
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2020 року Справа № 160/12004/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняШурпіновій К.О. за участю представника відповідача Пономаренка О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Новомосковська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 28.11.2019 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 224135-5353-0408 від 24.04.2019.
2. Ухвалою суду від 03.12.2019: прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі, залучено до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Новомосковську міську раду, призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні на 19.12.2019, сторонам встановлені строки для подання заяв по суті спору, від відповідача витребувані додаткові докази.
3. 18.12.2019 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками та доказом направлення позивачу.
4. У підготовче засідання 19.12.2019 прибули представники позивача та відповідача. Третя особа до суду не прибула, докази повідомлення про дату, час та місце розгляду справи в матеріалах справи відсутні.
5. З метою належного виклику до суду третьої особи, підготовче засідання відкладено до 16.01.2020.
6. 09.01.2020 від представника позивача адвоката О.В. Віхрова надійшла заява, в якій просить суд розглянути справу за його відсутності у порядку письмового провадження, зазначив, що позовні вимоги підтримує повністю та не заперечує проти розгляду справи по суті одразу після підготовчого засідання.
7. У підготовче засідання 16.01.2020 прибув представник відповідача.
8. Ухвалою суду від 16.01.2020 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті одразу після закінчення підготовчого засідання.
9. У судовому засіданні представник відповідача підтримав обрану правову позицію.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
10. Позивач вважає протиправним нарахування сум орендної плати за користування земельною ділянкою за 2016-2019 роки, оскільки станом на липень 2019 року востаннє нормативна грошова оцінка земель міста Новомосковськ проводилася у 2013 році із затвердженням технічної документації із землеустрою згідно із статтею 23 Закону України «Про оцінку земель» на XXXVII сесії Новомосковської міської ради шостого скликання відповідно до її рішення № 855 від 09.07.2013, яке відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України набрало чинності не раніше 2014 року.
11. Лише 12.07.2019 третя особа, Новомосковська міська рада, не заперечуючи проти поновлення договору оренди землі, повідомила позивача про зміни у нормативній грошовій оцінці земельної ділянки у 2016, 2017-2019 роках відповідно до замовленого нею лише у березні 2019 року витягу з технічної документації з розрахунком орендної плати за три роки користування, що минули, поставивши за вину позивачу борг з внесення такої плати.
12. Позивач вважає визначене відповідачем податкове зобов`язання протиправно завищеним і нарахованим поза межами встановлених у податковому законодавстві строків давності.
13. Нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки впродовж 2016-2019 років за відсутності іншого рішення третьої особи мала змінюватися лише в частині індексації за правилами статті 289 ПК України за індексом споживчих цін за попередній рік на кумулятивно розрахований коефіцієнт.
14. Дані про нормативну грошову оцінку земель відповідно до статті 5 Закону України «Про оцінку земель» використовуються для визначення орендної плати за окрему земельну ділянку державної чи комунальної власності, для чого за статтею 20 цього Закону оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, який згідно з ст. 23 зазначеного Закону видається територіальними органами Держгеокадастру (раніше Держкомзему, Держземагенству тощо).
15. Проте у витягу, замовленому третьою особою у березні 2019 року, окрім коефіцієнта індексації за рівнем інфляції, у розрахунку нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки змінені застосовані коефіцієнти в бік збільшення порівняно з тими, що враховувалися для розрахунку орендної плати на час укладення договору.
16. Нарахування орендної плати згідно з пунктом 286.5 статті 286 та пункт 288.7 статті 288 ПК України проводиться за місцем знаходження земельної ділянки контролюючим органом-відповідачем, який зобов`язаний самостійно визначити суму податкового зобов`язання у надісланому платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податковому повідомленні-рішенні про внесення орендної плати, лише з моменту вручення якого позивач має сплатити орендну плату протягом 60 днів.
17. При цьому, нарахування орендної плати за пунктом 287.2 статті 287 ПК України проводиться за базовий податковий (звітний) рік контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки (відповідачем) щороку до 1 травня.
18. Тобто, не може орендар користуватися землею, не розуміючи обсяг своїх обов`язків з оплати цього користування, через що правова визначеність становища позивача за принципом верховенства права передбачає повідомлення про збільшення розміру орендної плати не після закінчення строку користування, а на час такого користування, що надає йому можливості вибору: продовжувати землекористування чи припинити внаслідок його обтяжливості чи непомірної плати.
19. Відповідно, позивач звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату орендної плати згідно із пунктом 287.9 статті 287 ПК України, якщо контролюючий орган-відповідач не надіслав щорічне податкове повідомлення-рішення до 1 травня.
20. Відсилання статті 288 ПК України до правил обчислення земельного податку за принципом презумпції правомірності рішень платника податку відповідно до статті 4 цього Кодексу не дає можливості застосовувати відповідачу права за пунктом 287.10 статті 287 ПК України і самостійно нараховувати податкове зобов`язання в межах строків 1095 днів, якщо орендна плата не була нарахована щороку до першого травня, оскільки такі права передбачені для відповідача на випадок встановлення орендної плати в договорі в розмірі, меншому за розмір земельного податку, та внесення орендної плати не фізичними особами, а іншими платниками, які сплачують орендну плату податковими періодами, які дорівнюють календарному місяцю.
21. Таким чином, відповідач був вправі нарахувати позивачу плату лише за поточний базовий податковий період 2019 року з огляду на індексовану нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
22. Договором оренди, який укладений 14.10.2013, річна сума орендної плати у відсотках до нормативно грошової оцінки за земельної ділянки, яку надано в користування, становить 3% (пункт 9 Договору оренди).
23. Отже, між ОСОБА_1 та Новомосковською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає на умовах цього договору земельну ділянку; що знаходяться за адресою:
АДРЕСА_1 24 . Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 ПК України.
25. Пунктом 286.5 статті 286 ПК України передбачено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платникові за місцем його реєстрації податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
26. Податкове зобов`язання з податку плати за землю може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього ПК України (пункт 287.10 статті 287 ПК України).
27. Положення пункту 102.1 статті 102 ПК України передбачають, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 днів.
28. Строк направлення податкового повідомлення-рішення - до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком), може свідчити лише про процедуру їх направлення (вручення), яка не змінює суті спірних рішень та не повинна сприйматись як безумовна підстава для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, для його скасування.
29. Якщо податкове повідомлення-рішення прийняте контролюючим органом у межах компетенції та з його форми можна чітко встановити його зміст, згідно з яким визначено грошове зобов`язання платника податків, суму такого зобов`язання, таке рішення є правомірним, навіть у разі, коли порушено строки його надсилання (вручення), передбачені ПК України.
30. Сам факт затримки контролюючим органом строків направлення податкового повідомлення-рішення не може бути підставою для звільнення платника податку від обов`язку щодо своєчасної сплати суми податку. У будь-якому випадку порушення строку направлення податкового повідомлення-рішення, само по собі не впливає на його законність.
31. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 13.02.2018 у справі № 820/1975/17.
32. Отже, пункт 102.1 статті 102 ПКУ передбачає право контролюючого органу при визначені платнику податкового зобов`язання врахувати строки, визначені пунктом 102.1 статті 102, і жодним чином вказана норма не містить застережень щодо відсутності повноважень контролюючого органу після 01.01.2018 визначити податкове зобов`язання в межах строків, які припадають до 01.01.2018.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
33. 19.09.2013 Управлінням Держземагенства у Новомосковському районі Дніпропетровської області сформовано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с.17):
- місце знаходження земельної ділянки: АДРЕСА_1;
- функціональне призначення: житловий будинок;
- площа земельної ділянки, кв.м: 687 кв.м;
- середня вартість земельної ділянки, грн/кв.м: 55,72 грн;
- номер економіко-планувальної зони: 1;
- коефіцієнт Км2: 2,11;
- локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: 1,15 (№2); 1,12 (№ 2);
- сукупний коефіцієнт Км3: 1,29;
- коефіцієнт Кф: 1,0;
- коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1,298;
- нормативна грошова оцінка 1 кв.м, грн: 196,86 грн;
- загальна грошова оцінка земельного фонду: 135 242,82 грн.
34. 14.10.2013 між Новомосковською міською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець передав згідно з рішенням від 29.08.2013 № 888, а орендар прийняв в строкове, платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , згідно договору (а.с.11-18):
- загальна площа земельної ділянки 0,0687 га, в тому числі 0,0687 га - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (6-зем.: 71 - номер угіддя), кадастровий номер земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд - 1211900000:03:011:0211;
- на земельній ділянці знаходиться - житловий будинок, що належить орендарю на праві приватної власності;
- земельна ділянка передається в оренду - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (КВЦПЗ 02.01);
- нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 135 242,82 грн.
35. 20.05.2019 виконавчий комітет Новомосковської міської ради направив позивачу лист № 841/0/2-19, яким повідомив що (а.с.19):
- позивач є користувачем земельної ділянки відповідно до договору оренди земельної ділянки укладеного від 14.10.2013, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 09.11.2015;
- відповідно до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку (НГО) земельної ділянки з кадастровим номером 1211900000:03:011:0211 від 05.03.2019, НГО орендованої земельної ділянки становить: за 2016 рік 422 168,37 грн; за 2017 - 2019 роки 447 401,88 грн;
- за розрахунками сума орендної плати вищезазначеної земельної ділянки складає 3% від НГО (відповідно до договору оренди): за 2016 рік 12 665,05 грн, за 2017 - 2019 роки 13 422,06 грн;
- відповідно до листа Головного управління ДФС України у Дніпропетровській області від 23.04.2019 гр. ОСОБА_2 відповідно до договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 1211900000:03:011:0211 за період 2016 - 2019 роки податкові декларації по платі за землі ) та сплата - відсутні;
- загальна сума боргу за три роки з 2016 по 2018 рік за земельну ділянку з кадастровим номером 1211900000:03:011:0211 складає 39 509,17 грн;
- у разі несплати заборгованості до 01.07.2019, відсутності намірів користувача земельної ділянки дотримуватись вимог діючого законодавства у сфері використання та охорони земель, Новомосковська міська рада буде вимушена звертатись до державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та ініціювати звернення до суду з позовом щодо відшкодування втрат в бюджет міста, пов`язаних з несплатою орендної плати та повернення земельної ділянки (відповідно до Закону України «Про охорону земель» та Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»).
36. До листа від 20.05.2019 виконавчий комітет додав копію витягу із технічної документації про НГО за 2016 - 2019 роки за земельну ділянку з кадастровим номером 1211900000:03:011:0211.
37. Витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки 2016 рік, сформованим 05.03.2019 Відділом у Новомосковському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1211900000:03:011:0211, у розмірі 422 168,37 грн (за 1 кв.м 614,51 грн), із такими відомостями (а.с.21):
- місце розташування земельної ділянки: АДРЕСА_1;
- категорія земель: Житлової та громадської забудови;
- цільове призначення земельної ділянки: 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
- площа земельної ділянки, кв.м: 687 кв.м;
- середня (базова) вартість земель населеного пункту, грн/кв.м: 104,03 грн;
- номер економіко-планувальної зони: 1;
- коефіцієнт Км2: 2,5;
- локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: 1,15 (№2); 1,15 (№ 2);
- сукупний коефіцієнт Км3: 1,32;
- коефіцієнт Кф: 1,0;
- коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1,79.
38. Витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки 2017-2019 роки, сформованим 05.03.2019 Відділом у Новомосковському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1211900000:03:011:0211, у розмірі 427 401,88 грн (за 1 кв.м 651,24 грн), із такими відомостями (а.с.20):
- місце розташування земельної ділянки: АДРЕСА_1;
- категорія земель: Житлової та громадської забудови;
- цільове призначення земельної ділянки: 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
- площа земельної ділянки, кв.м: 687 кв.м;
- середня (базова) вартість земель населеного пункту, грн/кв.м: 104,03 грн;
- номер економіко-планувальної зони: 1;
- коефіцієнт Км2: 2,5;
- локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: 1,15 (№2); 1,15 (№ 2);
- сукупний коефіцієнт Км3: 1,32;
- коефіцієнт Кф: 1,0;
- коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1,897.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
39. Рішенням XXXVII сесії Новомосковської міської ради VI-го скликання № 855 від 09.07.2013 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська», вирішено:
- затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська, згідно з якою базова вартість одного кв. м земель міста становить 104,03 грн/кв.м, а зональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від ступеню містобудівної цінності території (економіко-планувальної зони) - від 0,59 до 2,5;
- вважати за доцільне застосування зазначеної в пункті 1 цього рішення базової вартості одного кв.м земель міста здійснити з 01.01.2014 року.
40. Відповідно до підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
41. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (відповідно до статті 286 ПК України).
42. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
43. Пунктом 286.5 статті 286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
44. Строк сплати плати за землю визначений пунктом 287.1 статті 287 ПК України - власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
45. Згідно пункту 287.5 статті 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
46. У разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове (податкові) повідомлення-рішення у строки, встановлені цією статтею, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов`язання (пункт 287.9 статті 287 ПК України).
47. Відповідно до пункту 287.10 ПК України, податкове зобов`язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
48. Пунктом 288.1 статті 288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
49. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
50. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
51. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (пункт 288.2 статті 288 ПК України).
52. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.3 статті 288 ПК України).
53. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункт 288.4 статті 288 ПК України).
54. Згідно із підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
55. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (пункт 289.1 статті 289 ПК України).
56. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік (пункт 289.2 статті 289 ПК України).
57. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.3 статті 289 ПК України).
58. Статтею 1 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
59. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (стаття 13 Закону «Про оцінку земель»).
60. Згідно із статтями 18 та 20 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій», за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
61. Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
62. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Аналогічне визначення наведене у статті 21 Закону України «Про оренду землі».
63. Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу XIII Податкового кодексу України.
64. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 Податкового кодексу України).
65. Оскільки плату за землю у формі орендної плати за землі комунальної та державної власності віднесено до загальнодержавних податків і зборів, розмір орендної плати за вказані ділянки є нормативно-регульованою ціною із визначеними мінімальною та максимальною межами.
66. Відповідно до статті 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
67. Отже, належними та допустимими доказами, які підтверджують правильність визначення/зміни контролюючим органом розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок є витяг з технічної документації, зроблений уповноваженим органом, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
68. Наведене застосування норм права відповідає правовому висновку, висловленому Верховним Судом у постанові від 31.01.2019 у справі № 821/54/18.
69. В заявленому спорі розмір орендної плати обчислений контролюючим органом виходячи із розміру нормативної грошової оцінки землі, визначеної у оформлених витягах з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
70. Позивач заперечує проти правильності складення таких витягів у частині застосування коефіцієнтів, що за його доводами призвело до збільшення нормативної грошової оцінки землі та призвело до більшого розміру орендної плати.
71. Однак, контролюючий орган не наділений повноваженнями аналізу правильності складення витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, та застосовує визначену у витягах інформацію, обчислюючи суму обов`язкових платежів.
72. У разі незгоди позивача із правильністю визначення нормативної грошової оцінки у витягах, позивач має право оскаржити дії органу Держгеокадастру щодо формування витягу у встановленому законом порядку.
73. Надаючи оцінку доводам позивача щодо відсутності рішень органу місцевого самоврядування щодо розміру нормативної грошової оцінки, суд зазначає, що 14.10.2013 позивачем укладено договір оренди із визначенням такої оцінки земельної ділянки згідно рішення міської ради від 24.12.2013 № 320, яке втратило чинність з 01.01.2014, і саме з вказаної дати застосовується згідно рішення від 09.07.2013 № 855 середня (базова) вартість земель населеного пункту 104,03 грн, яка і застосована у витягах за 2016-2019 роки.
74. Застосування зазначеної базової вартості одного кв. м земель міста в розмірі 104,03 грн здійснюється з 01.01.2014.
75. Відповідно до пункту 287.10 ПК України податкове зобов`язання може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
76. Надаючи оцінку доводам позивача щодо неможливості визначення контролюючим органом орендної плати за періоди, відмінні від податкового періоду - 2019 року, суд зазначає, що винесення позивачу податкового повідомлення-рішення після 01 липня року базового податкового періоду свідчить про недотримання відповідачем процедури надіслання (вручення) оскаржуваного рішення та є підставою для сплати податкового зобов`язання в більш пізній термін відповідно пункту 287.5 статті 287 ПК України (протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення), та без притягнення платника податків до відповідальності у формі штрафу або пені, однак, вказані обставини не впливають на правомірність самого податкового повідомлення-рішення.
77. Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.11.2018 року у справі № 808/144/18 (К/9901/53065/18), постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 29.07.2019 у справі № 160/1471/19.
78. Суд зазначає, що чинне законодавство не передбачає звільнення платника податків від внесення орендної плати за користування земельної ділянки у розглянутому спорі, відповідні докази позивачем не надані, а порушення договірних зобов`язань може привести до негативних наслідків для позивача, а саме ініціювання орендодавцем розірвання договору.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
79. З системного аналізу матеріалів справи, та наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову, у зв`язку із чим покладає понесені витрати на сплату судового збору за подання цього позову на позивача.
80. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_3 ) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Новомосковська міська рада (код ЄДРПОУ 34359199; вул. Гетьманська, 14, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область, 51200) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Повне рішення складено 24.01.2020.
Суддя І.О. Верба