Рішення № 87074510, 27.12.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.12.2019
Номер справи
826/3409/18
Номер документу
87074510
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

27 грудня 2019 року № 826/3409/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» до Головного управління ДПС у м. Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про стягнення пені,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» (далі - позивач, ТОВ «Аскоп-Україна») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - відповідач-1) та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі - відповідач-2), в якому просить суд стягнути з Державного бюджету України через відповідача-2 на користь позивача пеню в розмірі 1484487,41 грн., нараховану на суму заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за період з 23.04.2015 по 27.02.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2017 у справі №826/8940/14 зобов`язати Державну податкову інспекцію у Дніпровському районі Головного управління ДФС у місті Києві внести заяву ТОВ «Аскоп-Україна» про повернення суми бюджетного відшкодування за грудень 2013 року в розмірі 2 396 267,00 грн. за податковою декларацією з податку на додану вартість №9087894793 від 17.01.2014 та відомості про набуття такою сумою статусу узгодженої до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. У зв`язку із порушенням строків бюджетного відшкодування податку на додану вартість позивачу має бути сплачена пеня за період з 23.04.2015 по 27.02.2018 в сумі 1484487,41 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.03.2018 відкрито провадження в адміністративній справі №826/3409/18.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.01.2019 залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління ДФС у м. Києві (далі - відповідач-3).

Відповідачем-1 заявлено клопотання про заміну відповідача - Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві на її правонаступника - Головне управління ДФС у місті Києві. Однак, суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни відповідача, оскільки Державна податкова інспекція у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві станом на дату розгляду справи не припинена, що свідчить про те, що Головне управління ДФС у місті Києві не набуло статусу правонаступника.

Під час розгляду справи у порядку письмового провадження судом встановлено, що Державну податкову інспекцію у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві припинено, про що 06.12.2019 внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

З даної норми вбачається, що всі дії, вчинені в процесі правопопередником, обов`язкові для правонаступника в такій самій мірі, в якій вони були обов`язкові для правопопередника. Правонаступник продовжує брати участь у справі правопопередника, а тому процес продовжується.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Головне управління ДПС у м. Києві є процесуальним правонаступником Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві, у зв`язку із чим наявні підстави для заміни вказаного відповідача правонаступником.

Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, у якому він просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначено, що бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється автоматично органом державного казначейства з дотриманням норм, встановлених статтею 200 Податкового кодексу України та Порядку №26, на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку. Оскільки відповідачем-1 не було внесено дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зокрема, суми відшкодування ТОВ «Аскоп-Україна» податку на додану вартість по декларації за грудень 2013 року та з урахуванням того факту, що відповідальність за своєчасне поповнення Реєстру даними покладено на органи ДФС, Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві вважає, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України пені у розмірі 1484487,41 грн. задоволенню не підлягають.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, у якій зазначено, що доводи відповідача-2 про відсутність підстав для стягнення з Державного бюджету України пені є необґрунтованими.

Відповідачем-1 подано відзив на позов у якому зазначено, що сума податку на додану вартість, яка була заявлена позивачем до відшкодування у податковій декларації за грудень 2013 року була зменшена у інтегрованій картці платника за рахунок поточних зобов`язань, а тому підстави для відшкодування суми податку на додану вартість за грудень 2013 року відсутні.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив відповідача-1, у якій ТОВ «Аскоп-Україна» заперечило доводи відповідача-1 про відсутність права позивача на бюджетне відшкодування суми податку на додану вартість за грудень 2013 року та вказало на те, що сума, заявлена до бюджетного відшкодування, всупереч судовому рішенню у справі №826/8940/14 не була відшкодована позивачу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.

ТОВ «Аскоп-Україна» 17.01.2014 подало до ДПІ у Дніпровському районі м. Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2013 року, у якій заявлено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, в розмірі 2396267,00 грн.

Разом з податковою декларацією ТОВ «Аскоп-Україна», відповідно до вимог пунктів 200.7 та 200.8 статті 200 Податкового кодексу України, подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) та розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3).

На підставі підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1238 «Про затвердження переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку» ДПІ у Дніпровському районі м. Києва проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ТОВ «Аскоп-Україна» бюджетного відшкодування податку на додану вартість, задекларованого на рахунок платника в банку у сумі 2396267,00 грн., відображених в податковій декларації з ПДВ за грудень 2013 року, за результатами якої складено акт від 31.03.2014 №1787/26-53-15-01/30579869.

Відповідно до висновків вказаного акта, перевіркою не встановлено порушень при відображенні позивачем у декларації за грудень 2013 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 2396267,00 грн.

Отже, контролюючим органом підтверджено право ТОВ «Аскоп-Україна» на отримання бюджетного відшкодування на вказану суму, однак не подано до органу Державної казначейської служби України висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

У зв`язку із цим ТОВ «Аскоп-Україна» звернулось до суду із позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідача-1 щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 2396267,00 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь позивача; стягнення з Державного бюджету України через Відповідача-2 на користь позивача заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість у розмірі 2396267,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.11.2017 у справі №826/8940/14, яка набрала законної сили 12.02.2018 (ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 12.02.2018 про повернення апеляційної скарги) позов задоволено частково, зобов`язано Державну податкову інспекцію у Дніпровському районі Головного управління ДФС у місті Києві внести заяву ТОВ «Аскоп-Україна» про повернення суми бюджетного відшкодування за грудень 2013 року в розмірі 2396267,00 грн. за податковою декларацією з податку на додану вартість №9087894793 від 17.01.2014 та відомості про набуття такою сумою статусу узгодженої до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Відмовлено в задоволенні решти позовних вимог.

Враховуючи, що станом на 27.02.2018 контролюючим органом не виконано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.11.2017 у справі №826/8940/14, позивачем подано позовну заяву про стягнення пені за період з 23.04.2015 по 27.02.2018.

Оцінивши за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружним адміністративним судом міста Києва зроблено висновок, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України, положення якого застосовуються у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин.

Пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Таким чином, умовою для стягнення пені є невідшкодування контролюючим органом у встановлений строк заявлених платником податків сум податку на додану вартість.

Як було зазначено вище, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2017 №826/8940/14, яка набрала законної сили, зобов`язано Державну податкову інспекцію у Дніпровському районі Головного управління ДФС у місті Києві внести заяву ТОВ «Аскоп-Україна» про повернення суми бюджетного відшкодування за грудень 2013 року в розмірі 2396267,00 грн. за податковою декларацією з податку на додану вартість №9087894793 від 17.01.2014 та відомості про набуття такою сумою статусу узгодженої до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи те, що Окружним адміністративним судом м. Києва у постанові від 10.11.2017 у справі №826/8940/14 встановлено протиправну бездіяльність ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість у розмірі 2396267,00 грн. за податковою декларацією з податку на додану вартість за липень 2014 року, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ТОВ «Аскоп-Україна», зазначені обставини доказуванню не підлягають.

При цьому, невідшкодована ТОВ «Аскоп-Україна» сума податку на додану вартість, заявлена за період грудень 2013 року, є заборгованістю бюджету перед платником податків, що є підставою для нарахування та стягнення на користь позивача пені на рівні 120 відсотків облікової ставки національного банку України.

Суд не приймає доводи відповідача-1 щодо зменшення суми, що підлягає відшкодуванню у розмірі 2396267,00 грн. в інтегрованій картці позивача, оскільки відповідачем-1 не наведено підстав для такого зменшення та не надано відповідних доказів.

Водночас, відповідачами не заперечувалось те, що сума 2396267,00 грн. позивачу не відшкодована.

Розраховуючи суму пені, що підлягає стягненню з бюджету на користь ТОВ «Аскоп-Україна», суд враховує наступне.

Відповідно до постанов Національного банку України у період з 23.04.2015 по 27.02.2018 облікова ставка Національного банку України змінювалася та становила такі розміри:

- з 23.04.2015 по 27.08.2015 - 30 %;

- з 28.08.2015 по 24.09.2015 - 27 %;

- з 25.09.2015 по 21.04.2016 - 22 %;

- з 22.04.2016 по 26.05.2016 - 19 %;

- з 27.05.2016 по 23.06.2016 - 18 %;

- з 24.06.2016 по 28.07.2016 - 16,5 %;

- з 29.07.2016 по 15.09.2016 - 15,5 %;

- з 16.09.2016 по 27.10.2016 - 15 %;

- з 28.10.2016 по 13.04.2017 - 14 %;

- з 14.04.2017 по 25.05.2017 - 13 %;

- з 26.05.2017 по 26.10.2017 - 12,5 %;

- з 27.10.2017 по 14.12.2017 - 13,5 %;

- з 15.12.2017 по 25.01.2018 - 14,50 %;

- з 26.01.2018 по 27.02.2018 16%.

Використовуючи формулу нарахування пені облікова ставка НБУ х 120 % /365 днів, сума пені, що підлягає нарахуванню за вказаний період загалом складає 1484487,41 грн.

Таким чином, наданий позивачем розрахунок пені, що підлягає стягненню з бюджету на користь ТОВ «Аскоп-Україна», відповідає вимогам пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України.

Враховуючи викладене у сукупності, суд дійшов висновку, що оскільки позивачу не було відшкодовано у період з 23.04.2015 по 27.02.2018 суму податку на додану вартість, заявлену у грудні 2013 року, яка є заборгованістю бюджету перед платником податків, то наявні підстави для нарахування та стягнення на користь ТОВ «Аскоп-Україна» пені на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України за вказаний період у розмірі 1484487,41 грн. (згідно розрахунку).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись положеннями статей 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А, ідентифікаційний код 37993783) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» пеню за несвоєчасне бюджетне відшкодування податку на додану вартість по декларації з податку на додану вартість за грудень 2013 року у розмірі 120% облікової ставки Національного банку України у сумі 1484487,41 грн. (один мільйон чотириста вісімдесят чотири тисячі чотириста вісімдесят сім гривень 41 коп.).

3. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» сплачений судовий збір у розмірі 22267,31 грн. (двадцять дві тисячі двісті шістдесят сім гривень 31 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.

Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» (ЄДРПОУ 30579869, адреса: 02098, м. Київ, вул. Березняківська, 29, 1 поверх, літера Б).

Відповідач-1: Головне управління ДПС у м. Києва (код ЄДРПОУ 43141267, адреса: 04655, м. Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19).

Відповідач-2: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві (код ЄДРПОУ 37993783, адреса: 01601, м.Київ, вул. Терещенківська, 11-а).

Суддя Н.М. Клименчук