
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" січня 2020 р. справа № 300/2080/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Болехівського міськвиконкому про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Болехівського міськвиконкому про визнання протиправними дій щодо невиконання вимог пунктів 2, 3 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та Закону України "Про захист персональних даних" і знищення персональної інформації щодо позивача та щодо невиконання вимог пункту 9 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", зобов`язання не чинити позивачу перешкод для ознайомлення з даними, що містяться в Реєстрі та скасувати зміни до пункту 10 персональної облікової картки позивача, які внесені станом на 11.10.2019, а саме: характеристика житлового приміщення - загальна площа - 88 кв.м., опалювальна площа житла - 48,50 кв.м., змінивши вказаний пункт персональної облікової картки позивача на - характеристика житлового приміщення - загальна площа - 90 кв.м., опалювальна площа житла - 88 кв.м.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач поставлена на облік як пільговик з 23.05.2003, при реєстрації позивача, як пільговика в пункті 10 персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга" вказана характеристика житлового приміщення:- загальна площа житла - 90 кв.м., опалювальна площа житла - 88 кв.м. Зазначено, що Болехівським міським управлінням праці та соціального захисту населення порушено вимоги пунктів 2, 3 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та Закону України "Про захист персональних даних" з підстав, що відповідач станом на 11.10.2019 протиправно вніс до пункту 10 персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга" позивача зміни до характеристики житлового приміщення: загальна площа житла - 88 кв.м. опалювальна площа житла - 48,50 кв.м. та станом на 02.02.2018 відсутня інформація на паперових носіях про склад сім`ї, про члена сім`ї пільговика, на якого поширюється пільга, ОСОБА_2 , який є особою з другою групою інвалідності; характеристики житла - площа житла та опалювальна площа, яка була в наявності станом на 23.05.2003.
28.10.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 18.11.2019 (а.с.51-54), відповідно до якого Управління праці та соціального захисту населення Болехівського міськвиконкому заперечило щодо заявлених позовних вимог. Згідно відзиву представник відповідача зазначив, що твердження позивача щодо грубих порушень при збиранні, систематизації, зберіганні, включенні інформації до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та внесенні змін до інформації про пільговика позивача є надуманими та такими, що не відповідають дійсності, оскільки інформація щодо позивача, яка передбачена Положенням "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" внесена відповідачем до Реєстру в повному обсязі. Зазначено, що позивач надав всі копії документів, що отримані від відповідача, які є в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, що також засвідчує факт про те, що відповідачем повністю виконувалася вимога позивача щодо ознайомлення з її даними, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги. Також зазначено, що позивач не звертався до відповідача з зверненням та підтверджуючими документами щодо змін до пункту 10 персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга". Представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову.
26.11.2019 позивач подав заперечення на відзив на позов, відповідно до якого позивач не погоджується з доводами відповідача. Зазначено, що довідка Болехівського комбінату комунальних підприємств №33 від 09.01.2014 не є документом, на підставі якого встановлюється об`єм опалювальної площі. Просить позов задовольнити (а.с.58-60).
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 знаходиться на обліку як пільговик в Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги з 23.05.2003.
В пункті 10 персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга" позивача вказана характеристика житлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 загальна площа житла - 90 кв.м., опалювальна площа житла - 88 кв.м. (а.с.20, 21, 24).
Відповідно до листа ВАТ "Івано-Франківськгаз" від 18.06.2010 позивачу, яка проживає з своїм сином ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 , надаються послуги з газопостачання та укладено договір №16/218 від 08.06.2007. Опалювальна площа житлового будинку становить 76 кв.м. та інших опалювальних приміщень 12 кв.м. (а.с.16, 17).
Згідно листа виконавчого комітету Болехівської міської ради №Г1/06 від 28.01.2016 станом на 05.01.2016 змін у персональній обліковій картці згідно з формою "1-пільга" позивача не відбулося (а.с.25).
Листом виконавчого комітету Болехівської міської ради №08/02.3-04/18 від 08.02.2018 повідомлено позивача, що зміни у персональну картку згідно з формою "1-пільга" позивача з 23.05.2003 не вносилися. Щодо сина ОСОБА_2 зазначено, що він не належить до переліку осіб, визначених пунктом 5 статті 51 Бюджетного кодексу України, тому не може бути внесений до облікової картки згідно з формою "1-пільга" позивача (а.с.26).
Відповідно до довідки Болехівського комбінату комунальних підприємств №33 від 09.01.2014 площа житла позивача - 48,50 кв.м. (а.с.44).
Позивач вважає протиправними дії щодо невиконання відповідачем вимог пунктів 2, 3 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та Закону України "Про захист персональних даних" і знищення персональної інформації щодо позивача та щодо невиконання вимог пункту 9 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", просить суд зобов`язати відповідача не чинити позивачу перешкод для ознайомлення з даними, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги та скасувати зміни до пункту 10 персональної облікової картки позивача, які внесені станом на 11.10.2019 щодо характеристики житлового приміщення: загальна площа - 88 кв.м., опалювальна площа житла - 48,50 кв.м.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. за №117 запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.
Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо невиконання вимог пункту 9 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", зобов`язання не чинити позивачу перешкод для ознайомлення з даними, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, суд зазначає наступне.
У відповідності до пункту 9 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, пільговик має право знайомитися з даними, що містяться в Реєстрі, та у разі незгоди з ними звернутися письмово до уповноваженого органу про їх виправлення.
Відповідно до змісту позовної заяви 11 жовтня 2019 року позивача та її адвоката допущено до бази в Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, ознайомлено з персональними даними позивача та матеріалами особової справи позивача, як пільговика.
Позивач зазначає, що незважаючи на вимогу пункту 9 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги працівники відповідача на протязі багатьох років не допускали позивача для ознайомлення з даними, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги. Водночас зазначає, що після винесення ухвали Болехівського міського суду від 24.09.2019 у справі №339/217/18, 11 жовтня 2019 року відповідачем допущено позивача до ознайомлення з даними Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Однак, позивач не довів наявності факту його звернення до відповідача у період до 11 жовтня 2019 року щодо ознайомлення з даними, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, при цьому, відповідач заперечує вказані доводи позивача.
За таких обставин, оскільки, судом не встановлено вчинення відповідачем перешкод щодо ознайомлення з даними, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, тому відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо невиконання вимог пункту 9 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та зобов`язання відповідача не чинити позивачу перешкод для ознайомлення з даними, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Щодо позовної вимоги визнання протиправними дій відповідача щодо невиконання вимог пунктів 2, 3 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та Закону України "Про захист персональних даних" та знищення інформації щодо складу сім`ї позивача, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 5 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу) уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред`являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується. Якщо під час наповнення Реєстру використовується інформація з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку громадян, до Реєстру включається інформація про пільговика без його особистої участі (за винятком інформації, що міститься у базі персональних даних - Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків).
Відповідно до пункту 2 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, до Реєстру вноситься така інформація: про пільговиків - прізвище, ім`я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., № 37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання), склад сім`ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.
Пунктом 3 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Як встановлено, листом виконавчого комітету Болехівської міської ради №08/02.3-04/18 від 08.02.2018 повідомлено позивача, що зміни у персональну картку згідно з формою "1-пільга" позивача з 23.05.2003 не вносилися. Щодо сина ОСОБА_2 зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою другої групи інвалідності з грудня 2015 року, до того - особою з третьою групою інвалідності. Він не належить до переліку осіб, визначених пунктом 5 статті 51 Бюджетного кодексу України, тому не може бути внесений до облікової картки згідно з формою "1-пільга" позивача (а.с.26).
Відповідно до пункту 5 статті 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім`ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Отже, син позивача ОСОБА_2 не належить до переліку осіб, визначених пунктом 5 статті 51 Бюджетного кодексу України.
Оскільки, син позивача не належить до переліку осіб, визначених пунктом 5 статті 51 Бюджетного кодексу України, відповідач з дотриманням вимог пунктів 2, 3 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", Закону України "Про захист персональних даних" не вніс до даних склад сім`ї облікової картки позивача згідно з формою "1-пільга" сина позивача ОСОБА_2 .
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій щодо невиконання вимог пунктів 2, 3 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" і знищення інформації щодо характеристики житла позивача та зобов`язання відповідача скасувати зміни до пункту 10 персональної облікової картки позивача, які внесені станом на 11.10.2019, а саме: характеристика житлового приміщення - загальна площа - 88 кв.м., опалювальна площа житла - 48,50 кв.м., змінивши вказаний пункт персональної облікової картки позивача на - характеристика житлового приміщення - загальна площа - 90 кв.м., опалювальна площа житла - 88 кв.м., суд зазначає наступне.
Як встановлено, відповідно до довідки Болехівського комбінату комунальних підприємств №33 від 09.01.2014 площа житла позивача - 48,50 кв.м. (а.с.44).
Відповідно до листа ВАТ "Івано-Франківськгаз" від 18.06.2010 позивачу, яка проживає за адресою АДРЕСА_1 , надаються послуги з газопостачання та укладено договір №16/218 від 08.06.2007. Опалювальна площа житлового будинку становить 76 кв.м. та інших опалювальних приміщень 12 кв.м. (а.с.16, 17).
В пункті 10 персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга" позивача попередньо вказана характеристика житлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 загальна площа житла - 90 кв.м., опалювальна площа житла - 88 кв.м. (а.с.20, 21, 24).
Крім цього, згідно листа виконавчого комітету Болехівської міської ради №Г1/06 від 28.01.2016 станом на 05.01.2016 змін у персональній обліковій картці згідно з формою "1-пільга" позивача не відбулося та листом виконавчого комітету Болехівської міської ради №08/02.3-04/18 від 08.02.2018 повідомлено позивача, що зміни у персональну картку згідно з формою "1-пільга" позивача з 23.05.2003 не вносилися (а.с.25, 26).
Згідно пункту 4 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, уповноважені органи з дотриманням вимог Законів України "Про інформацію" і "Про захист персональних даних" мають право: отримувати від пільговиків документи, що підтверджують їх право на пільги; проводити перевірку достовірності поданих документів; отримувати відомості від пільговиків, а також від державних органів, де перебувають на обліку пільговики, підприємств та організацій, що надають послуги, житлово-експлуатаційних організацій та державних органів реєстрації актів цивільного стану, зокрема про осіб, які померли, на паперових та електронних носіях в установленому форматі з питань, пов`язаних з формуванням та веденням Реєстру; використовувати під час наповнення Реєстру інформацію з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги; надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, підприємствам та організаціям, що надають послуги, на запити та в межах їх компетенції, а також органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування з метою надання пільг, передбачених законодавчими актами, пільговикам, Пенсійному фонду України (посадовим особам) та його органам для здійснення ними своїх повноважень. Розголошення отриманої уповноваженими органами інформації про пільговика без його згоди забороняється, крім випадків, передбачених законодавством.
Отже, уповноважені органи з дотриманням вимог Законів України "Про інформацію" і "Про захист персональних даних", серед іншого, мають право отримувати відомості від пільговиків, а також від державних органів, де перебувають на обліку пільговики, підприємств та організацій, що надають послуги, житлово-експлуатаційних організацій та державних органів реєстрації актів цивільного стану.
Як зазначено вище, відповідно до пункту 3 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, уповноважені органи, серед іншого, організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики.
Однак, відповідач не підтвердив відповідність змін до персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга" характеристики житла позивача загальній та опалювальній площі житла позивача, при цьому, не довів наявності факту здійснення ним організації збирання, систематизації і зберігання зазначеної в пункті 2 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги інформації щодо характеристики житлового приміщення позивача.
З таких обставин, при внесенні змін до персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга" характеристики житла позивача відповідач недотримався вимог пунктів 2, 3 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", оскільки не здійснив організацію збирання, систематизації і зберігання зазначеної в пункті 2 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.
З таких обставин, слід визнати протиправними дії відповідача щодо внесення змін до персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга" позивача із зазначенням в персональній обліковій картці згідно з формою "1-пільга" характеристики житла позивача: загальна площа - 88 кв.м., опалювальна площа житла - 48,50 кв.м., та необхідно зобов`язати відповідача внести зміни до персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга" позивача, вказавши: характеристика житлового приміщення: загальна площа - 90 кв.м., опалювальна площа житла - 88 кв.м.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Болехівського міськвиконкому про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій підлягає до часткового задоволення. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Болехівського міськвиконкому (код 20567482, вул. С.Стрільців, 22, м. Болехів, Івано-Франківська обл., 77202) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Болехівського міськвиконкому щодо внесення змін до персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга" ОСОБА_1 із зазначенням в персональній обліковій картці згідно з формою "1-пільга" характеристики житла: загальна площа - 88 кв.м., опалювальна площа житла - 48,50 кв.м.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Болехівського міськвиконкому внести зміни до персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга" ОСОБА_1 , вказавши як характеристику житлового приміщення: загальна площа - 90 кв.м., опалювальна площа житла - 88 кв.м.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.