Рішення № 86994288, 20.01.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2020
Номер справи
320/4505/19
Номер документу
86994288
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2020 року м. Київ № 320/4505/19

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області

до товариства з обмеженою відповідальністю «Візит»

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області з позовом про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Візит» заходів реагування у вигляді тимчасового зупинення виробництва (виготовлення продукції) за адресою: Київська область, Білоцерківський район, м. Узин, вул. Заводська, 23А до моменту розроблення та узгодження з Держпродспоживслужбою проекту організації санітарно-захисної зони та отримання позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

Позов мотивовано недотриманням відповідачем вимог санітарного законодавства щодо організації санітарно-захисної зони на об`єкті виробництва, здійснення плану заходів, передбачених у санітарно-захисній зоні, та невиконанням припису щодо усунення порушень, виявлених під час перевірки відповідача щодо дотримання ним санітарного законодавства. Також в обґрунтування позову зазначено про відсутність у відповідача висновку санітарно-епідеміологічної експертизи, що є підставою для заборони діяльності належного відповідачу об`єкта виробництва.

Ухвалою суду від 23.08.2019 відкрито спрощене провадження з проведенням судового засідання, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив за позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про відсутність підстав для зупинення діяльності належного відповідачу об`єкта виробництва за адресою: Київська область, Білоцерківський район, м. Узин, вул. Заводська, 23А, оскільки відповідачем усунуто вказані у позовній заяві порушення шляхом виготовлення проектної документації щодо організації санітарно-захисної зони та проведення санітарно-епідеміологічної експертизи об`єкта виробництва.

Представник позивача під час судового розгляду позов підтримав, зазначив, що під час перевірки належного відповідачу об`єкта виробництва встановлено порушення відповідачем санітарного законодавства в частині недотримання санітарно-захисної зони об`єкта виробництва та перевищення в повітрі гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин на зовнішній межі санітарно-захисної зони.

Представник відповідача під час судового розгляду проти позову заперечив, наголосив на відсутності порушень вимог санітарного законодавства на належному відповідачеві об`єкті виробництва, що підтверджується розробленою документацією щодо організації санітарно-захисної зони.

На підставі поданих представниками сторін письмових клопотань про розгляд справи в порядку письмового провадження, судом вирішено здійснювати подальший розгляд справи в письмовому провадженні.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Візит», ідентифікаційний код 22206848, місцезнаходження: 09161, Київська область, Білоцерківський район, м. Узин, вул. Заводська, 23А, зареєстроване як юридична особа 22.09.1995, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис від 17.02.2006 №13281200000000536. Основними видами діяльності товариства є виробництво м`яса та м`ясних продуктів.

Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за відповідачем рахуються об`єкти нерухомості, розташовані за адресою: Київська область, Білоцерківський район, м. Узин, вул. Заводська, 23А, зокрема, ковбасний цех з допоміжними спорудами.

На підставі наказу від 07.08.2019 №2017-Д, посвідчення (направлення) від 07.08.2019 №2017 на проведення заходу державного нагляду (контролю) Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області 08.08.2019 проведено перевірку ТОВ «Візит» щодо дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах, про що складено акт №10-04.1-17/41.

Як убачається з акту, перевіркою встановлено наступні порушення: 1) не встановлено розміри санітарно-захисних зон для об`єктів ТОВ «Візит», що є джерелами виробничих шкідливостей, їх розміщення та достатність розмірів цих зон не підтверджено за «Методикой расчета концентраций в атмосферном воздухе вредных веществ, содержащихся в выбросах предприятий» ОНД-86 з урахуванням реальної санітарної ситуації (фонового забруднення, особливостей рельєфу, метеоумов, рози вітрів та ін.), а також даних лабораторних досліджень щодо аналогічних діючих підприємств та об`єктів (п. 5.5 ДСП 173-96); 2) територія санітарно-захисної зони не розпланована та неупорядкована. Відсутній план та проект озеленення санітарно-захисної зони. (Мінімальна площа озеленення санітарно-захисної зони в залежності від ширини зони повинна складати: до 300 м - 60%, від 300 до 1000 м - 50%, понад 1000 м - 40%) (п. 5.13 ДСП 173-96); 3) концентрації та рівні шкідливих факторів на зовнішній межі санітарно-захисної зони, зверненої до житлової забудови, перевищують їх гігієнічні нормативи (ГДК). Відповідно до протоколу випробування повітря населених місць ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» №1751 від 05.06.2019, визначено концентрацію хімічних речовин (аміак, азоту діоксид, сірководень), яка перевищує ГДК згідно «Гранично-допустимих концентрацій хімічних і біологічних чинників в атмосферному повітрі населених місць», затверджених т.в.о Головного державного санітарного лікаря України від 03.03.2015. Відповідно до протоколів дослідження якості атмосферного повітря у місті Узин з 22 квітня по 28 липня 2019 року, проведеного Департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації, визначено перевищення ГДК хімічних речовин (аміакт, озон) (п. 5.4 ДСП 173-96); 4) не розроблено та не узгоджено проект організації санітарно-захисної зони підприємства ТОВ «Візит» в комплексі з проектом будівництва (реконструкції) даного підприємства з першочерговою реалізацією заходів, передбачених у зоні (стаття 15 ЗУ №4004-ХІІ, п. 5.14 ДСП 173-96).

Зазначений акт підписано директором ТОВ «Візит» без зауважень

Вважаючи, що недотримання відповідачем санітарних норм порушує законні права громадян на безпеку здоров`я і життя населення та може в подальшому завдати шкоди їх життю та здоров`ю, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування у вигляді тимчасового зупинення виробництва (виготовлення продукції) на належному відповідачу об`єкті до моменту розроблення та узгодження з Держпродспоживслужбою проекту організації санітарно-захисної зони та отримання позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від05.04.2007 №877-V (далі по тексту - Закон №877-V).

Відповідно до статті 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Статтею 4 Закону №877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша). Виключно законами встановлюються<…> вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності <…> (частина четверта). Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (абзац перший частини п`ятої).

Згідно частини сьомої статті 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Судом встановлено, що в результаті проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ «Візит» вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах, виявлено ряд порушень вимог санітарного законодавства, а саме: відсутність упорядкування санітарно-захисної зони на належному відповідачу об`єкті виробництва, що розташований за адресою: Київська область, Білоцерківський район, м. Узин, вул. Заводська, 23А; перевищення гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин на зовнішній межі санітарно-захисної зони; відсутність узгодженого проекту організації санітарно-захисної зони.

На підтвердження встановлених у акті перевірки порушень, позивачем додано до позову протокол випробувань повітря населених пунктів від 05.06.2019 №1751-15, складений санітарно-гігієнічною лабораторією відділу дослідження фізичних і хімічних факторів ДУ «Київський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров`я України», згідно якого встановлено невідповідність деяких показників шкідливих речовин гранично-допустимим концентраціям.

Як убачається із вказаного протоколу, відбір проб повітря проводився у м. Узин за адресами: вул. Московська, 10, 14, 24, 86, вул. Світанкова, 12, 24, 29, 40, 44, 47, вул. Соборна, вул. Набережна, 15, 19, 25, 33, 47, Білоцерківський р-н, с. Антонівка, вул. О. Цмокана (Першотравнева), 1, Білоцерківський р-н, с. Чепеліївка, вул. Жовтнева, 7.

Будь-яких відомостей щодо відбору проб повітря біля належного відповідачу об`єкта виробництва, який знаходиться в м. Узин по вул. Заводська, 23А, зазначений протокол не містить.

Крім того протокол складено 05.06.2019, водночас перевірка відповідача проводилась 08.08.2019 у період з 13:15 год. по 13:31 год., про що вказано в акті №10-04.1-17/41.

На думку суду, наведена обставина свідчить про непроведення позивачем безпосередньо до перевірки та під час проведення перевірки належного відповідачу об`єкта виробництва відбору проб повітря з метою визначення гранично-допустимих концентрацій шкідливих речовин на межі санітарно-захисної зони належного відповідачу об`єкта виробництва, який знаходиться в м. Узин по вул. Заводська, 23А.

Відтак, суд вважає зазначений протокол неналежним доказом на підтвердження встановлених в акті перевірки №10-04.1-17/41 порушень щодо перевищення гігієнічних нормативів шкідливими факторами на зовнішній межі санітарно-захисної зони належного ТОВ «Візит» об`єкта виробництва, який знаходиться в м. Узин по вул. Заводська, 23А.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994№ 4004-XII (далі по тексту - Закон № 4004-XII), висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи - документ установленої форми, що засвідчує відповідність (невідповідність) об`єкта державної санітарно-епідеміологічної експертизи медичним вимогам безпеки для здоров`я і життя людини, затверджується відповідним головним державним санітарним лікарем і є обов`язковим для виконання власником об`єкта експертизи.

Статтею 10 Закону № 4004-XII встановлено, що державна санітарно-епідеміологічна експертиза полягає у комплексному вивченні документів (проектів, технологічних регламентів, інвестиційних програм тощо), а також діючих об`єктів та пов`язаних з ними небезпечних факторів на відповідність вимогам санітарних норм. Державна санітарно-епідеміологічна експертиза передбачає:

визначення безпеки господарської та іншої діяльності, умов праці, навчання, виховання, побуту, що прямо чи побічно негативно впливають або можуть вплинути на здоров`я населення;встановлення відповідності об`єктів експертизи вимогам санітарних норм;оцінку повноти та обґрунтованості санітарних і протиепідемічних (профілактичних) заходів; оцінку можливого негативного впливу небезпечних факторів, пов`язаних з діяльністю об`єктів експертизи, визначення ступеня створюваного ними ризику для здоров`я населення.

Згідно абзацу десятого статті 11 Закону № 4004-XII, державній санітарно-епідеміологічній експертизі підлягають діючі об`єкти, у тому числі військового та оборонного призначення (абзац десятий).

У матеріалах справи наявний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 2107.2015 №05.03.02-07/32418, згідно якого за результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для ТОВ «Візит» за адресою: Київська область, Білоцерківський район, м. Узин, вул. Заводська, 23А, за наданим заявником зразком відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України і за умов дотримання вимог цього висновку може бути використаний в заявленій сфері застосування. Висновок дійсний до 20.07.2020.

Департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації видано 28.07.2015 ТОВ «Візит», Київська область, Білоцерківський район, м. Узин, вул. Заводська, 23А, дозвіл №3220410500-30 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Термін дії дозволу - по 28.07.2025.

На підтвердження виготовлення проектної документації щодо організації санітарно-захисної зони відповідачем надано договір від 02.09.2019 №105.19, укладений між ФОП ОСОБА_1 та громадянином ОСОБА_2 на розробку робочого проекту на реконструкцію та розширення виробничої бази по вул. Заводська, 23А в м. Узин Білоцерківського р-ну Київської області, та протоколи вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів.

Суд критично оцінює наданий позивачем договір та протоколи вимірювань в якості доказів на підтвердження розроблення проекту організації санітарно-захисної зони підприємства - ТОВ «Візит» та її впорядкування.

Втім, на переконання суду, неупорядкування відповідачем санітарно-захисної зони та відсутність проекту організації санітарно-захисної зони не є визначеною законом та достатньою підставою для застосування до ТОВ «Візит» заходів реагування у вигляді тимчасового зупинення виробництва (виготовлення продукції) до моменту розроблення та узгодження проекту організації санітарно-захисної зони та отримання позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

При цьому судом взято до уваги відсутність у справі належних та достатніх доказів на підтвердження шкідливого впливу на навколишнє середовище об`єкта виробництва ТОВ «Візит», об`єктивного існування загрози заподіяння шкоди життю та здоров`ю громадян, а також відсутність обґрунтування позивачем визначених законом підстав для зупинення господарської діяльності належного відповідачу об`єкта виробництва за адресою: Київська область, Білоцерківський район, м. Узин, вул. Заводська, 23А.

Крім того, судом враховано, що відповідач має позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи документації на отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та діючий дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Відтак, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, відповідно у задоволенні позову слід відмовити.

Оскільки відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтями241-246Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Позивач - Головне управління Держпродспоживслужби України в Київській області (ідентифікаційний код 40323081, місцезнаходження: 08133, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Балукова, 22).

Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Візит» (ідентифікаційний код 22206848, місцезнаходження: 09161, Київська область, Білоцерківський район, м. Узин, вул. Заводська, 23А).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Колеснікова І.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 20 січня 2020 року.