
Справа № 420/5822/18
УХВАЛА
23 січня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Соколенко О.М.
при секретарі судового засідання - Хлевитській С.І.,
за участю:
представника позивача - Козачок О.В. (адвоката, згідно ордеру та довіреності),
представника відповідача - Поперечного Д.О. (за довіреністю),-
розглянувши в судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою приватного підприємства «Депозит» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовною заявою приватного підприємства «Депозит» до Головного управління ДФС в Одеській області, в якій позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС України в Одеській області від 09.10.2018 року №0044061404 та №0044051404.
Ухвалою суду від 09 квітня 2019 року задоволено заяву представника позивача про призначення експертизи та зупинення провадження по справі №420/5822/18, призначено судово-економічну експертизу по справі №420/5822/18, направлено Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Ланжеронівська, 21, м. Одеса, 65000) матеріали адміністративної справи № 420/5822/18 згідно з описом, а провадження у справі зупинено до одержання результатів судово-економічної експертизи по справі №420/5822/18.
21 листопада 2019 року до суду надійшов висновок судової експертизи №19-5508/5509 від 31.10.2019 року по адміністративній справі №420/5822/18 разом із матеріалами адміністративної справи №420/5822/18.
Так, під час розгляду справи, враховуючи зміст описової та резолютивної частини висновку судової експертизи №19-5508/5509 від 31.10.2019 року по адміністративній справі №420/5822/18 в частині другого та третього питань, судом, з урахуванням думки учасників справи, викликано у судове засідання на 23.01.2020 року експерта Хосонову Олену Сергіївну, якою проводилась експертиза та складався даний висновок для надання роз`яснень по наданому висновку у зв`язку із наявністю у суду певних питань.
У судовому засіданні 23.01.2020 року експерт Хосонова О.С. частково надала усні пояснення по складеному нею висновку експертизи, та стосовно інших питань суду по вказаному висновку, експерт зазначила, що надасть письмові пояснення до вказаного висновку експертизи, оскільки їй необхідно для цього додатковий час.
Зважаючи на необхідність отримання письмових пояснень до вказаного висновку експертизи, судом поставлено на обговорення представників сторін питання щодо зупинення провадження у справі до отримання відповідних письмових пояснень (роз`яснень) експерта щодо складеного нею висновку.
Представники сторін у судовому засіданні 23.01.2020 року не заперечували проти зупинення провадження у справі за вказаних обставин.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.101 КАС України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.
Приписами ч. 4 ст. 9 КАС України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Пунктами 4,6 частини 2 статті 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення; в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Положення цієї норми передбачає право суду зупинити провадження у разі об`єктивної неможливості розгляду справи до отримання відповідних доказів.
На думку суду, необхідність отримання письмових пояснень до висновку експертизи становить об`єктивну неможливість розгляду справи, враховуючи наявність висновку експерта, без отримання цих пояснень.
Згідно з ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено, тобто, - є прогалина в законодавстві. Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Тому, суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення безпосередньо у ч.6 ст.7 КАС України.
Суд зазначає, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розгляду справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Отже, застосовуючи аналогію закону, з урахуванням того, що існує необхідність отримання письмових пояснень до вищевказаного висновку експертизи, підготовка яких займе певний час, враховуючи посилання експерта на її відрядження, та процесуальні строки розгляду справи, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, - до отримання письмових пояснень експерта на підставі п.п.4,6 ч.2 ст.236 КАС України.
Керуючись ст. ст. 7, 68, 101, 120, 236, 243, 256, 294 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Зупинити провадження в адміністративній справі №420/5822/18.
Призначити судове засідання на 12 лютого 2020 року о 14 год. 00 хв.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 28.01.2020 року.
Суддя О.М.Соколенко