
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22 січня 2020 року Справа № 280/4394/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Сонгулія О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою
Товариства з обмеженою відповідальністю «Груп Інтрейд» (69035, м.Запоріжжя, вул.Брянська, буд.15, оф.25; код ЄДРПОУ 41071921)
до Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 43005393),
Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396145),
про визнання рішення протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Груп Інтрейд» (далі позивач, ТОВ «Груп Інтрейд») до Державної податкової служби України (далі - відповідач 1), Головного Управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправними та скасувати рішення комісії відповідача 2:
- № 1246586/41071921 від 06.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №20 від 21.05.2019;
- № 1246584/41071921 від 06.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №19 від 21.05.2019;
- № 1240409/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 15.05.2019;
- № 1240408/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 15.05.2019;
- № 1254724/41071921 від 15.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №34 від 29.05.2019;
- № 1240405/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 13.05.2019;
- № 1240397/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 07.05.2019;
- № 1239321/41071921 від 29.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №17 від 17.05.2019;
- № 1250292/41071921 від 09.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №33 від 29.05.2019;
- № 1247805/41071921 від 07.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 28.05.2019;
- № 1246568/41071921 від 06.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №29 від 28.05.2019;
- №1247806/41071921 від 07.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №26 від 24.05.2019;
- № 1247807/41071921 від 07.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №25 від 24.05.2019;
- № 1239318/41071921 від 29.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 07.05.2019;
- №1254688/41071921 від 15.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 12.06.2019;
- № 1254956/41071921 від 16.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 14.06.2019;
- № 1254966/41071921 від 16.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 12.06.2019.
2) зобов`язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) датою подання на реєстрацію вищевказані податкові накладні.
Також просить зобов`язати відповідача 2 у строк 5 днів з дня набрання рішенням суду законної сили, подати до суду звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що у відповідності до норм податкового законодавства ним складені податкові накладні по взаємовідносинам з контрагентами, які направлені для реєстрації в ЄРПН. Реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена з підстав того, що податкові накладні відповідають вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку», позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. На виконання зазначених вимог позивач направив до відповідної Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації пояснення та копії документів, однак в реєстрації податкових накладних відмовлено з підстав неподання копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, складських документів, рахунків, актів приймання-передачі (інвентаризаційних описів). З посиланням на норми Податкового кодексу України (далі ПК України) позивач зазначає про незгоду з відмовою в реєстрації податкових накладних, оскільки вважає, що надані ним документи у повній мірі підтверджують реальність здійснення господарських операцій і є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Просить зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати направлені податкові накладні в ЄРПН.
Ухвалою судді від 16.09.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 16.10.2019.
Підготовче засідання, призначене на 16.10.2019, перенесено на 21.10.2019.
07.10.2019 представник Головного управління ДПС у Запорізькій області та Державної податкової служби України подав до суду відзив на позовну заяву (вх.№41532), у якому проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що реєстрація податкових накладних, складних позивачем, зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України у зв`язку з тим, що податкові накладні відповідають вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Позивач скористався своїм правом та подав на розгляд Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, пояснення та копії документів щодо зупинених податкових накладних, однак в реєстрації податкових накладних відмовлено у зв`язку з не наданням позивачем первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. Вважає, що у відповідача 2 були законні підстави для прийняття рішень про відмову в реєстрації спірних податкових накладних, а тому рішення є правомірними, просить відмовити в задоволенні позову.
16.10.2019 представник позивача подав відповідь на відзив (вх. 42701), в якому не погоджується з доводами представника відповідачів, викладеними у відзиві на позовну заяву, та додатково зазначає, що у квитанціях про зупинення спірних податкових накладних не вказано конкретний критерій ризиковості платника податку, що став підставою для зупинення реєстрації податкових накладних. Крім того, відповідачі не обґрунтували в чому саме недостатність наданих ним документів для підтвердження господарських операцій та прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Ухвалою суду від 21.10.2019 підготовче судове засідання відкладено на 14.11.2019.
Ухвалою суду від 14.11.2019 в підготовчому засіданні оголошено перерву до 15.11.2019.
15.11.2019 представником позивача подано клопотання про заміну відповідача на належного.
Ухвалою суду від 15.11.2019 замінено відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області на належного - Головне управління ДФС у Запорізькій області, призначено підготовче засідання на 12.12.2019.
Ухвалою суду від 12.12.2019 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 10.01.2020.
12.12.2019 представник позивача подав заяву про розгляд справи за його відсутності у письмовому провадженні. Представник Головного управління ДФС у Запорізькій області зазначив, що проти розгляду справи в письмовому провадженні не заперечує.
У судове засідання 10.01.2020 представники сторін не прибули, про дату час і місце судового розгляду повідомлені належним чином. Представник Державної податкової служби України про причини неявки суду не повідомив, заяв або клопотань не подавав.
Відповідно до ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно з ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки всі учасники справи не з`явились у судове засідання, і немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених ст.205 КАС України, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних у суду матеріалів.
На підставі наявних у суду матеріалів встановлено такі обставини.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «Груп Інтрейд» зареєстровано 06.01.2017 Департаментом реєстраційних послуг Запорізької міської ради за № 1 103 102 0000 041938, види діяльності: Код КВЕД 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості; Код КВЕД 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; Код КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; Код КВЕД 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами; Код КВЕД 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; Код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний).
1. Між позивачем (постачальник) та Казенним підприємством «Науково- виробничий комплекс «Іскра» (код ЄДРПОУ 14313866) (покупець) укладено Договір поставки № 17/203-юр від 17.04.2018, відповідно до пункту 1.1 якого постачальник зобов`язується передати, а покупець прийняти і сплатити продукцію вказану у специфікації, які є невід`ємною частиною договору. Поставка продукції за зазначеним договором здійснювалася партіями. (т.1 а.с. 89-93, 113-117, 137-141, 161-165, 210-214, т.2 а.с. 3-7, 28-32, 78-82, 102-106, 126-130, 150-154, 174-178, 198-202, 222-226, т.3 а.с. 12-16).
На виконання умов даного договору, позивачем здійснено поставку товару:
- за рахунком-фактурою № СФ-0000037 від 07.02.2019, видаткова накладна № РН-0000182 від 21.05.2019 - РГ-07-6ДУ-5995.85 КБА кварц, резонатор 015,001,022,026,014,008,009,007,032,024,027, експрес накладна № 59000422938778 від 21.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 2604 від 02.08.2019 (т.1 а.с. 94-97);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000124 від 25.04.2019, видаткова накладна № РН-0000179 від 21.05.2019 - К53-4ав 16В 15мкФ 10% конденсатор, експрес накладна № 59 0004 2293 8778 від 21.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 2439 від 16.07.2019 (т.1 а.с. 118-121);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000123 від 25.04.2019, видаткова накладна № РН-0000173 від 15.05.2019 - К73-16В 1000В 0,1 мкФ конденсатор, експрес накладна № 59 0004 2154 2832 від 15.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 1859 від 06.06.2019 (т.1 а.с. 142-145);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000102 від 04.04.2019, видаткова накладна № РН-0000172 від 15.05.2019 - 2Д206В діод, експрес накладна № 59 0004 2154 2832 від 15.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 1587 від 16.05.2019 (т.1 а.с. 166-169);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000125 від 25.04.2019, видаткова накладна № РН-0000171 від 13.05.2019 - К73-24В 100В 0.033мкф 10% конденсатор, експрес накладна № 59 0004 2091 2042 від 13.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 1854 від 06.06.2019 (т.1 а.с. 214-218);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000101 від 04.04.2019, видаткова накладна № РН-0000158 від 07.05.2019 - ВПТ6-10 2А запобіжник, ВП36-1В 2.5А запобіжник, Вставка плавка ВПЗб-1 В 8А 250В, експрес накладна № 59 0004 1966 0468 від 07.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 1864 від 06.06.2019 (т.2 а.с. 8-11);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000062 від 20.02.2019, видаткова накладна № РН-0000159 від 07.05.2019 - 2Т608А транзистор, експрес накладна № 59 0004 1966 0468 від 07.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 1590 від 16.05.2019 (т.2 а.с. 33-36);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000133 від 27.05.2019, видаткова накладна № РН-0000190 від 28.05.2019 - РК76ЭБ-6ДС-7991К кварц, резонатор, експрес накладна № 59 0004 2461 8154 від 28.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 2600 від 02.08.2019 (т.2 а.с. 83-86);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000037 від 07.02.2019, видаткова накладна № РН-0000188 від 28.05.2019 - РГ-07-6ДУ-5995.85 КБА кварц, резонатор 30.9.33.17.15.25.13.34.20, експрес накладна № 59 0004 2461 8154 від 28.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 2604 від 02.08.2019 (т.2 а.с. 107-110);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000080 від 01.03.2019, видаткова накладна № РН- 0000187 від 24.05.2019 - МТД-1 тумблер, експрес накладна № 59 0004 2380 8354 від 24.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 2961 від 23.08.2019 (т.2 а.с. 131-134);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000070 від 26.02.2019, видаткова накладна № РН-0000186 від 24.05.2019 - транзистор, експрес накладна № 59 0004 2380 8354 від 24.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 1991 від 11.06.2019 (т.2 а.с. 155-158);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000062 від 20.02.2019, видаткова накладна № РН-0000159 від 07.05.2019 - 2Т608А транзистор, експрес накладна № 59 0004 1966 0468 від 07.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 1590 від 16.05.2019 (т.2 а.с. 179-182);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000130 від 21.05.2019, видаткова накладна № РН-0000207 від 12.06.2019 - ПС знімна частина, експрес накладна № 59 0004 2812 0192 від 12.06.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 2259 від 27.06.2019 (т.2 а.с. 203-206);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000139 від 03.06.2019, видаткова накладна № РН-0000226 від 01.07.2019 - 142ЕН5А мікросхема, експрес накладна № 59 0004 3186 3387 від 01.07.2019 року, видаткова накладна № РН-0000230 від 08.07.2019 - 142ЕН5А мікросхема, експрес накладна № 59 0004 3338 6164 від 08.07.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 2059 від 14.06.2019 (т.2 а.с. 227-232);
- за рахунком-фактурою № СФ-0000068 від 25.02.2019, видаткова накладна № РН-0000221 від 26.06.2019 - 142ЕН5А мікросхема, експрес накладна № 59 0004 3107 5104 від 26.06.2019 року, видаткова накладна № РН-0000225 від 01.07.2019 - 142ЕН5А мікросхема, експрес накладна № 59 0004 3186 3387 від 01.07.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 1988 від 12.06.2019 (т.3 а.с. 17-21).
На виконання вимог ПК України позивачем складено:
- податкову накладну №20 від 21.05.2019 на загальну суму 8976 грн, у тому числі ПДВ 1496 грн.;
- податкову накладну №19 від 21.05.2019 на загальну суму 1425,60 грн, у тому числі ПДВ 237,60 грн.;
- податкову накладну №14 від 15.05.2019 на загальну суму 2126,40 грн, у тому числі ПДВ 354,40 грн.;
- податкову накладну №13 від 15.05.2019 на загальну суму 36 000 грн, у тому числі ПДВ 6000 грн.;
- податкову накладну №10 від 13.05.2019 на загальну суму 356,40 грн, у тому числі ПДВ 59,40 грн.;
- податкову накладну №3 від 07.05.2019 на загальну суму 16 176 грн, у тому числі ПДВ 2696 грн.;
- податкову накладну №17 від 17.05.2019 на загальну суму 1670,40 грн, у тому числі ПДВ 278,40 грн.;
- податкову накладну №31 від 28.05.2019 на загальну суму 21 000 грн, у тому числі ПДВ 3500 грн.;
- податкову накладну №29 від 28.05.2019 на загальну суму 7344 грн, у тому числі ПДВ 1224 грн.;
- податкову накладну №26 від 24.05.2019 на загальну суму 993,60 грн, у тому числі ПДВ 165,60 грн.;
- податкову накладну №25 від 24.05.2019 на загальну суму 20186,50 грн, у тому числі ПДВ 3364,42 грн.;
- податкову накладну №2 від 07.05.2019 на загальну суму 1058,40 грн, у тому числі ПДВ 176,40 грн.;
- податкову накладну №10 від 12.06.2019 на загальну суму 12 000 грн, у тому числі ПДВ 2000 грн.;
- податкову накладну №15 від 14.06.2019 на загальну суму 27111,12 грн, у тому числі ПДВ 4518,52 грн.;
- податкову накладну №14 від 12.06.2019 на загальну суму 6532,80 грн, у тому числі ПДВ 1088,80 грн.
Через автоматизовану систему Єдине вікно подання електронних документів позивач отримав квитанції від 28.05.2019 до податкових накладних №3 від 07.05.2019, №2 від 07.05.2019, квитанції від 29.05.2019 до податкових накладних №14 від 15.05.2019, №13 від 15.05.2019, №10 від 13.05.2019, квитанції від 13.06.2019 до податкових накладних №20 від 21.05.2019, №19 від 21.05.2019, №17 від 17.05.2019, №31 від 28.05.2019, №29 від 28.05.2019, №26 від 24.05.2019, №25 від 24.05.2019, квитанції від 26.06.2019 до податкових накладних №10 від 12.06.2019, №15 від 14.06.2019, №14 від 12.06.2019 в яких містилась інформація про зупинення реєстрації вказаних податкових накладних відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України. В квитанціях зазначено, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Позивач скористався своїм правом та направив 25.07.2019 (податкова накладна №2), 26.07.2019 (податкові накладні №№14, 13, 10, 3, 17), 31.07.2019 (податкові накладні №№20, 19, 29), 01.08.2019 (податкові накладні №№31, 26, 25), 12.08.2019 (податкова накладна №10) та 13.08.2019 (податкові накладні №№, 1415) на адресу Головного Управління ДФС у Запорізькій області повідомлення про надання пояснень та копій документів.
До повідомлення позивачем надано пояснення та копії первинних документів на підтвердження господарської операції: Договір, рахунки-фактури, видаткові накладні, експрес-накладні, платіжні доручення, Договір поставки з ТОВ «ЛАНЖЕТ», Договір поставки з TOB «ТЕВІАС», Договір поставки з ТОВ «ОПТІУМ-ТРЕЙД», податкові накладні, Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також картки рахунку щодо руху товару по складу позивача.
Комісією відповідача 2, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення
- №1246586/41071921 від 06.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №20 від 21.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо транспортування від постачальника, розрахунки з постачальником;
- №1246584/41071921 від 06.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №19 від 21.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо транспортування від постачальника, розрахунки з постачальником;
- №1240409/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 15.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо зберігання й транспортування від постачальника;
- №1240408/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 15.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо зберігання й транспортування від постачальника;
- №1240405/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 13.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо зберігання й транспортування від постачальника;
- №1240397/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 07.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо зберігання й транспортування від постачальника;
- №1239321/41071921 від 29.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №17 від 17.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити). В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо транспортування від постачальника;
- №1247805/41071921 від 07.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 28.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо транспортування;
- №1246568/41071921 від 06.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №29 від 28.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо транспортування, розрахунки з постачальником;
- №1247806/41071921 від 07.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №26 від 24.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо транспортування;
- №1247807/41071921 від 07.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №25 від 24.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо транспортування;
- №1239318/41071921 від 29.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 07.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити). В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо транспортування від постачальника;
- №1254688/41071921 від 15.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 12.06.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури;
- №1254956/41071921 від 16.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 14.06.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури;
- №1254966/41071921 від 16.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 12.06.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки і особових рахунків. В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутність первинних документів щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури.
2. Між позивачем (постачальник) та Державним підприємством «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН» (код ЄДРПОУ 12602750) (покупець) було укладено Договір № 315-19 від 05.04.2019, відповідно до пункту 1.1 якого постачальник зобов`язується передати, а Покупець прийняти й оплатити продукцію, вказану у Додатку 1 до цього Договору, на умовах, передбачених даним Договором. (т.1 а.с. 185-190).
На виконання умов даного договору, зокрема додатку до договору, позивачем здійснено поставку товару за рахунком-фактурою № СФ-0000098 від 27.03.2019, видаткова накладна № РН-0000194 від 29.05.2019 - ТКЕ22П1Г реле, експрес накладна № 59 0004 2490 7023 від 19.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 2946 від 05.07.2019 (т.1 а.с. 191-194).
На виконання вимог ПК України позивачем складено:
- податкову накладну №34 від 29.05.2019 на загальну суму 1563,84 грн, у тому числі ПДВ 260,64 грн.
Через автоматизовану систему Єдине вікно подання електронних документів позивач отримав квитанції від 14.06.2019 до податкової накладної №34 від 29.05.2019, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаних податкових накладних відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України. В квитанції зазначено, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Позивач скористався своїм правом та направив 12.08.2019 на адресу Головного Управління ДФС у Запорізькій області повідомлення про надання пояснень та копій документів.
До повідомлення позивачем надано пояснення та копії первинних документів на підтвердження господарської операції: Договір, додаток № 1 до договору, рахунок-фактура, видаткові накладні, платіжне доручення, Договір поставки з ТОВ «ОПТІУМ-ТРЕЙД», податкова накладна, Квитанція про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також картки рахунку щодо руху товару по складу позивача.
Комісією відповідача 2, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №1254724/41071921 від 15.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №34 від 29.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити). В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутні первинні документи щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури.
Також між позивачем (постачальник) та Державним підприємством «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН» (код ЄДРПОУ 12602750) (покупець) було укладено Договір № 506-19 від 24.05.2019, відповідно до пункту 1.1 якого постачальник зобов`язується передати, а Покупець прийняти й оплатити продукцію, вказану у Додатку 1 до цього Договору, на умовах, передбачених даним Договором. (т.2 а.с. 52-57).
На виконання умов даного договору, зокрема додатку до договору, позивачем здійснено поставку товару за рахунком-фактурою № СФ-0000127 від 27.05.2019, видаткова накладна № РН-0000193 від 29.05.2019 - П-39 білий світлофільтр (скло), ХС-62 (білий) світлофільтр, експрес накладна № 59 0004 2490 7023 від 29.05.2019. Покупець товар оплатив, про що вказує платіжне доручення № 2827 від 02.07.2019 (т.2 а.с. 58-61).
На виконання вимог ПК України позивачем складено:
- податкову накладну №33 від 29.05.2019 на загальну суму 21918,60 грн, у тому числі ПДВ 3653,10 грн.
Через автоматизовану систему Єдине вікно подання електронних документів позивач отримав квитанції від 14.06.2019 до податкової накладної №33 від 29.05.2019, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаних податкових накладних відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України. В квитанції зазначено, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Позивач скористався своїм правом та направив 02.08.2019 на адресу Головного Управління ДФС у Запорізькій області повідомлення про надання пояснень та копій документів.
До повідомлення позивачем надано пояснення та копії первинних документів на підтвердження господарської операції: Договір, додаток № 1 до договору, рахунок-фактура, видаткові накладні, платіжне доручення, Договір поставки з ТОВ «ОПТІУМ-ТРЕЙД», податкова накладна, Квитанція про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також картки рахунку щодо руху товару по складу позивача.
Комісією відповідача 2, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №1250292/41071921 від 09.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №33 від 29.05.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури (інвойси), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, яких не надано, підкреслити). В розділі «Додаткова інформація» зазначено відсутні первинні документи щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки.
Не погодившись з вищевказаними рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог, надаючи оцінку аргументам сторін, викладеним у заявах по суті справи, оцінюючи надані сторонами докази у їх сукупності та взаємозв`язку, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 (надалі - Порядок №1246).
Положеннями пункту 2 Порядку №1246 (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до абзацу 10 пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, крім іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання даної норми постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 затверджено, крім іншого, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту Порядок зупинення реєстрації ПН/РК).
За змістом пунктів 5-7 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5).
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 6).
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7).
Відповідно до пункту 10 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
21.03.2018 Міністерством фінансів України погоджено Критерії ризиковості платника податків, які розроблені ДФС України. Вказані Критерії викладені в листі ДФС України від 21.03.2018 №959/99-99-07-18, підпунктом 1.6 пункту 1 якого визначено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);
- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;
- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
В подальшому 13.11.2018 на офіційному веб-сайті ДФС України оприлюднено Критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій (з урахуванням внесених змін, погоджених Міністерством фінансів згідно листа від 31.10.2018 №26010-06-05/28170), перелік показників, що визначають позитивну податкову історію платника податку (погоджений Міністерством фінансів згідно листа від 22.03.2018 № 26010-06-10/7849), визначені у відповідності до вимог пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117, підпунктом 1.6 пункту 1 якого визначеного, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;
- платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців;
- платник податку юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 ПК України;
- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 ПК України;
- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Суд звертає увагу, що в оскаржуваних рішеннях відсутня інформація щодо застосованих контролюючим органом Критеріїв ризиковості платника податку, або посилання на конкретний абзац підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Не зазначено такої інформації і у поданих представниками відповідачів заявах по суті справи.
З посиланням на правову позицію, висловлену Верховним Судом у постанові від 02.04.2019 по справі №822/1878/18, суд зазначає, що листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Крім того, акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.
За таких обставин, суд вважає необґрунтованими посилання контролюючого органу на підпункт 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку, як на підставу зупинення реєстрації спірної податкової накладної з огляду на те, що вищезазначені Критерії ризиковості платника податку не є нормативно-правовими актами, оскільки не здійснена їх обов`язкова державна реєстрація у порядку, визначеному діючим законодавством.
Таким чином, відповідачами не доведено, а судом не встановлено наявності підстав для зупинення реєстрації складених позивачем податкових накладних.
Відповідно до пункту 21 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Пунктом 14 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК визначено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який включає в себе:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Як вбачається з наданих до матеріалів справи письмових доказів, а саме квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, контролюючим органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. При цьому суд звертає увагу, що конкретного переліку документів, які податковий орган вважає достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, не вказано.
Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків та переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Вживання податковим органом загального посилання на підпункт 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податків, без уточнення відповідного змісту конкретного абзацу даного підпункту та того, які саме Критерії ризиковості платника податків маються на увазі, а також подальша пропозиція про надання пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної без наведення переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття позитивного рішення, призводить до ситуації невизначеності та необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Вищезазначене відповідає усталеній правовій позиції Верховного Суду, висловленій, зокрема, у постанові від 21.05.2019 по справі № 0940/1240/18, постанові від 14.05.2019 по справі №817/1356/18 тощо.
Судом встановлено, що позивачем подані до податкового органу повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо господарських операцій, реєстрацію податкових накладних по яким зупинено.
Разом з тим, комісія відповідача, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, незважаючи на надані пояснення та додані документи, що підтверджують наведені у поясненнях факти, прийняли рішення про відмову в реєстрації податкових накладних позивача в ЄРПН.
Суд погоджується з доводами позивача, що відповідач 2 не обґрунтував необхідність подання саме тих документів, про які зазначено в оскаржуваних рішеннях, оскільки відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.
Таким чином, зважаючи на виконання платником податку обов`язку щодо підтвердження господарських операцій з Казенним підприємством «Науково- виробничий комплекс «Іскра» та з Державним підприємством «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН», а також на те, що запропонувавши подати підтверджуючі документи контролюючий орган не вказав їх конкретного переліку та, у подальшому, не обґрунтував неможливість розблокування реєстрації податкових накладних на підставі поданих позивачем документів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відмови в реєстрації податкових накладних №20 від 21.05.2019, №19 від 21.05.2019, №14 від 15.05.2019, №13 від 15.05.2019, №34 від 29.05.2019, №10 від 13.05.2019, №3 від 07.05.2019, №17 від 17.05.2019, №33 від 29.05.2019, №31 від 28.05.2019, №29 від 28.05.2019, №26 від 24.05.2019, №25 від 24.05.2019, №2 від 07.05.2019, №10 від 12.06.2019, №15 від 14.06.2019, №14 від 12.06.2019.
Зміст оскаржуваних рішень дає підстави стверджувати, що комісія відповідача 2, розглядаючи подані позивачем документи, не з`ясувала специфіку проведеної господарської операції та не визначила документів, які є достатніми для підтвердження реальності господарської операції з урахуванням їх змісту і обсягу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення прийняті необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мали значення для їх прийняття, а відтак є протиправними та підлягають скасуванню.
Вирішуючи позовну вимогу про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до пункту 28 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, нормами Порядку №1246 визначено компетенцію Державної фіскальної служби України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН на підставі рішення суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» затверджено, крім іншого, Положення про Державну податкову службу України, відповідно до якого Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Державна податкова служба України зареєстрована 17.05.2019, не перебуває в процесі припинення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р «Питання Державної податкової служби» вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, повноваження Державної фіскальної служби України передані Державній податковій службі України, отже на даний час повноваження щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН на підставі рішення суду здійснює Державна податкова служба України.
Враховуючи висновки суду про протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, складених позивачем, та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні, складені позивачем, а саме: №20 від 21.05.2019, №19 від 21.05.2019, №14 від 15.05.2019, №13 від 15.05.2019, №34 від 29.05.2019, №10 від 13.05.2019, №3 від 07.05.2019, №17 від 17.05.2019, №33 від 29.05.2019, №31 від 28.05.2019, №29 від 28.05.2019, №26 від 24.05.2019, №25 від 24.05.2019, №2 від 07.05.2019, №10 від 12.06.2019, №15 від 14.06.2019, №14 від 12.06.2019.
При цьому, у даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні сприятиме дотриманню гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження поданими до матеріалів справи письмовими доказами, є обґрунтованими, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду, в розмірі 32 657,00 грн.
Оскільки суд дійшов висновку про протиправність рішень Головного управління ДФС у Запорізькій області та про необхідність зобов`язання Державної податкової служби України вчинити певні дії для умов відновлення порушеного права, суд вважає за необхідне стягнути судові витрати на користь позивача з обох відповідачів, як суб`єктів владних повноважень, пропорційно сумі, яка підлягає відшкодуванню позивачеві, а саме по 16325,50 грн (32657,00 грн / 2).
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача 2 подати суду звіт про виконання судового рішення, слід зазначити таке.
Відповідно до змісту статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, і має застосовуватися у виключних випадках.
Разом з тим, слід вказати, що позивач зазначаючи про необхідність встановлення судового контролю не зазначає про причини такої необхідності чи обставини, які б свідчили, що рішення суду ухвалене у даній справі не буде виконано відповідачем.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов`язувати суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення.
Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1246586/41071921 від 06.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №20 від 21.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1246584/41071921 від 06.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №19 від 21.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1240409/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 15.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1240408/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 15.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1254724/41071921 від 15.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №34 від 29.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1240405/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 13.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1240397/41071921 від 30.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 07.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1239321/41071921 від 29.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №17 від 17.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1250292/41071921 від 09.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №33 від 29.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1247805/41071921 від 07.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 28.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1246568/41071921 від 06.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №29 від 28.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області №1247806/41071921 від 07.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №26 від 24.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1247807/41071921 від 07.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №25 від 24.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1239318/41071921 від 29.07.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 07.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області №1254688/41071921 від 15.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 12.06.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1254956/41071921 від 16.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 14.06.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1254966/41071921 від 16.08.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 12.06.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Груп Інтрейд», №20 від 21.05.2019, №19 від 21.05.2019, №14 від 15.05.2019, №13 від 15.05.2019, №34 від 29.05.2019, №10 від 13.05.2019, №3 від 07.05.2019, №17 від 17.05.2019, №33 від 29.05.2019, №31 від 28.05.2019, №29 від 28.05.2019, №26 від 24.05.2019, №25 від 24.05.2019, №2 від 07.05.2019, №10 від 12.06.2019, №15 від 14.06.2019, №14 від 12.06.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Груп Інтрейд» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 16325,50 грн (шістнадцять тисяч триста двадцять п`ять гривень 50 коп.).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Груп Інтрейд» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 16325,50 грн (шістнадцять тисяч триста двадцять п`ять гривень 50 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Груп Інтрейд», місцезнаходження: 69035, м.Запоріжжя, вул.Брянська, буд.15, оф.25; код ЄДРПОУ 41071921.
Відповідач 1 - Державна податкова служба України, місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 43005393.
Відповідач 2 - Головне управління ДФС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146.
Повне судове рішення складено 22.01.2020.
Суддя М.О. Семененко