Рішення № 87073432, 22.01.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2020
Номер справи
520/12113/19
Номер документу
87073432
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2020 р. № 520/12113/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення в частині скасування державної реєстрації транспортного засобу марки Volkswagen Caddy, кузов НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 за ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення відповідача є протиправним та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою суду від 29.11.2019 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу 04.12.2019, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Представник відповідача своїм правом на подачу відзиву не скористався. Відповідні документи у встановлений судом строк не надходили.

Відповідно ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно посвідки на постійне місце проживання, ІН 160763 від 20.01.2018, позивач має право постійно проживати на території України. Позивач завіз в Україну належний йому на праві власності автомобіль Volkswagen Сaddy, кузов НОМЕР_1 . Виконав всі дії необхідні для розмитнення авто згідно вимог Митного органу, сплативши відповідні митні платежі, та подавши всі необхідні документи.

18.05.2019 позивач подав відповідний пакет документів для реєстрації належного йому транспортного засобу Volkswagen caddy, кузов НОМЕР_1 до Територіального сервісного центру 6347 РСЦ МВС у Харківській області. На підставі поданих документів та сплачених платежів було проведено державну реєстрацію належного позивачу транспортного засобу Volkswagen Сaddy, кузов НОМЕР_1 , видано технічний паспорт та присвоєно державний номер НОМЕР_3 .

Як зазначає позивач, 14.09.2019 телефонним дзвінком працівник Територіального сервісного центру 6347 регіонального сервісного центру МВС у Харківській області повідомив позивачу, що реєстрацію транспортного засобу скасовано.

20 вересня 2019 року позивач направив письмовий запит до регіонального сервісного центру МВС у Харківській області про надання інформації з зазначеного питання. За вих. №31/20-4045 від 09.10.2019, позивачу повідомлено, що належний йому автомобіль Volkswagen Сaddy, номерний знак НОМЕР_2 знято з обліку у зв`язку зі скасуванням державної реєстрації.

З копій документів які були надано позивачу разом з відповіддю на запит надано висновок за результатами перевірки реєстраційної операції транспортного засобу, який став підставою для скасування державної реєстрації належного позивачу транспортного засобу. Саме ж рішення про скасування державної реєстрації автомобіля Volkswagen Сaddy, номерний знак НОМЕР_2 , позивачу не було надано, хоча в запиті від 20 вересня 2019 року, яке вже зазначено вище, він просив надати йому копію відповідного рішення.

Як вбачається з висновку від 23.07.219 за підписом посадової особи ОСОБА_3 зазначено, що під час реєстрації не враховано, що Volkswagen Сaddy, номерний знак НОМЕР_2 , відноситься до екологічної норми «Євро-4», а тому не підлягає державній реєстрації на території України, а тому його державна реєстрація підлягає скасуванню.

З цього приводу суд зазначає, що будь-якого відношення до скасування реєстрації вказаного транспортного засобу не має питання сертифікації авто за нормами «Євро». Відповідачем порушено вимоги пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388, оскільки при перевірці первинної реєстрації належного позивачу транспортного засобу не було встановлено факт його реєстрації за фіктивними чи підробленими документами.

Згідно із частинами першою, четвертою, дев`ятою статті 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ (далі - Закон №3353-ХІІ) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

Відповідно до пункту 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі - Порядок №1388), цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Пунктом 3 Порядку визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Згідно із пунктом 7 Порядку, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання і одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Як передбачено пунктом 8 Порядку, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, - відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, зокрема, акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувану в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.

Пунктом 10 Порядку встановлено, що Державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов`язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.

Таким чином, з аналізу наведених вище норм чинного законодавства слідує, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків та проводиться з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів.

З матеріалів справи вбачається, що 18.05.2019 ТСЦ 6347 РСЦ МВС у Харківській області здійснив первинну державну реєстрацію транспортного засобу марки Volkswagen Сaddy, кузов НОМЕР_1 за позивачем, ОСОБА_1 , у зв`язку з чим даному транспортному засобу присвоєно номерний знак НОМЕР_2 та видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. 21.05.2019 ОСОБА_1 прибув до ТСЦ 6347 РСЦ МВС у Харківській області, через те, що інспектор під час реєстрації допустив описку, та після повторної перевірки всіх документів здійснив дії з реєстрації транспортного засобу.

