
328/2480/19
24.01.2020
6/328/7/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2020 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Петренко Л.В., за участі секретаря судового засідання Гаряги А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву начальника Токмацького Управління Державної казначейської служби України Запорізької області про зміну способу і порядку виконання судового рішення по цивільній справі № 328/2480/19 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу,
встановив:
Рішенням Токмацького районного суду Запорізької області від 06 листопада 2019 року, за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу справа № 328/2480/19 (провадження № 2/328/974/19), позов задоволено.
Шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який зареєстрований 27.08.2010 року Новопрокопівською сільською радою Токмацького району Запорізької області, актовий запис № 04 - розірвано. Після державної реєстрації розірвання шлюбу прізвища сторін залишено без змін.
Повернуто ОСОБА_1 , 50 відсотків сплаченого нею судового збору згідно з квитанцією № 0.0.1345302761.1 від 07.05.2019 року, що складає 384,20 грн. Зобов`язано Токмацьке управління Державної казначейської служби України Запорізької області з р/р НОМЕР_1 , МФО 899998, ЄДРПОУ 37942194, повернути 50 відсотків сплаченої суми судового збору, що складає 384,20 гривень, який сплачено згідно з квитанцією № 0.0.1345302761.1 від 07.05.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Стягнуто з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , судовий збір в сумі 384,20 грн.
16 січня 2020 року до суду надійшла заява начальника Токмацького Управління Державної казначейської служби України Запорізької області про зміну способу і порядку виконання рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 06 листопада 2019 року, по цивільній справі № 328/2480/19 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, в якій просять суд змінити порядок і спосіб виконання судового рішення, а саме: з «Зобов`язати Токмацьке управління Державної казначейської служби України Запорізької області з р/р НОМЕР_1 , МФО 899998, ЄДРПОУ 37942194, повернути 50 відсотків сплаченої суми судового збору, що складає 384,20 гривень, який сплачено згідно з квитанцією № 0.0.1345302761.1 від 07.05.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .» на «Стягнути з Державного бюджету України в особі Токмацького управління Державної казначейської служби України Запорізької області на користь ОСОБА_1 50 відсотків суми судового збору, що складає 384,20 гривень, який сплачено згідно з квитанцією № 0.0.1345302761.1 від 07.05.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .»
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що до Токмацького управління державної казначейської служби України Запорізької області надійшла заява від ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_2 ) щодо виконання рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 06.11.2019 по справі №328/2480/19 на підставі виконавчого листа від 19.12.2019 по цій справі про зобов`язання Токмацькому управлінню Державної казначейської служби України Запорізької області з р/р 31210206008014, МФО 899998, ЄДРПОУ 37942194, повернути 50 відсотків сплаченої суми судового збору, що складає 384,20 гривень, який сплачено згідно з квитанцією № 0.0.1345302761.1 від 07.05.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Розглянувши зазначений виконавчий документ та здійснивши дії відповідно до вимог Порядку Управлінням виявлено обставини, що унеможливлюють його виконання.
Порядком №845, визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.
За результатами попереднього розгляду документів встановлено, що виконавчий лист Токмацького районного суду Запорізької області по справі № 328/2480/19, виданий 19.12.2019 містить рішення зобов`язального характеру, а саме «Зобов`язати Токмацьке управління Державної казначейської служби України в Запорізькій області повернути…50 відсотків сплаченої суми судового збору, що складає…».
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 №4901-VI, виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим законом.
Порядком № 845 не передбачено, що судові рішення, у резолютивній частині, яких зазначено про зобов`язання боржника вчинити на користь стягувача певні дії, підлягають виконанню Державною казначейською службою України та її територіальними органами.
Відповідно до положень частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
У зв`язку з викладеними в заяві обставинами, що унеможливлюють виконання судового рішення, заявник звернувся до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до положень частини 2 статті 435 ЦПК України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Представник Токмацького Управління Державної казначейської служби України Запорізької області в судове засідання не з`явився надав заяву про розгляд справи за їх відсутності, просив заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення задовольнити.
Інші учасники розгляду справи в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлені.
Відповідно до положень частини 2 статті 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Рішенням Токмацького районного суду Запорізької області від 06 листопада 2019 року, за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу справа № 328/2480/19 (провадження № 2/328/974/19), позов задоволено.
Шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який зареєстрований 27.08.2010 року Новопрокопівською сільською радою Токмацького району Запорізької області, актовий запис № 04 - розірвано. Після державної реєстрації розірвання шлюбу прізвища сторін залишено без змін.
Повернуто ОСОБА_1 , 50 відсотків сплаченого нею судового збору згідно з квитанцією № 0.0.1345302761.1 від 07.05.2019 року, що складає 384,20 грн. Зобов`язано Токмацьке управління Державної казначейської служби України Запорізької області з р/р НОМЕР_1 , МФО 899998, ЄДРПОУ 37942194, повернути 50 відсотків сплаченої суми судового збору, що складає 384,20 гривень, який сплачено згідно з квитанцією № 0.0.1345302761.1 від 07.05.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Стягнуто з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , судовий збір в сумі 384,20 грн.
Згідно статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини 1 статті 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Згідно з частиною 1 статті 10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
Відповідно до положень частини 4 статті 10 ЦПК України та статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
За практикою Європейського суду з прав людини право на виконання судового рішення є складовою права на доступ до суду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як невід`ємна частина судового розгляду (Рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, заява № 60705/00).
Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом. Конституційний Суд України в абзаці одинадцятому підпункту 3.3 пункту З мотивувальної частини Рішення від 11 березня 2011 року № 2-рп/2011, посилаючись на позицію Європейського суду з прав людини, зазначив, що право на справедливий судовий розгляд може бути обмежене державою, якщо це обмеження не завдає шкоди самій суті права.
Наведене узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий суд. Так, у справі «Горнсбі проти Греції» (Case of Homsby v. Greece, заява № 18357/91) указаний суд у своєму рішенні від 19 березня 1997 року зазначив, що для цілей статті 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина «судового розгляду».
Гарантії виконання судових рішень, які набрали законної сили і таким чином набули статусу остаточних, охоплюються змістом правової визначеності. Саме через встановлення юридичної певності в правозастосовній діяльності досягається ефективність та результативність правосуддя. У рішенні у справі «Серинг проти Сполученого королівства» від 07 липня 1989 року суд зазначив, що Конвенція як правовий акт, який забезпечує захист прав людини, передбачає, що її гарантії мають бути реальними та ефективними. Крім того, будь-яке тлумачення прав і свобод, що гарантуються, має відповідати загальним рисам Конвенції, мета якої – забезпечення та розвиток ідеалів і цінностей демократичного суспільства. На державі лежить прямий обов`язок дотримуватися прав осіб та забезпечувати належне та своєчасне виконання рішень суду, які набрали законної сили.
Відповідно до частини 1 статті 431 ЦПК України в иконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
19 грудня 2019 року Токмацьким районним судом Запорізької області видано виконавчий лист по справі №328/2480/19 (провадження № 2/328/974/19) про зобов`язання Токмацькому управлінню Державної казначейської служби України Запорізької області з р/р 31210206008014, МФО 899998, ЄДРПОУ 37942194, повернути 50 відсотків сплаченої суми судового збору, що складає 384,20 гривень, який сплачено згідно з квитанцією № 0.0.1345302761.1 від 07.05.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Відповідно до частини 1 статті 435 ЦПК України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Згідно з частиною 3 статті 435 ЦПК України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до положень частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 30 січня 2013 р. № 45) (далі по тексту - Порядок № 845).
Пунктом 3 Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Отже, Порядком № 845 не передбачено, що судові рішення, у резолютивній частині, яких зазначено про зобов`язання боржника вчинити на користь стягувача певні дії, підлягають виконанню Державною казначейською службою України та її територіальними органами.
Встановлено, що згідно з квитанцією № 0.0.1345302761.1 від 07.05.2019 року, судовий збір зараховано до державного бюджету на рахунок № НОМЕР_1 , обслуговування вищезазначеного бюджету здійснює Токмацьке Управління Державної казначейської служби України Запорізької області.
У виконавчому листі виданому Токмацьким районним судом Запорізької області 19 грудня 2019 року боржником зазначено Токмацьке Управління Державної казначейської служби України Запорізької області.
Пунктом 19 Порядку № 845 передбачено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого статтею 16 ЦК України. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Суд вважає, що надані суду докази є належними та допустимими і в своїй сукупності, взаємозв`язку, достатності та достовірності повністю підтверджують те, що є обставини, що роблять неможливим виконання рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 06 листопада 2019 року.
Встановлено, що виконати рішення суду в частині повернення 50 % суми судового збору позивачу, ОСОБА_1 неможливо через наявність вимоги зобов`язального характеру.
Оскільки стягнення буде здійснюватися з Державного бюджету, який обслуговується Токмацьким Управлінням Державної казначейської служби України Запорізької області, то в резолютивній частині виконавчого листа виданого Токмацьким районним судом Запорізької області має бути зазначено: «Стягнути з Державного бюджету України в особі Токмацького Управління Державної казначейської служби України Запорізької області на користь ОСОБА_1 , 50 відсотків сплаченої суми судового збору, що складає 384,20 гривень».
Згідно з п.п. 2 п. 5 Порядку № 845 під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право: звертатися у передбачених законом випадках до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз`яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання.
Враховуючи вищевикладене суд вважає за необхідне змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, оскільки рішення суду не виконано, а заява обґрунтована, та не суперечить діючому законодавству.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 260, 261, 353, 435 ЦПК України, суд, -
постановив:
Заяву начальника Токмацького Управління Державної казначейської служби України Запорізької області про зміну способу і порядку виконання судового рішення - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 06 листопада 2019 року, по цивільній справі № 328/2480/19 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, на підставі якого Токмацьким районним судом Запорізької області 19 грудня 2019 року видано виконавчий лист по справі №328/2480/19 (провадження № 2/328/974/19), а саме:
із «Зобов`язати Токмацьке управління Державної казначейської служби України Запорізької області з р/р НОМЕР_1 , МФО 899998, ЄДРПОУ 37942194, повернути 50 відсотків сплаченої суми судового збору, що складає 384,20 гривень, який сплачено згідно з квитанцією № 0.0.1345302761.1 від 07.05.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .» на «Стягнути з Державного бюджету України в особі Токмацького Управління Державної казначейської служби України Запорізької області на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_3 виданий Токмацьким МВГУМВС України в Запорізькій області 16 грудня 2010 року, РНОКПП НОМЕР_2 ) 50 відсотків сплаченої суми судового збору, що складає 384,20 гривень, який сплачено згідно з квитанцією № 0.0.1345302761.1 від 07.05.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .»
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Відповідно до п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, судові рішення оскаржуються до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області. У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Учасник справи якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: