Рішення № 86925819, 14.01.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2020
Номер справи
360/5187/19
Номер документу
86925819
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

14 січня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5187/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Степанової Ольги Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

09.12.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі - відповідач) в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 21.08.2019 «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 »;

- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи на посаді «електрослюсар підземний» з повним робочим днем під землею з 16.10.1989 по 15.11.1989, з 09.03.1994 по 31.12.1998 на шахті «Голубівська» ВО «Стахановвугілля» та з 18.06.2008 по 31.07.2014, з 01.08.2014 по 31.08.2014, з 01.10.2014 по 31.10.2014, з 01.12.2014 по 31.05.2015 в ВП «Первомайське спецуправління ДП «Первомайське спецуправління»;

- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 12.08.2019 із зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи на посаді «електрослюсар підземний» з повним робочим днем під землею з 16.10.1989 по 15.11.1989, з 09.03.1994 по 31.12.1998 на шахті «Голубівська» ВО «Стахановвугілля» та з 18.06.2008 по 31.07.2014, з 01.08.2014 по 31.08.2014, з 01.10.2014 по 31.10.2014, з 01.12.2014 по 31.05.2015 в ВП «Первомайське спецуправління ДП «Первомайське спецуправління».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12.08.2019 звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі від 21.08.2019 в призначені пенсії на пільгових умовах позивачу відмовлено через відсутність необхідного пільгового стажу роботи, а саме 25 років.

Відмова грунтується на тому, що записи трудової книжки позивача не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах, а тому до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи з 16.10.1989 по 15.11.1989, з 09.03.1994 по 31.12.1998 на шахті «Голубівська» та з 18.06.2008 по 31.07.2014, в ДП «Первомайське спецуправління» з посиланням на те, що позивачем не надано пільгові довідки.

Періоди роботи з 01.08.2014 по 31.08.2014, з 01.10.2014 по 31.10.2014, з 01.12.2014 по 31.05.2015 не зараховано позивачу до страхового стажу у зв`язку з відсутністю страхових внесків.

З посиланням на норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанову КМУ «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних заїшсів у ній» № 637 від 12.08.1993, п. 20 постанови КМУ № 1028 від 09.12.2015 «Про внесення змін до порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» та Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Ради Міністрів ЄРЄР від 22.08.1956 № 1173 і Списку №1, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 26.01.1991 № 10, позивач вважає незаконним рішення відповідача, що позбавило його права на пенсійне забезпечення та порушує його право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області позов не визнало, через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 28.12.2019 подало відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр.28-30).

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12.08.2019 звернувся до відповідача із заявою щодо призначення пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

До заяви надав документи: трудову книжку НОМЕР_1 , військовий квиток НОМЕР_2 , диплом НОМЕР_6 СПТУ № 59 міста Кіровська, довідки підтверджуючі пільговий стаж роботи у ВП «Спеціалізоване управління» ДП Первомайськвугілля № 127, №126-К від 08.08.2019.

За розрахунком, позивач на час звернення має страховий стаж роботи 40 років 06 місяців 14 днів, в тому числі відпрацьований страховий стаж становить 29 років 01 місяць 09 днів, додаткові роки за Списком № 1 - 12 років 00 місяців 00 днів. Стаж на підземних роботах за Списком № 1 складає - 12 років 04 місяця 05 днів.

Також до страхового стажу зараховано період навчання позивача у СПТУ № 59 міста Кіровська з 02.01.1989 по 11.09.1989 та період проходження військової служби з 26.11.1989 по 20.11.1991.

До пільгового стажу роботи за Списком №1 зараховано період роботи позивача з 01.10.2014 по 31.07.2019 в ВП «Спеціалізоване управління» ДП «Первомайськвугілля» на підставі довідки № 127 від 08.08.2019 за виключенням періодів проведення АТО, відсутністю атестації робочого місця, відсутності підземних виходів в шахту , тобто тих періодів роботи, протягом яких заявник не перебував повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах.

