Рішення № 87265258, 29.01.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2020
Номер справи
420/6602/19
Номер документу
87265258
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6602/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., учасники справи – не з`явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси про відмову взяття ОСОБА_1 на облік, як внутрішньо переміщеної особи – зобов`язавши на підставі поданих ОСОБА_1 заяви та необхідних документів внести необхідну інформацію про ОСОБА_1 до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси видати ОСОБА_1 довідку за формою згідно з додатком, затвердженою постановою КМУ від 01.10.2014 року №509.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.09.2019 року він звернувся до Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси з письмовою заявою про взяття його на облік, як внутрішньо переміщену особу з доданими до заяви необхідними документами, передбаченими п.3-4 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509. 17.09.2019 року позивачу надійшла відповідь від Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси з відмовою у видачі довідки про взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи, у зв`язку з відсутністю обставин, що спричинили внутрішнє переміщення.

Позивач вказав, що вступивши на навчання 01.09.2019 року до Одеського національного університету ім. М.І. Мечникова, він реалізовував своє право на здобуття вищої освіти, гарантоване ст.53 Конституції України та Законом України «Про вищу освіту», здійснюючи це з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства та порушень прав людини, оскільки територіально найближчим до його місця реєстрації та проживання був Донецький національний університет у м. Донецьк, котрий наразі відповідно до Додатку №1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. №1085-р віднесений до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Позивач зазначив, що у листопаді 2017 року Кабінет Міністрів України схвалив Стратегію інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року. Стратегія визначає бачення соціальної та економічної інтеграції ВПО, включаючи підтримку приймаючих громад. План заходів з її реалізації було затверджено 21 листопада 2018 року, що означало обмежений час для включення його положень до державного бюджету на 2019 рік. План заходів включає 21 стратегічну ціль та 86 заходів щодо права на житло, права власності, пенсійного та соціального забезпечення, працевлаштування, освіти, медичного обслуговування та підтримки приймаючих громадян.

Ухвалою від 25.11.2019 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті на 18.12.2018 року на 11:00 год.

У судовому засіданні 18.12.2018 року оголошено перерву до 24.01.2020 року до 11:00 год. з метою дотримання прав учасників справи на отримання заяв по суті справи.

У судове засідання, призначене на 24 січня 2020 року на 11:00 годину, сторони не з`явилися.

16.12.2019 року до канцелярії суду позивач подав клопотання про розгляду справи за його відсутності.

22.01.2020 року до канцелярії суду представник відповідача подав заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.

20.12.2019 року відповідач надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого позов не визнає та вважає його необґрунтованим. У відзиві відповідач зазначив, що позивачем не було надано доказів щодо підтвердження факту здобуття певного освітньо-кваліфікаційного рівню на території адміністративно-територіальної одиниці тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. Рішенням від 17.09.2019 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідач вважав, що відмовляючи позивачу у видачі довідки, Управління діяло в межах чинного законодавства України, оскільки підставами для переміщення для позивача став початок навчання в Одеському національному університету імені І.І. Мечникова, а не підстава, яка змусила залишити або покинути своє місце проживання на території тимчасової окупації.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Довідки про реєстрацію місця проживання від 03.07.2018 року №289/12-09 та Витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання від 08.08.2017 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , дата реєстрації:14.05.2008 року (а.с. 9-10).

З матеріалів справи вбачається, що 10 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси із заявою про взяття його на облік як внутрішньо переміщену особу. До заяви додані документи, передбачені п.3-4 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509, що відповідачем не заперечувалося.

За результатами розгляду заяви гр. ОСОБА_1 та доданих до неї документів, встановлено, що заявник 28.08.2019 року перемістився до АДРЕСА_2 (гуртожиток АДРЕСА_3 національного університет) імені І.І. Мечникова), в зв`язку з початком навчання .

17 вересня 2019 року Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, керуючись ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706-VІІ, п.2, п.п.1 п.8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509, прийняло рішення №64179-0, яким відмовило ОСОБА_1 у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у зв`язку з відсутністю обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (а.с. 8).

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (далі – Закон №1706), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об`єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

За приписами частин 1, 2 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.4 Закону №1706).

Відповідно до п.2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 (далі – Порядок №509), для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

У день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу. У випадках, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, уповноважений орган зобов`язаний розглянути заяву протягом 15 робочих днів та прийняти рішення про видачу довідки або відмову в її видачі (п.6 Порядку №509).

Відповідно до п.8 Порядку №509 заявнику може бути відмовлено у видачі довідки у разі, коли: 1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, зазначені у статті 1 Закону; 2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки; 3) заявник втратив документи, що посвідчують особу (до їх відновлення); 4) у документі заявника, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені абзацом другим пункту 4 цього Порядку; 5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, не підтверджують такого факту. Рішення про відмову у видачі довідки з обов`язковим зазначенням підстав для відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви про взяття на облік, а у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 4 цього Порядку, - не пізніше ніж через 15 робочих днів після її подання.

У доповідях Управління Верховного комісара ООН з прав людини (розміщених на офіційному веб-сайті ООН) та підготованих Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ), яка була направлена в Україну Офісом Верховного комісара ООН з прав людини в березні 2014 року на запрошення Уряду України зазначається, що цивільне населення, яке проживає поряд із лінією зіткнення та в районах, контрольованих озброєними групами, є особливо вразливим до порушень прав людини та інших зловживань. Багато з них наражаються на небезпеку, яку створюють вибухонебезпечні залишки війни та міни.

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні (СММ), яка почала свою роботу 21 березня 2014 року на підставі запиту від уряду України до ОБСЄ і консенсусного рішення всіх 57 країн-учасниць ОБСЄ у своїх щоденних звітах (від 23.07.2019 року; 20.06.2019 року; 18.06.2019 року; 03.06.2015 року; 13.11.2018 року та ін.), розміщених на офіційному веб-сайті ОБСЄ неодноразово зазначала про бойові дії, порушення режиму припинення вогню, фіксування невибухових снарядів в асфальтованій дорозі, виявлення протитанкових мін навколо підконтрольного уряду м. Мар`їнка (23км на захід-південь-захід від центру Донецька).

Як встановлено судом вище, відповідно до Довідки про реєстрацію місця проживання від 03.07.2018 року №289/12-09 та Витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання від 08.08.2017 року, позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , дата реєстрації:14.05.2008 року (а.с. 9-10).

Відповідно до Додатку №2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткненням, м. Мар`їнка Донецької області віднесене до населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Суд бере до уваги доводи позивача, що вступивши на навчання 01.09.2019 року до Одеського національного університету ім. М.І. Мечникова, він реалізовував своє право на здобуття вищої освіти, гарантоване мені ст.53 Конституції України та Законом України «Про вищу освіту», здійснюючи це з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства та порушень прав людини.

Суд зазначає, що м. Мар`їнка Донецької області знаходиться в безпосередній близькості від лінії зіткнення, це є загальновідомою обставиною і не потребує доказування, як і той факт, що на території Донецької області з 2014 року до теперішнього часу проводиться операція об`єднаних сил.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач підпадає під визначення внутрішньо переміщеної особи, наведене в ст.1 Закону №1706-VII, і визначені пунктом 8 Порядку №509 підстави для відмови позивачу у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи були відсутні.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради видати ОСОБА_1 на підставі поданих ним заяви та документів довідку за формою згідно з додатком, затвердженим Постановою КМ України від 01.10.2014 року №509, про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внести необхідну інформацію про ОСОБА_1 до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності та необхідність належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за можливе, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, виходячи за межі позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 17.09.2019 року № 64179-О про відмову ОСОБА_1 у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

При цьому, у задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відмову взяття його на облік, як внутрішньо переміщеної особи, належить відмовити, оскільки відповідачем зі спірного питання було прийняте рішення, яке визнано протиправним та скасовується судом, а тому звернення до суду з вказаною вимогою (про визнання протиправними саме дій відповідача) не є належним способом захисту порушеного права позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_4 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 17.09.2019 року № 64179-О про відмову ОСОБА_1 у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (адреса: вул. Маршала Говорова, 7, м. Одеса, 65058, код ЄДРПОУ відсутній) видати ОСОБА_1 на підставі поданих ним заяви та документів довідку за формою згідно з додатком, затвердженим Постановою КМ України від 01.10.2014 року №509, про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внести необхідну інформацію про ОСОБА_1 до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

У задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відмову взяття його на облік, як внутрішньо переміщеної особи – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (адреса: вул. Косовська, 2Д, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 36290160) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_4 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 1536,80 грн. (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 29 січня 2020 року.

Суддя В.В. Андрухів

.