
Справа № 560/3606/19
РІШЕННЯ
іменем України
20 січня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Василевської К.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 16620/А-8 від 01.07.2019 року щодо неврахування (врахування в нульовому значенні) для обчислення пенсії заробітку ОСОБА_1 за період з липня 1987 року по грудень 1989 року, та з січня 1990 року по травень 1990 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області врахувати заробіток ОСОБА_1 за період з липня 1987 року по грудень 1989 року та з січня 1990 року по травень 1990 року у відповідності до архівних довідок № 3/48818 від 13.02.2019 року та № 4/8883 від 06.11.2018 року згідно статті 40 України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
В обгрунтування позовних позивач зазначає, що з 18.08.2018 року він отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідачем, при обчисленні пенсії позивачу, враховано в нульовому значенні суми його заробітної плати за період з липня 1987 року по грудень 1989 року, та з січня 1990 року по травень 1990 року.
Позивач не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки в період з 1987 року по 1990 рік він проходив військову службу в колишньому СРСР, в 407 гвардійському самохідно-артилерійському полку 19-ї гвардійської танкової дивізії, на посаді заступника командира по політичній частині, підтвердженням чого є копія військового квитка позивача.
Згідно Положення про військовий квиток офіцера запасу, затвердженого Указом Президента України від 30.12.2016 року № 582/2016 військовий квиток офіцера запасу є документом, що визначає належність його власника до офіцерського складу запасу та виконання ним військового обов`язку.
Позивач на підтвердження проходження військової служби в 19-й гвардійській танковій дивізії отримав витяг з послужного списку старшого лейтенанта ОСОБА_1 , виданий Хмельницьким об`єднаним міським військовим комісаріатом Міністерства оборони України.
Також для підтвердження страхового стажу та отримуваного заробітку за вказані вище періоди позивач звертався до Федеральної державної казенної установи "Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації" та Центральний архів архівної служби військових сил Міністерства оборони Республіки Білорусь.
На свій запит позивач отримав архівні довідки.
Зі змісту архівної довідки від 13.02.2019 року № 3/48818 випливає, що позивач дійсно проходив військову службу у військовій частині 93754, що входить до 407 гвардійського артилерійського полку 19 гвардійської танкової дивізії.
У вказаній довідці значиться, що в липні 1987 року позивач прибув для подальшого проходження служби в іншу військову частину (польова пошта 93754). Проте, в наказі командира цієї частини була допущена описка, щодо особистих відомостей позивача, а саме: відомостей по батькові. Тобто, замість ОСОБА_1 , значиться ОСОБА_1 .
Проте, згідно відкритих джерел Інтернету (копія додається), військова частина польова пошта 93754, до якої прибув позивач для подальшого проходження служби та військова частина польова пошта 16132 з якої прибув Позивач входить до 19 гвардійської танкової дивізії. Тобто, військова частина п/п 93754 та військова частина п/п 16132 входять до однієї 19-ї гвардійської танкової дивізії.
В архівній довідці від 06.11.2018 року № 4/8883 знову значиться та сама військова частина польова пошта 93754, яка входить до складу 19-ї танкової гвардійської дивізії, в якій проходив службу позивач та підтверджує стаж та заробіток позивача з січня 1990 року по травень 1990 року. Але, архівна установа в своїй довідці зазначила лише прізвище та ініціали позивача. Також в довідці зазначено, що інших військовослужбовців з прізвищем Антонюк не значиться.
Позивач вважає, що дана інформація підтверджує його військову службу, та грошовий заробіток у вказаний період і не є підставою при визначені пенсії за вказаний період враховувати її в нульовому значенні.
З врахуванням викладених обставин позивач просить задовольнити його позовні вимоги.
Позивач в судове засідання не з`явився, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином.
Представник позивача в судове засідання не з`явилася, хоча позивач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідачем було подано відзив на даний адміністративний позов, в якому він не погоджується із позовними вимогами, та просить у їх задоволенні відмовити.
В обгрунтування відзиву відповідач зазначив, що відповідно до наданих позивачем архівних довідок неможливо встановити приналежність їх саме позивачу, тому при обчисленні пенсії суми заробітної плати за період з липня 1987року по грудень 1989 року та з січня 1990 року по 30 квітня 1990 року враховано в нульовому значенні.
Враховуючи вищевикладене, підстав для визнання протиправною та скасування відмови головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 16620/А-8 від 01.07.2019 року щодо неврахування (врахування в нульовому значенні) для обчислення пенсії заробітку ОСОБА_1 за період з липня 1987 року по грудень 1989 року, та з січня 1990 року по травень 1990 року, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області врахувати заробіток ОСОБА_1 за період з липня 1987 року по грудень 1989 року, та з січня 1990 року по травень 1990 року відповідно до архівних довідок №3/48818 від 13.02.2019 року та № 4/8883 від 06.11.2018 року згідно статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , немає.
Відповідач зазначив, що в діях Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не вбачається будь-якої неправомірності, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 18.08.2018 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року.
Відповідачем, при обчисленні пенсії позивачу, враховано в нульовому значенні суми його заробітної плати за період з липня 1987 року по грудень 1989 року, та з січня 1990 року по травень 1990 року.
Позивач, не погоджуючись з такою позицією відповідача, 26.03.2019 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив останнього здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітку ОСОБА_1 за періоди: з липня 1987 року по грудень 1989 року, та з січня 1990 року по травень 1990 року, відповідно до архівних довідок № 3/48818 від 13.02.2019 року, та № 4/8883 від 06.11.2018 року, згідно статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року.
Відповідач здійснив позивачу перерахунок пенсії з 01.04.2019 року з урахуванням заробітної плати за періоди роботи:
- з 01.10.1985 року по 30.06.1986 року - згідно архівної довідки від 13.02.2019 року № 3/48818 виданої Федеральною державною казенною установою "Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації";
- з 01.07.1986 року по 31.08.1986 року - в нульовому значенні, оскільки відсутня довідка про заробітну плату;
- з 01.07.1987 року по 30.04.1990 року - в нульовому значенні, оскільки відсутня довідка про заробітну плату;
- з 01.07.2000 року по 01.09.2006 року, з 01.01.2017 року по 31.03.2017 року, з 01.06.2018 року по 31.07.2018 року - згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Листом від 01.07.2019 року № 1660/А-8 відповідач повідомив позивача, що в матеріалах пенсійної справи наявні архівні довідки про заробітну плату за періоди роботи:
- з липня 1987 року по грудень 1989 року - довідка № 3/48818 від 13.02.2019 року, видана Федеральною державною казенною установою "Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації", в якій вказано, що в наказі командира військової частини (польова пошта 93754) № 166 від 04.07.1987 року значиться як прибувший для подальшого проходження військової служби старший лейтенант ОСОБА_1 (не вірно зазначено по батькові);
- з січня 1990 року по травень 1990 року - довідка № 4/8883 від 06.11.2018 року, видана архівною службою Збройних Сил Центрального архіву Міністерства оборони Республіки Білорусь на ім`я ОСОБА_1 , так як в первинних документах, на підставі яких вони видані не зазначено повністю ім`я та по батькові особи, якій проведено нарахування грошового забезпечення.
Враховуючи зазначене, пенсійний орган не має можливості встановити приналежність зазначених документів саме позивачеві, тому при обчисленні пенсії суми заробітної плати за період з липня 1987року по грудень 1989 року, та з січня 1990 року по 30 квітня 1990 року враховано в нульовому значенні.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся в суд з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно з положеннями статті 4 Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов`язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року встановлено, що пенсія – щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом (до 01.01.2004 року).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004 року, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно із абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Призначення та перерахунок пенсій в органах Пенсійного фонду України проводиться у відповідності до вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року № 13-1 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Згідно пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Однак, як встановлено судом, відповідачем не здійснено жодних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б вважати, що з 01.07.1986 року по 31.08.1986 року, та з 01.07.1987 року по 30.04.1990 року позивачу необхідно враховувати заробітну плату в нульовому значенні.
Щодо твердження відповідача про відсутність підстав для врахування архівної довідки № 3/48818 від 13.02.2019 року, виданої Федеральною державною казенною установою "Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації" (період роботи з 01.07.1987 року по грудень 1989 року), в якій вказано, що в наказі командира військової частини (польова пошта 93754) № 166 від 04.07.1987 року значиться, як прибувший для подальшого проходження військової служби старший лейтенант ОСОБА_1 (не вірно зазначено по батькові), та архівної довідки № 4/8883 від 06.11.2018 року, виданої архівною службою Збройних Сил Центрального архіву Міністерства оборони Республіки Білорусь на ім`я ОСОБА_1 , (період роботи з 01.01.1990 року по травень 1990 року), так як в первинних документах, на підставі яких вони видані не зазначено повністю ім`я та по батькові особи, якій проведено нарахування грошового забезпечення, суд зазначає, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30 вересня 2019 року у справі №638/18467/15-а (адміністративне провадження № К/9901/17572/18).
Дослідженими матеріалами справи судом встановлено, що згідно копії військового квитка позивача, позивач в період з липня 1987року по грудень 1989 року, та в період з січня 1990 року по 30 квітня 1990 року дійсно проходив службу у військовій частині п/п 93754 та військовій частині п/п 16132, які входили до однієї 19-ї гвардійської танкової дивізії.
Зазначені обставини також підтверджуються витягом з послужного списку старшого лейтенанта ОСОБА_1 , наданого Хмельницьким об`єднаним міським військовим комісаріатом.
Окрім того суд зазначає, що в архівній довідці від 06.11.2018 року № 4/8883, виданій архівною службою Збройних Сил Центрального архіву Міністерства оборони Республіки Білорусь, вказано, що інших військовослужбовців з прізвищем Антонюк не значиться.
Наведені обставини, та докази дають підстави суду вважати, що інформація зазначена в архівній довідці від 06.11.2018 року № 4/8883, виданій архівною службою Збройних Сил Центрального архіву Міністерства оборони Республіки Білорусь, та в архівній довідці № 3/48818 від 13.02.2019 року, виданій Федеральною державною казенною установою "Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації" стосується саме позивача.
Суд зазначає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування (врахування в нульовому значенні) для обчислення пенсії заробітку ОСОБА_1 за періоди: з липня 1987 року по грудень 1989 року, та з січня 1990 року по травень 1990 року, відповідно до архівних довідок № 3/48818 від 13.02.2019 року, та № 4/8883 від 06.11.2018 року, викладені в листі від 01.07.2019 року № 1660/А-8, тому саме цей лист-відмова підлягає скасуванню.
Згідно частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Оскільки позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 26.03.2019 року, тому суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, згідно заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 26.03.2019 року, з врахуванням заробітку ОСОБА_1 за періоди: з липня 1987 року по грудень 1989 року, та з січня 1990 року по травень 1990 року, відповідно до архівних довідок № 3/48818 від 13.02.2019 року, та № 4/8883 від 06.11.2018 року, згідно статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року
Згідно з частин 1-2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд з урахуванням зазначених висновків Верховного Суду дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при прийнятті оскаржуваного рішення про відмову у перерахунку пенсії, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов необхідно задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1536,80 гривень, тому ці витрати слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі від 01.07.2019 року № 1660/А-8, щодо неврахування (врахування в нульовому значенні) для обчислення пенсії заробітку ОСОБА_1 за періоди: з липня 1987 року по грудень 1989 року, та з січня 1990 року по травень 1990 року, відповідно до архівних довідок № 3/48818 від 13.02.2019 року, та № 4/8883 від 06.11.2018 року .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, згідно заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 26.03.2019 року, з врахуванням заробітку ОСОБА_1 за періоди: з липня 1987 року по грудень 1989 року, та з січня 1990 року по травень 1990 року, відповідно до архівних довідок № 3/48818 від 13.02.2019 року, та № 4/8883 від 06.11.2018 року, згідно статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1536,80 грн., (одну тисячу п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 січня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський