Рішення № 87036020, 08.01.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.01.2020
Номер справи
120/2634/19-а
Номер документу
87036020
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

08 січня 2020 р. Справа № 120/2634/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Бошкової Ю.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Назарук А.В.,

представника позивача: Балтака Д.О.,

представника відповідача: Македонського О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Ліла-Трейд"

до: Подільської митниці Держмитслужби

про: визнання протиправними та скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Ліла-Трейд" до Вінницької митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування рішень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що Вінницькою митницею ДФС протиправно винесено рішення про коригування митної вартості товарів від 07.03.2019 року № UA401000/2019/012756, від 12.03.2019 року № UA401000/2019/000033/1, від 27.03.2019 року № UA401000/2019/ 000036/1, від 04.06.2019 року № UA401000/2019/000047/1, від 12.07.2019 року № UA401000/2019/000054/1, від 16.07.2019 року № UA401000/2019/000055/1, від 17.07.2019 року № UA401000/2019/000056/1, від 26.07.2019 № UA401000/2019/000059/1, від 02.08.2019 року № UA401000/2019/000060/1 та від 05.08.2019 року №UA401000/2019/000061/1. На думку позивача, єдиною право вою підставою для прийняття митним органом рішення про коригування заявле ної декларантом митної вартості товару за резервним методом є наявність сукуп ності наступних умов: 1) подання суб`єктом господарювання до митного оформ лення не повного пакету документів, перелік яких закріплено у статті 53 Митного кодексу України; 2) ненадання на вимогу контролюючого органу додаткової уто чнюючої документації на підтвердження саме числового значення заявленої мит ної вартості; 3) виявлення митним органом розбіжностей у поданій документації, які унеможливлюють визначення безпосередньо митної вартості товару за основ ним методам (за ціною договору); 4) обґрунтування причин неможливості визна чення митної вартості товару за жодним із методів, що передують резервному. В свою чергу позивачем до митного органу для підтвердження заявленої фактурної вартості транспортних засобів були надані усі необхідні документи, що містили всі реквізити, необхідні для іден тифікації придбаного товару, у зв`язку із чим, заявлена митна вартість є підтвер дженою відповідно до приписів частини 2 статті 53 МК України. Разом з тим, зміст оскаржуваних рішень про коригування митної вартості не містять доказів того, що документи, подані позивачем для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у до стовірності наданої інформації. Відтак, позивач вважає, що підстав для прийняття відповідачем вказаних рішень не існувало, а тому їх необхідно визнати протиправними та скасувати.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 20.08.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

11.09.2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що під час здійснення митних процедур відбулося спрацювання системи ризику АСАУР, а тому для підтвердження заявленої позивачем митної вартості товарів надіслано запит щодо надання необхідних документів. Оскільки таких документів надано не було, митним органом прийнято рішення про коригування митної вартості товарів.

Ухвалою суду від 16.09.2019 року задоволено клопотання представників сторін та відкладено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 11.11.2019 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду по суті.

27.11.2019 року представником позивача подано заяву про вирішення питання про розподіл судових витрат після ухвалення рішення.

Крім того, 27.11.2019 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, у якій заперечує аргументи та доводи відповідача, вважає їх безпідставними і такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного податкового законодавства, а тому просить суд не брати до уваги при вирішенні справи.

Ухвалою суду від 08.01.2020 року задоволено клопотання представника відповідача, та замінено Вінницьку митницю ДФС на її правонаступника - Подільську митницю Держмитслужби.

У судому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував щодо заявленого позову та просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позов.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

09 листопада 2017 року державним реєстратором виконавчого комітету Вінницької міської ради проведена державна реєстрація товариства з обмеженою відповідальністю «Ліла-Трейд», номер запису в ЄДРПОУ 11741020000015588, що підтверджується випискою із Єдиного державного реєстру підприємств уста нов та організацій.

В подальшому, ТОВ «Ліла-Трейд» пройшло процедуру акредитації на Вінницькій митниці Державної фіскальної служби та почало здійснювати поточну зовнішньоекономічну господарську діяльність з імпорту з-за кордону на територію України транспортних засобів, що були у використанні.

У процесі даної діяльності з метою здійснення митного оформлення транспортних засобів, що були у використанні, позивач звернувся до Вінницької митниці ДФС із електронними митними деклараціями №UA401010/2019/012756, №UA401010/2019/017021, №UA401010/2019/018826, №UA401010/2019/030645, №UA401010/2019/037146, №UA401010/2019/037729, №UA401010/2019/037850, №UA401010/2019/039482, №UA401010/2019/041103 та №UA401010/2019/0411144, в яких митна вартість визначена за ціною договору (контракту).

З мотивів використання декларантом документально не підтверджених відомостей для визначення митної вартості Вінницькою митницею ДФС прийнятті рішення про коригування митної вартості товарів від 07.03.2019 року №UA401000/2019/012756, від 12.03.2019 року №UA401000/2019/000033/1, від 27.03.2019 року №UA401000/2019/000036/1, від 04.06.2019 року № UA401000/2019/000047/1, від 12.07.2019 року №UA401000/2019/000054/1, від 16.07.2019 року №UA401000/2019/000055/1, від 17.07.2019 року № UA401000/2019/000056/1, від 26.07.2019 року № UA401000/2019/000059/1, від 02.08.2019 року №UA401000/2019/000060/1, від 05.08.2019 року № UA401000/2019/000061/1, відповідно до яких митний орган визначив митну вартість імпортованих автомобілів за другим методом (за ціною договору щодо ідентичних товарів).

Вважаючи, що зазначені рішення про коригування митної вартості, не відповідають вимогам законодавства України, порушують законні права та інтереси платника податків, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Особливості визначення митної вартості товарів та методи такого визначення врегульовані розділом 3 Митного кодексу України.

Митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари (частина 1 статті 49 МК України).

Статтею 50 МК України визначено, що відомості про митну вартість товарів використовуються для нарахування митних платежів; застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; ведення митної статистики; розрахунку податкового зобов`язання, визначеного за результатами документальної перевірки.

Згідно з частиною 1 статтею 51, частиною 1, 2 статті 52 МК України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу; заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант який заявляє митну вартість товару зобов`язаний подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

Згідно з частиною 1 статті 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Частиною 2 статті 53 МК України визначено, що документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Водночас, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини (частина 3 статті 53 МК України).

Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 2 статті 53 МК України визначено перелік документів, якими декларант може підтвердити митну вартість товарів; водночас, застосування частини 3 статті 53 МК України (щодо витребовування митним органом додаткових документів) можливе лише за певних умов, що обумовлені цією частиною, а саме: у разі якщо документи, зазначені у частині 2 статті 53 МК України, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; при цьому, вимога щодо надання додаткового (их) документу (ів) повинна стосуватися виключно лише того (тих) документів, відсутність якого (яких) не дає можливості пересвідчитися у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості.

Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється органом доходів і зборів шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.

Пунктом 2 ч. 5 вказаної статті МК України органу доходів і зборів, з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів, надано право письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості.

Митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості (частина шоста статті 54 Митного кодексу України).

Таким чином, митні органи мають виключну компетенцію в питаннях перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості. Однак, дискреційні повноваження митних органів мають законодавчі обмеження у випадках незгоди із задекларованою митною вартістю. До таких, зокрема, належать процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості та обов`язок послідовного вибору методів (від першого до шостого) визначення митної вартості товарів. У разі якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично (ч. 7 ст. 54 МК України).

Зокрема, ст. 58 Митного кодексу України передбачено, що метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів. Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні. У разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи, зазначені у пункті 2 ч. 1 ст. 57 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 МК України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається органом доходів і зборів у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо органом доходів і зборів у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

За приписами ст. 57 МК України, визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); другорядні: за ціною договору щодо ідентичних товарів; за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; на основі віднімання вартості; на основі додавання вартості (обчислена вартість); резервний. Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.

Тобто, згідно норм МК України, митним органом при прийнятті рішення про коригування митної вартості товарів повинна бути зазначена послідовність застосування методів визначення митної вартості та причини, через які не був застосований кожний з методів, що передує методу, обраному митним органом.

Судом встановлено, що за ЕМД UA401010/2019/012756 від 18.02.2019 року до митного оформлення було заявлено автомобіль легковий, що був у використанні; категорія транспортного засобу МІ; марка TOYOTA; модель AURIS/HYBR1D, тип HE15U; календарний рік виготовлення: 2015; модельний рік виготовлення: 2015; дата першої реєстрації: 15.04.2015; ідентифікаційний номер кузова (шасі) VIN: НОМЕР_1 ; тип двигуна: бензиновий; робочий об`єм циліндрів: 1798см3; потужність двигуна - 73kW; номер двигуна - не встановлено; колісна формула - 4x2; кількість місць для сидіння згідно свідоцтва про реєстрацію - 5; тип кузова: комбі (хетчбек); для використання на дорогах загального призначення; транспортний засіб не містить в своєму складі передавачі або передавачі та приймачі; торговельна марка: TOYOTA; виробник: TOYOTA MOTOR CORP; країна виробництва: GB.

В зв`язку із спрацюванням ризику АСАУР та необхідністю проведення митного огляду, декларанту повідомлено, що йому необхідно пред`явити товари та ТЗ: 18.02.2019 року, розпочинаючи з 14 год. 40 хв. у ТЗМК за адресою ЗМК ТОВ «Авто-ГРАНД». В ході здійснення митного контролю встановлено, що надані документи мають розбіжності та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за цей товар.

До митного оформлення подано рахунок-фактуру (інвойс) від 24.01.2019 року №2019-003, в якому не зазначено на виконання якого договору він виданий. Даний інвойс виписано на один товар - Pkw Toyota Auris, VIN НОМЕР_1 , на загальну суму 7900 Євро. В зазначеному інвойсі відсутні дані щодо умов поставки, на яких встановлено вартість (за ЕМД задекларовано СІР), а у зв`язку з тим, що в ньому також не зазначено реквізитів зовнішньо-економічного договору, на виконання якого він виданий, митний орган не міг упевнитися в достовірності або точності декларування умов поставки (СІР) та інвойса від 24.01.2019 року №2019-003 в цілому.

Також в результаті опрацювання інформації про проведені митні оформлення автомобілів марки Toyota Auris, 2015 року виробництва, митним органом було встановлено, що задекларований рівень митної вартості не відповідає інформації щодо продажу автомобілів марки Toyota Auris, 2015 року виробництва, яка наявна в мережі Internet.

Оскільки використані декларантом відомості для цілей визначення митної вартості не підтверджені документально, відповідно до п.п.2, 3 статті 58 митним органом застосовані другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 МКУ та винесено рішення про коригування митної вартості.

