Постанова № 8708835, 16.02.2010, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2010
Номер справи
2а-201/10/2470
Номер документу
8708835
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2010 р. м. Чернівці Справа №2а-201/10/2470

          

          Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді –Ватаманюка Р.В.;

секретаря судового засідання –Закієвої А.В.;

за участю:

представника позивача –Шпортун К.П. (довіреність від 26.02.09р. №16/17);

представників відповідача: Костюк М.М. (довіреність від 13.10.09р. №35539/10-012); Кушнірова В.О. (довіреність від 13.10.09р. №35538/10-012); Ткач Д.Б. (довіреність від 31.08.09р. № 29084/10-012); Молованюк Л.В. (довіреність від 02.09.09р. 30263/10-012); Ізерського Ю.Я. (довіреність від 07.12.09р. № 41840/10-012);

          розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного комунального підприємства "Чернівціводоканал"доДержавної податкової інспекції у м. Чернівці про скасування податкового рішення-повідомлення, -

ВСТАНОВИВ :

В поданому до суду адміністративному позовіДержавне комунальне підприємство "Чернівціводоканал"просив суд скасувати як незаконні податкові рішення-повідомлення від 10.09.09р. на загальну суму 1 358 213,14 грн., у тому числі №2403880152/2 на суму 253,99 грн., № 2403370152/2 на суму 193 918,40 грн., №2403360152/2 на суму 433 671,10 грн., №2403300152/2 на суму 730 369,65 грн. у повному обсязі, зобов'язати ДПІ у м. Чернівці внести зміни в облікову картку ДКП "Чернівціводоканал" із ПДВ.

В обґрунтування своєї позовної вимоги позивач зазначив наступне.

Службовими особами позивача в приміщенні ДПІ у м. Чернівці проведена невиїзна документальна перевірка з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету податку на додану вартість, плати за землю та збору за забруднення навколишнього природного середовища, про що складений акт № 1783/15-2/03361780 від 06.05.2009р.

Перевіркою встановлено порушення несвоєчасної сплати податку на додану вартість, в зв'язку з чим до позивача були направлені податкові повідомлення - рішення від 19.05.2009р. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань у гранично встановлені терміни: № 2403370152/0 та розрахунок штрафних санкцій до акту перевірки по податку на додану вартість, за затримку до 30 календарних днів у розмірі 10% в сумі 193918,40 грн.; № 2403360152/0 та розрахунок штрафних санкцій до акту перевірки по податку на додану вартість, за затримку від 31 до 90 календарних днів у розмірі 20% в сумі 433671,00 грн.; № 2403300152/0 та розрахунок штрафних санкцій до акту перевірки по податку на додану вартість, за затримку від на 355 календарних днів у розмірі 50% в сумі 730374,00 грн.

Не погоджуючись із застосуванням штрафних санкцій позивач звернувся зі скаргою №17/1984 від 28.05.2009р. до відповідача. Рішенням від 16.06.2009р. №19524/25-014 відповідач продовжив строки розгляду первинної скарги до 24.07.2009р.

17.07.2009р. відповідач направив позивачу Рішення №23818/25-014 про результати розгляду первинної скарги яким залишено без змін податкові повідомлення - рішення від 19.05.2009р. № 2403360152/0, додатково донарахував 253,99 грн. суму штрафної санкції, визначену у податковому повідомленні - рішення від 19.05.2009р. № 2403370152/0 та скасував податкове повідомлення-рішення № 2403300152/0 у частині 4,35 грн. а в іншій частині залишив без змін .

На підставі вказаного рішення, відповідач направив позивачу податкові повідомлення-рішення від 17.07.2009р. на загальну суму 1 358 213,14 грн., у тому числі: № 2403880152/1 на суму 253, 99 грн. (10%), № 2403370152/1 на суму 193 918,40 грн. (10%), № 2403360152/1 на суму 433671,10 грн. (20%), № 2403300152/1 на суму 730 369,65 грн. (50%).

Вважаючи, що штрафні санкції застосовано з порушенням чинного законодавства України, позивач звернувся до ДПА в Чернівецькій області зі скаргою №17/2988 від 21.07.2009р.

Рішенням ДПА в Чернівецькій області про продовження строку розгляду повторної скарги від 05.07.2009р. №5160/10/25-009 продовжено термін повторної скарги до 20.09.2009р.

Рішенням ДПА в Чернівецькій області про результати розгляду повторної скарги № - З 10/25-009 від 10.09.2009р., ДПА залишила скаргу без задоволення (копія рішення додається), а відповідач направив позивачу нові податкові повідомлення - рішення від 10.09.2009 на загальну суну 1 358 213,14 грн., у тому числі: № 2403880152/2 на суму 253,99 грн. (10%), № 2403370152/2 на уму 193 918,40 грн. (10%), № 2403360152/2 на суму 433 671,10 грн. (20%), № 2403300152/2 на суму 730 369,65 грн. (50%). Рішення та податкові повідомлення - рішення були отримані позивачем 15.09.2009р., про що свідчить штамп вхідної кореспонденції за вх. №3463. (а.с. 3-6)

Відповідач не погоджуючись з заявленим позовом 13.10.2009 року подав суду заперечення виходячи з наступного.

Працівниками ДПІ у м. Чернівці була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету ДКП "Чернівціводоканал" код ЄДРПОУ 03361780, яка оформлена актом від 06.05.2009 року №1783/15-2/03361780.

При проведенні перевірки встановлено, що ДКП «Чернівціводоканал»в порушення пп.5.3.1 ст.5 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 -III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(зі змінами та доповненнями) (далі Закон №2181) та в порушення пп. 7.7.1 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року (зі змінами та доповненнями) (далі Закон №168/97) несвоєчасно сплачено податок на додану вартість: в сумі 1939 183,57 грн. із затримкою до 30 календарних днів; в сумі 2168 355,36 грн. із затримкою від 31 до 90 календарних днів; в сумі 1460 739,47 грн. із затримкою більше 90 календарних днів.

За результатами перевірки та на підставі п.п.17.1.7 ст.17 Закону №2181 застосовано штрафні санкції та прийнято податкові податкові-повідомлення рішення з податку на додану вартість: №2403370152/0 від 19.05.2009 року в розмірі 10% від суми затримки до 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженого податкове: зобов'язання в розмірі 193 918,4 грн.; №2403360152/0 від 19.05.2009 року в розмірі 20% від суми затримки від 31 до 90 календарних днів граничного строку сплати узгоджено: податкового зобов'язання в розмірі 433 671,1 грн.; №2403300152/0 від 19.05.2009 року в розмірі 50% від суми затримки більше 90 календарних днів граничного строку сплати узгоджено: податкового зобов'язання в розмірі 730 374,0 тис.грн.

ДКП "Чернівціводоканал" 28.05.2009 року до ДПІ у м. Чернівці було подано скаргу на вказані рішення, за результатами розгляду якої прийнято наступні податкові повідомлення-рішення: №2403370152/1 від 17.07.2009 року в розмірі 10% від суми затримки до 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженого податкове: зобов'язання в розмірі 193918,4 грн.; №2403880152/1 від 17.07.2009 року в розмірі 10% від суми затримки до 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженого податкове: зобов'язання в розмірі 253,99 грн.; №2403360152/1 від 17.07.2009 року в розмірі 20% від суми затримки від 31 до 90 календарних днів граничного строку сплати узгоджене: податкового зобов'язання в розмірі 433 671,1 грн.; №2403300152/1 від 17.07.2009 року в розмірі 50% від суми затримки більше 90 календарних днів граничного строку сплати узгоджене: податкового зобов'язання в розмірі 730 369,65 тис. грн.

Відділом обліку та звітності щоденно формуються повідомлення про розподіл пені. Враховуючи, усну домовленість працівників відділу та головного бухгалтера ДКП «Чернівціводоканал» численні звірення стану розрахунків платника податків з бюджетами за податками, зборами (обов'язковими платежами) на протязі відповідного періоду та письмові звернення ДКВ «Чернівціводоканал»(31.01.2008р., 21.05.2008р., 06.06.2008р., 30.09.2008р., 08.12.2008р., 24.03.2009р., 09.04.2009р.), відділом надавались дані про - розрахунків з врахуванням і погашеної пені в тому числі. Розбіжностей в стані розрахунків по платежах в бюджет підприємством виявлено не було (відповідно п.9.3 та п.9.4 р.9 «Інструкції про порядок ведення органами ДПС оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби»затвердженої наказом ДПА України № 276 від 18.07.2005 р.).

За період із 26.06.2008 року по 25.07.2008 року працівниками відділу погашення прострочених податкових зобов'язань було проведено вилучення грошових коштів з кас ДКП «Чернівціводоканал»у 32 випадках на загальну суму 210 030,0 грн., що підтверджується актами вилучення готівки та актом звірки підписаним головним бухгалтером підприємства Вітковською Л.В. працівниками ДПІ у м. Чернівці. Дані вилучені готівкові кошти спрямовані на погашення заборгованості з податку на додатку на додану вартість, та відповідно до п.7.7 ст.7 Закону №2181 спрямовано на погашення заборгованості, що виникла наслідок донарахувань штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджені податкових зобов'язань з ПДВ. (а.с. 78-79)

В судовому засіданні представник позивача позивні вимоги підтримав посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача позов не визнав посилаючись на обставини викладені в запереченні.

Судом дослідженні докази надані сторонами.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази та перевіривши матеріали адміністративної справи суд приходить до наступного.

Судом встановлені такі обставини.

Службовими особами позивача в приміщенні ДПІ у м. Чернівці проведена невиїзна документальна перевірка з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету податку на додану вартість, плати за землю та збору за забруднення навколишнього природного середовища, про що складений акт № 1783/15-2/03361780 від 06.05.2009р. (а.с.6-37).

Перевіркою встановлено порушення несвоєчасної сплати податку на додану вартість, в зв'язку з чим до позивача були направлені податкові повідомлення - рішення від 19.05.2009р. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань у гранично встановлені терміни:

- № 2403370152/0 та розрахунок штрафних санкцій до акту перевірки по податку на додану вартість, за затримку до 30 календарних днів у розмірі 10% в сумі 193918,40 грн.;

- № 2403360152/0 та розрахунок штрафних санкцій до акту перевірки по податку на додану вартість, за затримку від 31 до 90 календарних днів у розмірі 20% в сумі 433671,00 грн.;

- № 2403300152/0 та розрахунок штрафних санкцій до акту перевірки по податку на додану вартість, за затримку від на 355 календарних днів у розмірі 50% в сумі 730374,00 грн.

          Не погоджуючись із застосуванням штрафних санкцій позивач звернувся зі скаргою №17/1984 від 28.05.2009р. до відповідача. Рішенням від 16.06.2009р. №19524/25-014 відповідач продовжив строки розгляду первинної скарги до 24.07.2009р. (а.с. 42-43)

17.07.2009р. відповідач направив позивачу Рішення №23818/25-014 про результати розгляду первинної скарги яким залишено без змін податкові повідомлення - рішення від 19.05.2009р. № 2403360152/0, додатково донарахував 253,99 грн. суму штрафної санкції, визначену у податковому повідомленні - рішення від 19.05.2009р. № 2403370152/0 та скасував податкове повідомлення-рішення № 2403300152/0 у частині 4,35 грн. а в іншій частині залишив без змін. (а.с. 44-46)

На підставі вказаного Рішення, відповідач направив позивачу податкові повідомлення-рішення від 17.07.2009р. на загальну суму 1 358 213,14 грн., у тому числі: № 2403880152/1 на суму 253, 99 грн. (10%), № 2403370152/1 на суму 193 918,40 грн. (10%), № 2403360152/1 на суму 433671,10 грн. (20%), № 2403300152/1 на суму 730 369,65 грн. (50%).

Вважаючи, що штрафні санкції застосовано з порушенням чинного законодавства України, позивач звернувся до ДПА в Чернівецькій області зі скаргою №17/2988 від 21.07.2009р. (а.с. 47-48)

Рішенням ДПА в Чернівецькій області про продовження строку розгляду повторної скарги від 05.07.2009р. №5160/10/25-009 продовжено термін повторної скарги до 20.09.2009р. (а.с. 49)

Рішенням ДПА в Чернівецькій області про результати розгляду повторної скарги № - З 10/25-009 від 10.09.2009р., ДПА залишила скаргу без задоволення (копія рішення додається), а відповідач направив позивачу нові податкові повідомлення - рішення від 10.09.2009 на загальну суну 1 358 213,14 грн., у тому числі: № 2403880152/2 на суму 253,99 грн. (10%), № 2403370152/2 на уму 193 918,40 грн. (10%), № 2403360152/2 на суму 433 671,10 грн. (20%), № 2403300152/2 на суму 730 369,65 грн. (50%). Рішення та податкові повідомлення - рішення були отримані позивачем 15.09.2009р., про що свідчить штамп вхідної кореспонденції за вх. №3463. (а.с. 50-51)

До вказаних правовідносин слід застосувати такі положення Закону.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено);добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.           

Згідно п.1.11 ст.1 Закону України „Про порядок погашень зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами №2181 від 21.12.2000р. (із змінами та доповненнями) далі Закон податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплаті податку, збору (обов'язкового платежу);

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити сум податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідно: граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації (п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону).

У відповідності до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансові: внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарні: днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарною півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітне: (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків; передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового датку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Підпунктом 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Як було зазначено вище, встановлено, що підприємством несвоєчасно сплачено зобов'язання з податку на додану вартість.

Згідно п.п.17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

1.          при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

2.          при затримці від 30 до 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

3.          при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п. 16.3.3. ст.16 Закону №2181. при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково. сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки. єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.

Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму. що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Враховуючи, що відповідно п.1.3 ст. 1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Тому, незважаючи на те, що погашення боргу проводилось шляхом стягнення коштів з рахунків підприємства на підставі актів вилучення, в автоматичному режимі за допомогою алгоритму згідно п.3.8 «Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами податкової служби»затвердженої наказом ДПА України № 290 від 11 червня 2003 року спрямовувались на погашення наявної у платника податків пені.

Тому суд вважає, що спірне рішення законне прийняте у відповідності до вимог Закону України від 21.12.2000 року № 2181 - III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

У відповідності до п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач довів належним чином правомірність прийнятого рішення, в т.ч. як позивач не надав достатніх та належних доказів зворотного. Тому адміністративний позов як безпідставний не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони –суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. За відсутності таких витрат та клопотання відповідача , суд не стягує судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

          Постанову складено в повному обсязі 22 лютого 2010 року.

Суддя                                                                                                     Р.В. Ватаманюк