Рішення № 87073288, 21.01.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2020
Номер справи
520/11273/19
Номер документу
87073288
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2020 р. № 520/11273/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківської митниці Державної фіскальної служби (вул. Короленка, буд. 16-б,м. Харків,61003) , третя особа - Державна казначейська служба України (01601, м.Київ, вул. Бастіонна, 6, код 37567646) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської митниці Державної фіскальної служби, третя особа - Державна казначейська служба України, в якому просить суд :

- визнати протиправною бездіяльність Харківської митниці ДФС за заявою ОСОБА_1 від 17.04.2019 року б/н про повернення митних платежів;

- зобов`язати Харківську митницю ДФС оформити та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області висновок про повернення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) зайво сплачених митних платежів у розмірі 79 694 (сімдесят дев`ять тисяч вісімсот дев`яносто чотири) грн. 18 коп.;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківської митниці ДФС на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за подання адміністративного позову.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, позивачем сплачено митні платежі за митне оформлення транспортного засобу у загальному розмірі 79 694 грн. 18 коп. Позивач вважає, що має право на повернення митних платежів, як таких, що зараховані помилково Харківською митницею ДФС, оскільки розмитнений транспортний засіб AUDI A6, держ. номер НОМЕР_2 , VIN НОМЕР_3 не є автомобілем, як таким, що може бути розмитненим на території України, а тому поверненню підлягає уся сума сплачена ОСОБА_1 на рахунок Харківської митниці ДФС.

Через канцелярію суду представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відсутні підстави для повернення митних платежів, сплачених ОСОБА_1 , оскільки митне оформлення транспортного засобу завершено, грошові кошти у сумі 79 693, 47 грн. перераховані до державного бюджету. Додатково зазначено, що станом на час звернення до митниці із заявою про повернення коштів встановлено, що залишок коштів на картці особового рахунку платника податку становить 0,71 грн. Проте, відповідно до пункту 8 статті 301 МК України повернення не здійснюється, якщо сума митних платежів, що підлягає поверненню, не перевищує 20 гривень.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що 17.01.2019 року ОСОБА_1 сплачено 75 513,18 грн. на рахунок Харківської митниці ДФС, як передплату за митне оформлення транспортного засобу AUDI A6, держ. номер НОМЕР_2 , VIN НОМЕР_3 .

17.01.2019 року Харківською митницею ДФС прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № UA807000/2019/000334/12.

18.01.2019 року ОСОБА_1 сплачено 4 181,00 грн. на рахунок Харківської митниці ДФС, як доплату за митне оформлення транспортного засобу AUDI A6, держ. номер НОМЕР_2 , VIN НОМЕР_3 .

18.01.2019 РОКУ Харківською митницею ДФС розмитнено транспортний засіб AUDI A6, держ. номер НОМЕР_2 , VIN НОМЕР_3 , про що видано митну декларацію.

20.03.2019 року на майданчику огляду транспортних засобів сервісного центру МВС за адресою: м.Харків, вул. Шевченко, 111-а, виявлено автомобіль AUDI A6, держ. номер НОМЕР_2 , VIN НОМЕР_3 , у якого змінений шлях зміни ділянки металу з ідентифікаційним номером кузова.

22.03.2019 року ухвалою Київського районного суда м.Харкова по справі № 640/5936/19 на підставі клопотання слідчого СВ Київського ВП ГУНП в Харківській області накладено арешт на автомобіль AUDI A6, держ. номер НОМЕР_2 , VIN НОМЕР_3 шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування вказаним майном.

Ухвалою Київського районного суда м. Харкова від 12.04.2019 року по справі № 640/5936/19 призначено трасологічну експертизу.

19.04.2019 року ОСОБА_1 подано заяву до Харківської митниці ДФС про повернення помилково зарахованих коштів.

Листом Харківської митниці ДФС № 3204/ДЗН/20-70-19-02 від 07.05.2019 року відмовлено у здійсненні повернення коштів як помилково зарахованих, зазначено, що залишок коштів на картці-особового рахунку платника податків становить 0,71 грн., а згідно пункту 8 статті 301 Митного Кодексу України повернення не здійснюється, якщо сума митних платежів, що підлягає поверненню, не перевищує 20 гривень.

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач оскаржив її до суду.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відносини, пов`язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України (далі - МК України), Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування.

Пунктами 8, 9, 27 ч. 1 ст. 4 МК України декларант особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування; декларація митної вартості - документ встановленої форми, що подається декларантом і містить відомості щодо митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України чи стосовно яких змінюється митний режим; митні платежі: а) мито; б) акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції); в) податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції).

Згідно з частиною 1 стаття 318 МК України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (ч. 6 ст. 257 МК України).

Порядок і форми сплати митних платежів передбачено ст. 298 МК України, згідно з якою суми митних платежів, нараховані органом доходів і зборів, підлягають сплаті до державного бюджету платником податків безпосередньо на єдиний казначейський рахунок.

Суми митних платежів сплачуються в готівковій формі через касу органу доходів і зборів чи фінансової установи або у безготівковій формі через фінансову установу, крім випадків, передбачених цим Кодексом та законами України.

Перерахування сум митних платежів до Державного бюджету України із зазначених рахунків органу доходів і зборів здійснюється цим органом доходів і зборів.

Митні платежі сплачуються у валюті України. В окремих випадках, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України, митні платежі можуть бути сплачені в іноземній валюті за курсом, визначеним відповідно до статті 3-1 цього Кодексу.

Перерахунок сум митних платежів, визначених у валюті України, в іноземну валюту для цілей сплати митних платежів здійснюється за курсом, визначеним відповідно до статті 3-1 цього Кодексу.

Митні платежі можуть бути сплачені в будь-якій іншій формі, передбаченій законом.

Порядок нарахування, обліку та перерахування до державного бюджету сум митних платежів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

На вимогу платника податків органи доходів і зборів зобов`язані видати підтвердження сплати митних платежів у письмовій формі.

У відповідності до п. 27 ч. 1 ст. 4 МК України митні платежі: поняття "митні платежі", крім іншого, охоплюється мито, акцизний податок та податок на додану вартість.

Згідно графи 47 МД № UA807190/2019/001576 від 18.01.2019 позивачем сплачені митні платежі у розмірі 79 693,47 гри.

Крім того, відповідно до п. 13 розділу III Порядку перерахування до державного бюджету митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, ствердженого наказом Міністерства фінансів України №898 від 01.11.2017 (далі Порядок), кошти, що підлягають зарахуванню до державного бюджету як митні та інші платежі, не пізніше наступного робочого дня після дати завершення митного оформлення товарів перераховуються ДФС та митницями з депозитних рахунків 3734 та банківських рахунків 2603 у розрізі митниць та кодів класифікації доходів бюджету. Казначейство здійснює операції із зарахування митних та інших платежів до державного бюджету на підставі реєстрів ДФС, надісланих в електронному вигляді, протягом операційного дня у день отримання таких реєстрів. Головне управління Казначейства у м. Києві здійснює операції із зарахування митних та інших платежів до державного бюджету на підставі платіжних доручень митниць ДФС, надісланих в електронному вигляді, протягом операційного дня у день отримання таких платіжних доручень.

Відповідно до п.п.56.11 ст. 56 ПК України, не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно з приписами ст. 301 МК України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов`язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо: 1) законом передбачено повернення сум сплаченого мита при поміщенні товарів у митний режим реімпорту або у митний режим реекспорту відповідно до розділу V цього Кодексу, а також в інших випадках, визначених цим Кодексом; 2) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, здійснюється зміна раніше заявленого митного режиму, якщо суми митних платежів, належних до сплати при поміщенні товарів у новий митний режим, є меншими, ніж суми митних платежів, сплачених при поміщенні їх у попередній митний режим; 3) відновлюється режим найбільшого сприяння, вільної торгівлі; 4) митну декларацію змінено або визнано недійсною; 5) у товарах, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за її межі, виявлено дефекти або вони якимось іншим чином не відповідають погодженим специфікаціям, за умови, що ці товари не ремонтувалися і не використовувалися відповідно на території України та за її межами (крім операцій, необхідних для виявлення дефектів або невідповідності) і повертаються протягом строку, визначеного підпунктом «а» пункту 3 частини другої статті 78 цього Кодексу; 6) платником податків подано органу доходів і зборів документи, які підтверджують наявність у нього на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів.

Повернення сум митних платежів у випадках, передбачених частиною п`ятою цієї статті, здійснюється у тому самому порядку, що і повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.

Повернення сплачених сум митних платежів здійснюється у валюті України. Якщо сплата або стягнення митних платежів здійснювалося в іноземній валюті, повернення сум митних платежів здійснюється за курсом валюти, визначеним відповідно до статті 3-1 цього Кодексу, на день, коли відбулася їх сплата.

Повернення не здійснюється: 1) якщо сума митних платежів, що підлягає поверненню, не перевищує 20 гривень; 2) в інших випадках, встановлених Податковим кодексом України.

Відповідно до п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Пунктом 43.6 ст. 43 Податкового кодексу України визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Згідно із п. 1, 4, 5 розділу ІІІ Порядку №643 повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення. Повернення сум відповідних митних платежів у випадках, передбачених ч. 5 ст. 301 Митного кодексу, здійснюється за умови, що заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів. Після реєстрації в митниці ДФС заява платника податку про повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені передається на опрацювання до Підрозділу. Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу. За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням (пункт 11 цього розділу).

Слід зазначити, що визначення понять надмірно сплачених чи помилково сплачених митних платежів МК України не містить. Разом з тим, відповідно до приписів підпунктів 14.1.115, 14.1.182 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України:

- надміру сплачені грошові зобов`язання суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату;

- помилково сплачені грошові зобов`язання суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб`єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов`язань.

Отже підставою для повернення митним органом платнику податків надмірно сплачених митних платежів є факт такої переплати.

Проаналізувавши викладене, митними платежами, що сплачені помилково, з позиції суду, є ті, що на певну дату надійшли до відповідного бюджету від юридичних або фізичних осіб, що не є їх платниками, а надміру сплаченими - ті, що сплачені їх платниками, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад відповідну суму.

Судом з`ясовано, що позивачем на рахунок Харківської митниці ДФС у Харківській області сплачено кошти за митне оформлення транспортного засобу AUDI A6, держ. номер НОМЕР_2 , VIN НОМЕР_3 у загальному розмірі 79 694 грн. 18 коп., на підтвердження чого надано копії квитанції № 0.0.1242734614.1 від 18.01.2019 року та № 0.0.1241118686.1 від 17.01.2019 року.

18.01.2019 року Харківською митницею ДФС розмитнено транспортний засіб AUDI A6, держ. номер НОМЕР_2 , VIN НОМЕР_3 , про що видано митну декларацію, відповідні митні платежі, сплачені позивачем, перераховані Харківською митницею ДФС на рахунки з обміну доходів бюджету, відкриті у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Харківській області, що відповідає п. 13 розділу ІІІ Порядку №898.

Станом на час звернення до митниці із заявою про повернення коштів залишок коштів на Картці особового рахунку платника податків - позивача становить 0,71 грн.

Суд зазначає, що позивачем не обґрунтовано чому сплачені митні платежі, на його думку є зайво сплаченими та зараховані помилково, з урахуванням того, що позивач на підставі поданих ним митних декларацій добровільно сплачував митні платежі згідно з квитанціями № 0.0.1242734614.1 від 18.01.2019 року та № 0.0.1241118686.1 від 17.01.2019 року.

Згідно з приписами п.п. 20, 21 ст. 4 МК України митна декларація - заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури; митна процедура - зумовлені метою переміщення товарів через митний кордон України сукупність митних формальностей та порядок їх виконання.

Відповідно до ч. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Окрім цього, відповідно до ч. 5 ст. 269 МК України, відкликання митної декларації допускається лише до моменту завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму.

Згідно з приписами абзацу 3 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України суму податкового зобов`язання, визначену у митній декларації, платник податків зобов`язаний сплатити до/або на день подання митної декларації.

Крім того, суд бере до уваги той факт, що прийняте відповідачем рішення про коригування митної вартості, позивачем не було оскаржено та не є скасованим на час розгляду даної адміністративної справи. Суд звертає увагу, що правомірність винесення вказаного рішення не є предметом оскарження у межах розгляду даного спору.

Отже, суд приходить до висновку, що порушення прав позивача діями відповідача не знайшло підтвердження при розгляді даної справи, з огляду на що в задоволенні позовних вимог належить відмовити.

Відповідно до приписів ст. 139 КАС України відшкодування судових витрат відповідачу, якому у задоволенні позову відмовлено, не передбачено.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківської митниці Державної фіскальної служби (вул. Короленка, буд. 16-б,м. Харків,61003), третя особа - Державна казначейська служба України (01601, м.Київ, вул. Бастіонна, 6, код 37567646) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.