За ЕМД UA 401010/2019/017021 від 11.03.2019 року до митного оформлення заявлено напівпричіп вантажний, що був у використанні, категорія транспортного засобу -04; маса в разі максимального завантаження - 39.000 т; вантажопід`ємність - 32,325 т; марка - SCHMITZ; модель - SPR 24/L-13.62 Е В, тип - бортовий тентований; ідентифікаційний номер (VIN): WSM00000003094797; календарний рік виготовлення: 2010: дата першої реєстрації: 07.01.2010; кількість вісей - 3; для використання на дорогах загального призначення. торговельна марка: SCHMITZ; виробник: SCHMITZ CARGOBUTL AG; країна виробництва: DE.

Для підтвердження заявленої митної вартості декларанту запропоновано надати оригінали документів або належним чином завірені їх копії, які зазначені у графі 44 ЕМД та, за власним бажанням, інші наявні документи. До митного оформлення для підтвердження митної вартості товарів позивачем подані наступні документи: зовнішньоекономічний договір (контракт) від 25.02.2019 № 2502LB, рахунок-фактура (інвойс) від 26.02.2019 № LB 3793, автотранспортна накладна CMR від 25.02.2019 року №б/н, митна декларація країни відправлення від 04.03.2019 року №19LTLC0100EK058514.

У зв`язку із спрацюванням профілю ризику системи управління ризиками 105-2 та 106-2 щодо перевірки правильності визначення митної вартості товару, та відповідно до ч. 1 ст. 337 Митного кодексу визначено, що перевірка документів та відомостей, які подаються митному органу під час переміщення через митний кордон України, здійснюється візуально, із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення форматологічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені МКУ.

Згідно п.5 ст.54 МКУ митний орган має право упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документу чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості. Згідно п.2 ст.52 МКУ декларант зобов`язаний подавати митному органу достовірні відомості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

Проте, надані документи мали розбіжності та не містили всіх відомостей про складові митної вартості, а саме: п. 5.4 розділу 5 зовнішньоекономічного договору від 25.02.2019 №2502LB передбачено, що поставлений товар оплачується на протязі 12 місяців з моменту доставляння товару. В разі передплати, доставка товару має бути здійснена не пізніше 80 днів з моменту надходження коштів покупцеві. В наданих декларантом документах відсутні відомості (банківські платіжні документи) про здійснення передплати; в наданому інвойсі відсутні умови поставки, номер та дата контракту; в наданій довідці про транспортні витрати товар описаний достатньо для ідентифікації, проте відсутні відомості про будь-який комерційний чи транспортний документ, на підставі якого здійснюється зовнішньоекономічна операція, що унеможливлює беззаперечну прив`язку зазначеної довідки до цієї конкретної зовнішньоекономічної операції.

Також в результаті опрацювання інформації про проведені митні оформлення причепів марки SCHMITZ, 2010 року виробництва, було встановлено, що задекларований рівень митної вартості (1500 Євро) є мінімальним по системі, та не відповідає інформації щодо продажу причепів SCHMITZ, 2010 року виробництва, яка наявна в мережі Internet.

Оскільки використані декларантом відомості для цілей визначення митної вартості не підтверджені документально, відповідно до п.п.2, 3 статті 58 митним органом застосовані другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 МКУ та винесено рішення про коригування митної вартості.

За ЕМД UA 401010/2019/018826 від 21.03.2019 року до митного оформлення було заявлено автомобіль легковий, що був у використанні, категорія ТЗ МІ; марка VOLKSWAGEN; модель - TOURAN, тип 1Т; календарний рік виготовлення: 2011; модельний рік виготовлення: 2012; дата першої реєстрації: 15.09.2011; ідентифікаційний номер кузова (шасі): WVGZZZ1TZCW029458; тип двигуна: дизель; об`єм двигуна: 1598 см3; потужність двигуна: 77kW; номер двигуна - не встановлено; колісна формула - 4x2; кількість місць для сидіння згідно свідоцтва про реєстрацію - 7; тип кузова універсал; колір: сірий для використання на дорогах загального призначення, транспортний засіб не містить в своєму складі передавачі або передавачі та приймачі, торговельна марка: VOLKSWAGEN; виробник: VOLKSWAGEN AG; країна виробництва: DE.

У зв`язку з необхідністю виконання митних процедур, сформованих АСАУР декларанту запропоновано відповідно до положень ст. 335 МКУ надати оригінали або належним чином завірені копії документів на підставі яких вносились відомості до ЕМД та пред`явити товар і бути присутнім при проведенні митного огляду задекларованого товару розпочинаючи з 16 год. 40 хв. у постійній ЗМК ТОВ "Авто-Гранд" за адресою Хмельницьке шосе 7й км.

До митного оформлення подано рахунок-фактуру (інвойс) від 19.03.2019 №2019-016, в якому не зазначено, на виконання якого договору він виданий. Даний інвойс виписано на один товар - VW Touran 1,6 TDI DSG, VIN WVGZZZ1TZCW029458, на загальну суму 3500 Євро. В зазначеному інвойсі відсутні дані щодо умов поставки, на яких встановлено вартість (за ЕМД задекларовано СІР), а у зв`язку з тим, що в ньому також не зазначено реквізитів зовнішньо-економічного договору, на виконання якого він виданий, митний орган не міг упевнитися в достовірності або точності декларування умов поставки (СІР) та інвойса від 19.03.2019 №2019-016 в цілому. Також, відповідно до поданих до митного оформлення документів, а саме: рахунку-фактури від 19.03.2019 №2019-016 продаж транспортного засобу здійснює KFZ-Handel Firma Pidina Leonid, Leipzigerstr. 102, 04425 Taucha, право власності якого на даний транспортний засіб не підтверджується відповідно до поданого до митного оформлення свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 15.09.2011 № НОМЕР_2 та від 25.06.2015 № ZBI 162321592.

