Ухвала суду № 87199228, 22.01.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2020
Номер справи
824/345/19-а
Номер документу
87199228
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

22 січня 2020 р. м. Чернівці справа № 824/345/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Левицького В.К.

участю секретаря судового засідання Кучерявої А.В.

сторін:

представника позивача - Сімків Є.В.

представника відповідача - Юзьківа М.І.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Магальської сільської ради

до Чернівецької міської ради

про визнання протиправним та скасування рішень.

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду знаходиться адміністративна справа за позовом Магальської сільської ради до Чернівецької міської ради про визнання незаконним та скасування:

- пункту 1 рішення сесії Чернівецької міської ради від 27.03.2014 р. №1171 щодо затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівці;

- рішення сесії Чернівецької міської ради від 06.11.2018 р. №1492 "Про зміну адміністративної межі міста Чернівці".

Представником позивача подано до суду клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою.

На вирішення експертові представник позивача просив поставити наступні питання:

- чи є правомірними прийняті рішення Чернівецькою міською радою про затвердження Коригування генерального плану міста Чернівці щодо зміни меж та збільшення території міста за рахунок земель Магальської сільської ради з урахуванням вимог ч. 1 ст. 174 Земельного кодексу України?

- чи накладається земельна ділянка площею 312 га, передбачена в Генеральному плані міста Чернівці на земельні ділянки Магальської сільської ради?

- чи змінювалися межі населених пунктів Магальської сільської ради (Прут, Буда, Остриця, Магала) та міста Чернівці з 2009 р.?

- чи відповідає розроблена документація із землеустрою 2014 року та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування з урахуванням листа Новоселицької РДА № 1845 від 15.05.2013 р. наданого позивачем у справу до клопотання від 10.06.2019 р.?

Проведення судової земельно-технічної експертизи представник позивача просив доручити Чернівецькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул. Фастівська, 30В, м. Чернівці).

В судовому засіданні, яке призначене на 22.01.2020 р., представник позивача підтримав подане клопотання.

Відповідачем в судовому засіданні подано заперечення на клопотання про призначення судово-економічної експертизи, в якому посилався на необґрунтованість заявленого клопотання.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти проведення експертизи та надав пояснення аналогічні викладеним в письмових запереченнях.

Розглянувши подане клопотання, перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до норм ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до положень п.1 ч. 1 ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

За приписами ч. 1 та 2 ст. 101 КАС України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Отже, з аналізує наведених норм видно, що предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань, тобто виходять за межі тих, якими повинен володіти суд.

Правові, організаційні і фінансові основи судово-експертної діяльності з метою забезпечення правосуддя України незалежною, кваліфікованою і об`єктивною експертизою, орієнтованою на максимальне використання досягнень науки і техніки визначає Закон України “Про судову експертизу” від 25.02.1994 р. № 4038-XII (далі – Закон № 4038-XII).

Відповідно до ст. 1 Закон № 4038-XII судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Виходячи з визначення ст. 1 Закону № 4038-XII судова експертиза в адміністративному процесі - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини в адміністративній справі, що перебуває у провадженні суду.

Таким чином, судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Згідно Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 р. № 53/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 р. за № 705/3145 та п.127 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 р. № 53/5 1.1. Призначення судових експертиз та експертних досліджень (далі - експертизи та дослідження) судовим експертам державних спеціалізованих науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - експертні установи) та атестованим судовим експертам, які не є працівниками державних спеціалізованих установ (далі - експерти), їх обов`язки, права та відповідальність, організація проведення експертиз та оформлення їх результатів здійснюються у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним, Цивільним процесуальним, Господарським процесуальним кодексами України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кодексом адміністративного судочинства України, Митним кодексом України, Законами України "Про судову експертизу","Про виконавче провадження", іншими нормативно-правовими актами з питань судово-експертної діяльності та цією Інструкцією.

Відповідно до ст. 68 КАС України експертом може бути особа, яка володіє спеціальними знаннями, необхідними для з`ясування відповідних обставин справи. Експерт може призначатися судом або залучатися учасником справи. Експерт зобов`язаний дати обґрунтований та об`єктивний письмовий висновок на поставлені йому питання.

За приписами ч. 1 ст. 7 Закону № 4038-XII судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

Згідно із ст. 9 Закону № 4038-XII атестовані відповідно до цього Закону судові експерти включаються до державного Реєстру атестованих судових експертів, ведення якого покладається на Міністерство юстиції України. Особа або орган, які призначають або замовляють судову експертизу, можуть доручити її проведення тим судовим експертам, яких внесено до державного Реєстру атестованих судових експертів, або іншим фахівцям з відповідних галузей знань, якщо інше не встановлено законом.

Разом з тим, заявивши клопотання про призначення експертизи, позивач не надав до суду належні та допустимі докази внесення Чернівецького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз до державного Реєстру атестованих судових експертів, а також відомості щодо здійснення вказаним відділенням земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою.

Крім того, суд звертає увагу, що поставлене на вирішення експертові питання щодо правомірності прийняття рішення Чернівецькою міською радою про затвердження Коригування генерального плану міста Чернівці щодо зміни меж та збільшення території міста за рахунок земель Магальської сільської ради з урахуванням вимог ч. 1 ст. 174 Земельного кодексу України є питанням права, а тому не є предметом дослідження.

З огляду на наведене, суд вважає, що заявлене клопотання є необґрунтованим, у зв`язку із чим відсутні правові підстави до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 68, 101, 102, 248 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання про проведення судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою, - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Ухвалу в повному обсязі складено 27.01.2020 р.

Суддя В.К. Левицький