Постанова № 8706828, 23.03.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
23.03.2010
Номер справи
2а-13819/09/6/0170
Номер документу
8706828
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

Справа №2а-13819/09/6/0170 (15 г. 06 хв.)

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого суддіЛатиніна Ю.А. ,

при секретарі Усковій О. І.,

за участю представника позивача Харченка В. М., представника відповідача Горохової А. К.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

,

за позовом Приватного підприємства Телерадіокомпанія "Полуостров"

до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим

про скасування податкового повідомлення-рішення

Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0010171503/0 від 20.11.2009 року про застосування штрафних санкцій на суму 170,00 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податкове повідомлення-рішення № 0010171503/0 від 20.11.2009 року мотивоване наявністю акту перевірки про несвоєчасне подання податкової звітності, а саме податкової декларації про збір за використання радіочастотного ресурсу України за вересень 2009 року. Однак, відповідач не прийняв до уваги те, що позивач 19.09.2009 року намагався здати декларацію до податкового органу, однак, працівник ДПІ в м. Сімферополі АР Крим вказану декларацію приймати відмовився, тому позивач направив її рекомендованим листом із заявою та описом вкладення. У такому випадку, відповідно до п.п. 4.1.2. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 граничний десятиденний строк для поштових відправлень, передбачений п.п. 4.1.7 Закону України № 2181 не застосовується, а днем подачі податкової декларації є день її здачі на пошту, у даному випадку - 19.10.2009 року, а не день її фактичного одержання відповідачем - 21.10.2009 року. таким чином, граничний строк подачі декларації позивачем не порушений і законних підстав для застосування штрафних санкцій у відповідача не було.

У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах нполягав з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач у запереченнях на позов та його представник у судовому засіданні проти позову заперечують, посилаючись на те, що згідно п.п.4.1.4 п. 4.1 статті 4 Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-Ш встановлені строки подання платником податків податкових декларацій, які позивачем порушені, що підтверджується актом проведеної перевірки. Відповідно, згідно пп.17.1.1 п.17.1 ст. 17 Закону України № 2181-Ш застосовані штрафні санкції за спірними податковими повідомленнями-рішеннями.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

12 листопада 2009 року ДПІ в м. Сімферополі АР Крим було складено акт документальної невиїзної перевірки ПП "Телерадіокомпанія "Полоустров", ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 20755692 з питань своєчасності подання податкової декларації про збір за використання радіочастотного ресурсу України за вересень 2009 року за № 11003/15-3. (а. с. 6).

У результаті перевірки встановлено, що податкова декларація за вересень 2009 року подана у ДПІ у м. Сімферополі 21.10.2009 року у порушення п. 8 ст. 57 Закону України від 01.06.2000 року № 1770-Ш "Про радіочастотний ресурс України" , п.п. 4.1.4 "а" п.п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-Ш "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

За несвоєчасне подання податкової декларації, згідно п. "а" п.п. 4.2.2 ст. 4, п.п. 17.1.1, п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-Ш від 21.12.2000 року на підставі акту перевірки № 11003/1503/20755692 від 21.11.2009 року ДПІ в м. Сімферополі АР Крим застосувало до Приватного підприємства Телерадіокомпанія "Полуостров" 170,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Не погодившись з висновками податкового органу, позивач звернувся до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0010171503/0 від 20.11.2009 року про застосування штрафних санкцій на суму 170,00 грн.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, до яких належить відповідач, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000р. податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.

Платник податку звільняється від обов'язку подавати податкову декларацію за звітний (податковий) період протягом поточного року у разі, якщо його податкові зобов'язання були відображені у річній податковій декларації на поточний рік відповідно до закону з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу).

Для подання податкової декларації про збір за використання радіочастотного ресурсу України за вересень 2009 року визначено - 20.10.2009 року.

Актом документальної невиїзної перевірки від 12 листопада 2009 року № 11003/15-3 встановлено, що податкова декларація про збір за використання радіочастотного ресурсу України за вересень 2009 року надійшла до ДПІ в м. Сімферополі 21.10.2009 року.

На підставі зазначеного акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0010171503/0 від 20.11.2009 року про застосування штрафних санкцій на суму 170,00 грн.

Однак, під час складання акту ДПІ в м. Сімферополі АР Крим не прийнято до уваги, що разом з декларацією у конверті знаходився лист засновника Приватного підприємства Телерадіокомпанія "Полуостров" вих. від 19.10.2009 року № 015 про те, що 19.10.2009 року ДПІ в м. Сімферополя без поважних причин відмовилась приймати у ПП ТРК "Полуостров" податкову звітність, у зв'язку з чим підприємство вимушено податкову декларацію про збір за використання радіочастотних ресурсів за вересень 2009 року вимушено надіслати цінним листом.

Згідно п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-Ш від 21.12.2000 року прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.

Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.

Як вбачається з матеріалів справи ПП ТРК "Полуостров" до закінчення граничного строку подання декларації надіслав її поштою з описом вкладеного до якої долучено лист засновника Приватного підприємства Телерадіокомпанія "Полуостров" вих. від 19.10.2009 року № 015 із викладенням обставин, за яких не було своєчасно здано податкову декларацію про збір за використання радіочастотного ресурсу України.

В силу викладеного, приймаючи до уваги те, що під час розгляду справи знайшов підтвердження факт, що дії позивача щодо направлення на адресу відповідача податкової декларації про збір за використання радіочастотного ресурсу України поштою 19.10.2010 року є правомірними та відповідають вимогам п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181, суд вважає, що, застосовуючи до позивача згідно п. "а" п.п. 4.2.2 ст. 4, п.п. 17.1.1, п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" штрафні санкції у розмірі 170,00 грн., відповідач діяв невмотивовано, без з’ясування дійсних обставин справи, в наслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з п.1 ч.2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

З наведеного слідує, що скасування рішення суб’єкта владних повноважень є наслідок визнання цього рішення протиправним.

У позовні заяві позивач просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0010171503/0 від 20.11.2009 року про застосування штрафних санкцій на суму 170,00 грн., без вимоги про визнання оскаржуваного рішення протиправним.

В свою чергу, частиною 2 ст.11 КАС України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи необхідність повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0010171503/0 від 20.11.2009 року про застосування штрафних санкцій на суму 170,00 грн.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки не суперечать вимогам діючого законодавства та підтверджені матеріалами справи.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Під час судового засідання, яке відбулось 23.03.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 29.03.2009р.

Керуючись ст.ст. 11, 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0010171503/0 від 20.11.2009 року про застосування штрафних санкцій на суму 170,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України (п\р 31115095700002, МФО 824026 ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь одержувач: Держбюджет м. Сімферополя (або іншого рахунку) на користь Приватного підприємства Телерадіокомпанія "Полуостров" (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Куйбишева, 2, 8-й поверх, поштова адреса: 95034, АР Крим, м. Сімферополь, а/с 1609) судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд АР Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                         Латинін Ю.А.