Рішення № 86951230, 14.01.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2020
Номер справи
460/3107/19
Номер документу
86951230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

14 січня 2020 року м. Рівне №460/3107/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Рівненській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у Рівненській області (далі - позивач) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій у вигляді штрафу в сумі 51001грн. За змістом позовної заяви свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами проведення фактичної перевірки в закладі торгівлі "Зустріч", де здійснює підприємницьку діяльність відповідач, встановлено порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". За результатами перевірки складений акт від 23 травня 2019 року № 293/17-00-40/2165424542, на підставі якого прийняті рішення про застосування фінансових санкцій на загальну суму 51000грн та податкове повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) в розмірі 1грн. Відповідач суми штрафів в добровільному порядку у визначений строк не сплатив, а тому позивач просить суд позовну заяву задовольнити повністю та стягнути з відповідача 51001 грн. фінансових санкцій в примусовому порядку.

Відповідач правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався.

Заяви, клопотання учасників справи, процесуальні дії у справі:

11 листопада 2019 року позовна заява надійшла до суду.

15 листопада 2019 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що позов належить задовольнити повністю, виходячи з наступного.

Обставини справи, встановлені судом:

Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Рівненській області від 17 травня 2019 року № 1412 "Про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 " та направлень на проведення перевірки від 17 травня 2019 року №№ 221, 222 уповноваженими особами позивача проведена фактичну перевірку з питань дотримання вимог чинного законодавства в сфері обігу підакцизних товарів відповідачем в кіоску за адресою: АДРЕСА_1 , в період з 20 по 23 травня 2019 року (а.с.11-13).

За результатами контрольного заходу, складений Акт (довідка) про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійснені оптової і роздрібної торгівлі підакцизними товарами від 23 травня 2019 року № 263/17-00-40/2165424542 (далі - Акт перевірки № 263) (а.с.9, 10).

Згідно з Актом перевірки № 263, перевіркою встановлено факт реалізації двох пляшок пива «Жигілівське» Світле, об`ємом 0,5л, вміст спирту 4,0 % об, дата виробництва 20 травня 2019 року, виробник ТзОВ «Рівень ЛТД» на загальну суму 40грн. Розрахункова операція проведена на повну суму покупки без застосування реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО), фіскальний чек не роздруковано та не видано. Також, встановлено, що в приміщенні торгового закладу «Зустріч» на полицях за торговою стійкою , у холодильнику (з правої сторони від торгової стійки) та у підсобному приміщенні (з лівої сторони від торгової стійки) виставлені для реалізації алкогольні напої (пиво і слабоалкогольні напої) в асортименті з цінниками у кількості 209 пляшок, на загальну сумі 4454грн. Крім того, за торговою стійкою у синій коробці з маркуванням «Конті» знаходилися тютюнові вироби в асортименті, які марковані марками акцизного податку у кількості 31 пачка на загальну суму 688,71грн та тютюнові вироби, які не марковані марками акцизного податку у кількості 31 пачка на загальну суму 775грн. Перелік тютюнових виробів наведений у додатку до Акта перевірки № 263 (а.с. 14, 15). На вказані вище алкогольні напої та тютюнові вироби супровідні (облікові) документи не пред`явлено.

За висновками перевірки відповідачем встановлено порушення частини четвертої статті 11, частини чотирнадцятої статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР, пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР.

Згідно з розрахунком штрафних (фінансових) санкцій по Акту перевірки № 263, загальна сума штрафу становить 51001грн.

На підставі Акта перевірки № 263 позивачем прийняті:

- податкове повідомлення-рішення від 21 червня 2019 року № 0004734000, яким за не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи вчинене вперше до позивача відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР застосована штрафна (фінансова) санкція (штраф) в розмірі 1грн (а.с.22);

- рішення про застосування фінансових санкцій від 21 червня 2019 року № 0004744000, яким за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності у суб`єкта господарювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями до позивача відповідно до абзацу п`ятого частини другої статті 17 Закону України Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР застосований штраф в розмірі 17000грн (а.с.23);

- рішення про застосування фінансових санкцій від 21 червня 2019 року № 0004754000, яким за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності у суб`єкта господарювання ліцензії на право роздрібної тютюновими виробами до позивача відповідно до абзацу п`ятого частини другої статті 17 Закону України Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР застосований штраф в розмірі 17000грн (а.с.24);

- рішення про застосування фінансових санкцій від 21 червня 2019 року № 0004764000, яким за реалізацію та зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка відповідно до абзацу шістнадцятого частини другої статті 17 Закону України Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР застосований штраф в розмірі 17000грн (а.с.25).

Вказані вище податкове повідомлення-рішення та рішення застосування фінансових санкцій надсилалися відповідачу рекомендованим поштовим відправленням та були вручені йому особисто 1 липня 2019 року (а.с.26).

В добровільному порядку у визначений чинним законодавством строк штрафи в сумі 51001грн відповідачем не сплачені. Докази на підтвердження протилежного учасниками справи суду не надані та судом в ході розгляду справи не здобуті.

З огляду на наведене, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку правову спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі - Закон № 265; в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), дія якого поширюється на усіх суб`єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону № 265, суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

В свою чергу, пунктом 1 статті 17 Закону № 265 визначено, що у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи вчинене вперше до суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції в розмірі 1 гривня.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон № 481; в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини четвертої статті 11 Закону № 481, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Стаття 15 Закону № 481 встановлює, зокрема, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Також, абзацом п`ятим частини другої статті 17 Закону № 481 визначено, що у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Крім того, згідно з абзацом шістнадцятим частини другої статті 17 Закону № 481, у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що об`єктами оподаткування акцизного податку є операції з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

У відповідності до вимог підпункту 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 ПК України, у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.

Пунктом 111.1 статті 111 ПК України передбачено, що за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова; адміністративна; кримінальна.

Згідно з пунктом 111.2 статті 111 ПК України, фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

За приписами пункту 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, зокрема, є: результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб`єкта господарювання, пов`язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Пунктами 10, 11 вказаного вище Порядку передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Також, пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно з пунктом 123.1 статті 123 ПК України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов`язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Докази оскарження відповідачем податкового повідомлення-рішення від 21 червня 2019 року № 0004734000 та рішень про застосування фінансових санкцій від 21 червня 2019 року №№ 0004744000, 0004754000, 0004764000 в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

За правилами пункту 59.1 статті 59 ПК України ,у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з матеріалами справи, 6 серпня 2019 року позивачем сформована та надіслана відповідачу податкова вимога форми «Ф"» № 119480-51 на загальну суму податкового боргу в розмір 18048,79 грн, яка не була задоволена та у встановленому порядку не оскаржувалася (а.с.27).

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи, що податкове повідомлення-рішення від 21 червня 2019 року № 0004734000 та рішення про застосування фінансових санкцій від 21 червня 2019 року №№ 0004744000, 0004754000, 0004764000 прийняті з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасовані, а також ту обставину, що відповідач не подав до суду ні відзиву на позовну заяву, ні доказів сплати в добровільному порядку фінансових санкцій в сумі 51001грн., тому суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на вказане, судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1921грн, сплачені позивачем згідно з платіжним дорученням від 25 жовтня 2019 року № 54, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції у вигляді штрафу в розмірі в розмірі 51001грн (п`ятдесят одна тисяча одна гривня, 00 коп.).

Заборгованість у вигляді штрафу в сумі 51000грн (п`ятдесят одна тисяча гривень, 00коп.) перерахувати на р/р UА498999980000031417561017413 УК у Радивил. р-ні / отг Радивилів / 21081500, код ЄДРПОУ 37929592, ГУ ДКСУ у Рівненській області, МФО 833017, код платежу 21081500 та заборгованість у вигляді штрафу в сумі 1грн (одна гривня, 00коп.) перерахувати на р/р UА778999980000031119104017361 УК у Радивил. р-ні / Радивил. р-н / 21080900, код ЄДРПОУ 37929592, ГУ ДКСУ у Рівненській області, МФО 833017, код платежу 21080900.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

1) позивач - Головне управління ДПС у Рівненській області (33023, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Відінська, 12; код ЄДРПОУ 43142449);

2) відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя Комшелюк Т.О.