Таким чином працівник ТСЦ 6347 РСЦ МВС у Харківській області двічі перевіряв всі подані ОСОБА_1 документи у травні 2019 року та жодних даних які б стали підставою для відмови в реєстрації транспортних засобів не виявлено.

Отже, ТСЦ 6347 РСЦ МВС у Харківській області було здійснено комплекс заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які стали підставою для проведення реєстрації транспортного засобу марки Volkswagen Сaddy, кузов НОМЕР_1 за ОСОБА_1 .

З огляду на те, що вказаний автомобіль був зареєстрований ТСЦ 6347, то питання скасування державної реєстрації даного транспортного засобу повинно відбуватись виключно згідно вимог нормативно-правових актів України.

Так, пунктом 40 Порядку №1388 передбачені підстави зняття з обліку транспортних засобів.

Зокрема, згідно з абзацом третім пункту 40 Порядку №1388 у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Відповідно до пункту 5.7 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010 №379 (далі - Інструкція №379), на підставі документів, що підтверджують встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ, виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в Центрі, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням, або інформацію про реєстрацію яких не санкціоновано внесено до автоматизованої бази даних АІС «Автомобіль» та (або) Єдиного державного реєстру Державтоінспекції. працівники Центру оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи до органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави дійти висновку про те, що уповноважені особи сервісних центрів МВС скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію) у разі виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, і передають усі відповідні документи до відповідного органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки.

При цьому з вищевказаного слідує, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу може бути здійснено тільки після отримання відповідних документів, що підтверджують, зокрема, факт підробки чи фіктивності документа, який став підставою для реєстрації (перереєстрації) ТЗ.

Отже, на момент прийняття рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу у розпорядженні уповноваженої особи сервісного центру МВС повинні бути беззаперечні документальні докази того, що транспортний засіб був зареєстрований (перереєстрований) за фіктивними чи підробленими документами.

Так, жодних доказів того, що подані до первинної реєстрації документи є фіктивними чи підробленими, матеріали та документи не містять.

Крім того, висновком ТСЦ від 23.07.219 за підписом посадової особи ОСОБА_3 встановлено, що порушення порядку реєстрації транспортного засобу марки Volkswagen Сaddy, кузов НОМЕР_1 допущено провідним-консультантом адміністратором ОСОБА_4 . ТСЦ 6347, в той же час відсутні посилання на документи, що підтверджують встановлення факту реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу саме за фіктивними чи підробленими документами.

Таким чином, відповідач скасував державну реєстрацію транспортного засобу марки Volkswagen Сaddy, кузов НОМЕР_1 , за позивачем за відсутності документів чи інших підтверджуючих обставин, що засвідчують факт реєстрації (перереєстрації) саме за фіктивними чи підробленими документами.

Відтак, висновок ТСЦ 6347 РСЦ МВС України у Харківській області від 23.07.2019 в частині скасування реєстрації вказаного транспортного засобу є необґрунтований, тобто прийнятий без наявних на те правових підстав, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Суд зазначає, що скасування державної реєстрації транспортного засобу можливе лише у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами. Так, підставою для скасування державної реєстрації ТЗ може слугувати судове рішення за результатом розгляду кримінального провадження, в якому встановлений факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких був зареєстрований автомобіль.

Крім того, відповідно до практики Європейського суду з прав людини зазначено, що потреба виправити колишню «помилку» не повинна непропорційним чином втручатись в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Тоюто, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (справа «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки», «Лелас проти Хорватії»). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Отже, помилка державного органу при первинній реєстрації транспортного засобу не може порушувати право нового власника транспортного засобу, на якого останній перереєстрований, на користування та розпорядження належним йому майном.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як раніше зазначалось, представник відповідача своїм правом на подачу відзиву не скористався. Відповідні документи у встановлений судом строк не надходили. Відповідно ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Харківській області (вул. Шевченка, буд. 26,м. Харків, 61013, ЄДРПОУ 40112097) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Харківській області від 17.08.2019 про скасування державної реєстрації транспортного засобу марки Volkswagen Caddy, кузов НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 за ОСОБА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) сплачену суму судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Харківській області (ЄДРПОУ 40112097).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов