
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2020 р. № 400/3566/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з позовними вимогами про: - визнання протиправною бездіяльності Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не зарахування до стажу при призначенні пенсії за віком періоди роботи в 2008-2010 роках;
- зобов`язання Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в 2008-2010 роках.
Ухвалою суду від 25.10.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
05.11.2019 року на виконаня ухвали суду від 25.10.2019 року позивачем до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду надано належним чином оформлену позовну заяву із зазначенням номеру телефонного зв`язку відповідача - Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та докази сплати судового збору в сумі 768, 40 грн.
Ухвалою від 08.11.2019 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/3566/19 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 не було зараховано до страхового стажу періоди роботи в 2008-2010 роках в зв`язку з тим, що в індивідуальний відомостях про застраховану особу за Формою ОК-5 відсутні дані про суми сплачених внесків та кількість днів страхового стажу за даний період. Однак позивач не погоджується з такою бездіяльністю відповідача, оскільки відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу період роботи позивача з 2008 по 2010 роки, оскільки у вказаний період ОСОБА_1 сплачувала страхові внески.
29.11.2019 року за вх. № 20299 до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що позивач сплачувала єдиний податок протягом наступних періодів: квітень-червень 2008, серпень 2008, жовтень-грудень 2008, березень-травень 2009, серпень 2009, грудень 2009, лютий 2010, але згідно даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні дані, які необхідні для обчислення страхового стажу згідно вимог статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Отже, вказані періоди роботи не підлягають зарахуванню до страхового стажу ОСОБА_1 при призначені пенсії.
10.12.2019 року за вх. № 21229 до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначила, що з квітня 2004 року по березень 2010 року була підприємцем на спрощеній системі оподаткування та сплачувала страхові внески за вказаний період.
Представники сторін в судове засідання, призначене на 11.12.2019 року не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, про причини неявки суд не сповістили. Заяв чи клопотань до суду не надходило.
Ухвалою від 16.01.2020 року суд замінив відповідача у справі № 400/3566/19 - Первомайське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - його правноступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач).
На підставі частини 9 статті 205 КАС України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , звернулась до Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про призначення їй пенсії за віком.
З 12.08.2019 року позивачу призначено пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 - IV.
17.09.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з заявою про зарахування до страхового стажу періоду здійснення підприємницької діяльності з 2008 року по 2010 рік.
Листом від 01.10.2019 року № 2413/02.17 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що відповідно до довідки про сплату внесків до Пенсійного фонду України ОСОБА_1 працювала на спрощеній системі оподаткування та сплачувала єдиний податок протягом періоду 2008-2010 років, проте дані за вказаний період в індивідуальних відомостях про застраховану особу позивача відсутні. Тому, відсутні підстави для зарахування періоду підприємницької діяльності з 2008 по 2010 роки до загального страхового стажу так як в індивідуальних відомостях про застраховану особу за Формою ОК-5, дані про суми сплачених внесків та кількість днів страхового стажу за даний період відсутні .
Разом з тим, відповідно до наявнї в матеріалах справи довідки Первомайської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області від 14.05.2015 року вбачається, що ОСОБА_1 з 20.01.2004 року взята на облік як фізична особа-підприємець та перебувала на спрощеній системі оподаткування та сплачувала наступні суми податків, зокрема:
- 2004 рік: квітень-100грн., травень-100грн., червень-100грн., липень-100грн., серпень-100грн., вересень-100грн., жовтень-100грн., листопад-100грн., грудень-100грн.;
- 2005 рік: січень-100грн., лютий-100грн., березень-100грн., квітень-100грн., травень-100грн., червень-100грн., липень-100грн., серпень-100грн., вересень-100грн., жовтень-100грн., листопад-100грн., грудень-100грн.;
2006 рік: січень-100грн., лютий-100грн., березень-100грн., квітень-100грн., травень-100грн., червень-100грн., липень-100грн., серпень-100грн., вересень-100грн., жовтень-100грн., листопад-100грн., грудень-100грн.;
- 2007 рік: січень- 100грн., лютий-100грн., березень-100грн., квітень-100грн., травень-100грн., червень-100грн. липень-100грн., серпень-100грн., вересень-100грн., жовтень-100грн., листопад-100грн., грудень-100грн.;
- 2008 рік: квітень-100грн., травень-100грн., червень-100грн. серпень-100грн., жовтень-100грн., листопад-100грн., грудень-100грн.;
- 2009 рік: березень-100грн., квітень-100грн., травень-100грн., вересень-100грн., грудень-100грн.;
- 2010 рік: березень-100грн.
11.10.2010 року позивач здійснила припинення підприємницької діяльності та ОСОБА_1 знято з обліку в податковому органі.
Позивач, не погодившись з відмовою про зарахування до страхового стажу періоду здійснення підприємницької діяльності з 2008 року по 2010 рік, звернулась до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Положенням про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 р. № 794 (далі - Постанова № 794), Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001 р. № 16-6 (далі - Інструкція № 16-6), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), Указом Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб`єктів малого підприємства» від 03.07.1998 р. № 727/98 (далі - Указ № 727/98).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частинами 1, 2 статті 21 Закону № 1058-IV передбачено, що персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом.
У п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону № 1058-IV визначено, що відомості, які містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»; надання страховим організаціям, що здійснюють страхування довічних пенсій; надання аудитору, який відповідно до цього Закону здійснює аудит Накопичувального фонду; обміну інформацією з централізованим банком даних з проблем інвалідності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У п.п. 1, 5, 6, 7 Положення № 794 закріплено, що персоніфікований облік полягає в збиранні, обробленні, систематизації та зберіганні передбачених законодавством про пенсійне забезпечення відомостей про фізичних осіб, що пов`язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду та їх розмір за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Персоніфікований облік здійснює Пенсійний фонд та його органи на місцях.
Уповноважений орган з додержанням вимог статті 23 Закону України «Про інформацію» має право своєчасно одержувати в установленому порядку від фізичних осіб та роботодавців відомості, передбачені пунктом 1 цієї Постанови.
Уповноважений орган створює і забезпечує функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про фізичних осіб та з цією метою організовує збирання, оброблення, систематизацію і зберігання відомостей про фізичних осіб.
Пунктами 9.1-9.3 Інструкції № 16-6 визначено поняття організації персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 р., розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року доповнено пунктом 3-1, в якому встановлено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди, зокрема з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
У свою чергу до Порядку № 22-1 законодавцем також внесено зміни та встановлено, що періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, з 1 січня 1998 р. по 31 грудня 2003 р. зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи як суб`єкта підприємницької діяльності, а з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2017 р. за бажанням особи - за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів.
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що на підставі відомостей, поданих роботодавцями і громадянами, які самостійно сплачують страхові внески, в централізованому банку даних Пенсійного фонду України на кожну застраховану особу відкривається електронна персональна облікова картка з постійним страховим номером, який відповідає персональному номеру фізичної особи з Державного реєстру фізичних осіб (ідентифікаційному номеру фізичної особи).
Разом з тим, органи ПФУ наділені компетенцією здійснювати перевірку відомостей про особу, зокрема при вирішенні питання щодо наявності правових підстав для призначення їй пенсії, і реалізація такого обов`язку покликана забезпечити непорушне конституційне право кожного на пенсійне забезпечення.
У свою чергу, законодавчо визначеною умовою для врахування періоду трудової діяльності особи, яка в проміжок часу з 2000 по 2017 рік займалася підприємництвом, для її страхового стажу є сам лише факт сплати нею страхових внесків, незалежно від їх розміру.
Водночас, вказаній законодавчій прерогативі кореспондують вищенаведені норми спеціального Порядку № 22-1, яким керується у своїй діяльності ПФУ та його структурні підрозділи.
Як було встановлено в процесі розгляду справи, відповідно до наявної в матеріалах справи довідки Первомайської об`єднаної держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області від 14.05.2015 року вбачається, що ОСОБА_1 з 20.04.2004 року взята на облік як фізична особа-підприємець та перебувала на спрощеній системі оподаткування та сплачувала наступні суми податків, зокрема:
- 2004 рік: квітень-100грн., травень-100грн., червень-100грн., липень-100грн., серпень-100грн., вересень-100грн., жовтень-100грн., листопад-100грн., грудень-100грн.;
- 2005 рік: січень-100грн., лютий-100грн., березень-100грн., квітень-100грн., травень-100грн., червень-100грн., липень-100грн., серпень-100грн., вересень-100грн., жовтень-100грн., листопад-100грн., грудень-100грн.;
2006 рік: січень-100грн., лютий-100грн., березень-100грн., квітень-100грн., травень-100грн., червень-100грн., липень-100грн., серпень-100грн., вересень-100грн., жовтень-100грн., листопад-100грн., грудень-100грн.;
- 2007 рік: січень- 100грн., лютий-100грн., березень-100грн., квітень-100грн., травень-100грн., червень-100грн. липень-100грн., серпень-100грн., вересень-100грн., жовтень-100грн., листопад-100грн., грудень-100грн.;
- 2008 рік: квітень-100грн., травень-100грн., червень-100грн. серпень-100грн., жовтень-100грн., листопад-100грн., грудень-100грн.;
- 2009 рік: березень-100грн., квітень-100грн., травень-100грн., вересень-100грн., грудень-100грн.;
- 2010 рік: березень-100грн.
Тобто, вказаною Довідкою Первомайської об`єднаної держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області від 14.05.2015 року підтверджено, що позивач сплачувала єдиний податок протягом вищевказаних періодів.
Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 11.10.2010 року позивач здійснив припинення підприємницької діяльності та ОСОБА_1 знято з обліку в податковому органі.
Таким чином, судом встановлено, що здійснюючи підприємницьку діяльність позивач сплачував у Пенсійний фонд страхові внески.
Отже, враховуючи обставини даної справи та відповідно до вищенаведених законодавчих положень, позивачка набула право на зарахування вказаних періодів до її страхового стажу та, відповідно, на призначення їй пенсії за віком, яке було порушено внаслідок протиправних дій відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач був зобов`язаний зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоди, зокрема: квітень, травень, червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2008 року; березень, квітень, травень, вересень, грудень 2009 року; березень 2010 року, що як встановлено матеріалами справи відповідачем зроблено не було.
Разом з тим, суд відзначає, що відповідачем не було надано жодних доказів, які б підтверджували, що маючи сумніви у наявності підстав для призначення позивачу пенсії за віком, він використав всі надані йому законодавчі інструменти для перевірки відповідних обставин та фактів і забезпечення реалізації конституційного права позивача на пенсію.
Згідно зі ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Суд враховує правову позицію, висловлену в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20.10.2011 р. у справі «Рисовський проти України» (RYSOVSKYY v. UKRAINE), в якому Суд зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов`язків.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 іденифікаційний код 13844159) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській област щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 при призначенні пенсії за віком періоди роботи: квітень, травень, червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2008 року; березень, квітень, травень, вересень, грудень 2009 року; березень 2010 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди підприємницької діяльності: квітень, травень, червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2008 року; березень, квітень, травень, вересень, грудень 2009 року; березень 2010 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, іденифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 16.01.2020 року.
Суддя Г.В. Лебедєва