
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2020 року справа № 580/3367/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді: Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання Остроушко Л.І.,
представників позивача – Пулоді В.В. (згідно довіреності), Васеніна М.В. (згідно довіреності),
представників відповідача – Яременка В.Л. (згідно ордеру), Бойко М.В. (згідно довіреності), Сіроштана О.І. (згідно довіреності),
розглянувши за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Черкаській області до державного підприємства “Черкаське військове лісництво” про застосування заходів реагування,
встановив:
16 травня 2019 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Управління Держпраці у Черкаській області (18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, 205, ідентифікаційний код 39881228) з адміністративним позовом до комунального підприємства “Міський водоканал” (19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 156, ідентифікаційний код 32601205), в якому просить (з врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог (вх. №26713/19 від 18.11.2019) застосувати до Державного підприємства “Черкаське військове лісництво” (код ЄДРПОУ 07676212) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов`язати зупинити до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих:
1) експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В (трансформаторна підстанція 10/0,4 кВ № 192 та роз`єднувач РЛ- 10 кВ на опорі № 7 ПЛ-10 кВ Л “ТП-64-ТП-83”), які розміщені в Черкаській області, місто Сміла;
3) виконання робіт на висоті понад 1,3 метра;
4) виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведеної перевірки позивачем зафіксовано порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю і здоров`ю працівників підприємства.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 13.11.2019 постановлено розгляд справи № 580/3367/19 за позовом Управління Держпраці у Черкаській області до державного підприємства “Черкаське військове лісництво” про застосування заходів реагування, здійснювати за правилами загального позовного провадження.
13.11.2019 відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на території підприємства знаходиться КТП-192 потужністю 1000 В та повітряна лінія №192-3 довжиною 0,315 км. Від КТП-192, але вони знаходяться на балансі Квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква Міністерства оборони України, технічне обслуговування яких проводиться силами працівників Черкаської виробничої дільниці РЕМ МОУ згідно графіків. Щодо виконання робіт на висоті понад 1,3 м. зазначив, що вказаних робіт на підприємстві не проводиться і під час перевірки вони виявлені не були.
05.12.2019 позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому просить позов задовольнити у повному обсязі.
06.12.2019 відповідачем подано до суду письмові пояснення, в яких відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю з підстав викладених у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову та просили у його задоволенні відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з?ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці в Черкаській області відповідно до направлення на проведення перевірки від 24.06.2019 № 538, виданого на підставі наказу від 24.06.2019 № 318-П у період з 25.07.2019 по 05.08.2019 проведено планову перевірку дотримання ДП «Черкаське військове лісництво» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Результати перевірки оформлені актом від 05.08.2019 № 578-074, один примірник якого надіслано відповідачу поштою 05.08.2019 (рекомендований лист 1801604286596). Вказаний лист отримано відповідачем 07.08.2019, що підтверджується роздруківкою з сайту Укрпошти про відстеження пересилання поштового відправлення. Директор ДП «Черкаське військове лісництво» Вовкодавець С.В. підписав акт перевірки, та надіслав його копію на адресу Управління.
За результатами проведеної перевірки посадовими особами Управління виявлено та зафіксовано ряд порушень, при цьому, порушення, зафіксовані в рядках 1, 28, 40, 44 розділу V акту перевірки («Порушення вимог законодавства, які було виявлено під час перевірки»), створюють загрозу життю і здоров`ю людей та працівників підприємства, а саме:
1) підприємство експлуатує технологічне устаткування деревообробної промисловості (станок ЦМ-80 інв. №24, станок торцювальний інв. №79, розвідний станок інв. № 77, повздовжньо-розпилювальний станок інв. №115, пристрій стрічковий горизонтальний ПЛП інв. № 123, станок фрезерний СФ 4 інв. № 124, станок рейсмусний СР 60 інв. № 125, пристрій торцювальний Інв. № 128. верстат повздовжньо-розпилювальний інв. № 132, торцювальний верстат ЦП4 інв. № 133, пристрій стрічковий ПЛП 9 інв. № 198, пристрій стрічковий ПЛП-1М інв. № 218, пристрій стрічковий ПЛП9 інв. № 236) без отримання Дозволу на експлуатацію відповідно до вимог порушенням «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1107 (п. 6 додатку 3 Порядку);
2) відповідно до Акта розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін до договору про постачання електричної енергії від 16 вересня 2014 року № 51 між ПАТ «Черкасиобленерго» Смілянським міським РЕМ та ДП «Черкаське військове лісництво» підприємство експлуатує електроустаткування вище 1000 В трансформаторну підстанцію 10/0,4 кВ № 192 та роз`єднувач РЛ-10 кВ на опорі № 7 ПЛ-10 кВ Л «ТП-64-ТП-83», яка розмішена в Черкаській області, місто Сміла, на період перевірки без наявності Дозволу від органів Держпраці на експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В (електричне устаткований електричних станцій та мереж; технологічне електрообладнання), що є порушенням додатку 3, п. 8. «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, з змінами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 48;
3) не подано декларацію відповідності матеріально - технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки - роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, відповідно до вимог «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізм і в, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міді стрів України під 26 жовтня 2011 року № 1107 (додатку 6 пункт 6 Порядку);
4) не подано декларацію відповідності матеріально - технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки - роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, відповідно до вимог «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 201 1 року № 1107 (додатку 6 пункт 16 Порядку).
