
Справа №461/3211/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2020 року місто Львів
Галицький районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Стрельбицького В.В.,
за участю секретаря Івасюти Н.В.,
представника позивача ОСОБА_1 А ОСОБА_2 ,
представника відповідача Величко У.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Львівського комунального підприємства «Снопківське» (79011, м. Львів, вул. Кубійовича, 33) до ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості,
встановив:
позивач звернувся до суду з позовом, у якому, після уточнення розміру позовних вимог, просить стягнути з відповідачів на користь Львівського комунального підприємства «Снопківське» 15293 гривень 34 копійки заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території.
Обґрунтовуючи позовні вимоги покликається на те, що відповідачі в період з 01.05.2016 року до 31.08.2019 року не сплачують витрат за утримання будинку і прибудинкової території в добровільному порядку, внаслідок чого, станом на 01.09.2019 року, утворилась вказана заборгованість. 30.03.2018 року позивач уже звертався до суду із заявою про видачу судового наказу, з приводу даної заборгованості, однак ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 02.04.2018 року було відмовлено у задоволенні заяви про видачу наказу, з підстав відсутності договору про надання відповідачу послуг.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, з мотивів, наведених у ньому. Просила позов задовольнити.
Відповідачі подали до суду письмовий відзив, у якому просили відмовити у задоволенні позовних вимог, зважаючи на неякісне надання позивачем послуг з утримання будинку та прибудинкових територій. Також, вказали, що з 2017 року у квартирі фактично не проживають, оскільки квартира затоплена та не користуються жодними послугами з утримання будинку. До відзиву долучили акт обстеження ЛКП від 06.12.2017 року, згідно якого їхню квартиру було залито в результаті проведення ремонтних робіт підрядною організацією, яка залучена ЛКП.
Представник відповідача ОСОБА_4 адвокат Величко У.М. позов заперечила, вказуючи що будинок та помешкання відповідачів знаходяться в аварійному стані, оскільки ніяких ремонтних робіт у будинку не проводиться. Просила відмовити у задоволенні позову.
ОСОБА_4 подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, про причини неявки суд не повідомила. Про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Суд постановив проводити розглядсправи на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ст.4 ЦПК України).
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є співвласниками квартири АДРЕСА_2 , де вони і проживають, що стверджується довідкою з місця проживання та склад сім`ї від 03.05.2018 року №1574.
Згідно рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №365 від 08.06.2007 року, будинок АДРЕСА_3 , перебуває на балансі та утриманні ЛКП «Снопківське».
У період з 01.05.2016 року до 31.08.2019 року, у відповідачів виникла заборгованість по несплаті ними послуг з утримання будинку та прибудинкової території, яка згідно розрахунку становить 15293 гривень 34 копійки (розрахунок за т.1 а.с.7, 194, т.2 а.с.7).
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно зіч.1 ст. 11 ЦК України,цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Згідно зіст. 322 ЦК України,власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.360 ЦК України, співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Згідно ст.13 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо-будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
Частиною 3ст. 16 цього Закону,визначено принцип безперебійного надання споживачу послуг.
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» визначено основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Згідно з п.7 «Правил користування приміщеннями житлових будинків» затверджених Постановою КМУ №45 від 24 січня 2006 року «Про внесення змін до постанови Кабміну від 08 жовтня 1992 року №572», власник та наймач квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Пунктом 1 ч. 1ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
При цьому, такому праву прямо відповідає визначений у п. 5 ч. 3ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст.162Житлового кодексу Української РСР,плата за комунальні послуги береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.32ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»,плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно, відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Статтею 14цього ж Законупередбачено, що тарифи на комунальні послуги затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Згідно дост.7 вказаного Закону,до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: 1) затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм; 2) встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; 3) затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням.
Постановою КМУ№ 529від 20.05.2009року «Пропорядок формуваннятарифів напослуги зутримання будинківі спорудта прибудинковоїтериторії» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), затверджений Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Типовий перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надаються ЛКП мешканцям розроблені у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України та затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 561 від 31.05.2012року «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для населення у м. Львові індивідуально по кожному будинку».
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 5 статті 81ЦПК України).
