Ухвала суду № 86994413, 20.01.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2020
Номер справи
360/11/20
Номер документу
86994413
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

20 січня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/11/20 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., перевіривши матеріали за позовною заявою адвоката Жердєвої Марини Вадимівни в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15-Б) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

03 січня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Жердєвої Марини Вадимівни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі - відповідач), в якій представник позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області щодо невзяття на облік позивача як внутрішньо переміщену особу;

- визнати позивача - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Луганськ, громадянку України, стать жіноча, внутрішньо переміщеною особою;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області поставити на облік ОСОБА_1 як внутрішньо переміщену особу та видати довідку внутрішньо переміщеної особи.

Ухвалою від 08 січня 2020 року позовну заяву адвоката Жердєвої Марини Вадимівни в інтересах ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху. Запропоновано адвокату Жердєвій Марині Вадимівні протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу.

13 січня 2020 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 1361/2020 від представника позивача надійшло клопотання від 13 січня 2020 року б/н про усунення недоліків шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу.

З урахуванням уточненої позовної заяви від 13 січня 2020 року б/н представник позивача просить:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області щодо відмови у визнанні позивача як внутрішньо переміщеної особи та взяття на облік позивача як внутрішньо переміщену особу;

- визнати позивача - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Луганськ, громадянку України, стать жіноча, внутрішньо переміщеною особою;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області поставити на облік ОСОБА_1 як внутрішньо переміщену особу та видати довідку внутрішньо переміщеної особи.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що до 15 липня 2014 року ОСОБА_1 разом зі своїми батьками проживала у м. Луганську, про що свідчать копії паспорта мати та батька ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ).

Станом на 15 липня 2014 року позивачу було 12 років та вона разом з батьками виїхала з м. Луганськ, про що свідчать копії квитків. Зараз ОСОБА_1 виповнилось 18 років. Позивач проживає разом з батьком у м. Сєвєродонецьку. 28 листопада 2017 року батько позивача отримав довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (раніше отримував довідку у 2016 році). У батьків в паспортах вписані всі троє спільних дітей.

Позивач не може надати медичних документів або таких, що підтверджують факт навчання в м. Луганську, адже виїхала з міста поспіхом та з надією на швидке повернення додому. З вчителями, що залишились та працюють в м. Луганськ, зв`язків не підтримує. У позивача є намір закінчити школу в Україні, отримати атестат, здати зовнішнє незалежне оцінювання та поступити на навчання до Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка за програмою для внутрішньо переміщених осіб, для чого їй не вистачає довідки внутрішньо переміщеної особи. Також позивач має потребу в соціальній допомозі, медичному обслуговуванні та житлі, адже проживає з батьком в орендованій квартирі, не працевлаштована.

Позивач особисто зверталась до відповідача із заявою від 10 червня 2019 року про отримання довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи. Листом від 20 червня 2019 року за № 4596/02 відповідач запропонував позивачу звернутись знов із «необхідними документами».

Після цього позивач звернулась до Сєвєродонецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги щоб отримати правову допомогу та зібрати необхідні документи. 17 липня 2019 року представник позивача в інтересах позивача звернулась до відповідача із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Листом від 22 липня 2019 року відповідач відмовив позивачу у наданні статусу внутрішньо переміщеної особи через відсутність підстав для взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, оскільки надані документи не підтверджують факт проживання ОСОБА_1 в м. Луганськ до переміщення.

З посиланням на положення статті 19 Конституції України, статті 6 Сімейного кодексу України, статей 1, 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», представник позивача вважає дії відповідача щодо відмови у визнаній позивача внутрішньо переміщеною особою та взятті на облік як внутрішньо переміщену особу такими, що суттєво порушують права позивача, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Після усунення недоліків позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.

Згідно з частиною п`ятою статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

У позовній заяві позивачем заявлено клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

До позовної заяви окремо представником позивача додано клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Згідно з пунктом 7 частини дев`ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику (повідомлення) сторін.

Щодо заявленого клопотання про звільнення від сплати судового збору суд зазначає таке.

В клопотанні про звільнення від сплати судового збору представник позивача зазначає, що позивач тільки досягла повноліття та самостійного заробітку не має, має потребу у захисті своїх соціальних, трудових та житлових прав. Також позивач потребує захисту у зв`язку зі збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України. З урахуванням викладеного, представник позивача просить звільнити позивача від сплати судового збору.

До заяви про звільнення від сплати судового збору представником позивача додано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, відповідно до якої інформація про доходи ОСОБА_1 за період з 1 кварталу 2014 року по 2 квартал 2019 року відсутня.

Згідно з частинами першою, другою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до положень частин першої, другої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" регламентовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Як вбачається з довідки з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у період з період з 1 кварталу 2014 року по 2 квартал 2019 року інформація про доходи ОСОБА_1 відсутня.

З метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання та звільнити позивача сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

Згідно з пунктом 4 частини дев`ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п`ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 КАС України.

Керуючись статтями 5, 9, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за позовною заявою адвоката Жердєвої Марини Вадимівни в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15-Б) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у розмірі 840,80 гривень за подання до суду позовної заяви до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії у адміністративній справі № 360/11/20.

Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Зобов`язати відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов`язати ОСОБА_1 у строк до 07 лютого 2020 року надати до суду якісну копію 1-5 сторінки та сторінку про зареєстроване місце проживання паспорту ОСОБА_2 .

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради у строк до 07 лютого 2020 року надати до суду в належним чином засвідченій копії: заяву позивача від 10 червня 2019 року № 4897 про надання довідки внутрішньо переміщеної особи разом з доданими до неї документами та всі рішення (протоколи, розпорядження тощо), прийняті за наслідками розгляду заяви позивача, заяву адвоката Жердєвої Марини Вадимівни від 17 липня 2019 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 разом з доданими до неї документами та всі рішення (протоколи, розпорядження тощо), прийняті за наслідками розгляду заяви представника позивача.

Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації "Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів "Згідно з оригіналом", назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).

Попередити сторони, що відповідно до частини дев`ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Справа розглядатиметься суддею Чернявською Т.І. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяТ.І. Чернявська