На підставі згаданого акту перевірки позивачем видано відповідачу припис від 05.08.2019 № 296-074 з вимогою усунути наведені порушення. Припис направлено листом від 05.08.2019 №1801604286596 та отримано уповноваженою особою відповідача 07.08.2019.
Надаючи спірним правовідносинам правову оцінку суд виходить з такого.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Ст. 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) врегульовано Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
В розумінні ст. 1 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Ст. 38 ЗУ «Про охорону праці» передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 (надалі - Положення), Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).
За приписами ст. 4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Водночас, пп. 16 п. 4 Положення передбачено, що Державна служба України з питань праці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.
Згідно з пп. 5 п. 6 Положення Державна служба України з питань праці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Державна служба України з питань праці.
Приписами ч. 1 ст. 39 ЗУ «Про охорону праці» передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Ч. 5 ст. 4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Системний аналіз норм свідчить, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Вказаний принцип стосується будь-якої сфери життя особи, зокрема, й у сфері праці. Від так, виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці. А роботодавець, в свою чергу, повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Не виконання вказаних приписів створює загрозу життю та здоров`я працівників та є передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт.
Позивач, з огляду на наявність порушень, виявлених під час перевірки, просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме зобов`язати зупинити до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих (з врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог (вх. №26713/19 від 18.11.2019):
1) експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В (трансформаторна підстанція 10/0,4 кВ № 192 та роз`єднувач РЛ- 10 кВ на опорі № 7 ПЛ-10 кВ Л “ТП-64-ТП-83”), які розміщені в Черкаській області, місто Сміла;
2) виконання робіт на висоті понад 1,3 метра;
3) виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В.
У відповідності до ч. 3 ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Обов`язковість отримання дозволу встановлена й п. 6 Порядку № 1107.
Роботи верхолазні та на висоті є роботами підвищеної небезпеки, згідно Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого Наказом Держнаглядохоронпраці України 26.01.2005 № 15 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за № 232/10512.
У відповідності до п. 3 вказаного переліку роботи на кабельних лініях і діючих електроустановках теж належать до робіт підвищеної небезпеки. Це зазначено й п. 8 додатку 3 до Порядку № 1107, де зазначено, що устаткування напругою понад 1000 В (електричне устаткування електричних станцій та мереж; технологічне електрообладнання).Від так, отримання дозволу є необхідною умовою для їх виконання.
Відповідно до п. 1.3.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 №4 (далі Правила №4), керівник підприємства зобов`язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів.
Для цього він повинен:
- призначити відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку (далі - особа, відповідальна за електрогосподарство);
- забезпечити достатню кількість електротехнічних працівників;
- затвердити Положення про енергетичну службу підприємства, а також посадові інструкції і інструкції з охорони праці;
- встановити такий порядок, щоб працівники, на яких покладено обов`язки з обслуговування електроустановок, вели ретельні спостереження за дорученим їм обладнанням і мережами - оглядом, перевіркою дії, випробуванням і вимірюванням;
- забезпечити перевірку знань працівників у встановлені строки згідно з вимогами цих Правил і "Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей /Москва, Энергоатомиздат, 1989", затверджених Міненерго СРСР 21.12.84 (далі ПТЕ);
- забезпечити проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ);
- забезпечити проведення технічного огляду електроустановок.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач експлуатує устаткування напругою понад 1000 В, а саме трансформаторну підстанцію 10/0,4 кВ № 192 та роз`єднувач РЛ-10 кВ на опорі № 7 ПЛ-10 кВ Л «ТП-64-ТП-83», які розміщені в Черкаській області, місто Сміла. Вказане підтверджується договором про постачання електричної енергії від 16.09.2014 № 51, укладеного між ПАТ «Черкасиобленерго» та «Черкаське військове лісництво», а також актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, який є додатком 6 до цього договору. Саме ДП «Черкаське військове лісництво» несе відповідальність за експлуатацію вищевказаного устаткування.
Таким чином спростовуються посилення представників відповідача, ДП «Черкаське військове лісництво» не зобов`язане отримувати дозвіл на експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В, оскільки не є власником трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ №192 та роз`єднувача РЛ-10 кВ на опорі №7 ПЛ-10 кВ Л «ТП-64-ТП-83».
Крім того, про виконання відповідачем робіт в діючих електроустановках свідчить також той факт, що підприємством затверджено список осіб, які мають право віддавати оперативні розпорядження та вести оперативні переговори в електрогосподарстві ДП «Черкаське військове лісництво», а саме ОСОБА_1 (в.о. головного інженера ДП «Черкаське військове лісництво») допущений до роботи в електроустановках напругою до 1 кВ та ОСОБА_2 (інженер з охорони праці ДП «Черкаське військове лісництво») допущений до роботи в електроустановках напругою до та понад 1 кВ, що підтверджується копіями відповідних посвідчень (а.с.113).
Згідно п. 1.2 Правил № 4, розпорядження - це завдання на безпечне виконання роботи, що реєструється в журналі, визначає її зміст, місце, час, заходи безпеки (якщо вони вимагаються) і осіб, яким доручено її виконання.
Відповідно до п. 3.2.2 Правил № 4, право видачі нарядів та розпоряджень надається адміністративно технічним працівникам підприємства, які мають групу V в електроустановках понад 1000 В та групу IV в електроустановках до 1000 В.
Працівники, які мають відповідну групу з електробезпеки, виконують роботи в електроустановках.
З огляду на те, що відповідач визначив працівників, які мають право віддавати оперативні розпорядження, отже такі працівники мають відповідну групу з електробезпеки та уповноважені виконувати роботи в електроустановках.
Також суд звертає увагу, що відповідачем не додано до матеріалів справи доказів виконання робіт в електроустановках напругою понад 1000 В, які експлуатує ДП «Черкаське військове лісництво», працівниками сторонньої організації. Зокрема, відповідачем не надано доказів укладення між ДП «Черкаське військове лісництво» та іншою організацією договору про виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, які знаходяться на території відповідача.
Крім того, суд звертає увагу, що додана відповідачем до відзиву на позовну заяву копія протоколу № 41 про вимірювання опору струму розтікання заземлюючого пристрою контурів будівель і споруд в/м №5 (військове лісництво) КТП-192 м. Сміла, не може вважатися достовірним доказом у справі з огляду на таке.
Як вбачається зі змісту протоколу № 41, було проведено вимірювання опору струму розтікання заземлюючого пристрою контурів будівель і споруд.
Відповідно до п. 3.1.1 Правил № 4, роботи в електроустановках стосовно їх організації поділяються, зокрема, на такі, що виконуються за нарядом - допуском (нарядом) та за розпорядженням.
Згідно п. 3.3.12 Правил № 4, в кожному електрогосподарстві підприємства роботи за нарядами і розпорядженнями слід обліковувати в призначеному для цього журналі обліку робіт за нарядами і розпорядженнями, за рекомендованою в додатку 5 формою.
Таким чином, факт проведення робіт в діючих електроустановках підтверджується нарядом – допуском (або розпорядженням) та журналом обліку робіт за нарядами і розпорядженнями, яких відповідачем суду не надано.
Згідно зі ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, визначаючись щодо наявності підстав для вжиття заходів реагування шляхом зупинення експлуатації устаткування напругою понад 1000 В (трансформаторна підстанція 10/0,4 кВ № 192 та роз`єднувач РЛ- 10 кВ на опорі № 7 ПЛ-10 кВ Л “ТП-64-ТП-83”), які розміщені в Черкаській області, місто Сміла, виконання робіт на висоті понад 1,3 метра та виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В., суд зважає на те, що підставою застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей, що може призвести до тяжких наслідків.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов Управління Держпраці у Черкаській області задовольнити повністю.
Застосувати до Державного підприємства “Черкаське військове лісництво” (код ЄДРПОУ 07676212) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов`язати зупинити до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих:
1) експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В (трансформаторна підстанція 10/0,4 кВ № 192 та роз`єднувач РЛ- 10 кВ на опорі № 7 ПЛ-10 кВ Л “ТП-64-ТП-83”), які розміщені в Черкаській області, місто Сміла;
3) виконання робіт на висоті понад 1,3 метра;
4) виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складене у повному обсязі 27.01.2020.
Суддя В.П. Тимошенко