
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
11 січня 2020 р. Справа № 120/3549/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що з 07 грудня 2002 року отримує пенсію за вислугою років, що була призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Позивач вважає, що отримує пенсійні виплати в неповному розмірі, адже у складеній 26 березня 2018 року Вінницьким обласним військовим комісаріатом довідці №ХЛ58847, що була надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, не враховано того, що при визначенні сум основних видів грошового забезпечення слід було виходити не з розрахункової величини - прожитковий мінімум, а з мінімальної заробітної плати, про що йдеться у примітках до додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Окрім того, на думку позивача, у довідку Вінницьким обласним військовим комісаріатом не було включено інші суми грошового забезпечення, крім основних видів, які були виплачені йому в січні, лютому та березні 2018 року, що також виплинуло на отримання пенсії в зменшеному розмірі.
Звернувшись із заявами до Вінницького обласного військового комісаріату за роз`ясненням щодо розміру грошового забезпечення, отримав листи, якими повідомлено, що підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає.
Позивач не погоджується із доводами, наведеними відповідачем у відповідних листах, а тому звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення розмірів сум грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року на підставі визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з прожиткового мінімуму, а не з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, з множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та невключенням в довідку для перерахунку грошового забезпечення з 01 січня 2018 року по 28 лютого 2018 року виплачених йому сум; зобов`язати відповідача оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року в обсязі основного розміру пенсії 56% грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року та на 01 січня 2019 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, з включенням виплачених йому сум надбавок та премії у період з 01 січня 2018 року по 28 лютого 2018 року; зобов`язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою від 05 листопада 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд її здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
19 листопада 2019 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що заперечує проти позовних вимог та вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав. 26 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою передбачено поетапний перерахунок раніше призначених пенсій колишніх військовослужбовців та членів їх сімей. З метою реалізації зазначеного рішення Кабінет Міністрів України доручив Міністерству оборони забезпечити оформлення та подання органам Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 станом на 01 березня 2018 року.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Також зазначеною постановою внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, якими пункт 1 Порядку викладено в наступній редакції: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України», а пункт 5 Порядку в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням». При цьому, додаток №2 до Порядку (форма довідки, що надається обласними військовими комісаріатами до органів пенсійного фонду для проведення перерахунку пенсій) викладено в новій редакції, якою передбачено складові розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.
Таким чином, згідно із наведеними вище вимогами при складанні довідок про розмір грошового забезпечення колишніх військовослужбовців Вінницьким обласним військовим комісаріатом враховувались три складових: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років. Врахування будь-яких інших складових грошового забезпечення не передбачено як вимогами згаданих вище нормативно-правових актів, так і встановленим зразком довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
20 листопада 2019 року та 02 січня 2020 року позивачем подано відповідь на відзив та письмові пояснення, у яких наведено додаткові аргументи для задоволення позовних вимог.
При ухваленні даного рішення суд зважає на положення частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Разом із тим, суд звертає увагу на частину 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно із якою датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відтак, аналіз приписів статтей 243 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави для висновку, що у разі постановлення рішення у письмовому провадженні воно має бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення строку розгляду відповідної справи; при цьому, дата ухвалення рішення в порядку письмового провадження має співпадати із датою складення повного рішення.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, пенсія якому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року Вінницьким обласним військовим комісаріатом складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка містила наступні складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.
25 вересня 2019 року позивач звернувся до Вінницького обласного військового комісаріату за роз`ясненнями з приводу складових його грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року та станом на 01 січня 2019 року.
Вінницький обласний військовий комісаріат листом вих. №12/2591 від 03 жовтня 2019 року повідомив, що в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 на день її прийняття пункт 4, який визначав порядок обчислення розміру посадових окладів та окладів за військове звання, містив норми, аналогічні зазначеним у примітках до додатків 1, 14, а саме: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14». В подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 було внесено зміни в постанову Кабінету Міністрів від 30 серпня 2017 року №704, зокрема пункт 4 було викладено в такій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14". Таким чином, уряд чітко вніс зміни саме у порядок визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовим званням. З огляду на вищевикладене, визначення розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які враховуються при встановленні грошового забезпечення для обчислення пенсії, здійснювалося відповідно до вимог пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Крім того, згідно з пунктами 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та надходження списків від Головного управління Пенсійного фонду України обласні військові комісаріати готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не направляло до Вінницького обласного військового комісаріату списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01 січня 2019 року у зв`язку з відсутністю підстав для цього. Таким чином, підстав для складання нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з 01 січня 2019 року у військового комісаріату немає.
Іншим листом вих. №12/2590 від 03 жовтня 2019 року Вінницький обласний військовий комісаріат повідомив, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах, у порядку га розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. 26 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на виконання якої Вінницький обласний військовий комісаріат склав довідки при розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року на осіб, які перебували на пенсійному обліку на час проведення перерахунку, та надав їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, з врахуванням умов та розмірів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Також у листі йдеться про те, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 та постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року зобов`язують до вчинення певних дій лише Кабінет Міністрів України та не містять жодних зобов`язань до Міністерства оборони України чи обласних військових комісаріатів. Водночас, Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення щодо визначення інших умов та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон) визначені основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.
Частиною 1 статті 9 Закону встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (частина 1 статті 15 Закону).
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Водночас, на реалізацію частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Водночас, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
При цьому, у примітці 1 до Додатку 1 згаданої постанови зазначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Подібне за змістом правове регулювання містить й примітка 1 до Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
Відтак, аналіз наведених вище приписів постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» свідчить про те, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, що визначений Додатком 1 або Додатком 14.
Судом встановлено, що згідно із Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» тарифний розряд для посади, з якої позивача звільнено, визначено 14, а тарифний коефіцієнт, який відповідає цьому розряду, становить 2,08. Разом із тим, з урахуванням Додатку 14 до вказаної постанови для військового звання «капітан» відповідає тарифний коефіцієнт 0,72.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року, складав 1762 гривні, згідно зі статтею 8 цього ж Закону розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня становив 3723 гривні.
Водночас, 50% розміру мінімальної заробітної плати складає 1861,50 гривень.
Відтак, у разі проведення розрахунку, передбаченого пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», виходячи із розрахункової величини - 50 % розміру мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то можливо дійти висновку, що посадовий оклад ОСОБА_1 становив би 3871,92 гривню (1861,50 гривень х 2,08) (а з урахуванням приписів примітки - 3870,00 гривень), а не 3660,00 гривень як зазначено у довідці від 26 березня 2018 року, що сформована Вінницьким обласним військовим комісаріатом; оклад за військовим званням становив би 1340,28 (1861,50 гривень х 0,72) (у з урахуванням приписів примітки - 1340,00 гривень), а не 1270,00 гривень як зазначено у довідці від 26 березня 2018 року, що сформована Вінницьким обласним військовим комісаріатом.
Таким чином, при проведенні розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням позивача слід виходити із розрахункової величини - 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, яка є більш вигідною для позивача, адже урядом не випадково у примітках до Додатку 1 та Додатку 14 застосовано словесну конструкцію «але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року».
Такі ж висновки містяться і у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019 року у справі №640/20875/18 та у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2019 року у справі №160/9039/18.
За наведених обставин, на переконання суду, обгрунтованою є позовна вимога щодо визнання протиправними дій відповідача щодо обчислення розміру грошового забезпечення позивача з 01 січня 2018 року, виходячи із розрахункової величини - прожитковий мінімум для працездатних осіб, а не з 50 % розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до пунктів 3, 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відтак, з метою ефективного захисту порушених прав та інтересів ОСОБА_1 відповідача слід зобов`язати оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи із 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня 2018 року.
З приводу позовних вимог щодо визнання протиправними дій відповідача в частині невключення в довідку для перерахунку грошового забезпечення з 01 січня по 28 лютого 2018 року додаткових видів грошового забезпечення, то варто врахувати наступне.
Як уже зазначалось вище, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (в редакції, що була чинною на момент складання відповідачем довідки від 26 березня 2018 року) визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" уповноваженим органам, у тому числі Міністерству оборони, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, у пунктах 2, 3 вказаного вище Порядку визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Водночас, додатком 2 до згаданого вище Порядку затверджено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у якій складовими для такого перерахунку визначено наступні: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та надбавка за вислугу років за відповідною посадою.
Отже, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, при перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, в тому числі тих, які отримав позивач у період з 01 січня по 28 лютого 2018 року, тому, суд вважає, що Вінницький обласний військовий комісаріат правомірно та обґрунтовано не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення.
Посилання позивача як на підставу для задоволення позовних вимог в цій частині на прийняте Окружним адміністративним судом міста Києва рішення у справі №826/3858/18 не спростовують доводи відповідача, оскільки таке рішення не є тим юридичним фактом, який в силу вимог пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції до 21 лютого 2018 року) тягне за собою обов`язок відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
Більше того, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року. Однак, на момент складання довідки Вінницьким обласним військовим комісаріатом 26 березня 2018 року наведені вище приписи були чинними, що свідчить про обгрунтованість дій відповідача.
Аналогічних висновків дійшов і Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 30 жовтня 2019 року, ухваленої у справі №120/1858/19-а та у постанові від 06 травня 2019 року у справі № 0240/3122/18-а.
Таким чином, за наведених вище підстав суд дійшов висновку, що відповідачем обгрунтовано не включено у довідку, яка сформована 26 березня 2018 року, інші складові грошового забезпечення, аніж оклад за посадою, оклад за військовим званням та надбавки за вислугу років.
При цьому, з приводу посилань позивача на положення постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» як на підставу для включення у довідку для перерахунку грошового забезпечення з 01 січня по 28 лютого 2018 року додаткових видів грошового забезпечення, то такі оцінюються критично, адже станом на 01 березня 2018 року (дату виникнення права на перерахунок пенсії) згадана вище постанова уряду втратила чинність.
Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо невключення в довідку для перерахунку грошового забезпечення з 01 січня по 28 лютого 2018 року додаткових видів грошового забезпечення задоволенню не підлягають.
Безпідставними також слід визнати твердження позивача на наявності підстав для оформлення та направлення до пенсійного органу довідки про грошове забезпечення станом на 01 січня 2019 року, адже згідно з пунктами 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та надходження списків від Головного управління Пенсійного фонду України обласні військові комісаріати готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Оскільки таке рішення урядом не приймалося, тому відсутні й підстави для оформлення відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2019 року.
Також до військового комісаріату не надходили від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Що ж до встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом подання звіту, то суд не знаходить достатніх та обґрунтованих підстав для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зважає на положення частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Водночас, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відтак, з огляду на те, що позивачем при зверненні до суду з адміністративним позовом сплачено судовий збір в розмірі 768,40 гривень, а тому, задовольняючи позов частково, суд вважає, що половина від суми сплаченого судового збору і є пропорційною до розміру задоволених позовних вимог. Відтак, на користь позивача слід стягнути 384,20 гривні за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 243, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо обчислення розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи із розрахункової величини - прожитковий мінімум для працездатних осіб, а не з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня 2018 року.
Зобов`язати Вінницький обласний військовий комісаріат оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи із 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня 2018 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Вінницького обласного військового комісаріату витрати, пов`язані з оплатою судового збору, в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )
Відповідач: Вінницький обласний військовий комісаріат (місцезнаходження: 21036, м. Вінниця, вул. Д. Галицького, 31; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 08362793)
Повний текст рішення складено 11.01.2020
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович