
_____________________
Справа № 520/16809/19
Провадження № 2/947/475/20
УХВАЛА
27.01.2020 року
Київський районний суд м. Одеси:
головуючого судді Маломуж А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одеса клопотання представника третьої особи ОСОБА_1 Євгенії ОСОБА_2 про закриття провадження у справі у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерство юстиції України (м. Київ, вул. Городенко, 13), треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «ДНІПРОФІНАНСГРУП» (м. Дніпро, вул. Автотранспортна, 2, оф. 205), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_5 ( АДРЕСА_2 ) про скасування державної реєстрації на нерухоме майно,-
ВСТАНОВИВ:
17.07.2019 року позивачка звернулась до Київського районного суду м. Одеси з позовом до державного реєстратора Одеської обласної філії комунального підприємства «Центр державної реєстрації» Іскрова Олега Вікторовича, Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради про скасування державної реєстрації на нерухоме майно.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Київського районного суду м. Одеси Маломуж А.І.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси від 26.07.2019 року провадження у вказаній справі було відкрито.
27.01.2020 року в судовому засіданні представником третьої особи Брєєвої Євгенії Миколаївни було подано заяву про закриття провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України. В обґрунтування заяви представник третьої особи посилався на припинення КП «Центр державної реєстрації», як юридичної особи, та відсутність у відповідача правонаступника, та те, що Міністерство юстиції України не є правонаступником КП «Центр державної реєстрації».
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти закриття провадження у справі, посилаючись на його безпідставність.
Представник відповідача Міністерства юстиції України в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином.
Представник третьої особи ТОВ «ФК «ДНІПРОФІНАНСГРУП» в судове засідання не з`явився, надав заяву про відкладення розгляду справи.
Представник третьої особи Якушєва Сергія Володимировича в судовому засіданні підтримав клопотання заявника, просив його задовольнити.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та третіх осіб, здійснивши перевірку матеріалів справи та доводів заяви вважає, що заява представника третьої особи про закриття провадження у справі задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Подаючи заяву про закриття провадження у справі, представник третьої особи Брєєвої Євгенії Миколаївни посилався на те, що спірні правовідносини не допускають правонаступництва, оскільки факт припинення КП «Центр державної реєстрації», як юридичної особи, підтверджено витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Суд не погоджується з такими доводами представника третьої особи.
Судом встановлено, що згідно із витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань КП «Центр державної реєстрації» припинено, про що 18.06.2019 року зроблено відповідний запис.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб`єкти державної реєстрації прав:
виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
акредитовані суб`єкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Відповідно до ст.7 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Міністерство юстиції України: забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав; здійснює нормативно-правове регулювання у сфері державної реєстрації прав; забезпечує створення та функціонування Державного реєстру прав, є його держателем; організовує роботу, пов`язану із забезпеченням діяльності з державної реєстрації прав; здійснює контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав, у тому числі шляхом проведення моніторингу реєстраційних дій відповідно до цього Закону та приймає обов`язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом; забезпечує доступ до Державного реєстру прав державних реєстраторів, суб`єктів державної реєстрації прав, визначених цим Законом, інших суб`єктів, право доступу яких визначено цим Законом, та приймає рішення про тимчасове блокування або анулювання такого доступу у випадках, передбачених цим Законом; розглядає скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб`єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України та приймає обов`язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом; складає протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення; організовує роботу з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів; надає узагальнені роз`яснення щодо застосування законодавства з питань державної реєстрації прав; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державним реєстратором є:
1)громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації прав;
2)нотаріус;
3) державний виконавець, приватний виконавець - у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до закону, а також у разі державної реєстрації припинення іпотеки у зв`язку з придбанням (передачею) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки.
Стаття 2 ЦПК України передбачає, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Частиною 1ст.19ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Реєстраційні дії, пов`язані з веденням Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного реєстру обтяжень рухомого майна, вчиняються державними реєстраторами на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», а також відповідних договорів, укладених з державним підприємством «Національні інформаційні системи», яке засновано Міністерством юстиції України, як адміністратором вказаних реєстрів.
Міністерство юстиції України, як держатель відповідного реєстру, делегує свої повноваження з ведення реєстру ДП «НАІС», яке у свою чергу укладає відповідні договори з державними реєстраторами. Самі ж реєстратори, у даному випадку, виступають як суб`єкти делегованих владних повноважень.
Відповідно до ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи викладене, у задоволенні клопотання представника третьої особи Брєєвої Євгенії Миколаївни про закриття провадження у справі слід відмовити.
Керуючись ст. 255 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника третьої особи ОСОБА_5 про закриття провадження у справі у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерство юстиції України (м. Київ, вул. Городенко, 13), треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «ДНІПРОФІНАНСГРУП» (м. Дніпро, вул. Автотранспортна, 2, оф. 205), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_5 ( АДРЕСА_2 ) про скасування державної реєстрації на нерухоме майно відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 29.01.2020 року
Суддя Маломуж А. І.