Рішення № 86994289, 20.01.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2020
Номер справи
320/5630/19
Номер документу
86994289
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2020 року м. Київ № 320/5630/19

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових

послуг

до товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Токантінс»

про стягнення штрафу

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Токантінс» штрафу в сумі 17000,00 грн.

Позов мотивовано несплатою відповідачем у добровільному порядку штрафу, накладеного Нацкомфінпослуг за правопорушення, вчинене на ринку фінансових послуг.

Ухвалою суду від 25.11.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідач правом подання відзиву на позов не скористався, інших заяв по суті справи відповідачем до суду не подано.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Токантінс», ідентифікаційний код 41495646, місцезнаходження: 07400, Київська область, місто Бровари, вул. Чорновола, 2А, офіс 7, зареєстроване як юридична особа 03.08.2017, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зроблено запис №10741020000068450.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, складено акт від 29.05.2019 №808/16-2/13 про правопорушення, вчинені товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Токантінс» на ринку фінансових послуг, в якому зазначено про порушення відповідачем підпункту 1 пункту 2 та підпункту 2 пункту 4 розділу ІІ Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами – юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами – суб`єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 №3840, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за №1294/31162, в частині неподання звітних даних за І квартал 2019 року до Нацкомфінпослуг.

В зв`язку з виявленим правопорушенням, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, винесено постанову від 19.06.2019 №464/808/16-2/13-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою застосовано до відповідача штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг визначено Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від12.07.2001 №2664-III (далі по тексту – Закон №2664-III).

Відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 21 Закону №2664-III, державне регулювання щодо інших ринків фінансових послуг здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Частиною першою статті 28 Закону №2664-III встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення (пункт 10); звертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв`язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги (пункт 11).

Згідно частини першої статті 39 Закону №2664-III, у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Пунктом 3 частини першої статті 40 Закону №2664-III встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43цього Закону.

Відповідно до статті 41 Закону №2664-III, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації – у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 2 частини першої). Штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку (частина третя).

Судом встановлено, що за неподання відповідачем звітних даних за І квартал 2019 року, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на підставі акту від 29.05.2019 №808/16-2/13 винесено постанову від 19.06.2019 №464/808/16-2/13-П про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Токантінс» штрафної санкції у розмірі 17000,00 грн. за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.

На підтвердження направлення відповідачу зазначеного акту та повідомлення про розгляд справи про правопорушення позивачем надано поштове відправлення №0100108694461, направлене за місцезнаходженням відповідача, яке повернуто адресату неврученим з відміткою про повернення «за закінченням встановленого строку зберігання».

Також на підтвердження направлення відповідачу постанови про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, позивачем надано ідентичне поштове відправлення №0100108694461, направлене за місцезнаходженням відповідача, яке повернуто адресату неврученим з відміткою про повернення «за закінченням встановленого строку зберігання».

Як убачається з поштового відправлення №0100108694461, вказане поштове відправлення прийнято поштовим відділенням до відправки 06.07.2019 та повернуто адресату 25.07.2019, про що свідчить відбиток поштового штемпеля на поштовому відправленні.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що акт від 29.05.2019 №808/16-2/13 про правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, повідомлення про розгляд справи та постанову від 19.06.2019 №464/808/16-2/13-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, направлено Нацкомфінпослуг позивачу одним поштовим відправленням – №0100108694461.

Порядок застосування Нацкомфінпослуг заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги затверджено розпорядженням Національноїкомісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 №2319 «Про затвердження Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України»,зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2112/22424 (далі по тексту – Положення №2319).

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1. Положення №2319, Нацкомфінпослуг може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Розділом ІV «Провадження у справі про правопорушення» Положення №2319 встановлено, зокрема, що провадження у справі про правопорушення є обов`язковою передумовою застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1-9 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення (пункт 4.1).

Виявлені посадовими особами Нацкомфінпослуг факти порушення законодавства про фінансові послуги викладаються в акті про правопорушення із зазначенням доказів (документів, даних та інформації), що підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги, та з посиланням на відповідну норму закону та/або іншого нормативно-правового акта.

Акт про правопорушення, складений посадовою особою Нацкомфінпослуг, повинен містити документи, дані та інформацію, які підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги. Такі документи, дані та інформація долучаються до акта про правопорушення (пункт 4.2).

Примірник акта про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п`яти днів з дати його складання з повідомленням про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення (пункт 4.8).

Керівник або уповноважений представник особи має право подати на розгляд справи про правопорушення письмові пояснення (заперечення) разом із документами, на яких вони ґрунтуються. Письмові пояснення в обов`язковому порядку долучаються до матеріалів справи про правопорушення (пункт 4.9).

Уповноважена особа Нацкомфінпослуг при підготовці справи про правопорушення, за яке передбачено застосування заходу впливу, визначеного підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, до розгляду повинна: з`ясувати, чи належить до її компетенції розгляд справи про правопорушення;з`ясувати, чи належить до її компетенції застосування відповідного заходу впливу; перевірити, чи дотримані вимоги законодавства при складанні акта про правопорушення;з`ясувати, чи є в наявності додатки, зазначені в акті про правопорушення; з`ясувати, чи застосовувалися раніше до особи заходи впливу за таким самим фактом; перевірити наявність обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність особи; визначити необхідність залучення до розгляду справи про правопорушення фахівців, експертів із питань ринку фінансових послуг, фахівців саморегулівних організацій та інших осіб; перевірити своєчасність повідомлення особи про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення (пункт 4.11).

Відсутність керівника або уповноваженого представника особи в разі якщо про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення він був повідомлений згідно з вимогами пунктів 4.11 та 4.13 цього розділу, не може бути підставою для відкладення розгляду справи про правопорушення (пункт 4.14).

Рішення про застосування заходу впливу або закриття справи про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис протягом 5 днів з дати його прийняття (пункт 4.17).

За результатами розгляду справи про правопорушення Нацкомфінпослуг або уповноважена особа Нацкомфінпослуг приймає одне з таких рішень: про застосування заходу впливу; про закриття справи про правопорушення (пункт 4.20).

Рішення про результати розгляду справи про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення за її місцезнаходженням або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття (пункт 4.25).

Системний аналіз зазначених норм Положення №2319 дає підстави для висновку, що обов`язковою передумовою для прийняття Нацкомфінпослуг рішення про застосування заходу впливу у вигляді накладення штрафу є здійснення провадження у справі про правопорушення, яке передбачає: складання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта про правопорушення; надіслання або вручення примірника акта про правопорушення особі, відносно якої здійснюється провадження; надання особі можливості подати пояснення по суті правопорушення та взяти участь у розгляді справи про правопорушення; перевірку уповноваженою особою Нацкомфінпослуг при підготовці справи про правопорушення, за яке передбачено накладення штрафу, своєчасності повідомлення особи про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення.

Втім, як встановлено судом, акт про правопорушення, повідомлення про розгляд справи та постанову про застосування до відповідача штрафних санкцій направлено позивачем одночасно в одному поштовому відправленні.

Вказані обставини, на думку суду, свідчать про допущення позивачем грубого порушення порядку здійснення провадження відносно відповідача, що полягало у прийнятті рішення, на підставі якого позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача спірної суми, без урахування права відповідача на участь у процесі прийняття рішення, що свідчить про його очевидну протиправність. Відтак, за наведених обставин суд дійшов висновку про недопустимість стягнення з відповідача штрафу в сумі 17000,00 грн., накладеного на відповідача таким рішенням, відповідно у задоволенні позову слід відмовити.

Оскільки відповідачем не надано доказів понесення ним судових витрат, судові витрати присудженню на користь відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Позивач – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг(ідентифікаційний код 38062828, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3).

Відповідач – товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Токантінс» (ідентифікаційний код 41495646, місцезнаходження: 07400, Київська область, місто Бровари, вул. Чорновола, 2А, офіс 7).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Колеснікова І.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення – 20 січня 2020 року.