
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
28 січня 2020 року м. Київ № 810/3215/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши заяву Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.12.2019 в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану
Головного територіального управління юстиції у Київській області,
Бородянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану
Головного територіального управління юстиції у Київській області
про зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, Бородянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, в якому просить:
- зобов`язати Бородянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області внести доповнення в поновлений актовий запис цивільного стану від 27.09.2016 № 9 про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме в графі «Батько» вказати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а в графі «Мати» вказати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- зобовязати Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області внести виправлення в актовий запис цивільного стану від 16.01.1995 про смерть ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме в графі «Національність» виправити з «українка» на «полька».
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27.12.2019 адміністративний позов задовольнили повністю.
Визнано протиправною відмову Бородянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області щодо невнесення доповнень в поновлений актовий запис цивільного стану від 27.09.2016 № 9 про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1
Визнано протиправною відмову Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області внести виправлення в актовий запис цивільного стану від 16.01.1995 про смерть ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Зобов`язано Бородянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області внести доповнення в поновлений актовий запис цивільного стану від 27.09.2016 № 9 про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме в графі «Батько» вказати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а в графі «Мати» вказати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
Зобов`язано Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області внести виправлення в актовий запис цивільного стану від 16.01.1995 про смерть ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме в графі «Національність» виправити з «українка» на «полька».
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (08205, Київська область, місто Ірпінь, вулиця Шевченка, 5,код за ЄДРПОУ: 26146215) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Бородянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (07801, Київська область, смт/ Бородянка, вулиця Паркова, 1А, код за ЄДРПОУ: 26146190) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
24.01.2020 на адресу Київського окружного адміністративного суду надійшла заява відповідача-1 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.12.2019 в адміністративній справі №810/3215/17 за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, Бородянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області про зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з ч.1 ст.366 Кодексу адміністративного судочинства України заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, що надійшла до адміністративного суду, передається судді адміністративного суду, який визначається в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до положень ч.ч. 2-3 ст. 366 Кодексу адміністративного судочинства України протягом п`яти днів з дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами. До заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до п.2 ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є: 1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; 2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі; 3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Позивач звернувся до суду з заявою на підставі п.1 ч.2 ст.361 Кодексу адміністративного судочинства України.
Разом з тим, відповідно до п. 6 ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України при перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову.
Відповідно до ч.1 ст. 364 Кодексу адміністративного судочинства України заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.
Згідно ч. 2 ст. 364 Кодексу адміністративного судочинства України у заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами зазначаються:
1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява про перегляд, номер справи;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та адреса електронної пошти, офіційна електронна адреса, за наявності;
3) ім`я (найменування) інших учасників справи;
4) судове рішення, про перегляд якого за нововиявленими або виключними обставинами подається заява;
5) нововиявлені або виключні обставини, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, дата їх відкриття або встановлення;
6) посилання на докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Згідно ч.3 ст. 364 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви додаються:
1) копії заяви відповідно до кількості учасників справи;
2) документ про сплату судового збору;
3) докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин;
4) у разі пропуску строку на подання заяви - клопотання про його поновлення;
5) клопотання особи про витребування копії рішення міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, в органу, відповідального за координацію виконання рішень міжнародної судової установи, якщо її немає у розпорядженні особи, яка подала заяву, - у разі подання заяви про перегляд судового рішення з підстави, визначеної пунктом 3 частини п`ятої статті 361 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 366 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Згідно ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Як встановлено судом, заявником не надано до суду доказів сплати судового збору за подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами.
Відповідно до приписів частини першої-другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
За подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами - 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Водночас, позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 1409.60 грн., що підтверджується відомостями квитанцій № 65630 від 25.06.2018 на суму 704,80 грн. та від 25.06.2018 № 65595 на суму 704,80 грн.
Відтак, відповідач-1 звертаючись до суду із заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами повинен був сплатити 2114,40 грн. (150%х1409,60) судового збору.
Одночасно, заявником не надано до суду доказів сплати судового збору за звернення до суду із заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, Водночас, як вбачається із заяви, заявником не додано до неї доказів сплати судового збору, проте заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до прийняття рішення у справі.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.
У позовній заяві (клопотанні) сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та надати суду відповідні докази.
У той же час, позивачем в обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору не наведено обставин, які свідчать про його незадовільне (скрутне) матеріальне становище та не надано документальних доказів, що підтверджують його майновий стан та відсутність коштів на сплату судового збору.
При цьому, заявник зазначив лише про те, що Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не є розпорядником бюджетних коштів та у його кошторисі взагалі не передбачено витрат на правову допомогу та сплату судового збору, однак жодних доказів на підтвердження вказаних обставин заявником не надано до суду.
Крім того, суд зазначає, що позивач не включений до числа осіб, звільнених від оплати судового збору при подачі позовів, зокрема, до адміністративного суду, що прямо передбачено Законом «Про судовий збір», а тому є платником судового збору на загальних підставах.
Отже, суд вважає, що заявлене клопотання позивача є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Враховуючи, що заява про перегляд за нововиявленими обставинами у справі № 810/3215/18 не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 Кодексу адміністративного судочинства України, останню слід залишити без руху та надати заявнику 10 - денний строк на усунення зазначених недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені у десятиденний строк з моменту отримання ухвали суду шляхом подання до суду платіжного документу, що підтверджує сплату судового збору за подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами в сумі 2114,40 грн. за належними реквізитами щодо сплати.
Також слід роз`яснити особі, яка подала заяву про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами, що у разі неусунення недоліків такої заяви у встановлений строк, відповідно до частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України заява буде їй повернута.
Керуючись статтями 169, 364, 366 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 810/3215/18 за ОСОБА_1 до Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, Бородянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області про зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Надати заявнику десятиденний строк з моменту вручення вказаної ухвали для усунення вищезазначених недоліків.
Копію ухвали видати (надіслати) заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.
Суддя Панова Г. В.