
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
24 грудня 2019 року Справа № 280/4792/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. розглянув у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач) в якому позивач просить суд: зобов`язати відповідача з 01.01.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи з розрахунку 80 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі "Довідки про розмір грошового забезпечення" 1-24.2.2/4603/19 від 06.08.2019 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 16884 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом Міністра оборони України від 27.04.2007 №447 був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України. Наказом Міністра оборони України від 13.03.2012 №202 позивач звільнений у запас. На підставі довідки, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України про грошове забезпечення за останньою штатною посадою (з урахуванням окладу за військове звання, посадового окладу та відсоткової надбавки за вислугу років) та у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу була призначена пенсія в розмірі 80% грошового забезпечення. Наказом директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 року №19 збільшено розмір грошового забезпечення. Позивач 15.08.2019 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії з 01.01.2019 року на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 06.08.2019 № 1-24.2.2/4603/19. Однак листом відповідача відмовлено в реалізації довідки. Стверджує, що пенсія позивачу підлягає перерахунку без обмежень максимального розміру. При її перерахунку має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 80% грошового забезпечення, у зв`язку із чим просить позов задовольнити повністю.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов (вх. №46384 від 06.11.2019), в якому проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що жодним нормативним документом не визначено умови та порядок перерахунку пенсій у зв`язку з прийняттям наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26.04.2019 №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами». Вважає, що не вчиняв жодних протиправних дій при перерахунку пенсії, а діяв лише в межах наданих повноважень. Також зазначив, що позивачу відбувся перерахунок пенсії відповідно до довідки «Державного підприємства обслуговування повітряного руху України», таким чином довідка «Державного підприємства обслуговування повітряного руху України» від 06.08.2019 № 1-24.2.2/4603/19 не може враховуватись для перерахунку, оскільки діє надана довідка «Державного підприємства обслуговування повітряного руху України», яка не відкликана і є діючою. Просив з вищевказаних підстав відмовити в задоволені позовних вимог.
Ухвалою суду від 04.10.2019 у справі №280/4792/19 залишено позовну заяву без руху, наданий позивачу строк 10 днів з моменту отримання ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 25.10.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд з`ясував наступне.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 з 30.03.2012 року перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, Наказом Міністра оборони України від 27.04.2007 року № 447 був відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі (а.с.7).
В період з 01.06.2007 року по 29.03.2012 року проходив службу на різних посадах у Державного підприємства обслуговування повітряного руху України та отримував грошове забезпечення.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 202 від 13.03.2012 року, відповідно до ч. 6 ст.26 Закону України Про військовий обов`язок та військову службу звільнений у запас за пунктом «б» за станом здоров`я. Та визначена вислуга років у Збройних Силах України, яка складає: в календарному обчисленні - 30 років 07 місяців (а.с.8).
Наказом директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 27.03.2012 року №142/о на підставі наказу Міністра оборони України (по особовому складу) № 202 від 13.03.2012 року, звільнений з посади інженера з управління використанням повітряного простору регіонального структурного простору «Кримаерорух» (а.с.9).
Однак при звільненні Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, видано Довідку про розмір грошового забезпечення, на підставі якої Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, з 30 березня 2012 року призначило мені пенсію за вислугу років. в розмірі 80 процентів грошового забезпечення (а.с.10).
Позивач звернувся з запитом на отримання публічної інформації до директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України з проханням надати Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надало позивачу «Довідку про розмір грошового забезпечення» № 1-24.2.2/4603/19 від 06.08.2019 року (а.с.11).
15.08.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення № 1-24.2.2/4603/19 від 06.08.2019 року (а.с.13).
Листом від 03.09.2019 року №1987/Ж-9 Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, покликаючись на відсутність передбачених законодавством підстав для індивідуального перерахунку пенсії відповідно до довідки № 1-24.2.2/4603/19 від 06.08.2019 року (а.с.14).
Вважаючи дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії виходячи з розрахунку 80 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 1-24.2.2/4603/19 від 06.08.2019 року протиправним, позивач звернулась із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як слідує з наведеної норми, правовою підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Відповідно до п.5 постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Оскільки порядок грошового забезпечення окремої категорії військовослужбовців, таких, які відряджені до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України встановлюється на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999р. №1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України», де у п. 4 зазначено, що «грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. №104...», то зміна посадового окладу буде здійснюватися виключно керівником цього підприємства у межах його повноважень.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі Генеральному директору ДП Украєрорух визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху, тому фактична зміна розміру грошового забезпечення військовослужбовців є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Аналогічна правова позиція закріплена в постановах Верховного Суду України від 24.04.2012 року, справа №21-84а12, та № 21-165а13 від 18.06.2013 року).
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року №1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху і України» передбачено, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Судом встановлено, що позивач відряджався до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив службу на посаді інженера з управління використанням повітряного простору регіонального структурного підрозділу «Кримаерорух».
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року №1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху і України» та постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ» позивачу виплачувалося грошове забезпечення виходячи з окладів за посадою, яку він займав на підприємстві та за рахунок підприємства.
