Рішення № 87102110, 23.01.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2020
Номер справи
240/12086/19
Номер документу
87102110
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2020 року м. Житомир справа № 240/12086/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Нагірняк М.Ф.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про зобов`язання направити до Житомирської обласної державної адміністрації подання для видачі їй (позивачу) посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії .

В позові зазначено, що Позивач проживає у зоні гарантованого добровільного відселення. В червні 2019року Позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області із заявою про видачу довідки про постійне проживання в зоні безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення (згідно додатку 6), але Відповідач листом від 05.07.2019року протиправно відмовив у її видачі. В зв`язку з цим Позивач просить зобов`язати Відповідача направити до Житомирської обласної державної адміністрації подання для видачі їй (позивачу) посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії .

Ухвалою суду від 06.12.2019року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач в судове засідання повторно не прибула, про дату, час і місце судового засідання була повідомлена належним чином. Неявка Позивача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.

Представник Відповідача, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, в судове засідання не прибув, направив відзив на позовну заяву, в якому заперечується щодо задоволення позову. Представник відповідача зазначає, що із довідок Лугинської селищної ради від 10.06.2019року №516,517,518 в яких надана інформація щодо проживання (реєстрації) ОСОБА_1 на території зони гарантованого добровільного відселення, не має підстав для видачі довідки згідно додатку №6 для підтвердження статусу потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії. Тобто, Відповідач зазначає, що звернення Позивача було зумовлено виключно необхідністю отримання довідки згідно додатку №6.

Одночасно у відзиві Відповідача зазначається клопотання про розгляд справи без участі Відповідача.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку розгляду матеріалів про визначення статусу потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, регулюються правовими нормами Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. N 551 (надалі - Порядок N 551), що були чинні на день виникнення спору.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що в червні 2019 року Позивач зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області із заявою про видачу довідки встановленого зразка (додаток 6 до Порядку N 551) як особі, яка постійно проживає або постійно працює чи постійно навчається у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вона станом на 1 січня 1993 р. прожила або відпрацювала чи постійно навчалася в зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.

Листом від 05.07.2019року Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області Позивачу відмовлено у видачі довідки встановленого зразка (додаток 6 до Порядку N 551) (а.с.10).

Таке рішення Відповідача відповідно до позовних вимог Позивача в межах даного позову не оскаржується. Разом з тим, суд зазначає, що таке рішення Відповідача як суб`єкта владних повноважень не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, що дає право суду з метою захисту прав та інтересів Позивача та відповідно до положень ст.9 КАС України вийти за межі позовних вимог з огляду на таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

За змістом положень пунктів 6 і 11 Порядку N 551 довідка встановленого зразка (додаток 6 до Порядку N 551) є документом, на підставі якого уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії) видаються посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 3) серії Б зеленого кольору особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися в зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.

Відповідно до додатку 6 до Порядку N 551 спірна довідка видається відповідною державною адміністрацією за підписом Заступника голови держадміністрації. Тобто, прийняти рішення про видачу Позивачу довідки згідно додатку 6 до Порядку N 551 або про відмову у її видачі віднесено до виключної компетенції саме вказаного суб`єкта владних повноважень, а не Відповідача у справі.

Таким чином, прийняття рішення про видачу або відмову у видачі Позивачу довідки згідно додатку 6 до Порядку N 551 віднесено до повноважень відповідної державної адміністрації, а не органів праці та соціального захисту населення, до яких відноситься Відповідач.

Зазначене свідчить, що рішення Відповідача за результатами розгляду звернення Позивача, викладене в листі від 05.07.2019року Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, прийнято не на підставі вимог чинного законодавства та поза межами повноважень вказаного суб`єкта владних повноважень. Таке рішення за своєю суттю є нікчемним і не може породжувати для Позивача жодних правових наслідків.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки згідно додатку 6 до Порядку N 551, викладеної в листі від 05.07.2019року.

При цьому суд враховує, що в розумінні вимог ч.3 ст.7 Закону України "Про звернення громадян" якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Зазначене свідчить про наявність підстав для зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області передати звернення ОСОБА_1 про видачу довідки згідно додатку 6 до Порядку N 551 для розгляду за належністю до Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області.

Одночасно суд зазначає, що відповідно до вимог п.7 Порядку N 551 видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесено до повноважень відповідної комісії, створеної Житомирською обласною державною адміністрацією.

Як вже відмічалося судом, підставою для видачі посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 3) серії Б зеленого кольору є саме довідка згідно додатку 6 до Порядку N 551.

Правові норми Порядку N 551 не передбачають обов`язку органів праці та соціального захисту населення, до яких відноситься Відповідач, звертатися із відповідними поданнями до обласних державних адміністрацій для вирішення питання про видачу спірного посвідчення за відсутності довідки згідно додатку 6 до Порядку N551.

Приписами ч.4 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" прямо передбачено, що видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій, а не Відповідача.

Таким чином, позовні вимоги Позивача про зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області направити до Житомирської обласної державної адміністрації подання для видачі їй (позивачу) посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому задоволенню не підлягають.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України, судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 768,40грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково, визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, викладеного в листі від 05.07.2019року.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Лугінської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Ч.Гірка, 21 смт. Лугини, Житомирської області, 11301, код ЄДРПОУ 03192595) звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про видачу довідки згідно додатку 6 до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. N 551, передати для розгляду за належністю до Лугінської районної державної адміністрації Житомирської області.

Відмовити в задоволенні позовних вимог про зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Лугінської районної державної адміністрації Житомирської області направити до Житомирської обласної державної адміністрації подання для видачі ОСОБА_1 посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії.

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 768,40грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк