
Справа № 415/9560/19
Провадження № 2/415/473/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2020 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря Кравченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лисичанська цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Лисичанського міського відділення про стягнення грошових коштів, набутих в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернулась до Лисичанського міського суду Луганської області з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Лисичанського міського відділення про стягнення грошових коштів, набутих в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді страхових виплат, що знаходяться на зберіганні в Лисичанському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Луганської області в сумі 14172,29 (чотирнадцять тисяч сто сімдесят дві грн.29 коп.) грн. Ці страхові виплати належали померлому на підставі довідки, виданої Лисичанським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Луганської області 05 червня 2018 року за № 1672/03-1.
20 червня 2018 року виконуючий обов`язки державного нотаріуса Білокуракінської державної нотаріальної контори, державний нотаріус Марківської державної нотаріальної контори Ченакал О.Є. видав свідоцтво про право на спадщину за законом по спадковій справі № 212/2017, реєстр № 1133, яким посвідчує, що спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його дочка -гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (податковий № РНОКПІІ НОМЕР_1 ), яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .
23.09.2019р. Позивач звернулася до Лисичанського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Луганської області з заявою про виплату грошових коштів згідно свідоцтва про право на спадщину за законом в розмірі 14172,29 (чотирнадцять тисяч сто сімдесят дві грн.29 коп.)
27.09.2019 року Позивач отримала відповідь про те, що 26 грудня 2018 року їй призначено страхові виплати, але відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. № 335 «Про внесення змін до Постанови № 365» страхові виплати за померлого батька ОСОБА_2 за період з 01 жовтня 2015 р. по 31 серпня 2017 р. призупинено до визначення Кабінетом Міністрів України окремого.
Вважає, що відмова відповідача у виплаті позивачу суми недоотриманих страхових виплат після смерті ОСОБА_2 , що є спадковим майном на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом по спадковій справі № 212/2017, реєстр № 1133, не ґрунтується на вимогах закону і порушує її права.
На підставі викладеного просила суд, стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Луганської області в особі Лисичанського міського відділення на її користь, належне на праві власності спадкове майно - грошові кошти згідно з свідоцтва про право на спадщину за законом в розмірі 14172,29 грн. та судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
19.11.2019 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/9560/19 було відкрито провадження у цій цивільній справі.
10.12.2019 року відповідачем був наданий відзив на позовну заяву.
У відзиві відповідач зазначив, що правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначаються положеннями Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон України № 1105-XIV).
Згідно з п.3 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 1105-XIV особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселились з тимчасово окупованої території, території проведення АТО або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
26 червня 2018 року Позивач - ОСОБА_1 звернулась до Лисичанського відділення з заявою про виплату недоотриманої суми страхових виплат за померлого батька, надавши довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 08.02.2018 року № 4770 з відомістю про фактичне місце проживання в м. Лисичанськ та свідоцтво про право на спадщину від 20.06.2018 року № 1133.
Згідно з вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 р. № 365 необхідною умовою для призначення соціальних виплат є рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
26 грудня 2018 року Лисичанським відділенням був отриманий витяг з протоколу № 115 засідання міської комісії про призначення (відновлення) Позивачу соціальних виплат як внутрішньо переміщеній особі.
Але, з 12 травня 2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25.04.2018р. № 335 «Про внесення змін до Постанови № 365». Внесеними змінами передбачено: «орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, виплати страхових коштів за минулий період можуть бути виплачені лише згідно вимог п. 15 Порядку № 365. Дані кошти повинні обліковуватися в Лисичанському відділенні та виплачуватись на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. У зв`язку з тим, що окремий порядок на даний час не прийнятий Кабінетом Міністрів України, здійснити виплату страхових коштів на даний час Позивачу не є можливим.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України № 1105 соціальне страхування здійснюється за принципом законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування.
Відповідно до п. 3 ст. 116 Конституції України повноваженнями щодо забезпечення проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування наділений Кабінет Міністрів України.
Частиною 1 ст. 117 Конституції України закріплено Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які с обов`язковими до виконання.
Крім того, на підтвердження визнання заборгованості за померлим батьком Позивача, Лисичанським міським відділенням 05.01.2019 року були винесені постанови № 1208/52130/750/24 «Про призначення недоотриманої страхової суми у разі смерті потерпілого особам, які мають на це право» на підставі якої була призначена ОСОБА_1 недоотримана страхова сума потерпілого ОСОБА_2 в розмірі 14172,29 грн. за період з 01 жовтня 2015 року по 31 серпня 2017 року, та постанова № 1208/52130/750/25 «Про затримання недоотриманої страхової суми у разі смерті потерпілого особам, які мають на це право» в якій зазначені підстави затримання виплати вищезазначеної суми Позивачу пп.2 п.2 Постанови КМУ № 335 від 25.04.2018.
Додатково повідомляємо, що після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку Лисичанське міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області здійснить виплату страхових коштів Позивачу, за померлого батька ОСОБА_2 .
На підставі вищевикладеного вважаємо що вимоги Позивача до Управління є необґрунтованими та передчасними, тому просимо суд відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України про стягнення грошових коштів, набутих в порядку спадкування за законом у повному обсязі.
27.01.2020 року представником відповідача було надано письмове клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
28.01.2020 року представником позивача - адвокатом було надано письмове клопотання про розгляд справи за відсутності позивача та його представника.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що відповідач неправомірно обмежує права позивача, як спадкоємця на отримання всього належного йому спадкового майна.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином.
Представник позивача - адвокат Ковтун Л.Я. в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надала до суду письмове клопотання, в якому просила справу розглядати без її участі та участі позивача.
Представник відповідача - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Лисичанського міського відділення в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду письмове клопотання, в якому просив справу розглядати без участі їх представника, заперечували щодо задоволення позовних вимог.
Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та зміст спірних правових відносин.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 01.09.2017 р. виданого Лисичанським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 83 роки, про що зроблено відповідний актовий запис №1073.
Згідно з свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 16.03.1955 року, виданого Артеміським сіль.радою Воришиловського рай . ЗАГСУ ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що складено актовий запис №68. Батьком ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_5 .
Згідно з витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00018802571 від 05.10.2017 р., виданого Кадіївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області містять реєстрацію актового запису про шлюб від 12.04.1986 року актовий запис №37 ОСОБА_1 та ОСОБА_1 уклали шлюб. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_1 . Відомості про розірвання шлюбу актовий запис №262 від 26.10.2004 р.
Згідно з довідкою від 08.02.2018 р. №4770 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання кв АДРЕСА_2 .
Згідно з свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченого виконуючим обов`язки державного нотаріуса Білокуракинської державної нотаріальної контори, державний нотаріус Марківської державної нотаріальної контори, Ченакал О.Є. за реєстром №1133 від 20.06.2018 р. посвідчує, що спадкоємцем майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його дочка - ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво складається з - страхові виплати, що знаходяться на зберіганні в Лисичанському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Луганської області у сумі 14172,29 грн. на підставі довідки, від 05.06.2018 р. №1672/03-1. Спадкова справа №212/2017.
Згідно з заяви від 23.09.2019 р. ОСОБА_1 звернулась до Начальника Лисичанського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області з проханням виплатити страхові виплати, що належали її померлому батьку.
Згідно з відповіді №2425/02-1 від 27.09.2019, наданого Лисичанського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області, виплату цієї суми за період з 01.10.2015 року по 31.08.2017 року призупинило до визначення Кабінетом Міністрів України окремого порядку.
Згідно з постанови Лисичанського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області №1208/52130/750/24 від 05.05.2019 р. «Про призначення недоотриманої страхової суми у разі смерті потерпілого особам, які мають на це право» вирішено призначити ОСОБА_1 (згідно свідоцтва про право на спадщину за законом) недоотриману страхову суму потерпілого ОСОБА_2 номер справи 52130, номер випадку 750 в розмірі 14172,29 грн. Причина неотримання смерть потерпілого 31.08.2017 року. Виплати провадити за період з 01.10.2015 року по 31.08.2017 року.
Згідно з постанови Лисичанського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області №1208/52130/750/24 від 05.01.2019 р. «Про затримання недоотриманої страхової суми у разі смерті потерпілого особам, які мають на те право» вирішено затримати ОСОБА_1 недоотриману страхову суму потерпілого ОСОБА_2 в розмірі 14172,29 грн. Підстава затримання п.п. 1 п. 2 Постанови КМУ №335 від 25.04.2018 р.
Мотивувальна частина
Конституцією України (ст. 41) та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.97 відповідно до Закону № 475/97-ВР від 17.07.97 «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності входять до складу спадщини.
Відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 визначено механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 5 цього Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред`являється оригінал такої довідки.
Недоотримана ОСОБА_2 за життя страхових виплат в сумі 14172, 29 грн. після його смерті увійшла до складу спадщини, право власності на яку в порядку спадкування за законом набула позивач.
Свідоцтво про право на спадщину за законом, яким посвідчено право власності позивача на спірні грошові суми, в розумінні ст. 66 Закону України «Про нотаріат» є процесуальним нотаріальним актом, який засвідчує перехід права власності на майно спадкодавця до спадкоємців, тобто правовстановлюючим документом.
За приписами статті 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ч.1). Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом (ч.2).
Відповідно до п. 2Постанови КМУ від 25.04.2018 р. №335 «Про внесення змін до постанови КМУ від 05.06.2016 р. №365» у Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженому зазначеною постановою:
1) абзац перший пункту 12 викласти в такій редакції:
"12. Соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі:";
2) пункти 16 і 18 доповнити реченням такого змісту: "Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.".
Крім того, свідоцтво позивача на спадщину за законом є чинним, його зміст ніким не оспорений.
Набута позивачем в порядку спадкування грошова сума у розмірі 14172,29 грн. до тепер відповідачем їй не виплачена.
Суд зазначає, що жоден із законів не передбачає такої підстави для припинення соціальних виплат, як відсутність у особи її реєстрації як внутрішньо переміщеної. Наведене відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній в постанові від 20.09.2018 по справі № 243/3505/16-ц (провадження № 14-271цс18) (http://reestr.court.gov.ua/Review/76812061).
У вказаній постанові Верховним Судом наголошено, зокрема, що підзаконні нормативні акти не регулюють питання щодо здійснення страхових виплат особам, які з районів проведення АТО до теперішнього часу не переселилися та продовжують проживати за своїм постійним місцем проживання на території, яка не контролюється органами державної влади. Ці підзаконні акти не є законом, тому не можуть звужувати чи скасовувати права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
З приводу відсутності окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України щодо виплати грошових коштів суми страхових виплат, нарахованих ОСОБА_2 (спадкодавець) за життя, суд зазначає, що наведена підстава не є достатньою правовою підставою для відмови у їх виплаті позивачу, враховуючи зміст та характер спірних правовідносин та наведені вище норми спадкового права ЦК України, які мають вищу юридичну силу, ніж Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою КМУ від 08.06.2016 року № 365 чи Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб, затверджений Постановою правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 №27.
За викладених обставин суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах відповідач незаконно перешкоджає реалізації позивачем права як спадкоємця на отримання належного йому спадкового майна, та, як наслідок, реалізації права власності на таке майно.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає за необхідне задовольнити їх в повному обсязі, стягнувши з відповідача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Лисичанського міського відділення на користь позивача ОСОБА_1 грошові кошти - суми страхових виплат в розмірі 14172,29 грн., які належать позивачу на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 20.06.2018 року.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується квитанція № 91 від 05.11.2019 року про сплату судового збору в сумі 764,80 грн.
Приймаючи до уваги вимоги ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 768 грн. 40 коп.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 206, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 321, 1216, 1227, ЦК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Лисичанського міського відділення про стягнення грошових коштів, набутих в порядку спадкування за законом, задовольнити повністю.
Стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Луганської області в особі Лисичанського міського відділення на користь ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 14172 (чотирнадцять тисяч сто сімдесят дві) грн. 29 коп., які належать їй на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 20.06.2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Луганської області в особі Лисичанського міського відділення на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники судового розгляду:
Позивач ОСОБА_1 : місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер НОМЕР_1 .
Відповідач: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Лисичанського міського відділення, місцезнаходження за адресою: пр. Гвардійський, 30, м. Сєвєрдонецьк, Луганської області, 93411, код ЄДРПОУ 41313100.
Повний текст судового рішення складено 28.01.2020.
СУДДЯ Ю. О. КАЛМИКОВА