Нормами ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною першоюст.76 ЦПК Українивизначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Оцінюючи надані позивачем докази, суд вважає встановленим, що ОСОБА_5 надає, а відповідачі споживають послуги з утримання будинку АДРЕСА_3 та його прибудинкових територій.
Так, матеріалами справи підтверджується, що двірником комунального підприємства проводиться прибирання прибудинкової території будинку АДРЕСА_3 , здійснюється дератизація, проводиться обслуговування димовентиляційних каналів, здійснюється обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло-, водопостачання та водовідведення і зливової каналізації, проводиться заміна паронітових прокладок, чавунних засувок, вентелів, згонів на трубопроводах і каналізаційних трубах у будинках; прокладання труб; встановлення повітрозбірника, манометрів і термометрів, виконуються роботи з ремонту внутрішньобудинкових електромереж, систем водовідведення та вивезення - твердих побутових відходів, підтримуючий ремонт конструктивних елементів, дахів; підтримуючий ремонт сходових кліток; підтримуючий ремонт загальних балконів, ремонт конструктивних елементів.
Вказані обставини підтверджуються робочими листками ЛКП «Снопківське» за спірний період та договорами про надання послуг щодо утримання будинку та прибудинкових територій: договором між ЛКП та Львівським комунальним Ремонтно-аварійним підприємством щодо виконання робіт з ліквідації аварій та пошкоджень на внутрішньо будинкових інженерних мережах у житловому фонді будинків, які перебувають на балансі ЛКП від 01.03.2018 року, договором між ЛКП «Снопківське» та ПАТ «Львівобленерго» щодо подачі електричної енергії до будинків, які перебувають на балансі ЛКП, договором про надання послуг щодо вивезення побутових відходів від 02.12.2016 року, договором про надання послуг по профілактичній дезінфекції, дератизації, дезінсекції, акарацидні та лавроцидні обробітки від 02.01.2018 року.
Як видно з досліджених судом письмових доказів, наданих позивачем в ході розгляду справи на підтвердження заявлених позовних вимог, такі отримані у порядку встановленому Законом, стосуються безпосередньо обставин справи та підтверджують факт надання відповідачам житлово-комунальних послуг, а відтак беруться судом до уваги, як належні та допустимі докази в процесі доказування.
Беручи до уваги встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, достатність і взаємний зв`язок доказів їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачі зобов`язані проводити оплату наданих послуг, однак не виконували належним чином зобов`язання. Доводів позивача з приводу цього відповідачами не спростовано.
Водночас, суд знаходить обґрунтованим покликання представника позивача на відсутність укладеного договору, з приводу надання та отримання послуг з утримання будинку та прибудинкової території, але наявності, при цьому зобов`язання між сторонами щодо оплати таких послуг, оскільки відсутність укладеного договору про надання житлово-комунальних послуг не є підставою для звільнення споживача від оплати спожитих житлово-комунальних послуг, що також узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України у справі № 6-56220св10, рішення від 07.09.2011 року та у справі №6-2951цс15, рішення від 20.04.2016 року.
Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а статтею 525 ЦКУ передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Доводи відповідачів про те, що ЛКП «Снопківське» не надає послуги з утримання будинку та прибудинкової території суд відхиляє, оскільки такі не підкріплені жодними належними та допустимими доказами по справі, не відповідають фактичним обставинам справи, є лише суб`єктивним твердженням. Також, не встановлено, що відповідачі пред`являли до позивача вимоги про ненадання чи неналежного надання житлово-комунальних послуг.
Оцінюючи доводи відповідачів про те, що будинок АДРЕСА_3 перебуває в аварійному стані, на підтвердження чого відповідачами надано технічний висновок провідного експерта ОСОБА_6 , за результатами обстеження конструкцій даного будинку, суд вважає за необхідне відзначити наступне.
З технічного висновкупровідного експерта ОСОБА_7 І.,за результатамиобстеження конструкційданого будинку вбачається, що проведене експертом вивчення матеріалів БТІ, візуальне та інструментальне дослідження і обстеження основних несучих та огороджуючих конструкцій будинку дає змогу зробити наступні висновки:
технічний стан обстежених конструкцій наступний:
гідроізоляційне покриття даху незадовільний;
несучі дерев`яні конструкції даху - задовільний;
горищне перекриття - незадовільний;
несучі цегляні стіни - задовільний;
міжповерхове перекриття - незадовільний;
тинькування стін та стель - аварійний;
Загальний стан обстежених несучих конструкцій будинку незадовільний, а огороджувальних в квартирі № АДРЕСА_4 - аварійний, (за станом найгіршого елемента), ветхий зі зношенням 100% за терміном експлуатації і небезпечний та непридатний для проживання через підвищену вологість у приміщеннях та продовження процесів деструкції кладки несучих стін, псування електричної мережі в квартирі, корозію газових труб.
Причинами появи та розвитку дефектів є аварійний стан гідроізоляційного килима даху, несвоєчасний та неякісний ремонту даху, Розвиток дефектів стін, перекриття продовжується і може призвести до появи аварійної ситуації (обрушення стелі в приміщеннях квартири, обрушення уламків тиньку та кладки на перехожих, замикання в електромережі та витік газу з наступним ризиком вибуху та пожежі, тощо).
Будинок потребує ліквідації виявлених дефектів проведеного ремонту даху, а квартира АДРЕСА_4 протягом останніх 4-5 років непридатна та небезпечна для проживання і потребує капітального ремонту. Можливе виведення з аварійного стану конструкцій будинку шляхом термінового усунення дефектів даху (відновлення герметичності килима даху), ремонту тинькування головного та дворового фасадів. На даний час до усунення вказаних дефектів ремонт в квартирі АДРЕСА_4 проводити економічно недоцільно. Після усунення виявлених дефектів даху та зовнішнього тинькування, у квартирі АДРЕСА_4 необхідно виконати заміну аварійної ділянки стелі (7,0 м2) тинькування стіни (до 8 м2), заміну підлоги (до 4 м2), повну санітарну побілку стель та стін.
Окрім того, для фіксації факту залиття квартири відповідачі звертались до ЛКП «Снорківське», інженерами якого після огляду квартири складено акт від 06.12.2017 року, що також підтверджує факт залиття квартири, з якого вбачається, що у квартирі АДРЕСА_4 виявлено залиття в одній кімнаті водою стін, стелі, підлоги. Залиття відбулось в результаті проведення ремонтих робіт підрядною організацією на покрівлі будинку, що призвело до затоплення водою стін і стелі житлового будинку. У найкоротші терміни підрядною організацією будуть усунуті недоліки та відремонтовано частину даху будівлі.
Крім цього, договорами про надання послуг, укладеними між Галицькою районною адміністрацією та ПП «Новосад-Буд» 17.11.2017 року за №336, від 28.03.2018 року №62, довідкою про вартість виконаних робіт підтверджується факт проведення у будинку АДРЕСА_3 покрівельних робіт та інших спеціалізованих будівельних робіт.
Згідно актів ЛКП «Снопківське» від 02.07.2018 року, 19.06.2018 року нових плям та слідів залиття квартири АДРЕСА_2 після проведення ремонтних робіт покрівлі не виявлено. Вбачаються тільки старі сліди залиття.
Як вбачається з п. 2.2. Статуту Львівського комунального підприємства «Снопківське», основними напрямками діяльності підприємства є належне утримання житлових будинків та прибудинкової території, згідно з «Правилами користування приміщеннями житлових будинків» та прибудинкових територій, затверджених постановою КМУ від 08.10.1992 року № 572, незалежно від форми власності статусу квартир та нежитлових приміщень, які розміщені в житловому будинку; забезпечення квартиронаймачів, власників квартир та нежитлових приміщень у житлових будинках якісними житлово-комунальними послугами; забезпечення утримання будинків відповідно до Правил, Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76; здійснення технічного контролю за станом житлового фонду; забезпечення підготовки житлового фонду до експлуатації в весняно-літній та осінньо-зимовий періоди/.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством; якість житлово-комунальної послуги - сукупність нормованих характеристик житлово-комунальної послуги, що визначає її здатність задовольняти встановлені або передбачувані потреби споживача відповідно до законодавства.
З аналізу ст. 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - цілісність даху над будівлею є мінімальною нормою, яка забезпечує технічну експлуатацію будинку, тому що атмосферні опади у вигляді снігу та дощу при відсутності належного даху призводить до руйнування несучої спроможності конструкції будинку.
Так, згідно «Загальних відомостей про будівлі» - основні конструктивні елементи або частини цивільних будівель - це фундаменти, стіни і окремі опори, перекриття, перегородки, дахи, сходи, вікна і ліхтарі, двері і ворота, балкони, лоджії, галереї. Усі ці елементи по своєму призначенню підрозділяються на конструкції, що несуть, і конструкції, що захищають. Дахи і покриття є конструкціями, що відмежовують будівлю згори і що захищають його від атмосферних опадів, а коли це потрібно, то і від зайвого охолодження зимою або перегрівання влітку. Дахи підрозділяються на горищні і безгорищні. Горищні дахи влаштовують переважно над цивільними будівлями. Безгорищні дахи є конструкцією, що виконує одночасно функції даху і горищного перекриття. Безгорищні дахи цивільних будівель прийнято називати поєднаними дахами. Найважливіша вимога, якій повинні задовольняти усі дахи і покриття, водонепроникність їх верхньої оболонки, яка називається покрівлею.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» регламентує права та обов`язки як споживача, так і виконавця цих послуг (ст.ст. 20,21 цього Закону).
Частиною 2 ст. 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що власник має право доручати повністю або частково розпоряджатися та управляти належним йому майном відповідно до закону та договору балансоутримувачу або управителю.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 24 вищевказаного Закону балансоутримувач зобов`язаний забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил.
Пунктом 8 ч.2 ст. 25 цього ж Закону, управитель повинен забезпечувати здійснення профілактичних, поточних, капітальних та аварійних ремонтів відповідно до встановлених стандартами, нормативами, нормами і правилами вимог щодо строків та регламентів.
У відповідності до ст. ст. 176,178 ЖК України, Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою КМУ №45 від 24.24.01.2006 року, п. 1.2.6. Примірного переліку послуг з утримання будинків та споруд, при будинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 року №150, Правил утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року №76, інших нормативно-правових актів, власник будинку здійснює ремонт даху. Власник житлового будинку (балансоутримувач житлового будинку або уповноважена ним особа) несе відповідальність перед власником квартири в разі незадовільного утримання будинку або ненадання в повному обсязі послуг, відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 2 Правил утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, технічне обслуговування жилих будинків - це комплекс робіт, спрямованих на підтримку справності елементів будівель чи заданих параметрів та режимів робот технічного обладнання. Система технічного обслуговування жилих будинків повинна забезпечувати безпечне та безперебійне функціонування будинків, інженерних мереж та обладнання протягом установленого терміну служби будинку. Технічне обслуговування жилих будинків включає роботи з контролю за його станом, забезпечення справності, працездатності, наладки і регулювання інженерних систем тощо.
Згідно з п. 4.4.1, п.4.4.2 цих же Правил під час експлуатації будинку необхідно забезпечувати відсутність дефектів конструктивних елементів даху. Інженерно-технічні працівники виконавця послуг повинні знати вузли несучих конструкцій і стан покрівлі, особливо в місцях сполучення з водостоками, будівельними конструкціями та устаткуванням, що проходить через покрівлю.
Відповідно до п. 2.4 Правил, якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що належать до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Водночас поточний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Поточний ремонт повинен проводитись з періодичністю, яка забезпечує ефективну експлуатацію будівлі з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту, реконструкції) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт або реконструкцію.
Згідно з п. 2.4.1. Правил, організація поточного ремонту жилих будинків повинна проводитися відповідно до нормативно-правових та нормативно-технічних документів з організації і технології поточного ремонту жилих будинків. Поточний ремонт виконується виконавцем послуг власними силами або із залученням підрядних організацій. Неналежне виконання такими підрядними організаціями взятих на себе договірних зобов`язань є підставою цивільно-правової відповідальності, проте не звільняє виконавця послуг від власних зобов`язань.
Поточний ремонт будинку повинен проводитись з періодичністю, яка забезпечує ефективну експлуатацію будівлі з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту, реконструкції) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт або реконструкцію.
