
Справа №766/25658/19
н/п 3/766/433/20
ПОСТАНОВА
30.01.2020 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Валігурська Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Дніпровського відділення поліції Херсонського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області про адміністративне правопорушення,
передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не встановлено, громадянки України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ; працюючої продавцем в магазині «Райдуга»,
встановив:
ОСОБА_1 10.12.2019 року о 10:00 годині ухилилася від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України батьківських обов`язків щодо виховання своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого остання, не відвідує навчальний заклад, а саме Херсонську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради, що розташована за адресою: м. Херсон, пров. Смоленський, 80, та має пропуски більше десяти днів без поважних причин.
В діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 184 КУпАП, а саме: ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
В судові засідання, призначені на 08.01.2020 року, 20.01.2020 року та на 30.01.2020 року ОСОБА_1 не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, шляхом направлення на адресу її проживання судових повісток, які повернулися до суду без вручення адресату з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Вимогами ч. 1 ст. 268 КУпАП передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи викладене, слід звернути увагу на те, що недотримання строків розгляду справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований статтею 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.
Законодавством встановлено строки здійснення провадження у справах про притягнення до адміністративної відповідальності з метою забезпечення учасникам процесу визначеності у часі, протягом якого суд розгляне справу. Передусім такі строки слугують інтересам особи, яка зазнає заходів впливу, оскільки наявність визначеного строку дає розуміння того, скільки триватиме такий вплив. Водночас протягом такого строку особу наділено процесуальними правами та обов`язками, що дає особі можливість, в тому числі з використанням адміністративного ресурсу (повноважень суду щодо витребування доказів, допиту свідків тощо), представити суду доводи на захист своєї правової позиції. Добросовісна участь особи у процесі вирішення її справи полягає в активній участі у розгляді її справи і недопущенні зловживань наданими їй правами.
Дотримання балансу між інтересами всіх сторін при розгляді справи покладено на суд, який, вирішуючи питання про права та обов`язки сторін, також зобов`язаний дотримуватися встановлених законодавством правил та строків розгляду справи.
Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 року зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №194617 від 13.12.2019 року було складено у присутності ОСОБА_1 , про що свідчить її підпис, отже останній було відомо про існування судового провадження відносно неї. Проте зловживаючи своїми правами ОСОБА_1 не вжила належних заходів, щоб дізнатись про стан судового провадження, заяв та клопотань, в тому числі про зміну місця проживання, до суду не подавала.
Безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
З огляду на викладене судом не встановлено поважних причин неявки ОСОБА_1 до суду для розгляду справи, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП не є перешкодою для її розгляду, а тому вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останньої.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП підтверджена дослідженими в судовому засіданні доказами:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 №194617 від 13.12.2019 року, в якому викладено обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких зазначено, що їй було відомо про невідвідування її донькою ОСОБА_2 навчального закладу;
-письмовими поясненнями неповнолітньої ОСОБА_2 , в яких зазначено, що вона не відвідує навчальний заклад у зв`язку з тим, що не може знайти спільну мову з однокласниками. Зобов`язалася ходити до навчального закладу і не допускати пропусків без поважних причин;
-поданням директора Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради Юрченко Н.В. від 09.12.2019 року, зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_2 була відсутня у школі 10 днів без поважної причини. В результаті дитина до школи так і не з`явилася, мати на телефонні дзвінки не відповідає;
-характеристикою на ОСОБА_2 , виданою Херсонською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №35 Херсонської міської ради, за змістом якої остання характеризується спокійною та врівноваженою дівчинкою, при спілкуванні з іншими проявляє стриманість. Навчальний матеріал сприймає на початковому та середньому рівнях, на уроках неактивна, займається сторонніми справами, відволікається. Мати через брак часу на постійну роботу не має можливості контролювати дитину та приділяти належну увагу вихованню та навчанню;
-рапортом інспектора Дніпровського відділення поліції Херсонського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області Курасановою А.І., в якому засвідчено, що з неповнолітньою ОСОБА_2 проведено профілактичну роботу, спрямовану на недопущення вчинення подібних випадків в подальшому
Враховуючи викладене вище, особу правопорушника, характер вчиненого правопорушення, відсутність обставин, що пом`якшують відповідальність та обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника, суд приходить до висновку про необхідність застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу, що відповідає санкції ч. 1 ст.184 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв`язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.33, 34, ст. 40-1, ч. 1 ст. 184, ст.ст.251, 256, 283-284 КУпАП, -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
(Рахунок отримувача: UA628999980314080542000021002, Одержувач – УК у м.Херсоні /м Херсон/ 21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37959779, Банк отримувач – Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100)
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 420,40 грн.
(Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) – 37993783, Банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом 10 (десяти) днів з дня винесення через Херсонський міський суд Херсонської області до Херсонського апеляційного суду.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
СуддяЛ. В. Валігурська