проведено плановий захід нагляду (контролю).

Відповідно до статті 74 "Допустимість доказів" Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З огляду на те, що перевірка ТОВ "БІЛАГРО" призначена, а відтак проведена всупереч закону, складений за її результатами акт планового заходу № 30/07-15 від 28 серпня 2018 року не може бути допустимим доказом наявності порушень природоохоронного законодавства з боку ТОВ "Білагро", у зв`язку з якими позивач звернувся до суду з позовом про застосування до ТОВ "Білагро" заходу реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності (у певній частині).

Висновок суду (щодо незаконності акта перевірки, оформленого за результатами незаконно призначеної перевірки) узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 19 лютого 2019 року у справі №820/6323/17, від 18 квітня 2019 року у справі №805/329/17-а, від 16 січня 2018 року у справі № 826/442/13-а та від 20 березня 2018 року у справі № 810/1438/17.

Враховуючи вищевикладене, суд не знаходить ані фактичних даних, ані правових підстав для застосування до відповідача заходу державного нагляду (контролю) шляхом тимчасової заборони (зупинення) його діяльності (у певній частині).

Таким чином, позов задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні позову Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, буд. 6, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 42149108) до Товариства з обмеженою відповідальністю "БІЛАГРО" (вул. Гоголя, буд. 81, с. Красногорівка, Великобагачанський район, Полтавська область, 38341, ідентифікаційний код 32353457) про тимчасову заборону (зупинення) діяльності (в певній частині).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк