
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52, гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua, код ЄДРПОУ: 03499901, UA088201720355219002000001578 Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
14.01.2020 Справа № 905/1798/19
Господарський суд Донецької області у складі судді Харакоза К.С.,
секретар судового засідання Колтак Т.М.,
у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранум", м. Слов`янськ, Донецька область,
до відповідача Лиманської міської ради Донецької області, м.Лиман, Донецька область,
про визнання недійсним рішення Лиманської міської ради Донецької області №7/54-2524 від 20.09.2018 року про відмову у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення,
за участю представників сторін:
від позивача - Макіян Г.М., довіреність б/н від 06.05.2019,
від відповідача - не з`явився,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранум», м.Слов`янськ, Донецька область звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача Лиманської міської ради Донецької області, м.Лиман, Донецька область, про визнання недійсним рішення Лиманської міської ради Донецької області №7/54-2524 від 20.09.2018 року про відмову у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення.
За змістом позовної заяви підставами звернення до суду стало те, що 22.03.18 розглянувши заяву ТОВ «Гранум» про надання дозволу на продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вулиці Північній , 1а, м. Лиман, на якій знаходиться нерухоме майно, Лиманська міська рада прийняла рішення № 7/45-2028, про надання позивачу дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення для подальшого продажу у власність, загальною площею 0,6050 га. На виконання рішення від 22.03.2018 р. №7/45-2028 07.06.2018р. позивач уклав з виконавчим комітетом Лиманської міської ради Договір №6 від 07.06.2018 року про оплату авансового внеску, за умовами п. 3.1. якого вартість надання послуги становить 130931,50грн. Вказана сума на виконання умов договору позивачем була перерахована відповідачу на вказаний ним рахунок 08.10.2018. Проте, позивач дізнався, що 20.09.2018р. відповідачем прийнято Рішення № 7/54-2524, яким міська Рада вирішила відмовити ТОВ «Гранум» у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1413300000:01:003:0052) площею 0,6050 га. Таке рішення, на думку позивача, прийнято відповідачем без належних підстав, та з перевищенням місячного строку, встановленого ч.3 ст.128 Земельного кодексу України. Як на правову підставу позивач посилається на ст.ст. 12, 127, 128 Земельного кодексу України, п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Ухвалою суду від 01.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 905/1798/19; справу №905/1798/19 вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
17.10.2019 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому вказує, що не визнає позовні вимоги в повному обсязі. Зазначає, що авансовий внесок за договором №6 від 07.06.2018 року позивачем було перераховано з порушенням обумовленого договором строку, що зумовило можливість для відповідача відмовитися від обов`язку в порядку ч. 3 ст. 538 ЦК України. Також, у відзиві на позовну заяву відповідач просить закрити провадження по справі у зв`язку з відсутністю предмету спору.
05.11.2019 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він зазначає, що предметом спору у даній справі не є порядок виконання сторонами умов договору №6 про оплату авансового внеску від 07.06.2018 року, а тому викладені у відзиві доводи є безпідставними.
В запереченнях Лиманської міської ради Донецької області на відповідь на відзив від 04.12.2019 відповідач просить суд закрити провадження у справі. Вказує на те, що позивачем не наведено аргументів щодо порушення його права власності або іншого речового права; позивачем не вірно обраний спосіб захисту своїх прав.
В задоволенні викладених в запереченнях та відзиві Лиманської міської ради Донецької області клопотаннях про закриття провадження у справі судом відмовлено, за відсутності підстав, з якими ГПК України пов`язує закриття провадження у справі, оскільки спір носить приватно - правовий характер та, відповідно, підсудний господарському суду Донецької області.
В судове засідання 14.01.2020 року з`явився представник позивача, підтримав позовні вимоги.
В заяві від 09.01.2020 відповідач просив суд розглянути справу без участі представника відповідача.
Як зазначено в ч.1 ст.202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.
22.03.2018 р. за результатами розгляду заяви ТОВ «Гранум» про надання дозволу на продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вулиці Північній . 1а, м.Лиман, на якій знаходиться нерухоме майно, керуючись ст. 144 Конституції України, ст. ст. 12, 127, 128 Земельного кодексу України, п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Лиманська міська рада прийняла рішення № 7/45-2028, яким вирішила: Надати ТОВ «Гранум» дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення для подальшого продажу у власність, загальною площею 0,6050 га (кадастровий номер 1413300000:01:003:0052), яка знаходиться в оренді згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №109210627 від 27.12.2017 року, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вулиці Північній, 1а, м.Лиман, за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Оплату видатків на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки вказаної в пункті 1 цього рішення провести із сплаченого ТОВ «Гранум» авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
07.06.2018р. на виконання рішення Лиманської міської ради Донецької області № 7/45-2028 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Гранум" та Лиманською міською радою Донецької області було укладено договір №6 на оплату авансового внеску, за умовами п.1.1 якого, Лиманська міська рада на замовлення ТОВ "Гранум" надає послугу, а саме: на конкурсній основ укладає договір з організацією, яка має відповідну ліцензію на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: Донецька область, місто Лиман, вул. Північна,1-а, кадастровий номер 1413300000:01:003:0052.
Відповідно до п. 1.2. Договору ТОВ "Гранум" фінансує роботи з надання послуги, шляхом перерахування авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
В п. 2.1.1 сторони передбачили, що Лиманська міська рада Донецької області після отримання від ТОВ "Гранум" обумовленої у п.3.1. Договору суми, у 5 денний термін повинна надати послугу зазначену у п. 1.1.
В п. 2.1.2, 2.1.3 Договору, сторони передбачили, що Лиманська міська рада Донецької області зобов`язана у випадку неможливості виконання послуги, зазначеної у п. 1 у 5 денний термін повідомити про це ТОВ "Гранум"; повернути отримані кошти, шляхом перерахування їх на рахунок ТОВ "Гранум" у випадку неможливості виконання послуги.
Відповідно до п. 3.1., за виконання послуги, зазначеної у п. 1.1 Договору ТОВ "Гранум" спланує Лиманській міській раді Донецької області авансовий внесок, у розмірі 130931,50 грн., що становить 10% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.
Оплата проводиться не пізніше 10 днів після оформлення цього Договору, шляхом перерахування авансового внеску на відповідний розрахунковий рахунок (п.3.2. Договору).
Договір підписано та скріплено печатками сторін.
20.09.2018р. Лиманською міською радою Донецької області прийнято Рішення № 7/54-2524, яким, за результатами розгляду службової записки від 06.08.2018р. №07-244 начальника юридичного відділу виконавчого комітету Лиманської міськради стосовно невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранум» умов договору авансового внеску №6, укладеного 07.06.2018р. з директором ТОВ «Гранум», керуючись ст. 144 Конституції України, ст. 12, п. «ґ» ч. 5 ст. 128 Земельного кодексу України, Законом України про землеустрій, п. 34 ст. 36 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська Рада, відмовлено у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1413300000:01:003:0052) площею 0,6050 га Товариству з обмеженою відповідальністю «Гранум».
08.10.2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранум» було перераховано Лиманській міській раді Донецької області 130931,50грн.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до положень статті 127 Земельного кодексу України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.
В силу вимог частини 2 статті 128 цього кодексу громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Частиною 3 статті 128 земельного кодексу України встановлено, що орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Судом встановлено, що за результатами розгляду відповідної заяви позивача відповідачем було прийняте рішення №7/45-2028 від 22.03.18 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Гранум» для подальшого продажу у власність по вул . Північній , 1 а, м.Лиман».
20.09.2018р. відповідачем прийнято рішення про відмову у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1413300000:01:003:0052) площею 0,6050 га ТОВ «Гранум». Рішення вмотивоване невиконанням Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранум» умов договору авансового внеску №6, укладеного 07.06.2018р. з директором ТОВ «Гранум», та обґрунтуване положеннями ст. 144 Конституції України, ст. 12, п. «ґ» ч. 5 ст. 128 Земельного кодексу України, Законом України про землеустрій, п. 34 ст. 36 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до п. «ґ» ч. 5 ст. 128 Земельного кодексу України, підставою для відмови в продажу земельної ділянки є відмова від укладення договору про оплату авансового внеску.
Як було зазначено вище, між сторонами по справі було укладено договір №6 від 07.06.2018р. про оплату авансового внеску, однак мало місце порушення позивачем умов цього договору в частині виконання зобов`язань щодо строку здійснення авансового платежу.
У відзиві відповідач обґрунтовуючи прийняття спірного рішення посилається на ч. 3 ст. 538 ЦК України, зазначаючи, що у разі невиконання однією із сторін у зобов`язанні свого обов`язку або за наявності очевидних підстав вважати, що вона не виконає свого обов`язку у встановлений строк (термін) або виконає його не в повному обсязі, друга сторона має право зупинити виконання свого обов`язку, відмовитися від його виконання частково або в повному обсязі.
Згідно до положень ч.1 ст. 538 ЦК виконання свого обов`язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов`язку, є зустрічним виконанням зобов`язання. За договором №6 від 07.06.2018р. таким зобов`язаннями є обов`язок позивача здійснити оплату та обов`язок відповідача провести експертну грошову оцінку земельної ділянки.
Обов`язок відповідача передати позивачеві земельну ділянку у власність не є предметом договору №6 від 07.06.2018р. та, відповідно, не є зустрічним зобов`язанням, до невиконаного своєчасно обов`язку позивача сплатити суму авансового внеску.
З огляду на наведене, суд вважає посилання відповідача на положення ст. 538 ЦК України як на обґрунтування правомірності своїх дій хибним.
За приписами 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Проте, судом встановлено, що станом на час розгляду справи договір на оплату авансового внеску №6 від 07.06.2018р. не розірвано, його не визнано недійними, та має виконуватись сторонами.
З огляду на наведене суд приходить до висновку, що спірне рішення відповідача порушує передбачене ст.ст. 127, 128 ЗК України право позивача на придбання у власність земельної ділянки, оскільки обставини наведені у п. «ґ» ч. 5 ст. 128 Земельного кодексу України обставини не настали і між сторонами існує чинний договір про оплату авансового внеску, який був сплачений позивачем.
Згідно зі статтею 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до ч.1 ст.21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Організація та діяльність органів місцевого самоврядування регулюється Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (розділ II). Тому ненормативні правові акти органів місцевого самоврядування правозастосовного та юрисдикційного змісту приймаються на основі Конституції і законів України, а самі ці органи як носії публічної влади є відповідальними за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами (частина перша статті 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до пункту 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов`язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
З огляду на висновок суду, що рішення Лиманської міської ради Донецької області №7/54-2524 від 20.09.2018 року про відмову у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення Товариству з обмеженою відповідальністю "Гранум", прийняте з порушенням норм чинного законодавства, вимога щодо визнання незаконним цього рішення є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
У відповідності до ст.129 ГПК України, судові витрати у вигляді судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 4, 13, 42, 73, 86, 129, 165, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р I Ш И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранум", м. Слов`янськ, Донецька область, до відповідача Лиманської міської ради Донецької області, м.Лиман, Донецька область, про визнання недійсним рішення Лиманської міської ради Донецької області №7/54-2524 від 20.09.2018 року про відмову у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, - задовольнити.
Визнати недійсним рішення Лиманськой міської Ради Донецької області №7/54-2524 від 20.09.2018 року про відмову у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення товариству з обмеженою відповідальністю "Гранум".
Стягнути з Лиманськой міської Ради Донецької області (вул.Незалежності, б.46, м.Лиман, Донецька область, 84406; код ЄДРПОУ 04053275) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранум" (вул. Світлодарська, б. 28-Б, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122; код ЄДРПОУ 31586254) витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 14.01.2020 підписано вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 24.01.2020.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі http://dn.arbitr.gov.ua.
Суддя К.С. Харакоз