Рішення № 86951530, 15.01.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2020
Номер справи
520/12023/19
Номер документу
86951530
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

15 січня 2020 р. № 520/12023/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Зінченко А.В.,

при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.

за участі сторін:

представника позивача - Романченко О.М.

представника відповідача - Косова А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 8081-1303 від 30.06.2016 про сплату ОСОБА_1 земельного податку у розмірі 21205,21 гривень за 2016 рік.

Позивач вважає винесене рішення неправомірним, незаконним, необґрунтованим, а тому просила його скасувати.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав відзив на позов, в якому зазначив, що рішення є законним та правомірним, в задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

01 жовтня 2019 року представник позивача звернувся до ГУ ДПС у Харківській області із адвокатським запитом, в якому просив податковий орган надати письмо інформацію щодо податкових повідомлень-рішень, винесених відносно ОСОБА_1 по сплаті земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Листом від 07 жовтня 2019 року було надано інформацію про податкові повідомлення-рішення, винесені відносно ОСОБА_1 по сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Інформацію про податкові повідомлення-рішення, винесені у відношенні ОСОБА_1 по сплаті нею земельного податку представнику позивача надано не було.

У зв`язку із цим, 11.10.2019 представник позивача звернувся до ГУ ДПС у Харківській області із адвокатським запитом, в якому просив надати письмово інформацію про те, чи виносились у 2015, 2016, 2017, 2018 та 2019 роках структурними підрозділами ГУ ДПС у Харківській області податкові повідомлення-рішення відносно ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про сплату нею земельного податку; у разі якщо такі податкові повідомлення-рішення виносились просив надати їх завірену копію, а також надати письмово інформацію про правові підстави їх винесення, інформацію про земельні ділянки, за які їх було винесено, надати письмовий розрахунок податкового зобов`язання, докази направлення таких податкових повідомлень-рішень на адресу ОСОБА_1 .

Також, просив надати завірені копії документів, що були використані при розрахунку винесених ОСОБА_1 податкових повідомлень-рішень про сплату нею земельного податку, в т.ч. дані державного земельного кадастру; надати письмово інформацію про наявність або відсутність у ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) податкового боргу по сплаті земельного податку станом на день звернення.

Листом від 18.10.2019 р. відповідачем надано відповідь на адвокатський запит та було повідомлено, що відносно позивача ОСОБА_1 винесені наступні податкові повідомлення - рішення, а саме: у 2015 винесено податкові повідомлення-рішення про сплату земельного податку: № 4810-17 від 19.09.2015 на суму 3397,95 гривень;№4811-17 від 19.09.2015 на суму 11840,84 гривень; № 4700-17 від 19.09.2015 на суму 14789,06 гривень.

У 2016 році винесено податкове повідомлення-рішення про сплату земельного податку № 8081-1303 від 30.06.2016 на суму 21205,21 гривень.

У 2017 році винесено податкове повідомлення-рішення про сплату земельного податку № 1788866-1303 від 30.06.2017 на суму 22477,52 гривень.

У 2018 році винесено податкове повідомлення-рішення про сплату земельного податку № 347186-1309-2038 від 30.06.2018 на суму 22477,52 гривень.

У 2019 році винесено податкове повідомлення-рішення про сплату земельного податку № 489821-5806-2038 від 13.03.2019 на суму 80919,94 гривень.

Судом встановлено, що вищевказаним листом не було надано копії даних податкових повідомлень-рішень, розрахунок податкових зобов`язань за ними, інформацію про документи (зокрема дані державного земельного кадастру), які використовувались при обчисленні таких податкових зобов`язань ОСОБА_1 , а також докази направлення таких податкових повідомлень-рішень на адресу ОСОБА_1 та їх одержання.

З огляду на вищевикладене, 23.10.2019 р. представник позивача звернувся до ГУ ДПС у Харківській області із адвокатським запитом, в якому просив надати завірену копію податкового повідомлення-рішення № 8081-1303 від 50.06.2016 р. про сплату ОСОБА_1 земельного податку на суму 21205,21 гривень, а також надати розрахунок податкового зобов`язання за ним, інформацію про документи (зокрема дані державного земельного кадастру), які використовувались при обчисленні такого податкового зобов`язання ОСОБА_1 , а також адати докази направлення даного податкового повідомлення-рішення на адресу ОСОБА_1 та його одержання нею.

Листом від 29.10.2019 р. було повідомлено, що згідно наявної податкової інформації бази даних інформаційного ресурсу ДПС України ІС «Податковий блок» ОСОБА_1 була зареєстрована як платник земельного податку з 03.12.2013 р. за земельну ділянку розташовану за адресою: АДРЕСА_3 площею 0,0594 га та за 2015-2019 роки їй було нараховано земельний податок за вказану земельну ділянку відповідно до додатку 2 до рішення 11 сесій Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 р.

Однак, як встановлено судом та підтверджено в судовому засіданні, ОСОБА_1 не належить на праві власності та не перебуває у користуванні земельна ділянка площею 0,0594 га за адресою: АДРЕСА_3 .

На підставі договору купівлі-продажу від 27.09.2013 ОСОБА_1 належать на праві приватної власності нежитлові приміщення 2-го поверху Лі 1-6, 23-29; 3-го поверху № 1-21; антресолі № 1-3 загальною площею 1517,9 кв.м. в літ. «О-З», які розташовані за адресою: АДРЕСА_3. Вказані нежитлові приміщення знаходяться у триповерховій будівлі, в якій крім належних ОСОБА_1 знаходяться нежитлові приміщення, які належать іншим співвласникам, що підтверджується наданими до суду документами.

Проаналізувавши наведене, суд вказує, що відповідно до п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з п.п.12.1.2 п.12.1 ст.12 ПК України Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає перелік місцевих податків та зборів, установлення яких належить до компетенції сільських, селищних та міських рад.

Частиною 1 статті 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. За приписами п. 269.1 ст. 269 ПК України, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі. Відповідно до п. 270.1 ст. 270 ПК України, об`єктами оподаткування плати за землю є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до п. 286.6 ст. 286 ПК України за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб.

Згідно з пунктом 287.8 статті 287 ПК України власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Відповідно до абз. 1 п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку е дані державного земельного кадастру.

Визначення даних державного земельного кадастру міститься у п. 14.1.42. ст. 14 ПК України, відповідно до якої це сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.

Порядок одержання органами державної влади та місцевого самоврядування відомостей і документів Державного земельного кадастру України для здійснення своїх повноважень регламентовано Законом України «Про державний земельний кадастр».

Так, відповідно до абз. 2 п. 286.1 ст. 286 ПК України центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз. 2 ч. З ст. 38 Закону України «Про державний земельний кадастр» для здійснення повноважень, визначених законом, органи державної влади та органи місцевого самоврядування користуються відомостями і документами Державного земельного кадастру щодо земель та земельних ділянок, розташованих на відповідній території, на безоплатній основі.

Стаття 15 Закону України «Про державний земельний кадастр» вказує, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) сходить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється ля сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку. Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права з відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 7 ст. 38 Закону України «Про державний земельний кадастр» для отримання відомостей Державного земельного кадастру заявник або уповноважена ним особа подає Державному кадастровому реєстратору або іншій особі, яка відповідно до частини першої цієї статті надає відомості з Державного земельного кадастру: заяву за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; документ про оплату послуг за надання витягу з Державного земельного кадастру (крім випадків, і означених цим Законом в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб); документ, який підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви повноваженою особою заявника).

У разі подання заяви органом державної влади, органом місцевого самоврядування у заяві зазначаються підстави надання відповідної інформації з посиланням на норму закону, яка передбачає право відповідного органу запитувати таку інформацію, а також реквізити справи, у зв`язку з якою виникла потреба з отриманні інформації. Такі заяви розглядаються у позачерговому порядку.

Відповідно до абз. 10 ч. 7 ст. 38 Закону України «Про державний земельний кадастр» видача відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку або мотивованої відмови у наданні таких відомостей за бажанням заявника здійснюється Державним кадастровим реєстратором, адміністратором центру надання адміністративних послуг, уповноваженою посадовою особою виконавчого органу місцевого самоврядування або направленням зазначеними особами поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Відповідно до абз. 18 ч. 7 ст. 38 Закону України «Про державний земельний кадастр» форми витягу, довідки з Державного земельного кадастру, повідомлення про відмову у наданні відомостей, а також порядок обліку заяв і запитів про отримання відомостей Державного земельного кадастру встановлюються Порядком ведення Державного земельного кадастру.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Податковий кодекс України чітко визначає, що є даними державного земельного кадастру, які можуть та мають використовуватись при нарахуванні громадянам земельного податку, а Закон України «Про державний земельний кадастр» чітко визначає порядок одержання органами державної влади та місцевого самоврядування (зокрема, органами ДФС України) даних державного земельного кадастру для здійснення своїх повноважень.

З огляду на викладене, суд вказує, що нарахування земельного податку ОСОБА_1 за земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_3 , на нашу думку, не відповідає вимогам діючого законодавства України, а тому податкове повідомлення-рішення № 8081-1303 від 30.06.2016 р. підлягає скасуванню.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 5-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61027, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 8081-1303 від 30.06.2016 про сплату ОСОБА_1 земельного податку у розмірі 21205,21 гривень за 2016 рік.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61027, код ЄДРПОУ 43143704) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 764 (сімсот шістдесят чотири) грн. 40 коп.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення у повному обсязі складено 16 січня 2020 року.

Суддя Зінченко А.В.