У зв`язку із звільненням ОСОБА_1 з військової служби, наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 27.03.2013 №142/о «з особового складу» позивача з 30.03.2012 року було звільнено із займаної посади інженера з управління використанням повітряного простору регіонального структурного підрозділу «Кримаерорух».
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Судом встановлено, що на підставі наказу директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 року № 19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» було збільшено розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою інженера з управління використання повітряного РСП, тобто відбулася зміна посадових окладів.
Той факт, що відбулася фактична зміна розміру грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, підтверджується Довідкою про розміри грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України № 1-24.2.2/4603/19 від 06.08.2019 року.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідачем у наданому позивачу листі №1987/Ж-9 від 03.09.2019 року зазначено, що наказом директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 року № 19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» встановлено розмір грошового забезпечення. При цьому цим наказом не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення. Тому відсутні підстави для перерахунку пенсії.
Частина 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб`єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов`язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби). особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено Указом Президента України від 03.05.2017 року № 126/2017 «Перелік посад, то заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами».
Таким чином, оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху. то накази Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 № 19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям відрядженим до Украероруху» та від 26.04.2019 № 383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами», якими з 01.01.2019 року був змінений розмір грошового забезпечення», є підставою для перерахунку грошового забезпечення відповідним категоріям посад.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд України у постановах від 10.05.2016 рок) у справі № 522/19979/14-а, від 05.07.2016 року у справі № 461/2167/14-а та Верховний Суд у постановах від 24.04.2018 року у справі № 461/939/17, від 16.10.2018 року у справі № 522/16882/18 , від 06.11.2018 року у справі № 522/3093/17, від 15.04.2019 року у справі №522/16973/17 та від 08.08.2019 року у справі №522/3271/17, які дійшли висновку, що пенсія військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначити розміри посадових окладів, тобто на підставі наказу Украероруху.
Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесені зміни у частину 2 статі 13 Закону України №2262-Х1І у зв`язку з чим, максимальної розмір пенсії, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
З 30.03.2012 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивачу призначена пенсія за вислугу років. Основний розмір пенсії: 80 процентів грошового забезпечення - відповідно до редакції Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». який діяла на момент призначенні пенсії.
При перерахунку пенсії має застосовуватися норма закону, що визначає розмир пенсії у процентах, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України від 27.03.2014 року №1166-УІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до частини 2 статті 13 Закону України № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 процентів грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Дана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 року справа № 21-420а13 та від 06.10.2015 року справа № 21-2432а15 Постановами Верховною Суду від 03.04.2018 року у справі № 175/1665/17 та від 15.04.2019 року у справі №522/16973/17 та підтримана Рішенням Верховного Суду віт 04.02.2019 року у справі № 240/5401/18, які визнали протиправними дії Головною управління Пенсійного фонду України щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії. Тому, при перерахунку пенсії мас застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у процентах, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 80 процентів від грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Щодо перерахунку пенсії без обмежень максимального розміру пенсії суд зазначає, таке.
Статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність доповнено згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 848-VІІІ від 24.12.2015 року.
Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року.
Згідно із пунктом 2 резолютивної частини Рішення № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року. зокрема, частина сьома статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Тобто, з 20.12.2016 року відсутня частина 7 статті 43 в Законі України від 09 квітня 1992 року №2262-Х1І «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до Закону України від 06.12.2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частини сьомої статті 43 в Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законом України від 06.12.2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяє стверджувати, що у Законі України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Це означає що стаття 43 Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України від 06.12.2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Передбачені статтею 43 Закону України №2262-ХІІ обмеження пенсій максимальним розміром введені в дію Законом України .. Про внесення змін до деяких законодавчих актів Украйни " від 24.12.2015 року №911-VIIІ.
В той же час, пунктом 2 Прикінцевих положень Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911-VIII передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016року.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області Жукову С.М. призначена пенсія з 30 березня 2012 року.
Обмеження пенсій максимальним розміром до позивача не застосовується.
Дана правова позиція, що до виплати пенсії без обмеження її максимального розміру, закріплена у Постановах Верховного Суду віл 03.10.2018 року у справі № 127/4267/17 , від 16.10.2018 року у справі №522/16882/17, від 06.11.2018 року у справі № 522/3093/17 та від 15.04.2019 року у справі №522/16973/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Зважаючи на це, суд приходить до висновку, що відповідач не надав суду доказів, які б могли спростувати доводи позивача і не довів правомірність своїх дій.
Відтак, слід зобов`язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії виходячи з розрахунку 80 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі "Довідки про розмір грошового забезпечення" 1-24.2.2/4603/19 від 06.08.2019 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Щодо зобов`язання подати звіт про виконання рішення суду, суд зазначає про наступне.
Частиною 2 статті 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Згідно з положеннями частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу викладених норм вбачається, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком.
З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги обставини даної справи, суд доходить висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в даній справі, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності..
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.
З урахування того, що позивач звільнений від сплати судового збору, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. ст.2, 9, 139, 241-243, 254-263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії - задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 01 січня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 80 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення 1-24.2.2/4603/19 від 06 серпня 2019 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 16884 гривень.
У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.В.Стрельнікова