
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2020 року 320/5808/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Центрального міжрегіонального Управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області
про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Центрального міжрегіонального Управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, в якому просить суд:
-визнати протиправними дії Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області щодо прийняття рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне місце проживання в Україні та зобов`язання вчинити певні дії та скасувати рішення №80112300001934 від 09.10.2019.
-зобов`язати Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області повторно розглянути заяву громадянки КНР ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., про обмін посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 на підставі наявних в матеріалах справи документів;
- зобов`язати Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області здійснити обмін посвідки на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 від 09.09.2018 гр. КНР ОСОБА_1.
Рішенням суду від 10.01.2019 року адміністративний позов задоволено частково.
-визнано протиправними дії Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області щодо прийняття рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне місце проживання в Україні;
-зобов`язано Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області повторно розглянути заяву громадянки КНР ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., про обмін посвідки на постійне проживання КВ №11501/56273 на підставі наявних в матеріалах справи документів, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;
-стягнуто на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області (код ЄДРПОУ 42552598 адреса: вул. Березняківська, 4-А, м. Київ, 02152) судовий збір у розмірі 768, 40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. сорок коп.).
14.01.2020 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про ухвалення додаткового судового рішення у даній справі, в якій просить суд скасувати рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання № НОМЕР_2 від 09.10.2019.
Відповідно до ч. 3 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Враховуючи, що рішення суду від 10.01.2019 в адміністративній справі №320/5808/19 прийнято у порядку письмового провадження, відповідно додаткове рішення підлягає ухваленню у порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про ухвалення додаткового рішення, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно з приписами частини першої статті 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Цією ж статтею передбачено, що заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.
З наведеного слідує, що додаткове судове рішення є засобом усунення недоліків основного, яким вирішено спір по суті позовних вимог за результатами судового розгляду справи. Крім того, додаткове судове рішення може бути винесено лише у випадках, передбачених ст.252 КАС України.
В обґрунтування заяви про ухвалення додаткового судового рішення в адміністративній справі №320/5808/19 представник позивача посилається на те, що в рішенні суду від 10.01.2019 не вирішено питання в частині скасування рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання № НОМЕР_2 від 09.10.2019, у зв`язку з чим просить ухвалити додаткове рішення у справі, яким скасувати рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання № НОМЕР_2 від 09.10.2019.
Суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що додаткове судове рішення є засобом усунення неповноти судового рішення (рішення чи ухвали), внаслідок чого залишилися невирішеними певні питання.
Так, зокрема, підставою для застосування приписів статті 252 КАС України, при вирішенні питання про право є визначення способу виконання судового рішення.
Судом встановлено, що при винесенні рішення від 10.01.2019 в адміністративній справі №320/5808/19 судом не скасовано рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання № НОМЕР_2 від 09.10.2019.
Конституція України встановлює, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України (ст. 26).
Згідно п.1, 2 Постанови від 25.04.2018 року №321 «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання» (далі - Порядк №321) посвідка на постійне проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.
Пунктом сьомим Порядку №321 встановлено, що обмін посвідки здійснюється, зокрема, у разі її непридатності для використання.
Пунктом 9 Порядку встановлено, що оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обмін здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).
Згідно п.40 Порядку для оформлення у зв`язку із втратою або викраденням посвідки, її обміну іноземець або особа без громадянства подають такі документи:
1) посвідку, що підлягає обміну (крім випадків втрати та викрадення);
2) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства;
3) переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку;
4) документи, що підтверджують обставини, у зв`язку з якими посвідка підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 3-5 пункту 7 цього Порядку);
5) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, у разі подання документів законним представником;
6) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати.
Пунктом 43 визначено, що рішення про оформлення, обмін посвідки приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації іноземця або особи без громадянства, перевірки поданих ними документів та у разі відсутності підстав для відмови в її оформленні.
Згідно п.п.11 п.62 Порядку територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, зокрема, в інших випадках, передбачених законом.
Під час розгляду справи, судом встановлено, що оскаржуване рішення суб`єкта владних повноважень не містить обґрунтування його прийняття, а лише посилання на норму Порядку, яку відповідач застосував як підставу для прийняття рішення, відповідачем не надано жодного доказу, який би пояснював підстави прийняття такого рішення.
Також, суд зазначає, що відповідно до положень Порядку №321 повноваження відповідача як суб`єкта владних повноважень, мають чіткі обмеження які, у даному випадку зводяться до того, що під час вирішення питання про обмін посвідки на постійне проживання він позбавлений можливості надавати оцінку правомірності видачі дозволів на імміграцію, що вказує на протиправність відмови у здійсненні обміну посвідки на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 .
В межах спірних правовідносин суб`єктом владних повноважень не дотримано одного з елементів критерію «необхідності у демократичному суспільстві», а саме - принципу пропорційності, який, в свою чергу, вимагає встановлення балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване оскаржуване рішення суб`єкта владних повноважень, що призвело до негативних наслідків для позивача за відсутності будь-якої вини останнього.
Відтак, з урахуванням зазначеного, на підставі встановлених фактів і обставин, та визнання протиправності дій відповідача щодо прийняття рішення про відмову в оформленні (видачі посвідки) на постійне проживання ОСОБА_1 в рішенні суду від 10.01.2020, а також враховуючи, те що відповідачем не надано спростовуючих доказів та аргументів на підтвердження власної правової позиції, суд дійшов висновку, що належним захистом прав та інтересів буде скасування рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання №80112300001934 від 09.10.2019.
Керуючись статтями 14, 72-77, 242-246, 250, 252, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
1. Заяву представника позивача про ухвалення додаткового судового рішення в адміністративній справі № 320/5808/19, - задовольнити.
2. Скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання №80112300001934 від 09.10.2019.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 22.01.2020
Суддя Леонтович А.М.