
Справа № 420/5910/19
У Х В А Л А
28 січня 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі №420/5910/19 та заміну відповідача на правонаступника в справі №420/5910/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
07 жовтня 2019 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської митниці Державної фіскальної служби України, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Одеської митниці Державної фіскальної служби України №UA500000/2019/000480/2 від 30.08.2019 року про коригування митної вартості автомобіля марки «BMW», 2014 року випуску, ідентифікаційний №VIN: НОМЕР_1 та картки відмови у митному оформленні декларації №UA500650/2019/01181 від 31.08.2019 року.
Ухвалою суду від 15.10.2019 року позов залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позову.
24.10.2019 року (вх. №39179/19) від позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків адміністративного позову разом із позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Одеської митниці ДФС №UA500000/2019/000480/2 від 30.08.2019 року про коригування митної вартості автомобіля марки «BMW», 2014 року випуску, ідентифікаційний №VIN: НОМЕР_1 та картки відмови у митному оформленні декларації № UA500650/2019/01181 від 31.08.2019 року.
Ухвалою суду від 01.11.2019 року судом відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку ст.262 КАС України.
27.11.2019 року (вх. №44546/19) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками. Разом із відзивом представником відповідача надано до суду заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, в яких Одеська митниця ДФС просить суд розглядати справу в порядку загального позовного провадження.
05.12.2019 року (вх.№46039/19) від позивача до суду надійшла відповідь на відзив разом із додатками.
11.12.2019 року (вх. №46936/19) від представника відповідача надійшло клопотання, в якому відповідач просить:
- зупинити провадження у справі № 420/5910/19 за позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень у зв`язку з реорганізацією Одеської митниці ДФС шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби;
- замінити відповідача у справі №420/5910/19 - Одеську митницю ДФС на її правонаступника - Одеську митницю Держмитслужби (ідентифікаційний код юридичної особи - 43333459, 65078, Одеська область, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, будинок 21 А).
Вказане клопотання представника обґрунтоване тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 року №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1, в тому числі, Одеську митницю Держмитслужби, а Одеську митницю ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби. Відповідач зазначає, що пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 року №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» передбачено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.
Також, у клопотанні вказано, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №1217-р, Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів України щодо можливості здійснення з 08 грудня 2019 року Державною митною службою України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
З огляду на викладене, враховуючи важливе значення справи для сторін, а також необхідність з`ясувати позицію позивача по клопотанню Одеської митниці ДФС про зупинення провадження по справі і заміну відповідача, ухвалою суду від 02.01.2020 року судом вирішено розглядати справу за позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень за правилами загального позовного провадження.
У підготовче засідання 28.01.2020 року сторони не прибули, про дату час та місце проведення підготовчого засідання повідомлені належним чином та своєчасно.
Від позивача 28.01.2020 року (вх. №ЕП/817/20) надійшла заява про проведення підготовчого засідання без його участі.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
За приписами ч.1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. 205 КАС України).
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи наведене, зважаючи на подану позивачем заяву, у зв`язку із неприбуттям у судове засідання 28.01.2020 року всіх учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, суд дійшов висновку про розгляд процесуальних питань в порядку письмового провадження.
Розглянувши подане представником відповідача клопотання про зупинення провадження у справі та заміну відповідача у справі №420/5910/19 на правонаступника, суд дійшов висновку про відсутність підставі для їх задоволення виходячи з наступного.
Так, згідно п. 1 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб`єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 ЦК юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1, в тому числі і Одеську митницю Держмитслужби.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби», реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби за переліком згідно з додатком 2, в тому числі і Одеську митницю ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» встановлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.
Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2019 р. № 858 встановлено правонаступника Одеської митниці ДФС.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 06 березня 2019 р. № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" затверджено Положення про Державну податкову службу України; Положення про Державну митну службу України, в якому зазначено, що Державна митна служба, її територіальні органи виконують встановлені законодавчими та іншими нормативно-правовими актами функції та повноваження органів доходів і зборів до внесення до таких актів відповідних змін у частині, що стосується повноважень Державної митної служби, її територіальних органів.
Згідно розпорядження Кабінету міністрів України від 04.12.2019 № 1217-р, Кабінет міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення з 08.12.2019 Державною митною службою покладених на неї постановою КМУ від 06.03.2019 № 227 функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 25.11.2019 року № 30-рг "Про реорганізацію митниць ДФС" 27.11.2019 року розпочато процедуру реорганізації Одеської митниці ДФС шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.01.2020 року, Одеська митниця Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459) зареєстрована як юридична особа 06.11.2019 року, про що внесено відповідний запис №1556102000072181.
В свою чергу, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.01.2020 року, 27.11.2019р. внесений запис про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органа про припинення юридичної особи Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39441717) в результаті реорганізації. Запис про ліквідацію юридичної особи або її припинення відсутній
Тобто, відповідач - Одеська митниця ДФС перебуває у стані реорганізації, проте дана юридична особа не є припиненою.
В той же час, положення п. 1 ч.1 ст. 236 КАС України застосовується лише у випадках, коли існує необхідність у встановленні правонаступника сторони у справі.
Враховуючи вищезазначене та зважаючи положення п. 1 ч.1 ст. 236 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність підставі для задоволення клопотання представника відповідача в частині зупинення провадження у справі №420/5910/19.
Разом з цим, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Як вже вказано судом, Одеська митниця Держмитслужби (код ЄДРПОУ - 43333459) зареєстрована як юридична особа 06.11.2019 року, про що внесено відповідний запис №1556102000072181 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
При цьому, судом встановлено, що відповідач у справі станом на дату вирішення вказаних клопотань перебуває в процесі припинення, проте, відповідний запис про її припинення у вказаному реєстрі відсутній.
Отже, станом на дату розгляду справи Одеська митниця ДФС, яка прийняла оскаржуване рішення та має відповідати за цим позовом, хоча і перебуває у стані припинення, але не ліквідована (не припинена) як юридична особа публічного права, яка може бути відповідачем у суді, а відтак, відсутні підстави для задоволення клопотання відповідача в частині заміни відповідача Одеської митниці ДФС у справі №420/5910/19 на її правонаступника - Одеську митницю Держмитслужби.
Керуючись ст.ст. 52, 120, 173, 236, 243, 248, 256 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі №420/5910/19 та заміну відповідача на правонаступника в справі №420/5910/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.
Ухвала окремо від кінцевого рішення по справі не оскаржується.
Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Суддя Корой С.М.