Періоди роботи ОСОБА_1 з 01.01.1999 по 11.06.2008 на шахті «Голубівська» зараховано до пільгового стажу роботи за списком № 1 згідно даних трудової книжки та даних по спецстажу індивідуальних відомостей про застраховану особу.

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 01.09.1988 позивач також працював на шахті «Голубівська» Стахановвугілля електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею і у періоди з 16.10.1989 по 15.11.1989, з 09.03.1994 по 30.09.2014 у ВП «Первомайське спеціалізоване управління» ДП «Первомайськвугілля» електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею.

Але записи трудової книжки не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах на підприємствах де працював позивач.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Тобто, документом, що підтверджує пільговий стаж є довідка, уточнююча пільговий характер роботи. Такі довідки є обов`язковими, оскільки в трудових книжках не зазначається у яких умовах працювали особи і чи були вони зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня.

Час, відпрацьований в умовах, передбачених Списками, обліковується власником або уповноваженим ним органом. Період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство та зазначається в довідці.

У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професію або посаду, характер виконуваної роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку.

Заявником не надано пільгових довідок за періоди роботи з 16.10.1989 по 15.11.1989 та з 09.03.1994 по 31.12.1998 на шахті «Голубівська» та за період з 18.06.2008 по 31.07.2014 в ДП «Первомайське спецуправління» ДП «Первомайськвугілля».

Періоди роботи позивача з 16.10.1989 по 15.11.1989, з 09.03.1994 по 31.12.1998 та з 18.06.2008 по 31.07.2014 зараховані до страхового стажу та не зараховані до пільгового стажу за Списком № 1, у зв`язку з відсутністю пільгових довідок.

Періоди роботи з 01.08.2014 по 31.08.2014, з 01.10.2014 по 31.10.2014, з 01.12.2014 по 31.05.2015 не зараховані до страхового стажу у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків (на підставі статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у якій зазначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок).

На підставі вищевикладеного, управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області прийнято рішення «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » - через відсутність необхідного пільгового стажу роботи - 25 років. За наявності необхідного пільгового стажу роботи ОСОБА_1 мав би право на пенсію з 12.08.2019.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою від 16 грудня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні (арк. спр. 1-2).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджено копіями документів, а саме: паспорта громадянина України (арк. спр. 9-11, 44, 45 зв.б.), карткою платника податків (арк. спр. 12) та довідкою від 12 серпня 2019 року № 923-5000174184 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (арк. спр. 13, 45).

12 серпня 2019 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області із заявою про призначення/перерахунок пенсії, зареєстрованою за № 1103, додавши до заяви документи, зазначені в розписці-повідомленні: паспорт НОМЕР_4 , трудову книжку НОМЕР_1 , військовий квиток НОМЕР_2 , диплом Б № НОМЕР_5 , довідки ДП Первомайськвугілля № 127 (арк. спр. 43).

Згідно з інформацією, зазначеною в протоколі призначення пенсії ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії № 122950000626, позивач не має права на пенсію. Відповідно до розрахунку стажу загальний страховий стаж складає 40 років 06 місяців 14 днів, в тому числі відпрацьований страховий стаж до 01.01.2004 становить 14 років 03 місяці 26 днів, страховий стаж після 01.01.2004 становить 14 років 02 місяці 18 днів, додаткові роки за Списком № 1 - 12 років, в тому числі робота за Списком № 1 складає 12 років 04 місяця 05 днів (арк. спр. 40-42).

Рішенням від 21.08.2019 "Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" гр. ОСОБА_1 " Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком (арк. спр. 14, 32).

