
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2020 р. Справа №480/4371/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру перерахунку пенсії з 01 січня 2013 року;
- зобов`язати відповідача установити з 01.01.2013 р. підвищення пенсії, призначеної до 1 липня 2012 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", збільшивши її на 35 відсотків, та здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії з 01 січня 2013 року із розрахунку 35% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2013 року по 31.12.2017р.;
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років, які полягають у зменшенні розміру пенсії за рахунок її виплати тільки 50% у 2018 році та з 01 січня по вересень 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії з 01.01.2018р.;
- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березень 2018 року;
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови скласти запит (список) на ім`я позивача до уповноваженого органу (Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області) щодо надання останнім довідки про грошове забезпечення з усіма його складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення);
- зобов`язати відповідача скласти список на ім`я позивача до уповноваженого органу (Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області) щодо надання Довідки про грошове забезпечення з усіма його складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення ) станом на 05 березня 2019р.;
- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі отриманої довідки від Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області із врахуванням раніше виплачених сум.
Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером МНС України, був звільнений 31 січня 2011 року за вислугою років. Пенсія йому призначена відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області за Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012р. №355 з 01.07. 2012 року йому підвищено пенсію на 11% (з 2407,86 до 2672,52 грн.), з 01.09.2012р. збільшено до 23%(з 2407,86 до 2961,45 грн.), а з 01.01.2013р. в порушення вимог Постанови відповідач безпідставно знизив відсоток при перерахунку пенсії позивача з 35% до 31% (з 2407,86 до 3168,30 грн.), тим самим щомісяця недоплачував позивачу 82,07 грн. Загалом сума недоотриманих коштів за 60 місяців (з 01.01.2013 р. по 31.12.2017 р.) склала 4 924 грн. 08 коп. 18 жовтня 2019р. позивач звернувся до ГУ ПФУ у Сумській області з письмовою заявою щодо проведення повторного перерахунку його пенсії та виплати її з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Листом ГУ ПФУ в Сумській області від 23.10.2019р. №1990Ф-11 позивача повідомлено, що нормативно-правові акти, за якими має проводитись перерахунок пенсії, відсутні та прийнятий бюджет, в який не закладено цих коштів, тобто відмовлено в здійснення перерахунку. Крім того, позивач зазначає, що йому неправомірно виплачувалась пенсія у розмірі 50% у 2018 році та 75% у 2019 році від суми офіційно розрахованої 100% пенсії, з приводу чого він звернувся до ГУ ПФУ у Сумській області щодо повторного перерахунку пенсії, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої визначено складові грошового забезпечення, а пунктом 2 порядок виплати перерахованих підвищених пенсій з 1 січня 2018 року.
Позивач вважає, що відмова ГУ ПФУ у Сумській області у проведенні виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує його права, у зв`язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою від 01 листопада 2019 року провадження у справі відкрито та розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
29.11.2019 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він зазначає, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 № 45, яким передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до якої проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції та поліцейських), з урахуванням розміру посадового окладу за посадою, військовим (спеціальним званням), відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". На виконання постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку пенсії застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Зміни щодо визначення максимального розміру були внесені до статті 13 відповідно до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", та набрали чинності з 01.05.2014. Відповідно до пункту 2 зазначеної постанови здійснюється виплата підвищених пенсій у таких розмірах:
- з 01.01.2018 - 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75%;
- з 01.01.2020- 100%.
Оскільки інший порядок виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови № 103 відсутній, то підстави для виплати 100 % підвищеної пенсії відсутні (а.с.27-28).
11 грудня 2019 року відповідачем подано відповідь на відзив, в якій він зазначає, що йому призначена пенсія у розмірі 2407,86 грн (79 відсотків грошового забезпечення). Пунктом 1 Постанови КМУ від 23.04.2012 № 355, встановлено зобов`язання з 1 липня 2012 р. здійснити підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Відповідач з 01.12.2012 р. здійснив підвищення пенсії на 23 відсотки, і з 01.12.2012 р. по 01.12.2012 р. позивач отримував пенсію у розмірі 2961,45 грн. Проте, з 01.01.2013 р. відповідач всупереч вищевказаному рішенню не здійснив підвищення пенсії позивача на 35 відсотків, а підвищив розмір пенсії тільки на 31,6 відсотка, внаслідок чого позивач отримував пенсію у розмірі 3168,30 грн., а не 3250,37 грн. Зазначені дії відповідача призвели до того, що з 01.01.2013 р. по 31.12.2017 р. позивач недоотримував 82,07 грн. щомісячно, загалом недоплачена йому сума пенсійного забезпечення, за цей період (60 місяців) складає 4924,08 грн. (а.с.34-35).
Дослідивши позовну заяву, відзиви на позовну заяву, оцінивши належні та допустимі докази в їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства надзвичайних ситуацій України, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 серія НОМЕР_3 (а.с.12).
Після звільнення з військової служби 31.01.2011 р. відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу була призначена пенсія за вислугу років, основний розмір якої склав 79% грошового забезпечення за 28 років вислуги, що підтверджується повідомленням про призначення пенсії (а.с.19).
У травні 2018 року ГУ ПФУ в Сумській області позивачу було здійснено перерахунок пенсії, виходячи із розміру 70% грошового забезпечення (а.с.22,23).
03 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області за Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012р. №355 з 01.07.2012 року йому підвищено пенсію на 11% (з 2407,86 до 2672,52 грн.), з 01.09.2012р. збільшено до 23% (з 2407,86 до 2961,45 грн.), а з 01.01.2013р. в порушення вимог Постанови безпідставно знижено відсоток при перерахунку пенсії позивача з 35% до 31% (з 2407,86 до 3168,30 грн.), тим самим щомісяця недоплачено 82,07 грн. Загалом сума недоотриманих коштів за 60 місяців (з 01.01.2013р. по 31.12.2017р.) склала 4 924 грн. 08 коп. У зв`язку з вказаним ОСОБА_1 просив прийняти рішення щодо перерахунку його пенсії за період з 01.01.2013р. по 31.12.2017р. (а.с.13).
Листом від 10.05.2019 р. № 790/Ф-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило ОСОБА_1 про те, що за матеріалами пенсійної справи обчислення пенсії позивача з 01.07.2012, 01.09.2012 та 01.01.2013 здійснено виходячи з 79% від розміру грошового забезпечення. Таким чином, підстави для проведення перерахунку пенсії за період з 01.01.2013 по 01.12.2017, відсутні. Водночас, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 23.11.2018 року у справі № 480/4042/18, що набрало законної сили 23.12.2018 року, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію з 01.01.2018 у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення. На його виконання у грудні 2018 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії. Після проведеного перерахунку розмір пенсії склав 8354,25 грн. (10575,00 х 79%), та збільшився на 5185,95 грн. Проте, враховуючи п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", його виплата з 01.01.2019 здійснюється у розмірі 7057,76 грн. (75% від суми підвищення пенсії). Разом з тим, 28.08.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, якою визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету. Згідно зі ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Пунктом 2 зазначеної вище постанови передбачено, що виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до вказаного Порядку. Враховуючи зазначене, виплату пенсії у новому розмірі 7057,76 грн. та її доплату з моменту набрання рішенням суду законної сили, з 26.12.2018 по 30.01.2019 у сумі 805,92 грн., здійснено у лютому поточного року. Доплата пенсії за період з 01.01.2018 по 30.11.2018 в сумі 5618,45 грн. буде виплачена згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат зі рішеннями суду" у порядку, встановленому Пенсійним фондом України, як передбачено п. 3 постанови № 649 (а.с.14).
18 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про порушення його конституційних прав та визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Сумській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії за рахунок виплати у 2018р. - 50%, а з січня по вересень 2019p. по - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018р. (а.с.15).
Листом від 23.10.2019 року № 1190/Ф-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ОСОБА_1 у 2018 році проведений перерахунок пенсії з 01.01.2018 року. Зазначеною постановою визначено механізм проведення перерахунку та порядок виплати перерахованих коштів. Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим з військової служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок Державного бюджету У країни. У бюджеті Пенсійного фонду України на 2019 рік, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 14, закладено втрати за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій з урахуванням чинних на момент його формування нормативно - правових актів, у тому числі з урахуванням порядку виплати перерахованих пенсій, що був визначений, зокрема, Постановою № 103.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостою апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103, та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону Украп "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Після набрання зазначеним рішенням суду чинності 05.03.2019 нормативно-правових актів, щодо визначення умов, порядку та розмірів, якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, деяких інших осіб" не приймалося. У зв`язку з цим, виплата пенсії продовжувалась у встановлень розмірах. 04.09.2019 року набрала законної сили постанова Кабінету Міністр України від 14.08.2019 № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою передбачено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) - перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадовим військовим званням, відсотковою надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служб, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків сум підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року (а.с.16).
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає про таке.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка набрала чинності з 01 січня 2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З такого законодавчого регулювання слідує, що Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії звільненим із служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
З метою реалізації норми ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).
Відповідно до п. 1 вказаної постанови постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017, № 77, ст. 2374).
Згідно з п. 2 цієї постанови виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Наявним у матеріалах справи протоколом перерахунку пенсії підтверджується, що починаючи з 1 січня 2018 року виплата перерахованої пенсії позивача здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по дату подання позову до суду - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
12 грудня 2018 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до приписів частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Частиною другою статті 265 згаданого Кодексу встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Враховуючи, що пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 втратив чинність з 05 березня 2019 року, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії за цим пунктом постанови з 05 березня 2019 року є безпідставною.
Разом з цим, суд враховує довід відповідача, що 14 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (набрала чинності 04 вересня 2019 року), відповідно до пункту 1 якої виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
З огляду на те, що постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14 серпня 2019 року набрала чинності 04 вересня 2019 року, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії є безпідставною лише в період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року (включно).
Враховуючи зазначене, у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років, які полягають у зменшенні розміру пенсії за рахунок її виплати тільки 50% з 1 січня 2018 року та 75% суми підвищення пенсії з 1 січня 2019 року до 05 березня 2019 року та з 04 вересня 2019 року, та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з пенсії з 1 січня 2019 року до 05 березня 2019 та з 04 вересня 2019 року у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом 01.03.2018 року, належить відмовити.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року (включно) та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 05.03.2019р. до 03.09.2019 (включно) у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії з урахуванням проведених виплат.
Також суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови скласти запит (список) на ім`я позивача до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області щодо надання останнім довідки про грошове забезпечення з усіма його складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення); про зобов`язання відповідача скласти список на ім`я позивача до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області щодо надання Довідки про грошове забезпечення з усіма його складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення ) станом на 05 березня 2019р. та про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі отриманої довідки від Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області із врахуванням раніше виплачених сум, оскільки, як вбачається з копії листів позивача до ГУ ПФУ в Сумській області, ОСОБА_2 не звертався до останнього щодо вказаних питань, а тому позовні вимоги в цій частині є передчасними.
З приводу позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру перерахунку пенсії з 01 січня 2013 року та зобов`язання його встановити з 01.01.2013р. підвищення пенсії, призначеної до 01 липня 2012 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", збільшивши її на 35 відсотків, та здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії з 01 січня 2013 року із розрахунку 35% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2013 року по 31.12.2017р., суд зазначає наступне.
Пунктами п.1,2 Постанови №355 встановлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.
Як вказує позивач, відповідач з 01.07.2012р. здійснив підвищення його пенсії на 11%, з 01.09.2012р. збільшив до 23%, проте з 01.01.2013р. орган Пенсійного фонду всупереч постанові КМУ №355 не підвищив йому пенсію на 35%, а підвищив розмір пенсії тільки на 31,6%, внаслідок чого ОСОБА_1 щомісяця, починаючи з 01.01.2013р. до 31.12.2017р., не дотримував відповідні суми пенсії.
Іншого під час розгляду даної справи судом відповідачем доведено не було.
З огляду на викладене, позовні вимоги у вказаній частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Сумській області щодо не проведення підвищення позивачу пенсії до 35% з 01.01.2019р., оскільки в цій частині відповідач не вчинив належних дій до збільшення її розміру, та шляхом зобов`язання його встановити з 01.01.2013р. підвищення пенсії, призначеної до 01 липня 2012 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", збільшивши її на 35 відсотків, та здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії з 01 січня 2013 року із розрахунку 35% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2013 року по 31.12.2017р.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково.
Згідно зі ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення підвищення ОСОБА_1 пенсії до 35% з 01.01.2019р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) встановити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.01.2013р. підвищення пенсії, призначеної до 01 липня 2012 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", збільшивши її на 35 відсотків, та здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії з 01 січня 2013 року із розрахунку 35% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2013 року по 31.12.2017р.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 до 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 у період з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року (включно).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року (включно) у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії визначеної станом 01.03.2018 р.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 13 січня 2020 року
Суддя О.О. Осіпова