Оскільки використані декларантом відомості для цілей визначення митної вартості не підтверджені документально, відповідно до п.п.2, 3 статті 58 митним органом застосовані другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 МКУ та винесено рішення про коригування митної вартості.

За ЕМД UA 401010/2019/030645 від 03.06.2019 року до митного оформлення заявлено автомобіль вантажний, що був у використанні, марка - MERCEDES-BENZ; модель - SPRINTER, тип - 906ВВ35; ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_3 ; календарний рік виготовлення: 2015; модельний рік виготовлення: 2015; дата першої реєстрації: 27.11.2015; тип двигуна: дизельний; робочий об`єм циліндрів: 2143см3; потужність двигуна: 95kW; номер двигуна - не встановлено; - колісна формула - 4x2; кількість місць для сидіння - 3; маса в разі максимального завантаження - 3,200т; вантажопід`ємність - 0,894т; категорія транспортного засобу -N1; тип кузова: суцільнометалевий вантажний фургон без вставок та вікон в задніх боковинах, салон водія відокремленно від вантажного відсіку перегородкою, яку встановлено заводським способом, в вантажному відсіку відсутні ознаки комфорту, безпеки, сидіння та місця для їх встановлення, присутні місця для кріплення вантажу; транспортний засіб не містить в своєму складі передавачі або передавачі та приймачі; виготовлено не на базі кузова легкового автомобіля; торговельна марка: MERCEDES-BENZ; виробник: DAIMLER AG; країна виробництва: DE.

До митного оформлення для підтвердження митної вартості товарів були подані наступні документи: зовнішньоекономічний договір (контракт) від 29.05.2019 року №DVI2019044, рахунок-фактура (інвойс) від 29.05.2019 року №DVI 2019/67, автотранспортна накладна, митну декларацію країни відправлення від 30.05.2018 року №19LTKC0100EK0F1B84.

Відповідно до ч. 1 ст. 337 Митного кодексу визначено, що перевірка документів та відомостей, які подаються митному органу під час переміщення через митний кордон України, здійснюється візуально, із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення форматологічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені Кодексом. Згідно п.5 ст.54 МКУ митний орган має право упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документу чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості. Згідно п.2 ст.52 МКУ декларант зобов`язаний подавати митному органу достовірні відомості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

Так, відповідно до поданих до митного оформлення документів : а саме п. 1 контракту від 04.06.2018 № 04062018 предметом даного договору є транспортні засоби і запасні частини до них, нові та бувші у вжитку, а відповідно до п.3.3 загальна вартість контракту становить 2000 Євро.

Проте, до митного оформлення подано рахунок-фактуру, в якому не зазначено на виконання якого договору він виданий. Даний інвойс виписано на один товар -MERCEDES-BENZ VIN НОМЕР_4 , на загальну суму 2000 Євро. Що не відповідає предмету контракту. В зазначеному рахунку фактурі відсутні дані щодо умов поставки на яких встановлено вартість (за ЕМД задекларовано FCA), а у зв`язку з тим що в ньому, також, не зазначено реквізитів зовнішньо-економічного договору, на виконання якого він виданий, а предметом договору виступають транспортні засоби і запасні частини до них, нові та бувші у вжитку, митний орган не може упевнитися в достовірності або точності декларування умов постави (FCA) та інвойсі №DVI 2019/67 в цілому. Також, в результаті опрацювання інформації про проведені митні оформлення MERCEDES-BENZ календарний рік виготовлення: 2015 дизельний; - робочий об`єм циліндрів: 2143см3;- потужність двигуна: 95к/W;було встановлено, що задекларований рівень митної вартості (2000 Євро) є мінімальним по системі, та не відповідає інформації щодо продажу MERCEDES-BENZ календарний рік виготовлення: 2015, яка наявна в мережі Internet.

Оскільки використані декларантом відомості для цілей визначення митної вартості не підтверджені документально, відповідно до п.п.2, 3 статті 58 митним органом застосовані другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 МКУ та винесено рішення про коригування митної вартості.

За ЕМД UA 401010/2019/037146 від 11.07.2019 року до митного оформлення було заявлено напівпричіп вантажний, що був у використанні, категорія транспортного засобу -04; маса в разі максимального завантаження - 39,000 т; вантажопід`ємність - 32,900 т; марка - INTER CARS; модель - N-NW, тип - самоскид; ідентифікаційний номер (VIN): SVMNWB363EA000011; календарний рік виготовлення: 2014; кількість вісей - 3; для використання на дорогах загального призначення. - торговельна марка: INTER CARS; виробник: INTER CARS; - країна виробництва: PL.

У зв`язку із спрацюванням ризику АСАУР декларанту направлено повідомлення про необхідність надання документів для підтвердження митної вартості товару.

До митного оформлення для підтвердження митної вартості товарів були подані наступні документи: зовнішньоекономічний договір (контракт) від 08.07.2019 року № 418/2019, рахунок-фактура (інвойс) №418/2019 від 08.07.2019 року, копія митної декларації країни відправлення від 10.07.2019 року №19PL341010E0191847. Відповідно до поданих до митного оформлення документів, а саме в п. 3 контракту від 08.07.2019 року № 418/2019 та рахунку-фактурі (інвойсі) №418/2019 від 08.07.2019 року зазначено ціну на напівпричіп 17500PLN, а в копії митної декларації країни відправлення від 19.03.2019 року №19PL341010E0191847 зазначена статистична вартість 17750PLN. Але в рахунку-фактурі (інвойсі) №418/2019 від 08.07.2019 року не вказано на виконання якого контракту він виданий, а також не вказано на яких умовах поставки згідно INCOTERMS здійснюється продаж товару. Також в результаті опрацювання інформації про проведені митні оформлення вантажних напівпричепів марки INTER CARS 2014 року виробництва було встановлено, що задекларований рівень митної вартості (5126,82 USD) є мінімальним по системі та не відповідає інформації щодо продажу вантажних напівпричепів марки INTER CARS 2014 року виробництва, яка наявна в мережі Internet.

Оскільки використані декларантом відомості для цілей визначення митної вартості не підтверджені документально, відповідно до п.п.2, 3 статті 58 митним органом застосовані другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 МКУ та винесено рішення про коригування митної вартості.

За ЕМД UA 401010/2019/037729 від 15.07.2019 року до митного оформлення заявлено напівпричіп вантажний, що був у використанні, категорія транспортного засобу -04; маса в разі максимального завантаження - 39,000 т; вантажопід`ємність - 32,920 т; марка - KEMPF; модель - KOLEBA, тип - самоскид; ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_5 ; календарний рік виготовлення: 2011; кількість вісей - 3; для використання на дорогах загального призначення, торговельна марка: KEMPF; виробник: KEMPF; країна виробництва: PL.

В зв`язку із спрацюванням ризику АСАУР декларанту запропоновано надати документи для підтвердження митної вартості товару.

До митного оформлення для підтвердження митної вартості товарів були подані наступні документи: зовнішньоекономічний договір (контракт) від 25.02.2019 року № 1107, рахунок-фактура (інвойс) №10/07/2019 від 15.07.2019 року, копія митної декларації країни відправлення від 12.07.2019 №19PL341010Е0195141. Відповідно до поданих до митного оформлення документів, а саме в п.3 контракту від 11.07.2019 року №1107 та рахунку-фактурі (інвойсі) №10/07/2019 від 15.07.2019 року зазначено ціну на напівпричіп 14800PLN, а в копії митної декларації країни відправлення від 10.07.2019 №19PL341010E0195141 зазначена статистична вартість 15200PLN. Але в рахунку-фактурі (інвойсі) №10/07/2019 від 15.07.201 не вказано на виконання якого контракту він виданий, а також не вказано на яких умовах поставки згідно INCOTERMS здійснюється продаж товару. Також в результаті опрацювання інформації про проведені митні оформлення вантажних напівпричепів марки KEMPF 2011 року виробництва було встановлено, що задекларований рівень митної вартості (4317.92 USD) є мінімальним по системі та не відповідає інформації щодо продажу вантажних напівпричепів марки KEMPF 2011 року виробництва, яка наявна в мережі Internet.

Оскільки використані декларантом відомості для цілей визначення митної вартості не підтверджені документально, відповідно до п.п.2, 3 статті 58 митним органом застосовані другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 МКУ та винесено рішення про коригування митної вартості.

За ЕМД UA401010/2019/037850 від 16.07.2019 року до митного оформлення заявлено напівпричіп вантажний, що був у використанні, категорія транспортного засобу -04; маса в разі максимального завантаження - 35,000 т; вантажопід`ємність - 28,374т; марка - SCHMITZ; модель - SPR 24 (S01 ), тип - бортовий тентований; ідентифікаційний номер (V1N): WSM00000003130915; календарний рік виготовлення: 2010; кількість вісей - 3; для використання на дорогах загального призначення, торговельна марка: SCHMITZ; виробник: SCHMITZ CARGOBULL AG; країна виробництва: DE.

До митного оформлення для підтвердження митної вартості товарів були подані наступні документи: зовнішньоекономічний договір (контракт) від 25.02.2019 року №2005, рахунок-фактура (інвойс) №AD/06-2019-06 від 21.06.2019, копія митної декларації країни відправлення від 10.07.2019 №19LV00020720991569. У зв`язку із спрацюванням профілю ризику системи управління ризиками 105-2 та 106-2 щодо перевірки правильності визначення митної вартості товару, та відповідно до ч. 1 ст. 337 Митного кодексу України визначено, що перевірка документів та відомостей, які подаються митному органу під час переміщення через митний кордон України, здійснюється візуально, із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення форматологічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені МКУ. Згідно п.5 ст.54 МКУ митний орган має право упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документу чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості. Згідно п.2 ст.52 МКУ декларант зобов`язаний подавати митному органу достовірні відомості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

В результаті опрацювання інформації про проведені митні оформлення вантажних напівпричепів марки SCHMITZ SPR 24 (SOI) 2010 року виробництва було встановлено, що задекларований рівень митної вартості (3380.7USD/3000EUR) є мінімальним по системі та не відповідає інформації щодо продажу вантажних напівпричепів марки SCHMITZ SPR 24 (SOI) 2010 року виробництва, яка наявна в мережі Internet.

Крім того, на момент подання МД декларант володів ціновою інформацією щодо митної вартості ідентичних напівпричепів марки SCHMITZ SPR 24 (SOI) 2010 року виробництва, оскільки за цим самим контрактом попередньо ним було самостійно заявлено за резервним методом з митною вартістю 4000EUR три ідентичні напівпричепи, які були випущені у вільний обіг 06.06.2019, 13.06.2019 та 26.06.2019.

Оскільки використані декларантом відомості для цілей визначення митної вартості не підтверджені документально, відповідно до п.п.2, 3 статті 58 митним органом застосовані другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 МКУ та винесено рішення про коригування митної вартості.

За ЕМД UA 401010/2019/039482 від 24.07.2019 року до митного оформлення заявлено напівпричіп вантажний, що був у використанні, категорія транспортного засобу -04; марка - INTER CARS; модель - NW, тип - самоскид; ідентифікаційний номер (VIN): SVMNWB363CK000206; календарний рік виготовлення: 2012; кількість вісей - 3; для використання на дорогах загального призначення, торговельна марка: INTER CARS; виробник: INTER CARS; - країна виробництва: PL.

У зв`язку із спрацюванням ризику АСАУР декларанту направлено повідомлення про необхідність надання документів для підтвердження митної вартості товару, зокрема необхідно надати документи так, як в наданих документах не має всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів.

До митного оформлення для підтвердження митної вартості товарів були подані наступні документи: зовнішньоекономічний договір (контракт) від 18.07.2019 року 1807, рахунок-фактура (інвойс) №06/2019 від 18.07.2019, копія митної декларації країни відправлення від 19.07.2019 №19PL341010E0202400.

Відповідно до поданих до митного оформлення документів, а саме в п.3 контракту від 18.07.2019 року № 1807, рахунок-фактура (інвойс) №06/2019 від 18.07.2019, зазначено ціну на напівпричіп 15000 PLN, а в копії митної декларації країни відправлення від 19.07.2019 №19РL341010Е0202400зазначена статистична вартість 15400PLN. Також в результаті опрацювання інформації про проведені митні оформлення вантажних напівпричепів марки INTER CARS 2012 року виробництва було встановлено, що задекларований рівень митної вартості (4154,28 USD) є мінімальним по системі та не відповідає інформації щодо продажу вантажних напівпричепів марки INTER CARS 2012 року виробництва, яка наявна в мережі Internet.

Оскільки використані декларантом відомості для цілей визначення митної вартості не підтверджені документально, відповідно до п.п.2, 3 статті 58 митним органом застосовані другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 МКУ та винесено рішення про коригування митної вартості.

За ЕМД UA 401010/2019/041103 від 02.08.2019 року до митного оформлення заявлено напівпричіп вантажний, що був у використанні, категорія транспортного засобу -04; марка - MEGA; модель - MNL-B-NL09, тип - самоскид; ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_6 ; календарний рік виготовлення: 2014; кількість вісей - 3; для використання на дорогах загального призначення, торговельна марка: MEGA; виробник: MEGA; країна виробництва: PL.

У зв`язку із спрацюванням ризику АСАУР декларанту направлено повідомлення про необхідність надання документів для підтвердження митної вартості товару, зокрема необхідно надати документи так, як в наданих документах не має всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів.

До митного оформлення для підтвердження митної вартості товарів були подані наступні документи: зовнішньоекономічний договір (контракт) від 25.02.2019 року №17/07/2019, рахунок-фактура (інвойс) №7/07/2019 від 29.07.2019, копія митної декларації країни відправлення від 30.07.2019 №19PL402010E0852836.

Відповідно до поданих до митного оформлення документів, а саме в п.3 контракту від 25.02.2019 №7/07/2019, рахунок-фактура (інвойс) №7/07/2019 від 29.07.2019 зазначено ціну на напівпричіп 20000 PLN. Також в результаті опрацювання інформації про проведені митні оформлення вантажних напівпричепів марки MEGA 2014 року виробництва було встановлено, що задекларований рівень митної вартості (5530.48 USD) є мінімальним по системі та не відповідає інформації щодо продажу вантажних напівпричепів марки MEGA 2014 року виробництва, яка наявна в мережі Internet.

Оскільки використані декларантом відомості для цілей визначення митної вартості не підтверджені документально, відповідно до п.п.2, 3 статті 58 митним органом застосовані другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 МКУ та винесено рішення про коригування митної вартості.

За ЕМД UA 401010/2019/041144 від 02.08.2019 року до митного оформлення заявлено автомобіль легковий, що був у використанні, категорія ТЗ -МІ; марка - OPEL; модель - VIVARO; календарний рік виготовлення: 2012; модельний рік виготовлення: 2012; дата першої реєстрації: 13.08.2012; ідентифікаційний номер кузова (шасі): W0LJ7B7BSCV632307; тип двигуна: дизельний; об`єм двигуна: 1995см3; потужність двигуна - 84kW; номер двигуна - не встановлено; колісна формула - 4x2; кількість місць для сидіння згідно свідоцтва про реєстрацію - 9; тип кузова: фургон призначений для перевезення пасажирів; для використання на дорогах загального призначення; транспортний засіб не містить в своєму складі передавачі або передавачі та приймачі; торговельна марка: OPEL; виробник: ADAM OPEL AG; - країна виробництва: DE.

У зв`язку зі спрацюванням АСАУР декларанту направлено повідомлення де зазначено, що йому необхідно бути присутнім при проведенні митного огляду задекларованого товару.

Відповідно до поданих до митного оформлення документів, а саме рахунку-фактури (інвойс/купча) від 26.07.2019 року №8/2019 продаж транспортного засобу здійснює компанія Firma Uslugowo Handiowa Krzysztof Binkowski, Sadkow 6, 26-613 Radom. Польща. Однак, в рахунку-фактурі немає умов поставки та посилання на контракт від 26.07.2019 року №8/2019, відповідно до якого здійснювалась зовнішньоекономічна операція.

Оскільки використані декларантом відомості для цілей визначення митної вартості не підтверджені документально, відповідно до п.п. 2, 3 статті 58 митним органом застосовані другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 МКУ та винесено рішення про коригування митної вартості.

Отже, коригування митної вартості імпортованого позивачем транспортного засобу відповідачем проведено у зв`язку з наявними сумнівами у правильності визначення митної вартості транспортних засобів, оскільки заявлені вартості товару не відповідають інформації щодо вартості цих транспортних засобів, які згенеровані АСАУР ДФС.

Разом з тим, визначеними ст. 51-58 МК України правилами визначення митної вартості товарів та її коригування встановлено необхідність зазначення у рішенні про коригування митної вартості товарів інформації, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом. Таким чином, вказана норма передбачає, що самої констатації суб`єктом владних повноважень наявних у нього сумнівів щодо вартості товарів недостатньо для прийняття рішення про коригування такої вартості, вказаний сумнів повинен бути обґрунтований з покликанням на інформацію, яка стала підставою його виникнення.

Митним органом відмовлено в прийнятті митних декларацій та прийнято рішення про коригування митної вартості, з підстав того, що відповідно до Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб органів доходів і зборів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні митного контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджених наказом від 11.09.2015 року № 689 та постанови КМУ № 1077 від 12.12.2018 року, у митного органу виникли сумніви у правильності визначення митної вартості декларантом, оскільки заявлена митна вартість товарів не підтверджена документально і не відповідає інформації по вартості даних транспортних засіб, яка згенерована АСАУР ДФС, а також у зв`язку із тим, що в рахунках-фактурах відсутні посилання на номер та дату контракту.

Як уже зазначалось вище, позивачем до митного оформлення надано зовнішньоекономічний договір (контракт) від 25.02.2019 року №17/07/2019, на підставі якого ввозились транспортні засоби і який надавався позивачем у кожному випадку оформлення транспортного засобу, а відсутність посилання на нього в інвойсі не свідчить на думку суду про порушення правил ввезення товару на територію України.

Джерелом інформації для визначення митної вартості використано ціну, за яку транспортний засіб визначеної марки, моделі, комплектації пропонується до продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції, визначену за результатами спрацювання системи АСАУР.

Тому, митну вартість визначено за резервним методом у зв`язку з наявністю у митного органу цінової інформації з системи АСАУР ДФС.

Посилання представника відповідача на ту обставину, що заявлена вартість не підтверджена документально, не відповідає дійсності, оскільки позивачем долучено до поданих електронних митних декларацій документи відповідно до визначеного ст.ст. 52, 368 МК України переліку, які підтверджують цю вартість.

Доводи відповідача про те, що заявлена вартість транспортних засіб не відповідає тій вартості, що згенерована АСАУР ДФС, суд оцінює критично з тих підстав, що законом не передбачено співставлення заявленої декларантом вартості товару із тією, що генерується АСАУР ДФС, як методу перевірки правильності визначення заявленої вартості.

При цьому суд враховує, що імпортовані позивачем транспортні засоби мають свої особливості, як і кожен транспортний засіб має свої особливості в частині комплектації, пробігу, амортизації в ході експлуатації, поломок та пошкоджень.

Разом з тим, відповідач зазначає, що АСАУР ДФС визначена вартість на підставі ціни, за яку транспортний засіб такої ж марки, моделі та комплектації пропонується до продажу в умовах повної конкуренції при звичайному ході торгівлі. Відтак, АСАУР не враховує індивідуальні особливості придбаного позивачем транспортного засобу, що мають суттєвий вплив на його ринкову вартість.

Також, суду не надано будь-яких підтверджень щодо виявлених митним органом ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів позивачем. В ході судового розгляду не надано доказів і щодо підставності виникнення сумніву у правильності визначення задекларованої вартості транспортних засобів.

Застосування вищезгаданих правових норм у наведений спосіб відповідає висновкам, викладеним у постановах Верховного Суду від 14.08.2018 року у справі №821/1617/18, від 21.12.2018 року №815/1670/17, від 07.08.2018 року №808/1619/16, від 17.07.2019 року № 809/872/17, а тому суд, у відповідності до вимог ч.5 ст.242 КАС України, враховує такі при вирішенні даної справи.

Також, відповідачем не надано суду жодного доказу, який би спростував зміст рахунків-фактур (інвойсів), в яких вказано вартість транспортних засобів, в тому числі будь-яких відомостей про отримання від компетентних органів країни експорту інформації щодо підтвердження чи не підтвердження обставин відчуження позивачу транспортних засобів та отримання або не отримання від позивача коштів, які визначені в інвойсах, та/або іншої суми за відчужені транспортні засоби.

Суд зазначає, що різниця між вартістю товару, задекларованого особою та вартістю схожих товарів, що розмитнювались цією особою чи іншими особами у попередніх періодах також не свідчить про наявність порушень з боку декларанта і не є підставою для автоматичного збільшення митної вартості товарів до показників автоматизованої системи аналізу та управління ризиками.

Такий висновок суду відповідає позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 19.02.2019 року в справі №805/2713/16-а.

Крім того, суд звертає увагу на те, що основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).

Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу. У разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов`язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу.

При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.

У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.

Відповідно до положень статті 55 МК України орган доходів і зборів за відповідних умов має право здійснювати коригування митної вартості товару, заявленої декларантом. Прийняте органом доходів і зборів письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: 1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; 2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; 3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана органом доходів і зборів; 4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування; 5) інформацію про: а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною органом доходів і зборів; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному органом доходів і зборів відповідно до частини сьомої цієї статті.

При цьому, у випадку визначення митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу (стаття 64 МК України) зазначаються докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при її визначенні (пункт 2.1 Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 2012 року №598).

Отже, з системного аналізу наведених приписів слідує, що у разі визначення митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу рішення про коригування заявленої митної вартості, окрім обов`язкових відомостей, визначених частиною 2 статті 55 МК України, має також містити порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за таким другорядним методом, як резервний метод, а також докладну інформацію щодо зроблених коригувань, яка використовувалась митним органом при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу.

Аналогічні висновки містяться і у постановах Верховного Суду від 27 липня 2018 року у справі №809/1174/17 та від 05 лютого 2019 року у справі №816/1199/15-а.

Однак, аргументів, які б викликали обґрунтовані сумніви в достовірності проведених декларантом розрахунків митної вартості транспортних засобів за ціною договору, відповідачем у рішеннях про коригування митної вартості ввезених товарів не наведено.

Водночас, приймаючи рішення про коригування митної вартості транспортних засобів за резервним методом, відповідач послався лише на зовнішнє джерело, не навівши порівняння характеристик транспортного засобу, що розмитнювався, та іншого транспортного засобу, ціна якого взята за основу при визначенні митної вартості транспортного засобу.

Таким чином, митний орган у рішеннях про коригування митної вартості не вказав, яким чином митна вартість товарів була визначена саме в такому розмірі та які складові вплинули на формування саме такої вартості, що є порушенням статті 55 МК України.

Також суд критично ставиться до посилань відповідача на Постанову КМ України №1077 від 12.12.2018 року, якою затверджено Тимчасовий порядок виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України, оскільки пункт 1 даного Тимчасового порядку зазначає, що він визначає механізм виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів, що класифікуються за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТЗЕД та ввезені громадянами на митну територію України в період з 1 січня 2015 року до 25 листопада 2018 року, а також перебувають у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, поміщення в який здійснювалося шляхом вчинення дій, усного декларування або декларування з використанням іншого документа, ніж митна декларація, на бланку єдиного адміністративного документа; перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, були вивезені за межі митної території України після 25 листопада 2018 року та ввезені повторно, а позивачем придбано транспортні засоби у 2019 році.

Крім того, суд проаналізувавши норми Митного кодексу України зазначає, що:

1. При цьому митний орган у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, може витребувати додаткові документи.

2. Наявність обґрунтованих сумнівів у правильності зазначеної декларантом митної вартості товарів є імперативною умовою, оскільки з цією обставиною закон пов`язує можливість витребовування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.

3. Сумніви митниці є обґрунтованими, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

4. Митний орган зобов`язаний зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки сумнівних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності.

5. Основними документами, які підтверджують митну вартість товару, є, зокрема, зовнішньоекономічний договір (контракт), рахунок-фактура (інвойс), якщо рахунок сплачено, то банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару. Вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, не передбачені Митним кодексом України (ст. 53) заборонено.

Висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 815/5398/17 від 25.01.2019 року.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку що оскаржувані рішення відповідача прийняті не у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, не обґрунтовані, без з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), не відповідаю вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, а відповідно підлягають скасуванню.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно із ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Подільської митниці Держмитслужби.

Керуючись ст.ст. 73, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Вінницької митниці ДФС про коригування митної вартості товарів:

- від 07.03.2019 року № UA401000/2019/012756,

- від 12.03.2019 року № UA401000/2019/000033/1,

- від 27.03.2019 року № UA401000/2019/ 000036/1,

- від 04.06.2019 року № UA401000/2019/000047/1,

- від 12.07.2019 року № UA4010 00/2019/000054/1,

- від 16.07.2019 року № UA401000/2019/000055/1,

- від 17.07.2019 року № UA401000/2019/000056/1,

- від 26.07.2019 року № UA401000/2019/000059/1,

- від 02.08.2019 року № UA401000/2019/ 000060/1,

- від 05.08.2019 року № UA401000/2019/000061/1.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Ліла-Трейд" (вул. Ватутіна, 17-А, м. Вінниця, 21001, код ЄДРПОУ 41722636) за рахунок бюджетних асигнувань Подільської митниці Держмитслужби сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 19210 грн.

Для вирішення питання про стягнення судових витрат на правову допомогу призначити судове засідання на 14.01.2020 року о 10:00 год., яке відбудеться за адресою вул. Брацлавська, 14, м. Вінниця, в залі судових засідань № 2.

Встановити представнику позивача строк до 14.01.2020 року подати до суду докази щодо розміру понесених судових витрат на правову допомогу та відповідачу для подання відзиву з даного питання.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення у повному обсязі виготовлене 20.01.2020 року.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна