
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2020 року м. Київ № 640/9204/19
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 з позовом до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника за період з 01.02.2017 по 28.02.2017 та 01.04.2017 по 31.01.2019; зобов`язання Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника за період з 01.02.2017 по 28.02.2017 та 01.04.2017 по 31.01.2019 негайно після проголошення судового рішення, а також утриматись після подальшого його зупинення її виплати.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.06.2019 справу передано за підсудністю до Київського окружного адміністаривного суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Позов мотивовано безпідставністю зупинення виплати позивачу, яка є внутрішньо переміщеною особою, призначеної пенсії по втраті годувальника за період з 01.02.2017 по 28.02.2017 та з 01.04.2017 по 31.01.2019.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що застосування відповідачем пункту 15 постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №335 не може вважатись порушенням прав пенсіонера та не породжує необхідності судового врегулювання.
Ухвалою суду від 14.01.2019 замінено відповідача - Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 04.12.2018 №3251010129 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Листом Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 04.03.2019 №125/П-03 позивача повідомлено, що управлінням проведено нарахування пенсії на березень 2017 року у сумі 2376,32 грн., проведено нарахування пенсії за період з 01.02.2017-28.02.2017 в сумі 2376,32 грн., проведено нарахування пенсії на лютий 2019 року у сумі 4709,12 грн. та проведено нарахування пенсії за період з 01.04.2017-31.01.2019. Нарахування пенсії за період з 01.02.2017-28.02.2017 та з 01.04.2017-31.01.2019 буде виплачуватись після прийняття порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, після його прийняття.
Вважаючи неправомірною невиплату відповідачем пенсії за періоди з 01.02.2017-28.02.2017 та з 01.04.2017-31.01.2019, позивач звернулась з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб закріплено Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (далі по тексту - Закон №1706-VII).
Відповідно до частини третьої статті 7 Закону №1706-VII, громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
З листа Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 04.03.2019 №125/П-03 та наявної у матеріалах справи копії пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що позивач перебуває на обліку в Ірпінському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по втраті годувальника.
Частиною першою статті 12 Закону №1706-VII визначено підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, якими є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Згідно наявного у матеріалах пенсійної справи позивача додатку до рішення комісії від 11.01.2017 №2 вирішено припинити соціальні виплати, пенсії та припинити дію довідок у зв`язку з непідтвердженим місцем фактичного проживання, зокрема, ОСОБА_1 , яка перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення у місті Ірпені Київської області.
Відповідно до наявного у матеріалах пенсійної справи позивача додатку до рішення комісії від 20.04.2017 №17 вирішено скасувати довідки про взяття на облік ВПО та припинити соціальні виплати з дня прийняття рішення про скасування довідок ВПО згідно чинного законодавства, зокрема, ОСОБА_1 .
Водночас, у матеріалах справи відсутні докази скасування дії довідки про взяття на облік позивача, як внутрішньо переміщеної особи, на підставі обставин, встановлених статтею 12 Закону №1706-VII, будь-яких відомостей про такі обставини сторонами не зазначено.
Як убачається зі змісту листа Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 04.03.2019 №125/П-03 нарахування пенсії за період з 01.02.2017-28.02.2017 та з 01.04.2017-31.01.2019 буде виплачуватись після прийняття порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, після його прийняття.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості (пункт 1); у разі смерті пенсіонера (пункт 3); у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд (пункт 4); в інших випадках, передбачених законом (пункт 5).
За висновком суду припинення відповідачем виплати з січня та квітня 2017 року пенсії позивачу не відповідало статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позаяк виплати припинено не на підставі вичерпних підстав, визначених пунктами 1, 3, 4 частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та не у відповідності до приписів іншого закону України, як це передбачено пунктом 5 частини першої статті 49 зазначеного Закону.
Тому, на думку суду, позивач має право на отримання пенсії за період її невиплати, а саме: за періоди 01.02.2017-28.02.2017 та 01.04.2017-31.01.2019, оскільки виплату позивачу пенсії припинено незаконно.
Як зазначено в листі Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 04.03.2019 №125/П-03, постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365» (набрала чинності 12.05.2018) визначено порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Відповідно до рішень комісії від 20.04.2017 №17 та від 18.12.2018 №30 про відновлення пенсії, управлінням проведено нарахування пенсії на березень 2017 року у сумі 2376,32 грн., проведено нарахування пенсії за період з 01.02.2017-28.02.2017 в сумі 2376,32 грн., проведено нарахування пенсії на лютий 2019 року у сумі 4709,12 грн. та проведено нарахування пенсії за період з 01.04.2017-31.01.2019. Нарахування пенсії за період з 01.02.2017-28.02.2017 та з 01.04.2017-31.01.2019 буде виплачуватись після прийняття порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, після його прийняття.
Суд зауважує, що неприйняття Урядом України нормативно-правового акту не може слугувати підставою для обмеження права позивача на отримання пенсії.
Крім того, підстави виплати пенсії за минулий час визначені статтею 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Оскільки відповідачем припинено виплату призначеної позивачу пенсії по втраті годувальника з 01.02.2017 по 28.02.2017 та з 01.04.2017 по 31.01.2019 без законних підстав, після чого виплату пенсії поновлено, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати пенсії по втраті годувальника за період з 01.02.2017 по 28.02.2017 та 01.04.2017 по 31.01.2019 та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника за період з 01.02.2017 по 28.02.2017 та 01.04.2017 по 31.01.2019.
При цьому суд вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог в частині визнання протиправними дій Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з невиплати пенсії ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника за період з 01.02.2017 по 28.02.2017 та 01.04.2017 по 31.01.2019, оскільки безпідставне невиконання суб`єктом владних повноважень покладених на нього державою обов`язків є не дією, а бездіяльністю. Тому для ефективного захисту порушених прав позивача суд вважає за доцільне визнати протиправними не дії відповідача щодо невиплати позивачу пенсії, а визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу пенсії за період з 01.02.2017 по 28.02.2017 та 01.04.2017 по 31.01.2019.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, судом також взято до уваги відповідну правову позицію Верховного Суду, висловлену в рішенні від 03.05.2018 у зразковій справі №805/402/18, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018.
Відповідно до частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
У даному спорі судом вирішено зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника за період з 01.02.2017 по 28.02.2017 та 01.04.2017 по 31.01.2019, відповідно рішення суду в частині зобов`язання нарахувати та виплатити пенсію позивачу в межах суми за один місяць підлягає негайному виконанню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 про відкриття провадження у справі позивача звільнено від сплати судового збору в зв`язку із скрутним матеріальним становищем. Оскільки позивачем не надано доказів понесення нею інших судових витрат, будь-які судові витрати стягненню з відповідача на користь позивача не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника за період з 01.02.2017 по 28.02.2017 та 01.04.2017 по 31.01.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника за період з 01.02.2017 по 28.02.2017 та 01.04.2017 по 31.01.2019.
Виконати негайно рішення суду в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника в межах суми стягнення за один місяць.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ-71, вул. Ярославська, 40).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 13 січня 2020 року.