Ухвала суду № 86925714, 14.01.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2020
Номер справи
400/3971/19
Номер документу
86925714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про продовження розгляду справи

14 січня 2020 р. № 400/3971/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши позовну заяву Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД ЛАКМА" про стягнення заборгованості в сумі 25 383, 45 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД ЛАКМА" про стягнення заборгованості в сумі 25 383, 45 грн.

Ухвалою від 19.11.2019 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/3971/19 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

13.12.2019 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД ЛАКМА" надійшов відзив на позовну заяву, в якому клопотав про залишення позовної заяви Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів без розгляду, мотивоване тим, що в силу приписів частини 4 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. №875-ХІІ адміністративно - господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Тобто, кінцевий термін подання позову для стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2017 рік сплив 15 липня 2018 року. Таким чином, відлік строку на звернення до суду для позивача, як суб`єкта владних повноважень, почався з дня виникнення підстав, що дають право на пред`явлення передбачених законом вимог, тобто 16 квітня 2018 року. Отже, звернувшись з позовом 15 листопада 2019 року, позивач пропустив тримісячний строк звернення до адміністративного суду.

Ухвалою суду від 18.12.2019 року позовну заяву Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишено без руху та надано позивачу строк для подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.

02.01.2020 року за вх. № 58 до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, відповідно до якої Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів зазначило, що посилання відповідача на те, що Фонд мав право здійснювати перевірки, як на підставу бездіяльності Миколаївського обласного відділення з 01.03.2018 року по день звернення до суду, є безпідставними з огляду на те, що після внесення змін Законом України від 16.10.2012 № 5462- VI в Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Фонд втратив право проводити перевірки. Зазначило, що Миколаївське обласне відділення після не надання відповідачем звіту форми № 10-ПІ до 01.03.2018 року за звітний 2017 рік звернулось до відповідача з листом від 27.03.2018 року № 06-198/521 де просило надати до відділення заяву про реєстрацію та звіт форми № 10-ПІ за 2017 рік, а також у разі, якщо середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства за 2017 рік складала менше 8 осіб, просило направити лист до відділення з відповідною інформацією. Також, Миколаївське обласне відділення з своїм листом від 14.03.2018 року № 06- 134/411 звернулось до Головного управління ДФС у Миколаївській області з проханням надати інформацію, а саме: перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітний 2017 рік становить менше 8 осіб; перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2017 рік становить 8 та більше осіб. Листом Головного управління ДФС у Миколаївській області від 26.03.2018 року № 4121/10/14-29-13-01-30 Миколаївському обласному відділенню було відмовлено в надані інформації. В свою чергу, відповідач у 2018 році на лист Миколаївського обласного відділення 27.03.2018 року № 06-198/521 не відреагував. Після повторного не надання відповідачем до 01.03.2019 року звіту форми № Ю-ПІ за 2018 рік, Миколаївське обласне відділення з листом від 13.03.2019 року № 08-35/367 звернулось вже до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області з проханням надати інформацію, а саме: перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2018 рік становить менше 8 осіб; перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2018 рік становить 8 та більше осіб. Листом Головного управління Пенсійного фонду у Миколаївській області від 21.03.2019 року № 2259/04.03 Миколаївському обласному відділенню була надана загальна інформація по підприємствам і лише за 2018 рік. Згідно з наданою Пенсійним фондом у Миколаївській області інформацією у ТОВ «ТД ЛАКМА» у 2018 році середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2018 рік становить 8 та більше осіб. Враховуючи те, що Миколаївське обласне відділення вже маючи часткову інформацію від Пенсійного фонду у Миколаївській області про середньооблікову кількість штатних працівників за звітний 2018 рік, а саме: середньооблікова кількість штатних працівників за інформацією у відповідача за звітній 2018 рік становила 14 осіб, тому після не надання відповідачем звіту форми № 10-ПІ до 01.03.2019 року за звітний 2018 рік знову звернулось до відповідача з листом від 12.04.2019 року № 06-142/617 де просило надати до відділення заяву про реєстрацію та звіт форми № 10-ПІ вже за 2018 рік. Проте, відповідач ані у 2018 році, ані у 2019 році на листи Миколаївського обласного відділення не відреагував. Позивач зазначив, що враховуючи відмову Головного управління ДФС у Миколаївській області у 2018 році у надані інформації на лист відділення від 14.03.2018 року № 06-134/411 та ненадання самим відповідачем будь-якої інформації на лист відділення від 27.03.2018 року № 06-198/521, позивач взагалі не мав інформації стосовно виконання або не виконання нормативу відповідачем у звітному 2017 році. І лише після перевірки Управлінням Держпраці у Миколаївській області 15 та 16 серпня 2019 року, якою були встановленні порушення, ТОВ «ТД ЛАКМА» 11.09.2019 року надало до Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та звіт форми № 10-ПІ «Про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік». Отже, відсутність у відділення будь-якої інформації відносно виконання чи не виконання відповідачем у 2017 році нормативу не давало можливості відділенню звернутись з позовом до суду у 2018 році. Тому, Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просить суд поновити строк на звернення до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку заявленому клопотанню, суд виходить з наступного.

Згідно частини 1 та 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Тобто визначальною умовою початку перебігу строку звернення до суду є день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 4 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідно до пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна звітність) «Звіт зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за № 117/13384, звіт складається роботодавцями щороку і до 1 березня, наступного після звітного періоду, подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.

Водночас, відповідно до ч. 8 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», яка відповідно до Закону України від 16.10.2012 № 5462-VI була викладена в новій редакції: «Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту Інвалідів, подання ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування».

Отже, відповідно до положень ч. 8 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», Фонд соціального захисту інвалідів не має законодавчих підстав для здійснення вищевказаних перевірок у разі порушення роботодавцем вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», а саме: реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів; подання звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з Інвалідністю; виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у т.ч. шляхом зарахування. Суд зазначає, що такі повноваження з 16.10.2012 року перейшли до Державної інспекції України з питань праці.

Листом Фонду соціального захисту інвалідів від 24.05.2013 року № 1/3-59/68 роз`яснено, що після внесення змін Законом України від 16.10.2012 року № 5462- VI до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Фонд втратив право проводити перевірки.

Судом встановлено, що Миколаївське обласне відділення після не надання відповідачем звіту форми № 10-ПІ до 01.03.2018 року за звітний 2017 рік звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД ЛАКМА" з листом від 27.03.2018 року № 06-198/521 де просило надати до відділення заяву про реєстрацію та звіт форми № 10-ПІ за 2017 рік, а також у разі, якщо середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства за 2017 рік складала менше 8 осіб, просило направити лист до відділення з відповідною інформацією.

Також, Миколаївське обласне відділення з своїм листом від 14.03.2018 року № 06- 134/411 звернулось до Головного управління ДФС у Миколаївській області з проханням надати інформацію, а саме:

- перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітний 2017 рік становить менше 8 осіб;

- перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2017 рік становить 8 та більше осіб.

Листом Головного управління ДФС у Миколаївській області від 26.03.2018 року № 4121/10/14-29-13-01-30 Миколаївському обласному відділенню було відмовлено в надані інформації.

В свою чергу, відповідач у 2018 році на лист Миколаївського обласного відділення 27.03.2018 року № 06-198/521 не відреагував.

Після повторного не надання відповідачем до 01.03.2019 року звіту форми № Ю-ПІ за 2018 рік, Миколаївське обласне відділення з листом від 13.03.2019 року № 08-35/367 звернулось до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області з проханням надати інформацію, а саме:

- перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2018 рік становить менше 8 осіб;

- перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2018 рік становить 8 та більше осіб.

Листом Головного управління Пенсійного фонду у Миколаївській області від 21.03.2019 року № 2259/04.03 Миколаївському обласному відділенню була надана загальна інформація по підприємствам і лише за 2018 рік.

Згідно з наданою Пенсійним фондом у Миколаївській області інформацією у ТОВ «ТД ЛАКМА» у 2018 році середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2018 рік становить 8 та більше осіб.

Після чого, Миколаївське обласне відділення маючи часткову інформацію від Пенсійного фонду у Миколаївській області про середньооблікову кількість штатних працівників за звітний 2018 рік, а саме: середньооблікова кількість штатних працівників за інформацією у відповідача за звітній 2018 рік становила 14 осіб, тому після не надання відповідачем звіту форми № 10-ПІ до 01.03.2019 року за звітний 2018 рік знову звернулось до відповідача з листом від 12.04.2019 року № 06-142/617 де просило надати до відділення заяву про реєстрацію та звіт форми № 10-ПІ вже за 2018 рік.

Проте, відповідач ані у 2018 році, ані у 2019 році на листи Миколаївського обласного відділення не відреагував.

Враховуючи відмову Головного управління ДФС у Миколаївській області у 2018 році у надані інформації на лист відділення від 14.03.2018 року № 06-134/411 та ненадання самим відповідачем будь-якої інформації на лист відділення від 27.03.2018 року № 06-198/521, позивач не володів інформацією стосовно виконання або не виконання нормативу відповідачем у звітному 2017 році.

В серпні 2019 року Управлінням Держпраці у Миколаївській області було проведено перевірку ТОВ «ТД ЛАКМА».

Судом встановлено, що відповідач лише 11.09.2019 року надав до Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та звіт форми № 10-ПІ «Про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік», з якого позивач отримав інформацію про працевлаштування відповідачем інвалідів за 2017 рік.

Таким чином, лише після отримання звіту форми № 10-ПІ «Про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік» 11.09.2019 року позивач зміг розрахувати суму адміністративно-господарських санкцій з подальшим зверненням до суду для реалізації покладених завдань зі стягнення суми адміністративно-господарських санкцій у разі невиконання роботодавцем встановленого нормативу за рік.

Крім того, слід зазначити, що позивачем вживались усі необхідні заходи для отримання інформації про працевлаштування позивачем інвалідів за 2017 рік.

Приймаючи до уваги обставини, викладені позивачем на обґрунтування клопотання про поновлення пропущеного строку звернення та на підставі вищевказаних законодавчих норм, суд приходить до висновку, що відсутність у позивача права здійснювати перевірки та відповідно відсутність у відділення будь-якої інформації відносно виконання чи не виконання відповідачем у 2017 році нормативу призвело до пропуску Миколаївським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів строку на звернення до суду з вказаним позовом.

Тобто, позивачем усунуті недоліки позовної заяви у строк та спосіб, визначений судом.

Так, відповідно до ч. 14. ст. 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.

Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з проведенням судового засідання.

Керуючись статтями 121, ч. 14 ст. 171, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про поновлення пропущеного строку для звернення до суду задовольнити.

Поновити Миколаївському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів строк для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Продовжити розгляд справи № 400/3971/19 в порядку спрощеного позовного провадження.

Призначити судове засідання на 29 січня 2020 р.р. - 09:40 год., яке відбудеться в приміщенні Миколаївського окружного адміністративного суду за адресою: вул. Декабристів 41/10, м. Миколаїв, 54001, тел. (0512) 53-31-80, факс (0512) 53-31-81.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Г.В. Лебедєва