
Справа № 560/3828/19
РІШЕННЯ
іменем України
24 січня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 07.11.2019 №0077565605 та №0077575605.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 22.01.2018 між ОСОБА_1 (Орендар), та територіальною громадою міста Старокостянтинова в особі Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області (Орендодавець) було зареєстровано договір оренди земельної ділянки від 24.11.2017.
04.05.2018 Старокостянтинівською міською радою було прийнято рішення про продаж ОСОБА_1 зазначеної земельної ділянки, на підставі чого між сторонами укладено Угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Позивач вважає, що його зобов`язання щодо сплати оренди припинилися з 04.05.2018, з дня прийняття Старокостянтинівською міською радою рішення про продаж позивачу зазначеної земельної ділянки, на підставі чого укладено Угоду про розірвання вищезазначеного договору оренди земельної ділянки.
За результатом проведеної камеральної перевірки, 07.11.2019 відповідач виніс два податкових повідомлення-рішення про зобов`язання сплатити штраф: №0077565605 в розмірі 20% від простроченої суми сплати оренди (46951,95 грн.), на суму 9390,39 грн. та №00575605 в розмірі 10% від простроченої суми сплати оренди (10432,80 грн.), на суму 1043,28 грн.
Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними, оскільки у разі відсутності з боку позивача зобов`язання із сплати за оренду, тобто відсутності порушення зобов`язання, не може бути і відповідальності за його порушення.
На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказав, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 07.11.2019 №0077565605 та №0077575605, Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийнято правомірно, оскільки згідно доданого позивачем до позову витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державну реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки здійснено 23.07.2019, при цьому, камеральною перевіркою встановлення порушення строків сплати до 23.07.2019, по яких позивач взагалі не наводить підстав та не надає доказів для визнання податкових повідомлень-рішень протиправними в цій частині, тому підстави для задоволення позову відсутні.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Відповідно до ухвали суду від 02.12.2019 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Як встановив суд, 16.01.2018 між ОСОБА_1 , як орендарем, та територіальною громадою міста Старокостянтинова в особі Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області, як орендодавцем, було укладено договір оренди земельної ділянки від 24.11.2017, та 22.01.2018 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
04.05.2018 Старокостянтинівською міською радою було прийнято рішення про продаж ОСОБА_1 зазначеної земельної ділянки, на підставі чого між сторонами укладено Угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки.
ОСОБА_1 31.01.2018 подав податкову декларацію з плати за землю (орендна плата) за 2018, реєстраційний номер 2812. Відповідно показники зазначеної податкової декларації з плати за землю (орендна плата) за 2018 рік були відображені в інтегрованій картці платника датами що відповідають даті граничного терміну сплати грошових зобов`язань за поданою декларацією.
19.12.2018 ФОП ОСОБА_1 подав уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (орендна плата) за 2018 рік, реєстраційний номер 13369, згідно якої задекларовано до зменшення податкові зобов`язання з орендної плати з травня 2018.
За результатом камеральної перевірки працівниками Старокостянтинівського управлінням Головного управління ДПС у Хмельницькій області складено акт від 18.10.2019 №249/22-01-56-05/2288119853, в якому встановлено порушення позивачем пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасно сплачені узгоджені суми податкових зобов`язань по орендній платі.
На підставі акту камеральної перевірки від 18.10.2019 №249/22-01-56- 05/2288119853 Старокостянтинівськом управління Головного управління ДПС у Хмельницькій області було прийнято податкові повідомлення рішення №0077565605 від 07.11.2019 на суму 9390,39 грн. та №0077575605 від 07.11.2019 на суму 1043,28 грн., які були направлені позивачу.
Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій, а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до пункту 76.3 статті 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Стаття 102 Податкового кодексу України встановлює строк 1095 днів на проведення перевірки та визначення грошового зобов`язання.
Відповідно до пункту 49.1 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Абзацом першим пункту 49.2 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Згідно пункту 49.3 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Єдиною підставою для відмови у прийнятті податкової декларації засобами електронного зв`язку в електронній формі є недійсність електронного цифрового підпису такого платника податків, у тому числі у зв`язку із закінченням строку дії сертифіката відкритого ключа, за умови що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа і надана у форматі, доступному для її технічної обробки.
Згідно пункту 49.16 статті 49 Податкового кодексу України незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов`язаний погасити податкове зобов`язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно до пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Відповідно до абзацу 2 пункту 286.4 статті 286 Податкового кодексу України у разі зміни протягом року об`єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
Відповідно статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається з 01 січня та закінчується 31 грудня того ж року.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Як встановив суд, підставою визначення ОСОБА_1 вказаної суми податкового зобов`язання є договір оренди земельної ділянки від 24.11.2017, укладений між ОСОБА_1 (Орендар), та територіальною громадою міста Старокостянтинова в особі Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області (Орендодавець), а також Угода від 04.05.2018 про розірвання договору оренди земельної ділянки від 24.11.2017 на підставі рішення Старокостянтинівської міської ради від 04.05.2018 про продаж ОСОБА_1 зазначеної земельної ділянки.
Порядок і підстави припинення договору оренди землі визначаються спеціальними нормами законодавства. Так, статтею 31 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-ХІV встановлені підстави припинення договору оренди землі, а саме такими підставами є:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викуп земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
- смерть фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
- ліквідація юридичної особи-орендаря;
- відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
- набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;
- припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Разом з тим необхідно зазначити, що згідно норм пункту 2 частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.01.2004 № 1952-IV (далі - Закон) встановлено, що речові права, похідні від права власності, зокрема право оренди (суборенди) земельної ділянки, підлягають державній реєстрації прав.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майна (далі-Державний реєстр прав).
Статтею 27 Закону встановлено підстави для державної реєстрації прав. Зокрема, державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Згідно пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до частини 1 статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
З наведених правових норм вбачається, що право оренди земельної ділянки набувається та припиняється відповідно до діючого законодавства, яким визначено, що право оренди земельної ділянки та його припинення виникає з моменту державної реєстрації цього права.
З наведеного вбачається, що до моменту державної реєстрації припинення права оренди земельної ділянки, факт припинення права оренди, як речового права на нерухоме майно, не вважається офіційно визнаним та підтвердженим державою Україна, а отже тягне за собою наявність обов`язків по сплаті орендної плати, як плати за користування.
Як зазначалося вище, на підставі рішення Старокостянтинівської міської ради від 04.05.2018 про продаж ОСОБА_1 орендованої земельної ділянки, між ОСОБА_1 та Старокостянтинівською міською радою укладена угода від 04.05.2018 про розірвання договору оренди земельної ділянки від 24.11.2017.
Згідно доданого позивачем до позову витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державну реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки здійснено 23.07.2019. Тобто момент укладання угоди про розірвання договору оренди не співпадає з моментом набуття цим договором чинності, так як момент набуття угодою чинності співпадає з державною реєстрацією цієї угоди.
Враховуючи викладе, суд робить висновок, що до моменту державної реєстрації, угода про розірвання договору оренди земельної ділянки не породжує у орендаря жодних прав та обов`язків сторін, що пов`язані з орендою земельної ділянки, так як ця угода ще не набрала чинності.
Разом з тим, відповідальність за несплату самостійно визначеного грошового зобов`язання протягом граничних строків передбачена пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує суми узгодженого грошового зобов`язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу,
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.
Як встановив суд, камеральною перевіркою встановлено порушення пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасно сплачені позивачем узгоджені суми податкових зобов`язань по орендній платі до 23.07.2019, тобто до моменту набрання чинності угоди про розірвання договору оренди земельної ділянки.
На підставі акту камеральної перевірки від 18.10.2019 №249/22-01-56-05/2288119853 Старокостянтинівськом управління Головного управління ДПС у Хмельницькій області було прийнято податкові повідомлення рішення про зобов`язання сплатити штраф: №0077565605 в розмірі 20% від простроченої суми сплати оренди (46951,95 грн.), на суму 9390,39 грн. та №00575605 в розмірі 10% від простроченої суми сплати оренди (10432,80 грн.), на суму 1043,28 грн.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірності прийнятих оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи приписи статті 139 КАСЧ України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 24 січня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Головуючий суддя В.В. Матущак