
22.01.2020 Справа № 756/10776/19
Унікальний №756/10776/19
Провадження №2/756/1687/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2020року Оболонський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Луценко О.М.,
за участі секретаря Пляса Б.Р.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Управ-Дом» про зобов`язання вчинити дії ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 у серпні 2019р. звернувся до суду з позовом до відповідача ТОВ «УПРАВ-ДОМ», в якому просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок сплачених нею коштів згідно з тарифом, затвердженим умовами договору від 30.11.2011, починаючи з 01.04.2015 по 31.07.2019, та виставляти законні рахунки за надані житлово- комунальні послуги починаючи з 01.08.2019 і надалі за ціною3,50грн. за 1 кв.м., що передбачені п.3 договору та стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір.
Посилається в позові на те, що 30.11.2011 р. між позивачем та відповідачем було укладено Договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до умов, якого розмір щомісячної плати за надані послуги становить 3,50кв.м. за 1 кв.м. загальної площі.
Позивач вказує, що всупереч вимагам законодавства та умов договору відповідач почав витавляти значно більшу ціну за житлово- комунальні послуги, що в подальшому призвело до утворення заборгованості.
Таким чином, позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити з підстав наведених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та просив відмовити в його задоволенні у зв`язку з тим, що позовні вимоги є необгунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Представником позивача подано до суду письмовий відзив.
Суд вислухавши доводи і заперечення учасників справи, які з`явились в судове засідання, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши матеріали справи та письмові докази у їх сукупності дійшов до наступного висновку.
30 листопада 2011 року між позивачем та ТОВ «УПРАВ-ДОМ» було укладено Договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
пунктом 3 даного договору було визначено суму тарифу на послугу у розмірі 3,50грн. за 1 кв.м. житлової площі, тобто враховуючи площу квартири позивача 83,8кв.м.- сума щомісячної оплати за договором склала 293,30грн.
При цьому, і це є загальновідомим фактом, протягом 2015-2017 р. п`ять разів поспіль відбулось підвищення тарифів на електроенергію, інфляційні процеси спричинили подорожчання матеріалів та паливно-мастильних матеріалів. Як наслідок, збільшились суми договорів укладених з підрядними організаціями.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Статтею 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції, чинній на момент існування спірних правовідносин, закріпила, що порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. У разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів. Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов`язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше, ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.
Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01 червня 2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
При цьому п. 36 постанови КМУ «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальних послуги» від 01.06.201 1р. № 869 визначає. що метою коригування тарифів, що розраховуються згідно з цим Порядком, є забезпечення відшкодування у повному обсязі економічно обґрунтованих планованих витрат, що враховуються під час визначення повної собівартості послуг, планованого прибутку та податку на додану вартість. Механізм коригування тарифів на послуги запроваджується у разі, коли протягом строку дії таких тарифів змінюються ставки податків і зборів, рівень заробітної плати у виконавця відповідно до законодавства, ціни (тарифи) па паливно-енергетичні та матеріальні ресурси.
Як з`ясував суд з письмового заперечення, тариф на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій було обчислено спеціалістами КП ГІОЦ (Головний інформаційно-обчислюваний центр), згідно наданих відповідачу - ТОВ «Управ-Дом» даних по витратах на утримання будинку і прибудинкової території.
Відповідачем 01.04.2015р. було видано наказ № 2-б про корегування тарифу до розмірі 4,35грн.
Також відповідачем були розміщені оголошення про збільшення тарифу в офіційному органі Київської міської ради - газеті «Хрещатик». У травні 2017р.. після останнього підвищення вартості електроенергії, відповідачем, за участі КП ГІОЦ було проведено повний перерахунок тарифу, і інформацію про заплановане підвищення тарифу було розміщено у газеті «Хрещатик» від 02.09.2016 р. № 93. Розпорядженням КМДА від 03.04.2017 р. № 386 було затверджено новий тариф у сумі 06,05 грн., а текст розпорядження про збільшення тарифу було опубліковано в офіційному виданні Київської міської ради «Хрещатик» від 26.04.2017 р. № 46.
Як з`ясовано судом, у січні 2018 р. в Україні збільшився розмір мінімальної заробітної плати, зросла вартість послуг, які надаються підрядними організаціями (обслуговування ліфтів, системи пожежної сигналізації, вивезення та утилізація сміття, дератизація, тощо). При цьому відповідачем, за участі КП ГІОЦ було проведено повний перерахунок тарифу, і інформацію про заплановане підвищення тарифу було розміщено у газеті «Хрещатик» від 15.09.2017 р. № 96. Розпорядженням КМДА від 07.03.2018. № 371 було затверджено новий тариф у сумі 08,81 грн. Текст розпорядження про збільшення тарифу було опубліковано в офіційному виданні Київської міської ради «Хрещатик» від 06.04.2018 р. № 38.
Таким чином судом з`ясовано, що відповідач не є виконавцем житлово - комунальних послуг з постачання теплової енергії, гарячої та холодної води, централізованого водопостачання, з постачання та розподілу електричної енергії, з централізованого водовідведення, прибирання та вивезення побутових відходів.
Відповідно до ч.1 ст. 632 ЦПК України, у випадках встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Таким чином відповідачем було повністю дотримано процедуру повідомлення споживачів про збільшення тарифу на утримання будинків і спору та прибудинкової території.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.
Разом із цим, Законом України «Про житлово - комунальні послуги» визначено, що споживач має право без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону).
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (ст. 13 ЦПК України).
Ст. 5 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають, оскільки спосіб захисту, який був обраний позивачем не відповідає приписам чинного законодавства.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про житлово - комунальні послуги», ст.ст. 5, 12, 81, 141, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Управ-Дом» про зобов`язання вчинити дії- відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Луценко