З врахуванням вищенаведеного, оскільки ЛКП «Снопківське» є балансоутримувачем житлового будинку АДРЕСА_3 та виконавцем послуг з утримання будинку та прибудинкової території, то саме ЛКП «Снопківське» має обов`язок утримувати в належному технічному стані житловий будинок, проводити поточний ремонт житлового будинку.
Однак, обов`язку ЛКП «Снопківське» проводити капітальний ремонт житлового будинку законодавець не визначає. При цьому, матеріалами справи підтверджено те, що ЛКП надавало відповідачам послуги, які передбачені Типовим переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради, і які, доводять відсутність вини ЛКП у залитті квартири та даху будинку. З матеріалів справи вбачається, що працівниками ЛКП «Снопківське» проводився поточний та підтримуючий ремонт покрівлі підрядною організацією на замовлення Галицької районної адміністрації Львівської міської ради.
Представник ЛКП «Снопківське» вказала на те, що роботи по заміні конструкцій покрівлі пов`язані з виконанням будівельних робіт, що відноситься до капітальних ремонтів, не виконуються ЛКП «Снопківське», кошти на капітальний ремонт житлового фонду виділяються Львівською міською радою з місцевого бюджету.
Суд з такими доводами представника позивача погоджується, виходячи з наступного.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету; передачу коштів, матеріально - технічних та інших ресурсів; прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.
Статтями 28, 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін, повноваження з галузі житлово-комунального господарства, побутового обслуговування, одними із яких є встановлення за узгодженим рішенням відповідних рад порядку використання коштів та іншого майна, що перебувають у спільній власності територіальних громад, здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету; управління об`єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання.
Положення про департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, затверджене рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.08.2017№704 передбачає, що департамент є виконавчим органом Львівської міської ради, який відповідно до наданих йому повноважень займається укладенням угод та організацією виконання робіт з капітального ремонту житлового фонду, що є у комунальній власності міста, видачею замовлення та виготовлення технічної документації на капітальний ремонт житлового фонду.
Відтак, суд вважає, що ремонт даху відноситься до капітального ремонту, і такий повинен проводитись за рахунок коштів власника житлового приміщення, яким є Львівська міська рада, тобто, за рахунок коштів місцевого бюджету.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги ЛКП «Снопківське» щодо стягнення з відповідачів заборгованості за послуги з утримання будинку та прибудинкової території є обґрунтованими та підтверджені матеріалами справи, оскільки плата за житлово-комунальні послуги відповідачами не проводиться упродовж 2016-2019 років. Наданими суду доказами доведено, що позивач дотримувався передбачених чинним законодавством вимог щодо технічного утримання будинку, вживав своєчасні заходи для усунення несправності частин житлової споруди, відтак, доводи позивача знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи. Відповідачами позовні вимоги не спростовані, а тому позов підлягає задоволенню, і з відповідачів на користь ЛКП «Снопківське» підлягає стягненню заборгованість за період з 01.05.2016 року до 31.08.2019 року, що становить 15293 гривень 34 копійки.
Відповідно до вимогст. 141 ЦПК України, судові витрати понесені позивачем підлягають стягнення з відповідачів, з кожного в рівних частках.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 ) на користь Львівського комунального підприємства «Снопківське» (79011, м. Львів, вул. Кубійовича, 33, ідентифікаційний код юридичної особи 23891645) 15293 гривень 34 копійки заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.05.2016 року до 31.08.2019 року.
Стягнути з ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 ) на користь Львівського комунального підприємства «Снопківське» (79011, м. Львів, вул. Кубійовича, 33, ідентифікаційний код юридичної особи 23891645) 1762 гривень 00 копійок судового збору, тобто по 881 гривень 00 копійок з кожного.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо всудовому засіданнібуло оголошенолише вступнута резолютивнучастини судовогорішення абоу разірозгляду справи(вирішенняпитання)без повідомлення(виклику)учасників справи,зазначений строкобчислюється здня складенняповного судовогорішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 29 січня 2020 року.
Головуючий суддя Стрельбицький В.В.