
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2020 року м. Київ № 640/17380/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомГоловного управління Держпраці у Київській областідоОб`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фундуклєєвський"прозастосування заходів реагування
встановив:
Головне управління Держпраці у Київській області звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фундуклєєвський", у якому просило суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, а саме заборонити роботу ліфтів облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110 за адресою: АДРЕСА_1.
Позов обґрунтований тим, що за результатами проведеної позивачем позапланової перевірки відповідача щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, було виявлено порушення вимог законодавства, які станом на час звернення до суду не усунуті в повному обсязі. Оскільки виявлені порушення є такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю працівників підприємства, позивач просив застосувати відповідні заходи реагування до відповідача.
У поданому відзиві, заперечуючи проти заявлених позивачем вимог, відповідач звернув увагу суду на відсутність правових підстав для проведення перевірки відповідача та звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом, а також наголосив на тому, що станом на день подання позову не існувало жодних з обставин технічного характеру, якими він обґрунтовувався.
Дослідивши наявні матеріали справи, проаналізувавши відповідні положення законодавства та оцінивши доводи і заперечення сторін, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню у зв`язку з наступним.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (Положення №96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики.
Згідно пункту 7 Положення №96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №100 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" та додатку до нього, утворено Головне управління Держпраці у Київській області.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 27.03.2015 №340 затверджено Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, відповідно до пункту 1 якого Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Повноваження Управлінь Держпраці поширюються на територію відповідної області.
Положення про Головне управління Держпраці у Київській області, затверджене наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 року №2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, у тому числі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V (Закон №877-V).
Відповідно до статті 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною першою статті 4 Закону №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.
В силу положень частини другої статті 4 Закону України "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно із частиною першою статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці", посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
За частиною п`ятою статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, на виконання доручення Прем`єр-міністра України від 20.03.2019 №6934/1/1-19, окремого доручення Голови Державної служби України з питань праці від 05.04.2019 №73/5-19, керуючись статтею 39 Закону України "Про охорону праці", статтею 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положенням про Головне управління Держпраці у Київській області, затверджене наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84, та враховуючи лист-роз`яснення Держпраці від 22.05.2017 №5795/3/7.1-ДП-17, начальником Головного управління Держпраці у Київській області (ГУ Держпраці у Київській області) винесено наказ від 17.07.2019 №3583 на проведення позапланової перевірки Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фундуклєєвський" (ОСББ "Фундуклєєвський"), код ЄДРПОУ 39783925, за адресою: 01130, АДРЕСА_1, щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, терміном проведення перевірки: з 18.07.2019 по 24.07.2019.
На виконання вказаного наказу, заступником начальника ГУ Держпраці у Київській області складено направлення від 17.07.2019 №5.2/370 на проведення позапланової перевірки ОСББ "Фундуклєєвський".
18.07.2019 керуючим директором ОСББ "Фундуклєєвський" посадову особу ГУ Держпраці у Київській області допущено до проведення перевірки.
За результатами здійсненого позапланового заходу уповноваженою особою позивача складено акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 19.07.2019 №5.2/320/290.
За змістом акту від 19.07.2019 №5.2/320/290, під час перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки було перевірено наступні об`єкти ОСББ "Фундуклєєвський": ліфти, встановлені за адресою АДРЕСА_1, облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110.
Так, перевіркою виявлено порушення статей 13, 21 Закону України "Про охорону праці", а саме: 1) роботодавець не одержав дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (ліфтів, встановлених за адресою АДРЕСА_1, облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110), згідно "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107; 2) не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: роботодавець не забезпечив належне утримання устаткування. Суб`єкт господарювання не призначив наказом працівника, відповідального за організацію експлуатації ліфтів, встановлених за адресою АДРЕСА_1, облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110, що є порушенням вимог пункту 9.7.1 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів"; 3) не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: роботодавець не забезпечив належне утримання устаткування. Дозволено роботу ліфтів, встановлених за адресою АДРЕСА_1, облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110, за відсутності призначеного наказом працівника, відповідального за організацію їх експлуатації, що є порушенням вимог пункту 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів"; 4) роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не забезпечив належного утримання устаткування. Суб`єкт господарювання не призначив наказом ліфтерів, що є порушенням вимог пункту 9.7.1 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів"; 5) роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не забезпечив належне утримання устаткування. Не забезпечено проведення огляду ліфтів, встановлених за адресою АДРЕСА_1, облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110, що є порушенням вимог пункту 9.7.9 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів"; 6) роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не забезпечив належне утримання устаткування. Дозволено роботу ліфтів, встановлених за адресою АДРЕСА_1, облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110, за відсутності атестованого обслуговуючого персоналу (ліфтери), що є порушенням вимог пункту 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів"; 7) роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не забезпечив належне утримання устаткування. Суб`єкт господарювання під час експлуатації ліфтів, встановлених за адресою АДРЕСА_1, облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110, не призначив наказом операторів диспетчерського зв`язку, що є порушенням вимог пункту 9.7.1 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів"; 8) не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: роботодавець не забезпечив належне утримання устаткування. Роботодавець не призначив наказом операторів диспетчерського зв`язку, що є порушенням пункту 9.7.1 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правила будови безпечної експлуатації ліфтів"; 9) роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не забезпечив належне утримання устаткування та моніторинг за технічним станом. Не проведено позачерговий технічний огляд у разі експлуатаційної чи деградаційної відмови ліфтів, встановлених за адресою АДРЕСА_1, облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, що є порушенням вимог пункту 9.5.1 та пункту 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів"; 10) роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не забезпечив належне утримання устаткування. Дозволено роботу ліфтів, встановлених за адресою АДРЕСА_1, облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, за наявності несправностей, які впливають на безпечну експлуатацію, що є порушенням вимог пункту 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів"; 11) роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не забезпечив належне утримання устаткування та моніторинг за технічним станом. Не проведено позачерговий технічний огляд у разі зміни електричної схеми ліфтів, встановлених за адресою АДРЕСА_1, облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110, що є порушенням вимог пункту 9.5.2 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів"; 12) роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не забезпечив належне утримання устаткування. Дозволено роботу ліфтів, встановлених за адресою АДРЕСА_1, облікові №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110, за не проведених технічних оглядах, що є порушенням вимог пункту 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів".
Даний акт підписано посадовою особою відповідача разом із зауваженнями.
Також, повноважною особою позивача винесено припис керуючому директору ОСББ "Фундуклєєвський" від 22.07.2019 №5.2/320/290 із вимогою усунути виявлені порушення у строк до 22.08.2019. Оскільки посадова особа відповідача відмовилась від отримання припису, останній направлено листом від 22.07.2019 №0103051647401 на адресу відповідача.
Надалі, з метою проведення перевірки виконання вимог припису від 22.07.2019 №5.2/320/290, начальником ГУ Держпраці у Київській області винесено наказ від 13.08.2019 №4056 на проведення позапланової перевірки ОСББ "Фундуклєєвський" у строк з 27.08.2019 по 28.08.2019, а також складено направлення від 13.08.2019 №5.2/435.
За результатами вказаного заходу, повноважною особою позивача складено акт від 28.08.2019 №5.2/320/371, яким встановлено не виконання у повному обсязі вимог припису від 22.07.2019 №5.2/320/290, а саме не усунуто виявлені та вказані в приписі порушення за №№ 1, 5, 7, 10. Зокрема, порушення, зазначенні в рядках №№ 2, 5 таблиці в розділі V акту від 28.08.2019 №5.2/320/371 - роботодавець не одержав дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: ліфти облік. №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110, які встановлено за адресою: АДРЕСА_1, згідно "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107; роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не забезпечив належне утримання устаткування. Дозволено роботу ліфтів облік. №№ 39103, 39104, 39105, 39106, які встановлено за адресою: АДРЕСА_1, за наявності несправностей, які впливають на безпечну експлуатацію, що є порушенням вимог пункту 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 "Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів" - стали підставами для попередження про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) під час експлуатації ліфтів, за облік. №№ 39103, 39104, 39105, 39106, 39107, 39108, 39109, 39110, які встановлені за адресою: АДРЕСА_1. У зв`язку з відмовою керуючого директора та голови правління ОСББ "Фундуклєєвський" підписувати зазначений акт, останній направлено на адресу відповідача листом від 28.08.2019 №0103050386019.
Власне, з урахуванням вищевказаних обставин позивач і звернувся до суду з даним позовом для вжиття відповідних заходів реагування у відношенні відповідача.
Судом встановлено, що спірна перевірка позивача була проведена у відношенні ОСББ "Фундуклєєвський" (код ЄДРПОУ 39783925), що за приписами статті 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29.11.2001 №2866-III (Закон №2866-III) є юридичною особою, створеною власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до положень частин першої, другої статті 4 зазначеного Закону №2866-III, об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Відповідно до статті 18 Закону №2866-III, об`єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов`язане: забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам; звітувати загальним зборам про виконання кошторису об`єднання за рік; забезпечувати виконання вимог статуту об`єднання; виконувати свої договірні зобов`язання; забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна; припиняти дії третіх осіб, що утруднюють або перешкоджають реалізації прав володіння, користування і розпорядження спільним майном співвласниками; у випадках, передбачених законодавством, статутом об`єднання, представляти інтереси співвласників відповідно до наданих повноважень у відносинах з третіми особами.
Частиною п`ятою статті 4 Закону №2866-III передбачено, що господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.
Як зазначено в самому акті перевірки від 19.07.2019 №5.2/320/290 та підтверджується наявними матеріалами справи, між ОСББ "Фундуклєєвський" та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) укладено договір №1 від 02.01.2018 на виконання робіт по технічному обслуговуванню 4-х ліфтів вантажопідіймальністю 1000 кг, які встановлено за адресою: АДРЕСА_1.
Наказом відповідача від 02.01.2018 №2 призначено ФОП ОСОБА_1 особою, відповідальною за експлуатацію ліфтів, які встановлено за адресою: АДРЕСА_1 .
ФОП ОСОБА_1 наказом від 02.01.2018 №1 призначив ОСОБА_1 відповідальною особою за організацію технічного обслуговування та ремонту ліфтів, які встановлено за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно додаткової угоди між ОСББ "Фундуклєєвський" та ФОП ОСОБА_1 №1 від 20.06.2019 до договору №1 від 02.01.2018, до предмету договору на виконання робіт по технічному обслуговуванню та експлуатації ліфтів включено додатково 4 ліфти вантажопідіймальністю 400 кг, які встановлено за адресою: АДРЕСА_1.
ФОП ОСОБА_1 наказом від 01.07.2019 №2 призначив електромеханіка з ліфтів ОСОБА_2 відповідальною особою за справний стан ліфтів, які встановлено за адресою: АДРЕСА_1 .
Оскільки на відповідача, як на власника ліфтів, покладений обов`язок по їх утриманню, який реалізується шляхом укладення відповідних договорів із спеціалізованими організаціями, які мають необхідних фахівців та дозволи на проведення спеціальних робіт, то таким чином враховуючи, що ФОП ОСОБА_1 є виконавцем робіт з технічного обслуговування ліфтів відповідача - саме вказана фізична особа-підприємець є відповідальною за належну їх експлуатацію та технічний стан.
Крім того, відносно суті виявлених порушень які стали підставами для звернення позивача до суду, а саме щодо порушення статті 13 Закону України "Про охорону праці", суд зазначає, що за вимогами вказаної статті Закону роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Згідно з частиною третьою статті 21 Закону "Про охорону праці", роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
При цьому, згідно роз`яснення Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 31.01.2013 №1016/0/4.2-6/6/13, якщо ОСББ для управління, утримання і використання неподільного та загального майна та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку не використовує найману працю під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації машин і механізмів підвищеної небезпеки, то норма про отримання документа дозвільного характеру на виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатацію машин і механізмів підвищеної небезпеки на ОСББ не поширюється.
Згідно роз`яснення Державної служби України з питань праці від 25.01.2017 №864/10.1/10.2-ДП-17, отримання дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки не вимагається у разі, якщо на об`єкті виробничого призначення, на якому встановлене технологічне обладнання, проведено пусконалагоджувальні роботи згідно з технологічним регламентом, передбаченим проектом будівництва, створено безпечні умови для роботи виробничого персоналу та перебування людей відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, пожежної (техногенної) безпеки, екологічних і санітарних норм та в разі реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації.
Попри це, відповідачем надано суду дозвіл від 24.09.2019 №3149.19.32, виданий Головним управлінням Держпраці у Київській області, на експлуатацію ліфтів, встановлених за адресою: АДРЕСА_1.
Вказаний дозвіл видано на підставі висновку експертизи ДП "Київський експертно-технічний центр Держпраці" від 12.09.2019 №80.2-02-06-3468.19, строком дії з 24.09.2019 по 24.09.2024.
Суд звертає увагу, що висновком експертизи від 12.09.2019 №80.2-02-06-3468.19 засвідчено спроможність ОСББ "Фундуклєєвський" забезпечити дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації спірних ліфтів, зокрема перевірено відповідність вимогам в тому числі Закону України "Про охорону праці", Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 та НПАОП 0.00-1.02-08 "Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів" (розділ 9.7).
Слід зазначити, що згідно роз`яснення Державної служби України з питань праці від 20.08.2019 №6683/2/4.1-ДП-19, наданого у відповідь на звернення ОСББ "Фундуклєєвський" від 30.07.2019 №36/1, обов`язки ліфтера для обслуговування пасажирських ліфтів можуть покладатися на електромеханіка, який здійснює технічне обслуговування і ремонт ліфтів, якщо це визначено підрядним договором на технічне обслуговування та ремонт ліфтів.
Водночас, за доводами відповідача зауваження позивача, зазначені в приписі від 22.07.2019 №5.2/320/290, а також технічні зауваження інспектора позивача в усній формі - були усунуті, однак несправності, що впливають на безпечну експлуатацію устаткування, посилання на які містилось в акті від 28.08.2019 №5.2/320/371, не були перелічені інспектором позивача, у зв`язку з чим відповідач звернувся до позивача листом від 02.09.2019 за вих. 48/1 з проханням надати відповідний перелік технічних несправностей по кожному ліфту, оскільки відсутність такого унеможливлює виконання вимог позивача. Однак, листом від 05.09.2019 №52/2/19/14281 у відповідь на звернення відповідача, позивач не конкретизував виявлені під час перевірки порушення та лише послався на те, що останні були занотовані відповідальною за експлуатацію, технічного обслуговування та ремонту ліфтів ОСББ "Фундуклєєвський" особою - ФОП ОСОБА_1 .
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до пункту 4.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 01.09.2008 №190 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №937/15628), експлуатація - стадія життєвого циклу ліфта чи підйомника, на якому реалізують, підтримують та відновлюють якість виробу. Експлуатація ліфта охоплює етапи введення в експлуатацію за призначенням, зберігання, транспортування, технічне обслуговування поточний та середній ремонт, припинення експлуатації (утилізація та знищення).
Відповідно до пункту 9.6.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів експертне обстеження проводиться у разі закінчення граничного строку експлуатації; реконструкції (перебудови) або модернізації, якщо це обумовлено нормативно-правовими актами з охорони праці; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру, з метою визначення можливості відновлення; виявлення під час проведення технічного огляду зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів, що перевищують допустимі значення. В інших випадках експертне обстеження устаткування проводять відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця.
Згідно з пунктами 9.6.2, 9.6.3, 9.6.4 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів за висновком експертизи роботодавець приймає рішення про експлуатацію устаткування в межах продовжуваного строку безпечної експлуатації, його заміну, ремонт, реконструкцію (перебудову), модернізацію або зміну параметрів експлуатації.
Беручи до уваги наявність дозволу ГУ Держпраці у Київській області від 24.09.2019 №3149.19.32 на експлуатацію ліфтів ОСББ "Фундуклєєвський", що встановлені за адресою: АДРЕСА_1, який видано на підставі висновку експертизи ДП "Київський експертно-технічний центр Держпраці" від 12.09.2019 №80.2-02-06-3468.19, суд дійшов висновку, що станом на час розгляду справи спірні ліфти відповідача визнані працездатними, а за їх технічний огляд та експлуатацію відповідають уповноважені на те особи, згідно укладених договорів.
Разом з тим, з огляду на викладене, позивачем жодним чином не обґрунтовано необхідність застосування такого крайнього заходу реагування у сфері державного нагляду, як повної зупинки роботи ліфтів відповідача, а саме не доведено які саме порушення мають місце та реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Вжиття заходів реагування щодо порушення тих чи інших правил слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.
Як наслідок, наведене у сукупності свідчить про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову Головного управління Держпраці у Київській області.
Судові витрати відсутні.
Керуючись статтями 2, 77, 243-246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Держпраці у Київській області до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фундуклєєвський" - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко