Рішення № 86925646, 16.12.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2019
Номер справи
280/4918/19
Номер документу
86925646
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16 грудня 2019 року Справа № 280/4918/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. розглянув у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати дії відповідача щодо виключення періоду проходження позивачем військової служби - 2 років 1 місяця 11 днів зі стажу роботи для нарахування пенсії на пільгових умовах протиправними та зобов`язати ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити дії, а саме, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням періоду проходження військової служби - 2 років 1 місяця 11 днів до стажу роботи для нарахування пенсії на пільгових умовах за Списком №1 з моменту призначення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що в липні 2019 року нарахована та виплачувалась пенсія, яка нарахована з розрахунку страхового стажу 23 роки 8 місяців 7 днів в розмірі 2871,12 грн. Та отримано лист від 09.09.2019 року, в якому зазначено, що невірно розраховано коефіцієнт стажу що привело до його завищення. На підставі чого здійснено перерахунок пенсії за виключенням періоду проходження військової служби 2 роки 1 місяць 11 днів в зв`язку з чим розмір пенсії зменшився до 2628,49 грн. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку із чим просить позов задовольнити повністю.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у поданому до суду відзиві (вх. №45767 від 04.11.2019), зазначивши, що позивачу призначено пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за Списком №1, з урахуванням часу проходження строкової військової служби 2 роки 1 місяць 11 днів як до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, так і до загального страхового стажу. Однак, у зв`язку з недосконалим програмним забезпеченням при первинному призначенні пенсії було невірно розраховано коефіцієнт стажу, що привело до його завищення у 2-кратному розмірі, що суперечить положенню ч. 3 ст. 24 Закону №1058-ІУ про врахування страхового стажу в одинарному розмірі, тобто фактично при призначенні пенсії позивачу йому зарахували 4 роки 1 місяць 11 днів), оскільки період проходження військової служби повинен зараховуватись до загального стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії та в 1-кратному розмірі (1 раз) до загального страхового стажу. Після приведення пенсійної справи позивача у відповідність, загальний страховий стаж склав 21 рік 8 місяців 7 днів. Однак, як вбачається з матеріалів пенсійної справи, період проходження військової служби не було виключено зі страхового стажу позивача, а було помилково включено у подвійному розмірі при первинному призначенні пенсії. Вважає дії пенсійного фонду правомірними та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою судді від 15.10.2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст. 257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Судом з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , починаючи з 27.11.2017, на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.10.2018 року у справі №337/3452/18, яке набрало законної сили 15.01.2019 року призначено пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за Списком №1, з урахуванням часу проходження строкової військової служби 2 роки 1 місяць 11 днів як до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, так і до загального страхового стажу (а.с.27).

Відповідач своїм листом від 09.09.2019 № 19/Б-4 на звернення позивача повідомив, що призначена пенсія за віком з 27.11.2017 при загальному стажі 23р. 8 міс. 7 дн. (врахованому по 26.11.2017 р.) в тому числі по Списку 1 - 9 р. 3 міс. 9 дн., фактично до складу якого ввійшов період проходження військової служби з 02.11.1985 р. по 12.12.1987 р., що склав 2р. 1м. 11 дн., при цьому коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 становить 0,31950. У зв`язку з недосконалим програмним забезпеченням при первинному призначенні пенсії за віком на пільгових умовах було невірно розраховано коефіцієнт стажу, що призвело до його завищення, оскільки період проходження військової служби повинен лише зараховуватись до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах в межах стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах. Період проходження військової служби додатково до страхового стажу не повинен зараховуватися. Після проведення пенсійної справи у відповідності загальний страховій стаж склав 21 р. 8 міс. 7 дн. (врахованому по 26.11.2017 року), в тому числі по Списку №1 - 7 р. 1 міс. 28 дн., військова служба склала 2р. 1м. 11 дн., при цьому коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 становив 0,29250, що привело до зниження розміру пенсійної виплати на суму 242,63 грн. (а.с.17-19).

Позивач, вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, щодо перерахунку пенсії з виключенням періоду проходження військової служби 2 роки 1 місяць 11 днів протиправним, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

У ст.2 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення» зазначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Як зазначено у п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. (…) За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: (…) з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; (…). Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; (…).

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Абзацом 2 пункту 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон №1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

При цьому, в Україні загальний стаж позивача становив 14 років 8 місяців 6 днів, у тому числі стаж по Списку №1 - 7 років 1 місяць 27 днів. Для визначення права на пенсію по Списку №1 відповідачем до пільгового стажу враховано, також, період проходження позивачем військової служби з 02.11.1985 по 12.12.1987, що становить 2 роки 1 місяць 11 днів.

Відповідач зазначає, що у зв`язку з недосконалим програмним забезпеченням при первинному призначенні пенсії було невірно розраховано коефіцієнт стажу, що призвело до його завищення у 2-кратному розмірі, фактично при призначенні пенсії ОСОБА_1 зарахували 4 роки 1 місяць 11 днів, оскільки період проходження військової служби повинен зараховуватись до загального стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії та однократному розмірі тобто один раз до загального стажу. Після приведення пенсійної справи позивача у відповідність, загальний страховий стаж склав 21 рік 8 місяців 7 днів.

Крім того відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивачу додатково було зараховано 7 років страхового стажу оскільки працював 7 повних років на ПАТ Металургійний комбінат «Запоріжсталь».

Отже при первинному призначенні пенсії до додаткового страхового стажу за Списком №1 було помилково включено повних 2 роки перебування позивача на військовій службі, що суперечить положенню вищезазначеної частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» про врахування страхового стажу в одинарному розмірі.

За таких обставин суд вважає, що твердження позивача не є дійсними про те, що відповідач виключив період проходження військової служби зі стажу для нарахування пенсії на пільгових умовах.

Оглянувши матеріали пенсійної справи судом встановлено, що період проходження військової служби не було виключено зі страхового стажу позивача, а було помилково включено у подвійному розмірі при первинному призначенні пенсії.

Статтею 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.В.Стрельнікова