Зі змісту рішення, судом встановлено, що відповідачем не враховано до пільгового стажу згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 01.09.1988 роботу позивача з 16.10.1989 по 15.11.1989 та з 09.03.1994 по 31.12.1998 на шахті «Голубівська» Стахановвугілля електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею, з 18.06.2008 по 30.09.2014 в ВП «Первомайське спеціалізоване управління» ДП «Первомайськвугілля» електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею, з посиланням на те, що записи трудової книжки не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах на підприємствах, де працював ОСОБА_1 . Крім того, заявником не надано пільгових довідок за періоди роботи з 16.10.1989 по 15.11.1989 та 09.03.1994 по 31.12.1998 на шахті «Голубівська» та за період з 18.06.2008 по 31.07.2014 в ДП «Первомайське спецуправління» ДП «Первомайськвугілля». Період роботи з 16.10.1989 по 15.11.1989, з 03.09.1994 по 31.12.1998 та з 18.06.2008 по 31.07.2014 зараховано до страхового стажу та не зараховано до пільгового стажу за списком №1, у зв`язку з відсутністю пільгових довідок. Періоди роботи з 01.08.2014 по 31.08.2014, з 01.10.2014 по 31.10.2014, з 01.12.2014 по 31.05.2015 не зараховано до страхового стажу в зв`язку з відсутністю страхових внесків.

Відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 01.09.1988 (арк. спр. 15-19, 46-48) у межах спірних правовідносин, судом встановлено, що позивач працював:

Шахта «Голубівська» Стаханівське виробниче об`єднання з видобутку вугілля («Стахановвугілля»):

1. 30.08.1988 - прийнятий в енергомеханічний цех учнем поверхневого електрослюсаря;

2. 16.10.1989 - переведений в енергомеханічний цех підземним електрослюсарем третього розряду з повним робочим днем під землею;

3. 15.11.1989 - звільнений у зв`язку з призовом на військову службу;

4. 26.11.1989 - 20.11.1991 - строкова служба в лавах збройних сил;

5. 25.11.1991 - Військова частина пп 44420. Прийнятий на посаду електромонтажник;

6. 31.07.1992. Звільнений у зв`язку з переведенням на роботу в військову частину пп 93253;

7. 10.09.1992 - Військова частина 93253. Прийнятий на посаду слюсаря 4 цеху;

8. 31.12.1993 - звільнений з роботи у зв`язку із закінченням строку трудового договору;

Шахта «Голубівська» Стаханівське виробниче об`єднання з видобутку вугілля («Стахановвугілля»):

9. 09.03.1994 - прийнятий в енергомеханічний відділ підземним електрослюсарем четвертого розряду з повним робочим днем під землею;

10. 21.06.1995 - переведений в енергомеханічний підземним електрослюсарем п`ятого розряду з повним робочим днем під землею;

Шахта «Голубівська» перейменована в Державне відкрите акціонерне товариство та включене в склад Державної холдингової компанії «Луганськвугілля» (Наказ № 509 від 24.11.1997);

11. За результатами атестації робочих місць за умовами праці підземним електрослюсарем підтверджено право на пенсію на пільгових умовах (Наказ № 243-к від 01.12.1997);

12. За результатами атестації робочих місць за умовами праці підземним електрослюсарем підтверджено право на пенсію на пільгових умовах (Наказ № 177к від 05.12.2003);

13. Державне відкрите акціонерне товариство та включене в склад Державної холдингової компанії «Луганськвугілля» перейменоване на Державне підприємство шахта «Голубівська» Міністерства палива та енергетики України (Наказ № 62 від 02.02.2004);

14. Державне підприємство шахта «Голубівська» Міністерства палива та енергетики України перейменоване на Державне підприємство шахта «Голубівська» Міністерства вугільної промисловості України (Наказ № 40 від 24.11.2005);

15. 11.06.2008 - звільнений у зв`язку з переведенням в ВО «Первомайське спецуправління» ДП «Первомайськвугілля»;

ВП «Первомайське спецуправління» ДП «Первомайськвугілля»

16. 18.06.2008 - прийнятий електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею. За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах;

17. 24.06.2015 - прийнятий електриком в Приватне акціонерне товариство «Інтеркондиціонер».

Згідно з дипломом серії НОМЕР_6 , виданим 11.09.1989 середнім професійно-технічним училищем № 59 м. Кіровська, позивач навчався за професією електрослюсар підземний та рішенням екзаменаційної комісії йому присвоєно кваліфікацію електрослюсар підземний четвертого розряду (арк. спр. 48 зв.б.).

Зі змісту довідки № 126-к від 08.08.2019 встановлено, що позивач з 01.10.2014 по 31.07.2019 працював електрослюсарем підземним 5 розряду на дільниці з ремонту та налагодження гірничошахтного обладнання ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля». Табеля підземним спусків за період з 01.01.2014 по 30.09.2014 не збереглися. В період з 01.01.2015 по 31.12.2015 та з 01.01.2016 по 01.07.2016 позивач фактично не працював у зв`язку з проведенням АТО (арк. спр. 37).

Відповідно довідки № 127 від 08.08.2019, позивач за період з 01.10.2014 по 31.07.2019 виконував монтажні та ремонтні роботи з повним робочим днем під землею за професією електрослюсар підземний 5 розряду з повним робочим днем під землею, що передбачена Списком № 1 - 2 роки 18 днів (арк. спр. 37 зв.б.).

Згідно довідки форми ОК-5 за період з 1999 по 2019 роки, відсутні відомості щодо сплати страхових внесків ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля» за серпень, жовтень та грудень 2014 року, за 2015 рік та січень-травень 2016 року (арк. спр. 33 зв.б-36).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Статтею 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 (далі - Список № 202).

Згідно з розділом І Списку № 202 право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних гірничих роботах в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт мають усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

При цьому, проведення атестації робочих місць для призначення пенсії за віком на пільгових умовах для працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, та працівників провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV не вимагається.

Згідно з абзацом другим частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV за наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку (частина п`ята статті 26 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з абзацами чотирнадцятим, дев`ятнадцятим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV за відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок.

У межах спірних правовідносин, з огляду на вік позивача на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком (47 років 10 місяць 2 дні), для встановлення позивачу права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV, відповідно до абзацу другого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV необхідно дотримання таких обов`язкових вимог: наявність страхового стажу не менше 22 років 6 місяців, чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Щодо зарахування відповідачем до загального стажу та не зарахування до пільгового стажу періодів роботи на посаді електрослюсара підземного з повним робочим днем під землею з 16.10.1989 по 15.11.1989, з 09.03.1994 по 31.12.1998 на шахті «Голубівська» ВП «Стахановвугілля» та з 18.06.2008 по 31.07.2014 в ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля» електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею суд зазначає таке.

Записи у трудовій книжці містять відомості щодо характеру роботи позивача на шахті «Голубівська» ВП «Стахановвугілля» з 16.10.1989 по 15.11.1989 позивач працював електрослюсарем підземним - з повним робочим днем під землею та 15.11.1989 був звільнений у зв`язку з призовом на військову службу.

У період з 09.03.1994 до 11.06.2008 позивач працював електрослюсарем підземним - з повним робочим днем під землею на Шахті «Голубівська», яка у продовж зазначеного періоду неодноразово перейменовувалась, про що внесено відповідні записи до трудової книжки позивача.

З 18.06.2008 позивач працював електрослюсарем підземним - з повним робочим днем під землею у ВП «Первомайське спецуправління» ДП «Первомайськвугілля».

Разом з цим, суд зазначає, що в трудовій книжці позивача відсутній запис про звільнення з посади електрослюсаря підземного ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля».

Проте, матеріалами справи підтверджено, що позивач у період з 01.10.2014 по 31.07.2019 працював у ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля» електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею та його пільговий стаж у вказаний період становить 2 роки 00 місяців 18 днів (арк. спр. 37 на звороті).

У період з 01.01.2014 по 30.09.2014 табеля підземних спусків до шахти не збереглися у зв`язку з проведенням антитерористичної операції на території міста Первомайська (арк. спр. 37).

Отже, за наявності вищевказаних записів у трудовій книжці позивача, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не зарахував період роботи позивача електрослюсарем підземним на шахті «Голубівська» ВО «Стахановвугілля» з 16.10.1989 по 15.11.1989 та з 09.03.1994 по 31.12.1998, з 18.06.2008 по 31.07.2014 в ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля», до пільгового стажу при вирішенні питання про призначення пенсії.

Також суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 38 Закону України від 10.02.1998 № 103/98-ВР "Про професійну (професійно-технічну) освіту" час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

В рішенні Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 21.08.2019 "Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" гр. ОСОБА_1 " зараховується до страхового стажу період навчання за фахом з 02.01.1989 по 11.09.1989 (8 місяців 10 днів) та військова служба з 26.11.1989 по 20.11.1991 (1 рік 11 місяців 25 днів), разом з тим відповідачем не зараховано до пільгового стажу період навчання та строкової військової служби, а також не зазначено підстави для неврахування вказаних періодів до пільгового стажу.

Щодо незарахування до загального та пільгового стажу позивача періоди роботи з 01.08.2014 по 31.08.2014, з 01.10.2014 по 31.10.2014 та з 01.12.2014 по 31.05.2015 у зв`язку з відсутністю страхових внесків, суд зазначає.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач з 18.06.2008 по 31.07.2019 перебував у трудових відносинах з ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля» та працював за фахом.

Відомості щодо сплати страхових внесків ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля» за серпень, жовтень та грудень 2014 року, за 2015 рік та січень-травень 2016 року відсутні (довідка форми ОК-5 за період з 1999 по 2019 роки).

За 2014 рік фактично відпрацював 26 днів. З 01.01.2014 по 30.09.2014 табеля підземних спусків до шахти не збереглися у зв`язку з проведенням АТО. В період з 01.01.2015 по 01.07.2016 перебував у трудових відносинах, але фактично не працював (довідка № 126-к від 08.08.2019, арк. спр. 37).

В період з 01.10.2014 по 31.07.2019 виконував монтажні та ремонтні роботи з повним робочим днем під землею 2 роки 18 днів (довідка № 127 від 08.08.2019).

Стосовно відсутності табелів спусків до шахти, суд вважає за необхідне зазначити, що Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі Ковач проти України від 07.02.2008, пункт 59 рішення у справі Мельниченко проти України від 19.10.2004, пункт 50 рішення у справі Чуйкіна проти України від 13.01.2011, пункт 54 рішення у справі Швидка проти України від 30.10.2014 тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати свої права.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом, і за який сплачено страхові внески.

За приписами статті 113 Закону № 1058-IV держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Відповідно до статті 6 частини 2 пункту 1 пункту 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі по тексту - Закон № 2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до статті 4 Закону № 2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до статті 26 Закону № 2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.

Таким чином, обов`язок щодо нарахування та сплати єдиного внеску покладено саме на роботодавця.

Суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 01.11.2018 у справі № 199/1852/15-а, від 17.07.2019 у справі № 144/669/17.

Відповідно до статті 242 частини 5 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, суд дійшов висновку, що відсутність страхових внесків не може бути підставою для відмови у зарахуванні періоду роботи позивача до страхового стажу, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Також до суду не надано доказів у підтвердження того, що дані трудової книжки та довідок про підтвердження трудового стажу, у разі відсутності трудової книжки позивача (в частині спірного періоду роботи) містять неправдиві або недостовірні відомості чи були предметом судового розгляду.

На переконання суду, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточні записи у первинних документах по обліку трудового стажу та/або нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки (архівної довідки), не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком останньому, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства.

А відтак, у зв`язку з відсутністю даних про нарахування та сплата внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що було підставою для не зарахування до страхового стажу спірних періодів роботи позивача, не можуть бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Разом з цим, суд дійшов висновку, що в спірний період з 01.12.2014 по 31.12.2014, з 01.01.2015 по 31.12.2015, та з 01.01.2016 по 01.07.2016 позивач фактично не виконував монтажні та ремонтні роботи під землею, що підтверджено довідкою № 126-к від 08.08.2019, а тому позовні вимоги щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 01.12.2014 по 31.05.2015 не підлягають задоволенню.

Суд вважає, що матеріалами справи підтверджено пільговий характер роботи позивача в спірні періоди з 16.10.1989 по 15.11.1989 (1 місяць), з 09.03.1994 по 31.12.1998 (4 роки 9 місяців 23 дні), з 18.06.2008 по 31.07.2014 (6 років 4 місяці 13 днів) на шахті «Голубівська» ВП «Стахановвугілля», з 01.08.2014 по 31.08.2014 (1 місяць), з 01.10.2014 по 31.10.2014 (20 днів) у ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля».

Таким чином, за наслідками судового розгляду судом встановлено, що відповідачем при вирішенні питання про призначення пенсії за віком позивачу протиправно не зараховано до пільгового підземного стажу 13 років 8 місяць 05 днів (11 років 1 місяць періоди роботи, 8 місяців 10 днів навчання за фахом, 1 рік 11 місяців 25 днів військова служби), що свідчить про те, що на час звернення до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області із заявою від 12.08.2019, зареєстрованою за № 1103, про призначення пенсії за віком, позивач мав стаж на підземних роботах повних 26 років.

З огляду на вищевикладене, рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 21.08.2019 "Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" гр. ОСОБА_1 " є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).

На підставі частини третьої статті 245 КАС України з метою відновлення прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача призначити позивачу за його заявою від 12.08.2019, зареєстрованою за № 1103, пенсію за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 45 та абзацу другого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV з 12.08.2019.

У задоволенні позовних вимог про зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу період роботи електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею 16.10.1989 по 15.11.1989, з 09.03.1994 по 31.12.1998, з 18.06.2008 по 31.07.2014 на шахті «Голубівська» ВП «Стахановвугілля», з 01.08.2014 по 31.08.2014, з 01.10.2014 по 31.10.2014 та з 01.12.2014 по 31.12.2014 в ВП «Спецуправління» ДП «Первомайськвугілля», суд вважає за необхідне відмовити з огляду на таке.

Порушене право позивача полягає у відмові суб`єкта владних повноважень призначити йому пенсію за віком. У межах спірних правовідносин способом судового захисту порушеного права є визнання протиправним та скасування індивідуального акта - рішення суб`єкта владних повноважень про відмову в призначенні пенсії за віком. Дії, які суб`єкту владних повноважень необхідно вчинити у межах спірних правовідносин з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, - призначити позивачу за його заявою пенсію за віком, а не зарахувати період роботи до пільгового стажу.

Отже, обраний позивачем спосіб судового захисту в цій частині позовних вимог не відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах не є необхідним.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн, що підтверджено квитанцією від 19.11.2019 № 26.

Як вже вище вказано, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права.

При цьому предметом спору у даній справі є відмова відповідача призначити позивачу пенсію за віком та зобов`язання органу Пенсійного фонду України відновити порушене право.

Відповідно, обрання неналежного способу захисту порушених прав фактично не змінює тієї обставини, що вимоги позивача є правомірними.

З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Степанової Ольги Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 21.08.2019 "Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" гр. ОСОБА_1 ".

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (93300, Луганська область, Попаснянський район, м. Попасна, вул. Шкільна, буд. 2, код за ЄДРПОУ 21792608) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) за його заявою від 12.08.2019, зареєстрованою за № 1103, пенсію за віком відповідно до частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 12.08.2019, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (93300, Луганська область, Попаснянський район, м. Попасна, вул. Шкільна, буд. 2, код за ЄДРПОУ 21792608) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Смішлива