
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
11 січня 2020 р. Справа № 120/3601/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2017 року по 11.02.2018 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити виплату ОСОБА_1 суми неотриманої пенсії у розмірі 12936,31 грн за період з 01.04.2017 року по 11.02.2018 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказала, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області, як внутрішньо переміщена особа та відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» їй призначена пенсія за віком на пільгових умовах. Однак, на думку позивача, відповідачем протиправно не виплачена їй пенсія, нарахована за період з 01.04.2017 року по 11.02.2018 року, в загальній сумі 12936,31 грн із посиланням на неприйняття відповідного Порядку, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року. Тому, з метою захисту своїх прав та законних інтересів, зобов`язання відповідача вчинити дії, позивач звернулася з цим адміністративним позовом до суду.
Ухвалою суду від 11.11.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
25.11.2019 року представником відповідача надано відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач просив відмовити у задоволенні позову повністю. Окремо зазначає, що Відповідно до п. 15 в редакції Постанови КМУ № 365 від 08.06.2016 року зі змінами внесеними постановою КМУ № 335 від 25.04.2018 року, зазначається, що орган, який здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного КМУ. Такий порядок Кабінетом Міністрів України на даний час не затверджено. Тому недоотримані кошти за період з 01.04.2017 року по 11.02.2018 року включно в сумі 12936,31 грн у рамках чинного законодавства, буде виплачено Позивачці, після прийняття відповідного Порядку затвердженого Кабінетом Міністрів України. Поточна пенсія виплачується Позивачу, як і передбачено законодавством щомісяця.
У зв`язку з чим, вважає, що Управлінням не було допущено жодних порушень при здійсненні владних повноважень відносно Позивача..
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, з наступних мотивів.
ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію, як внутрішньо переміщена особа, у Головному Управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
З 01.04.2017 року по 11.02.2018 року виплата пенсії була зупинена.
23.09.2019 року Позивачка звернулась до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за роз`ясненнями про причини та підстави невиплати їй пенсії за період з 01.04.2017 року по 11.02.2018 року.
На запит про надання інформації щодо причини зупинки виплати пенсії та виплат заборгованості з пенсії за період 01.04.2017 року по 11.02.2018 року ОСОБА_1 повідомлено, що недоотримані кошти в сумі 12936.31 грн. за період 01.04.2017 року по 11.02.2018 року будуть виплачені після прийняття Порядку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 335 «Про внесення змін до постанови КМУ від 08.06.2016 року № 365».
Не погоджуючись з вищезгаданою бездіяльністю відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд враховує, що відповідно до ст. 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно зі статтею 4 зазначеного Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Стаття 7 Закону визначає, що Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року за №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 (Офіційний вісник України, 2014 року, № 81, ст. 2296).
Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».
Отже, умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».
Відповідність позивача вказаним вимогам не заперечується відповідачем.
Припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або територіальними органами Пенсійного фонду України згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року за №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (у подальшому Порядок №365), який визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 4 Порядку №365 соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Згідно з пунктом 15 Порядку №365 орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Стосовно вимоги позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду Вінницької області виплатити суму невиплаченої пенсії в сумі 12936,31 грн, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Матеріали справи підтверджують суму недоотриманої позивачем пенсії в період з 01.04.2017 року по 11.02.2018 року включно в сумі 12936,31 грн.
Відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування регулюються Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV, є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відмовляючи у виплаті пенсії позивачу за період з 01.04.2017 року по 11.02.2018 року включно в сумі 12936,31 грн Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області посилається на той факт, що суми соціальних виплат за минулий період обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та будуть виплачені на умовах окремого порядку.
Суд зазначає, що відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих соціальних виплат не звільняє державу в особі уповноваженого органу Управління від обов`язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних йому сум соціальних виплат.
Згідно з п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.
Тому, відмовляючи позивачу у виплаті пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання цієї соціальної допомоги. Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії суд вважає таким, що не ґрунтується на принципах, закріплених Конституцією України, та нормах, визначених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відтак, відсутність окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України для виплати пенсії за минулий період не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а Постанова КМУ № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача та наявність підстав для виплати ОСОБА_1 відповідного розміру пенсії за період з 01.04.2017 року по 11.02.2018 року включно в сумі 12936,31 грн.
Крім цього, при ухваленні рішення у справі, суд бере до уваги, що ця адміністративна справа є типовою справою, а тому судом, у відповідності із ч. 3 ст. 291 КАС України, враховуються правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 03.05.2018 року за результатами розгляду зразкової справи № 805/402/18.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Тому, рішення суду в частині присудження ОСОБА_1 суми неотриманої пенсії у розмірі 1238,37 грн (розмір пенсії за один місяць) підлягає негайному виконанню. Про наявність підстав для негайного виконання рішення суду у цій категорії справ, звернув увагу Верховний Суд у рішенні від 03.05.2018 року за результатами розгляду зразкової справи № 805/402/18.
Щодо клопотання Позивачки про поновлення строку звернення суд зазначає, що з огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і №9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 99 КАС України в системному зв`язку з положенням частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Суд дійшов до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Так, як Позивачу ухвалою суду відстрочено сплату судового збору питання про розподіл судових витрат згідно 139 КАС України не вирішується.
Керуючись ст. 73-77, 90, 94, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2017 року по 11.02.2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити виплату ОСОБА_1 борг з пенсії у розмірі 12936,31 грн (дванадцять тисяч дев`ятсот тридцять шість гривень 31 копійка) за період з 01 квітня 2017 року по 11 лютого 2018 року включно.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 (паспорт Серії НОМЕР_1 виданий Немирівським РВ УМВС України у Вінницькій області 02 квітня 1998 року, РНОКПП - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_3 ,
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ - 13322403, E-mail: gu@vn.pfu.gov.ua, тел. (0432) 66-02-95)
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Копія вірна Суддя:
Секретар: