Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ К-10309/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Степашка О.І.
суддів: Бившевої Л.І.
Костенка М.І.
Маринчак Н.Є.
Шипуліної Т.М.
при секретарі Гончарук І.Ю.
за участю представника
позивача Нікогосян О.С.
відповідача Сиротіної О.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі
на постанову Господарського суду Одеської області від 11.01.2007
та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 03.04.2007
у справі №13/105-06-3608А
за позовом Державного підприємства «Одеська залізниця»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі
про визнання частково недійсним податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Одеська залізниця»(далі по тексту –позивач, ДП «Одеська залізниця») звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі (далі по тексту – відповідач, СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі) про визнання частково недійсним податкового повідомлення-рішення від 13.03.2006 № 0000411320/0.
Постановою Господарського суду Одеської області від 11.01.2007, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 03.04.2007, позов задоволено. Податкове повідомлення-рішення від 13.03.2006 № 0000411320/0 визнано нечинним в частині донарахування податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств у сумі 4453058 грн. та штрафних санкцій у сумі 4453058 грн.
У касаційній скарзі відповідач просить, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, скасувати постанову Господарського суду Одеської області від 11.01.2007 та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 03.04.2007 і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами проведеної перевірки позивача за період з 01.07.2003 по 30.06.2005 відповідачем складено акт перевірки від 03.03.2006 № 102/13-32.1/01071315/11, в якому зазначено про порушення підприємством підпункту 4.1.1 пункту 4.1, абз. 1 підпункту 4.2.15 пункту 4.2 статті 4, підпункту 5.2.1, абз. 1 підпункту 5.2.5, підпункту 5.2.10 пункту 5.2, абз. 3 підпункту 5.3.1, абз. 1 підпункту 5.3.3, абз. 4 підпункту 5.3.9 пункту 5.3, абз. 1 підпункту 5.4.6, абз. 1, 2, 13, 15 підпункту 5.4.8, підпункту 5.4.10 пункту 5.4, підпункту 5.6.1 пункту 5.6, підпункту 5.7.1 пункту 5.7, абз. 2 пункту 5.9 статті 5, підпункту 8.1.1, абз. 1, 2, 3 підпункту 8.1.2, абз. 1-8 підпункту 8.1.4 пункту 8.1, абз. 1-4 підпункту 8.2.2 пункту 8.2, абз. 1-3 підпункту 8.3.1 пункту 8.3, підпункту 8.4.1, підпункту 8.4.4 пункту 8.4 статті 8, абз. 1-3 підпункту 11.3.1 пункту 11.3 статті 11 Закону України від 28.12.1994 № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств»(далі –Закон № 334/94-ВР), а саме занижено валові доходи, завищено валові витрати та завищено суму амортизаційних відрахувань, що призвело до заниження податку на прибуток.
На підставі зазначеного акта перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.03.2006 № 0000411320/0, яким донараховано податок на прибуток у сумі 4599660 грн. та застосовані штрафні санкції у сумі 4599660 грн.
В акті перевірки контролюючим органом зазначено про порушення підприємством вимог пункту 5.9 статті 5 Закону № 334/94-ВР структурними підрозділами залізниці, а саме: Одеською дистанцією електропостачання та Дорожньо-механічними майстернями занижено валові доходи у сумі 2072800 грн. внаслідок неправильного визначення приросту (убутку) балансової вартості товарів, сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції.
Відповідно до вимог пункту 5.9 статті 5 Закону № 334/94-ВР платник податку веде податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі - запасів) на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат згідно з цим Законом (за винятком тих, що отримані безкоштовно).
Платником податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, згідно до вимог пункту 2.2 статті 2 Закону № 334/94-ВР є Управління залізниці.
До структури Залізниці входить понад 160 структурних відокремлених підрозділів, діяльність яких направлена на забезпечення єдиного технологічного процесу залізничних перевезень.
Структурні підрозділи Залізниці спеціалізуються на виконанні один одному робіт (послуг) у межах Залізниці, а саме проведення поточного, капітального ремонту) колії; ремонту рухомого складу; поточного та капітального ремонту пристроїв тягового електропостачання; ремонту та монтажу електрокозлових кранів для залізничного транспорту, забезпечення зв'язку.
Вищезазначені роботи (послуги) виконуються в межах однієї юридичної особи - залізниці, та безпосередньо пов'язані з господарською діяльністю залізниці.
Порядок відображення внутрішнього переміщення товарів, робіт (послуг) у межах залізниці доведено всім структурним підрозділам листом від 11.06.2003 № НФ-10/144, який забезпечує достовірність показників валових витрат по рядку 04.1 (без урахування внутрішнього обігу) зведеній декларації про прибуток.
Вказаним листом Укрзалізниця надає рекомендації структурним підрозділам щодо відображення в декларації про прибуток відповідно до норм Закону № 334/94-ВР.
Судами встановлено, що структурні підрозділи, які виконували роботи (послуги) для інших структурних підрозділів, акумулювали витрати за елементами: заробітна плата, внески на загальнообов'язкове пенсійне та соціальне страхування, матеріальні витрати, амортизація, паливо, електроенергія, інші витрати та передавали ці витрати структурним підрозділам - замовникам цих послуг. Судами встановлено, що у податковому обліку понесені структурним підрозділом витрати на виконання робіт (послуг) для інших структурних підрозділів не відноситься до складу валових витрат. Про це свідчить виключення зі складу валових витрат вартості виконаних послуг у повному обсязі з урахуванням матеріалів по рядку 04.1 «Витрати на придбання товарів (робіт, послуг)»декларації з податку на прибуток із знаком «мінус».
Структурний підрозділ - замовник відображає вартість отриманих робіт (послуг) у складі валових витрат по рядку 04.1 «Витрати на придбання товарів (робіт, послуг)»податкової декларації.
Оскільки вартість матеріалів у складі виконаних робіт включені залізницею до складу валових витрат і використані у господарській діяльності залізниці для забезпечення єдиного транспортного процесу, такі матеріали повинні приймати участь на підставі пункту 5.9 статті 5 Закону № 334/94-ВР у розрахунку приросту (убутку) матеріалів на складах, у незавершеному виробництві і залишках готової продукції.
На думку податкового органу, вартість запасів, яка увійшла до собівартості робіт, виконаних Одеською дистанцією електропостачання, Дорожньо-механічними майстернями, іншими структурним підрозділам залізниці в процесі господарської діяльності - є використанням запасів у негосподарській діяльності. Такий висновок є помилковим, оскільки відповідно до вимог Закону № 334/94-ВР до складу валових витрат відноситься сума будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці.
Судами встановлено, що матеріали вартістю 2072,8 тис. грн. були використанні для виконання робіт, пов'язаних з господарською діяльністю залізниці.
Отже, висновок про заниження валового доходу по структурним підрозділам Одеській дистанції електропостачання, Дорожньо-механічним майстерням у сумі 2072,8 тис. грн. є не доведеним.
В акті перевірки зазначено, що структурним підрозділом Пасажирський вокзал Миколаїв занижено валовий доход за 2004 рік у сумі 7000 грн.; структурним підрозділом Дорожні механічні майстерні занижено валові доходи отримані від надання послуг стороннім організаціям у розмірі 18600 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що акт перевірки не містить посилання про дослідження податковим органом первинних документів платника податків, отже податковим органом не наведено докази, що достовірно підтверджують наявність факту порушення.
Також, в акті перевірки зазначено, що в порушення вимог підпункту 5.4.6 пункту 5.4 статті 5 Закону № 334/94-ВР підприємством до складу валових витрат неправомірно віднесено страховий платіж за договором страхування залізничного транспорту у сумі 708852 грн., перерахований ЗАТ «СК «Егіда», у частині добровільного страхування 534 цистерн, переданих ДТЕП «Інтертранс». В порушення вимог підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону № 334/94-ВР підприємством до складу валових витрат віднесені витрати, не пов'язані з основною діяльністю підприємства (охорона санаторію-профілакторію) у сумі 120201 грн.
Проте, як встановлено судами попередніх інстанцій, зазначені витрати не було віднесено підприємством до складу валових витрат.
Висновок контролюючого органу щодо завищення валових витрат на 120201 грн. по фінансово-економічній службі не підтверджено даними податкового обліку підприємства, отже є помилковим.
Також, податковим органом необґрунтовано зроблено висновок про завищення валових витрат в сумі 708852 грн.
З акту перевірки також вбачається, що по Службі Дорожній фізкультурно-спортивний клуб «Локомотив», податковим органом також встановлено завищення скоригованої суми валових витрат у розмірі 8000 грн. по платі за землю, нарахованій у 1 кварталі 2004 року - 3000 грн., в 4 кварталі 2004 року - 5000 грн., яку слід було відкоригувати в декларації по податку на прибуток в частині сум сплачених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів) у 2 кварталі 2005 року, як надану пільгу по земельному податку. Проте, нормами чинного податкового законодавства не встановлено право проведення коригування валових витрат у разі зайво сплаченої суми податків до бюджету.
Актом перевірки встановлено також порушення підприємством вимог підпункту 8.3.1 пункту 8.3 статті 8 Закону № 334/94-ВР, а саме підприємством завищена сума амортизаційних відрахувань по фінансово-економічній службі на 12209000 грн., по службі вагонного господарства на 1988100 грн. у зв'язку з тим, що в декларації по податку на прибуток, відображається сума амортизації по вантажним вагонам та контейнерам, не фактично нарахована в податковому обліку, а перерозподілена Укрзалізницею.
Законом № 334/94-ВР встановлено особливості оподаткування діяльності підприємств залізничного транспорту, в тому числі щодо необхідності і доцільності перерозподілу доходних надходжень у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Зазначені доходні надходження з перевезення вантажів, одержані за участю парка вантажних вагонів приписки всіх залізниць, але фактично такі вагони за потребами використовуються в діяльності кожної залізниці, незалежно від їх приписки. З метою об'єктивного визначення витрат від здійснення перевезень вантажів (одержання доходних надходжень) в Укрзалізниці здійснюється моніторинг фактичного використання вантажних вагонів в кожній із залізниць. В залежності від цього і перерозподіляється бухгалтерська амортизація, нарахована за місцем приписки таких вагонів, для визначення фактичних бухгалтерських витрат кожної залізниці. З метою встановлення об'єктивних податкових результатів з діяльності по перевезенню вантажів, податкову амортизацію таких вагонів, нараховану у кожній залізниці, необхідно перерозподіляти між залізницями залежно від їх участі у єдиному перевізному процесі. При цьому забезпечується дотримання загальної суми нарахованої податкової амортизації в цілому по Укрзалізниці.
Відповідно до вимог підпункту 2.2.5 пункту 2 Порядку економічних взаємовідносин на залізничному транспорті України, затвердженого наказом Укрзалізниці від 03.07.2000 № 251-ІД, залізниці, на балансі яких ураховуються вантажні вагони і контейнери, нараховану в податковому обліку суму амортизації до 25 числа поточного місяця, повідомляють телеграфом у Головне управління вагонного господарства Укрзалізниці. Укрзалізниця, загальну суму нарахованої в податковому обліку амортизації, розподіляє між залізницями пропорційно питомій вазі у розрахунковому парку вантажних вагонів і контейнерів та телеграфом доводить залізницям у термін до 5 числа місяця, наступного за звітним.
Згідно з вимогами підпункту 8.2.1 пункту 8.2 статті 8 Закону № 334/94-ВР під терміном «основні фонди»слід розуміти матеріальні цінності, що використовуються у виробничій діяльності платника податку протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів з дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких перевищує 1000 грн. і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом.
Враховуючи наведене, а також те, що вантажні вагони та контейнери, які знаходяться на балансі інших залізниць, та увійшли до робочого парку вагонів і контейнерів Одеської залізниці, використовуються підприємством у господарській діяльності для забезпечення єдиного технологічного процесу залізничних перевезень, перерозподіл амортизації між залізницями не впливає на суму сплаченого до бюджету податку на прибуток в цілому по Укрзалізниці, позивач має право суму амортизаційних відрахувань, перерозподілених Укрзалізницею пропорційно питомій вазі у робочому парку вантажних вагонів та контейнерів, віднести на зменшення скоригованого валового доходу.
Судами встановлено, що акт перевірки в розділі «валовий доход», «валові витрати», «проблемні питання»не містить даних, обов'язковість яких встановлена наказом ДПА України від 10.08.2005 № 327 «Про затвердження порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за №925/11205. Проте, наведені дані є необхідними для набуття доказової сили актом, їх відсутність призводить до необґрунтованих належним чином висновків податкового органу.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій, які дійшли вичерпних юридичних висновків щодо встановлених обставин справи і правильно застосували до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення касаційної скарги, а також скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій - відсутні.
Керуючись статтями 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі залишити без задоволення.
Постанову Господарського суду Одеської області від 11.01.2007 та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 03.04.2007 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко
Судді(підпис)Л.І. Бившева
(підпис)М.І. Костенко
(підпис)Н.Є. Маринчак
(підпис)Т.М. Шипуліна
З оригіналом згідно
Відповідальний секретар І.Ю. Гончарук