Рішення № 87104122, 10.01.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2020
Номер справи
580/3444/19
Номер документу
87104122
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2020 року справа № 580/3444/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

04.11.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції (далі - відповідач), в якому просить:

- стягнути із відповідача заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу в нічний час за період із 22.02.2016 по 31.08.2018 на користь позивача на суму 10500 грн.;

- стягнути із відповідача заборгованість по індексації грошового забезпечення за період із 01.06.2016 по 31.10.2017 на користь позивача на суму 3179 грн.;

- стягнути із відповідача частину невиплаченого посадового окладу починаючи із 22.02.2016 по 30.06.2016 на користь позивача на суму 280 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 21.12.2015 проходить службу в поліції. З 01.03.2016 по 31.08.2018 йому не виплачувалася доплата за службу в нічний час на загальну суму 10500 грн. Позивач вважає невиплату доплати за службу в нічний час протиправною, оскільки затвердження граничних розмірів грошового забезпечення не відміняє обов`язковості виплати вказаної надбавки.

Крім того зазначає, що за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 йому не виплачувалась індексація грошового забезпечення на загальну суму 3179 грн. Вважає невиплату індексації грошового забезпечення протиправною, оскільки відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейського підлягає індексації. Також зазначив, що з 22.02.2016 по 30.05.2016 проходив службу в Управлінні патрульної поліції в м. Вінниця в званні рядовий поліції. 30.05.2016 наказом начальника Департаменту патрульної поліції позивачу присвоєно спеціальне звання лейтенант поліції. Позивач вважає, що йому був недоплачений посадовий оклад за звання лейтенанта поліції на загальну суму 280 грн.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд в порядку спрощеного позовного провадження.

У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити повністю, мотивуючи свою позицію тим, що відповідачем було прийнято ряд наказів (№134 від 18.02.2016, №699 від 21.04.2016, №2158 від 03.08.2016, №4377 від 25.11.2016, №2688 від 08.06.2017, №4920 від 05.10.2017, №5192 від 23.10.2017, №715 від 16.02.2018), якими були затверджені граничні розміри грошового забезпечення працівників згідно з займаними посадами, які включають в себе всі складові та види грошового забезпечення поліцейських та схеми посадових окладів установлених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 та які були виплачені позивачу. Крім цього зазначив, що позивачем за період з 22.02.2016 по травень 2018 було відпрацьовано 181 нічну зміну. При цьому з червня 2018 позивач отримує доплату за службу в нічний час.

Щодо індексації грошового забезпечення зазначив, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України №782 від 18.10.2017 набрала чинності з 24.10.2017, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється з листопада 2017 року. Крім цього зазначив, що не погоджується із наведеною в позовній заяві сумою заборгованості по індексації і вважає, що загальна сума індексації за період з 01.03.2016 по 30.10.2017 складає 2718 грн 85 коп.

Крім того відповідач зазначив, що наказом Департаменту патрульної поліції №51 о/с від 18.03.2016 позивача було призначено на посаду інспектора роти №3 Управління патрульної поліції в м. Вінниці згідно штату, відповідно до якого оклад інспектора роти №1 складає 2400 грн.

Вивчивши доводи позивача та відповідача, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що у період з 19.02.2016 по 16.05.2017 позивач проходив службу в Управлінні патрульної поліції м. Вінниці Департаменту патрульної поліції України; з 17.05.2017 по даний час в Управлінні патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції України.

Наказом Департаменту патрульної поліції від 15.06.2018 №568 о/с позивач призначений на посаду інспектора взводу №2 роти тактико-оперативного реагування Управління патрульної поліції в Черкаській області.

У період проходження служби позивачу були присвоєні спеціальні звання:

- 04.12.2015 - рядовий поліції (наказ ГУНП №12 о/с від 04.12.2015);

- 31.05.2016 - лейтенант поліції (наказ НПУ №341 о/с від 31.05.2015).

Згідно таблиці-витягу, наданої УПП в Вінницькій області (лист від 03.12.2019 №46603/41/21/03-2019) (а.с. 33), кількість відпрацьованих нічних змін за період служби позивача в УПП в Вінницькій області лютий 2016 року - травень 2017 року становить 89 змін.

Відповідно до таблиці розрахунку кількості відпрацьованих нічних змін ОСОБА_2 (за графіками несення служби особовим складом підрозділів управління патрульної поліції в Черкаській області за період з 17.05.2017 по 30.06.2018) (а.с. 37) загальна кількість відпрацьованих нічних змін - 92 (в т.ч. за 2017 рік - 50 чергувань, за 2018 рік - 42 чергування).

Згідно з копіями розрахункових листів за березень 2016 року - вересень 2018 року доплата за службу в нічний час у період з 01.03.2016 по 30.04.2018 позивачу не виплачувались. Також з вказаних розрахункових листів вбачається, що посадовий оклад позивача складає 2400,00 грн. У червні 2018 року позивачу здійснено доплату за службу в нічний час за травень 2018 року.

Судом встановлено, що у період з 22.02.2016 по 30.04.2018 позивачем було відпрацьовано 167 нічних змін (89 + 50 + 28), відповідно до таблиць розрахунку кількості відпрацьованих нічних змін, графіків чергувань, довідок щодо перебування у відпустках, лікарняних листів.

14.10.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення.

Станом на час звернення до суду відповіді на зазначену заяву позивач не отримав.

Вважаючи невиплату доплати за службу в нічний час, індексації грошового забезпечення та частини посадового окладу протиправною, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 2 липня 2015 року №580- VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VІІІ) та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону №580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч. 1-2 ст. 94 Закону №580-VІІІ поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»' (далі - Постанова №988) унормовано, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 п. 5 Постанови № 988 визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до ст. 94 Закону 580-VІІІ та Постанови № 988 з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських був затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260).

Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до п. 11 Розділу II Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40- годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Судом встановлено, що позивач за період служби з 22.02.2016 по 30.04.2018 включно відпрацював 167 нічних змін, що підтверджується таблицями розрахунку кількості відпрацьованих нічних змін, графіками чергувань, довідками щодо перебування у відпустках, лікарняними листами.

У червні 2018 року відповідачем здійснена доплата позивачу за службу в нічний час за травень 2018 року, і так виплачується в подальшому.

Таким чином, відповідач зобов`язаний виплатити позивачу доплату за службу в нічний час за період з 22.02.2016 по 30.04.2018 в сумі 7014 грн.

Так, доплата за кожну годину нічної зміни: 2400 (посадовий оклад позивача) / 160 (тривалість робочого часу на місяць при 40-годинному робочому тижні х 35% (доплата за службу в нічний час) = 5 грн.25 коп. (доплата за кожну годину нічної зміни).

За період з 22.02.2016 по 30.04.2018 доплата за службу в нічний час: 5 грн. 25 коп. (доплата на кожну годину нічної зміни) х 8 (тривалість нічної зміни) х 167 (кількість нічних змін) = 7014 грн.

Суд відхиляє доводи відповідача, що позивачу виплачувалося грошове забезпечення в межах граничних розмірів такого грошового забезпечення, оскільки у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та положень Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови №988.

Враховуючи те, що виплата доплати за службу в нічний час здійснюється позивачу починаючи з травня 2018 року, позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у вигляді вказаних доплат за період травень - серпень 2018 року є необґрунтованими.

Доводи позивача про те, що ним було відпрацьовано 250 нічних змін є безпідставними, оскільки вказана обставина позивачем не доведена та спростована наявними в матеріалах справи доказами.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог про стягнення доплати за службу в нічний час.

Щодо позовної вимоги про стягнення індексації грошового забезпечення, суд зазначає таке.

Згідно частини 5 статті 94 Закону 580-VІІІ грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Згідно частини 1 статті Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.

Згідно частини 3 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України №782 від 18.10.2017 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

Таким чином, доводи відповідача, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України №782 є необґрунтованими, оскільки здійснення індексації прямо передбачене Законом України «Про Національну поліцію» та Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Враховуючи викладене, індексація грошового забезпечення позивача за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 підлягає стягненню з відповідача. Сума індексації складає 2718 грн. 85 коп., яка підтверджена розрахунком відповідача у відзиві на позовну заяву. Розрахунок: 50,75 грн. (червень - листопад 2016 року) + по 123,20 грн. (грудень 2016 - лютий 2017 року) + по 188,80 грн. (березень, квітень 2017 року) + 198,71 грн. (травень 2017 року) + по 269,44 грн. (червень - серпень 2017 року) + по 330,06 грн. (вересень - жовтень 2017 року) = 2718 грн. 85 коп.

Щодо позовної вимоги про стягнення частини невиплаченого посадового окладу за період з 22.02.2016 по 30.06.2016, суд зазначає таке.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських», пунктом 1 якої передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Вказаною постановою також затверджені схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 та надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2-10.

Додатком №8 до Постанови №988 передбачена схема посадових окладів поліцейських стройових підрозділів поліції, згідно з якою розмір посадового окладу інспектора стройового підрозділу поліції складає 2400 грн. (крім м. Києва), а додатком №10 передбачена схема посадових окладів поліцейських з числа молодшого складу поліції, згідно з якою розмір посадового окладу поліцейського (інспектора) патрульної поліції складає 2470 грн. (крім м. Києва).

Згідно з п. 2 Постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.

Пунктом 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 передбачено, що посадові оклади поліцейським встановлюються згідно зі штатним розписом у таких розмірах: для поліцейських середнього та вищого складу - згідно з додатками 3 - 9 до Постанови №988; для поліцейських молодшого складу - згідно з додатком 10 до Постанови №988.

Номенклатура посад та розмірів окладу за посадою затверджена наказом Національної поліції України за №314 від 12.04.2016, яким затверджено штат Управлінь патрульної поліції, згідно з якою з 01.03.2016 скорочені посади поліцейського молодшого складу поліції з окладом 2470 грн., та введені посади інспекторів середнього складу поліції з окладом 2400 грн.

Отже, оклад інспектора поліції середнього складу у розмірі 2400 грн. передбачений наказом №314 від 12.04.2016 у відповідності з додатком №8 до Постанови №988.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції у Вінницькій області від 04.12.2015 позивач був призначений на посаду поліцейського патрульного батальйону патрульної поліції, а наказом Департаменту патрульної поліції №51 від 18.03.2016 - на посаду інспектора роти №3 батальйону Управління патрульної поліції у м.Вінниці. Отже, згідно номенклатури посад та розмірів окладу за посадою, затвердженою наказом Національної поліції України за №314 від 12.04.2016 та додатку №8 до Постанови №988 оклад позивача за посадою інспектора середнього складу поліції складав 2400 грн.

Твердження позивача про те, що він мав звання рядовий і відносився до молодшого складу поліції, тому його оклад повинен визначатись відповідно до додатку №10 до Постанови №988 та складати 2470 грн. суд вважає необґрунтованим з таких підстав.

Стаття 80 Закону 580-VІІІ передбачає, що звання рядовий відноситься до молодшого складу поліції, а звання лейтенант поліції відноситься до середнього складу поліції.

Судом встановлено, що на час призначення на посаду інспектора середнього складу поліції позивач мав звання рядовий поліції і відносився за званням до молодшого складу поліції, при цьому з 19.02.2016 був призначений на посаду інспектора середнього складу поліції. У подальшому з 31.05.2016 позивачу було присвоєно звання лейтенант поліції, що за званням відноситься до середнього складу поліції.

Разом з цим Закон 580-VІІІ не містить обмежень щодо призначення на посаду середнього складу поліції особи, яка за званням відноситься до молодшого складу поліції.

При цьому Постановою №988 та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 передбачено, що розмір окладу визначається за посадою, а не за званням, що відноситься до молодшого чи середнього складу поліції.

З огляду на зазначене позовні вимоги щодо стягнення невиплаченого посадового окладу за період з 22.02.2016 по 30.06.2016 у сумі 280 грн. задоволенню не підлягають.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.

Відповідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 22.02.2016 по 30.04.2018 в сумі 7014 (сім тисяч чотирнадцять) грн.

3. Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 в сумі 2718 (дві тисячі сімсот вісімнадцять) гривень 85 коп.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

4. Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Повний текст рішення складено 10.01.2020.

Суддя О.А. Рідзель